, 16 Ağustos 2018
Şükür Olmayan Yerde Huzuru Aramak Çok Yersiz

Şule Yüksel Şenler

2469

Şükür Olmayan Yerde Huzuru Aramak Çok Yersiz

Özümüze döndüğümüzde karşımıza çıkan ilk isim Şule Yüksel Şenler’le en öz ama en fazla şey söyleyen bir sohbet gerçekleştirdik.

İlgili Yazılar
Kültürel Renklerin Atlası Kadın
Kültürel Renklerin Atlası Kadın

Modern çağda kadın bedeni üzerindeki estetik saplantılar artadursun, Afrika’da ezber bozan gelenekleriyle dünyaya meydan okuyan kadınlar iz bırakıyor zamana. Virginia Woolf’un dediği gibi, 'Ne hoş bir güzelliği vardır, hafif adımlarla dünyadan gülümseyerek geçenlerin...'
12/08/2018 07:07
Ölümsüzlüğü Ölüm ile Yakalayan Efsane İsimler
Ölümsüzlüğü Ölüm ile Yakalayan Efsane İsimler

Bazen genç yaşında ölümüdür bir sanatçıyı efsane kılan, sanatının doruğunda aniden ortadan kaybolmasıyla yıldızlaştıran. Aradan geçen yıllar onlardan hiçbir şey alıp götürmez, aksine üstüne koyar hep. Ebediyen öldüğü yaştadır artık o. Herkes yaşlanır ve yavaş yavaş unutulurken, onlar ölümsüzlüğü ölüm ile yakalamışlardır. Ayşegül Yıldırım Kara yazdı.
08/08/2018 07:07
Asr-ı Saadette Kadınlar Nasıl Süslenirdi
Asr-ı Saadette Kadınlar Nasıl Süslenirdi?

Asr-ı Saadet döneminde ilâhî vahiyle şekillenen kadın algısı çerçevesinde süslenme, Kur’an-ı Kerim’de tanımlanan yeni bir sınır olan mahrem çizgisine çekilmiş ve kadınlar, süslü hâllerini topluma teşhir etmekten vazgeçip kendilerine mahrem olan kimselere münhasır kılmışlardır. Fatmatüz Zehra Kamacı yazdı.
01/08/2018 07:07
Kanlı Kontes Erzsebet K busu
Kanlı Kontes Erzsebet Kâbusu

Ölmeme azmi, genç kalma saplantısı ve bu uğurda delirmek deyince hatıra gelen birkaç kadından biridir Erzsebet (Elisabeth) Bathory. Diğer adıyla Kanlı Kontes. Onu faklı kılan şey ise, bilinen ilk kadın seri katil oluşudur. Sedef Korkmaz yazdı.
25/07/2018 07:07
Beyazperdedeki Neşter İzleri
Beyazperdedeki Neşter İzleri

‘İnsanoğlu hep bedenini korumaya çalışmıştır ve ruhunu korumaya yönelik hiçbir düşüncesi olmamıştır.’ Rusya’nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en önemli sinemacılardan biri olan Tarkovsky’nin 9 Eylül 1970 tarihinde güncesine yazdığı bu cümle, beden-ruh ilişkisindeki dengenin ilki lehine bozulmasının tehlikesine dikkat çekmektedir. Abru Afat yazdı.
23/07/2018 07:07
Aydınlanma Sonrasında Metafizik Alandaki Tahtından İndirilen Güzellik
Aydınlanma Sonrasında Metafizik Alandaki Tahtından İndirilen Güzellik

Aydınlanma ile Tanrı anlayışı bir tarafa bırakıldığından güzellik, Tanrının yarattığı bir değer değil, insanların kendilerinin keşfettiği bir olgu olarak anlaşılmaya başlandı. Aydınlanma ile gelişen yeni sanat anlayışı güzelliği, aşk ekseninden çıkarıp arzu eksenine yerleştirdi. Emel Topçu yazdı.
18/07/2018 07:07

Şule Yüksel Şenler bir öz şerittir. En güzel taşlar kıyıda durur bazen. Dalgalıysak teskin eder. Dağıldıysak toplar, eksildiysek cümle cümle çoğaltır bizi.

Bazen daldığı uzaklardanız, bazen kıyılardanız. Rabbim onun mücadelesi, dirayetiyle bizi de akran kılsın.

Özümüze döndüğümüzde karşımıza çıkan ilk isim Şule Yüksel Şenler’le en öz ama en fazla şey söyleyen bir sohbet gerçekleştirdik.

Bir nehri izler gibi dingin, söz konusu davaysa doludizgin Şule Yüksel Şenler. Sabah uyandığınızda güne hangi dua ile başlarsınız?

Allah’ım beni sağ ve salim olarak imanımla yatırdığın gibi yine sağ ve salim imanımla kaldırdığın için sana sonsuz şükürler olsun.

Sizce  uyandık mı? 

Ol mahiler ki derya içeridirler, deryayı bilmezler. Hakikaten doğru, keşke hakkıyla uyanabilsek ama epey bir mesafe katledildi hamdolsun; asıl uyanış inşallah uyandığımızda cenneti kazanacağımız yer olur.

Huzur o sokakta mı kaldı? Yoksa şükürsüz mü ya da huzursuz muyuz?

Doğru yolu bırakıp ters yöne sapanlar olduğu gibi huzura doğru kulaç atan yeni nesiller ümidimiz olmaya devam ediyor. İnşallah geleceğin huzurunu da bu gençlerimiz inşa edecekler. Maddeten kalkındıkça manen maalesef şükürsüz olduk. Dolayısıyla şükür olmayan yerde huzuru da aramak çok yersiz. Ama ümitsiz değiliz; evet ümitvar olunuz. İstikbal inkılabatı içinde en gür sada İslam’ın olacaktır çünkü.

Dava dediğimiz şey nedir ve farkında mıyız?

Herkesin kendine göre bir davası vardır, hatta her kesimin. Tahkiki imana sahip bir Müslümanın davası her şeyin üstünde bir kutsiyete sahiptir, mukaddestir.

Ne yazık ki bugün Müslümanların pek çoğunun davayı ikinci plana atıp maddeyi manaya tercih ettiğini görmekten şiddetli üzüntü duymaktayım. İnşallah bu benim görüşüm olarak böyledir. İnşallah bu aziz davayı omuzlayanlar aynen bir hamalın yüklendiğin gibi bu mukaddes davanın hamallığını yapan gerçek müminler, davasının yüceltmenin mücadelesinde muvaffak olurlar.

Çok zor bir yol olmasına rağmen, dikenli, taşlı yollara rağmen, önlerine çıkan engellere rağmen davasında emin adımlarla yürüyenlerden eyle bizi Ya Rabbi diyorum.

Hasılı dava dediğimiz şey böyle bir şeydir, işte budur.

 

“Şule Yüksel Şenler: Şükür Olmayan Yerde Huzuru Aramak Çok Yersiz”, Bilimevi Kadın dergisi, Nisan-Mayıs-Haziran 2017, sayı 1.