, 19 Haziran 2018
Şükür Olmayan Yerde Huzuru Aramak Çok Yersiz

Şule Yüksel Şenler

1040

Şükür Olmayan Yerde Huzuru Aramak Çok Yersiz

Özümüze döndüğümüzde karşımıza çıkan ilk isim Şule Yüksel Şenler’le en öz ama en fazla şey söyleyen bir sohbet gerçekleştirdik.

İlgili Yazılar
Sen Yine de Ağla Miranda
Sen Yine de Ağla Miranda

Elindeki bu gücü kaybetmemek için sahip olmak zorunda olduğu bu “erkeksi” duygusuzluk, çıkarcılık, kötülük ve bencillik, bu mekanik yaşam, uygarlığın ve kapitalizmin Miranda’nın ruhundan aldığı intikam olsa gerek.
10/06/2018 15:03
Sen Kimin Neyin Reklamısın
Sen Kimin, Neyin Reklamısın?

Önce kendimizdeki mensubu olduğumuz bu dine yakışmayan her türlü yanlışı temizlemeye gayret etmeliyiz. Buraya gelen Müslüman Türkler, yemeğe götürdüğümüzde yemekte domuz eti olup olmadığını soruyorlar ama sipariş verirken ünlü markaların kopyalarını yapmamızı istiyorlar; sizin dininizde domuz eti yemek yasak ancak sahtekârlık helal mi diyen bir Çinli’ye yapmış olduğunuz reklam nasıl bir reklamdır?
10/06/2018 13:01
Ne Kadınlar Gördüm Zaten Yoktular
Ne Kadınlar Gördüm Zaten Yoktular

Reklamlardaki metalaşmış kadın imgesi hepimizi rahatsız eden bir konu. Peki ya reklamların içinde hiç kadın kullanılmasaydı? Ya da reklam sahibi kadın yerine bu sefer de kutsalımızı bir satış aracı olarak kullansaydı, yine rahatsız olur muyduk?
10/06/2018 12:12
Ev Hanımlığından Distribütörlüğe
Ev Hanımlığından Distribütörlüğe

Geçen zamanlarda kulağıma gelen şeyler pek hayra alamet değildi. Kâbusum olan ABD kaynaklı firmaların kiliseye yaptığı hatırı sayılır yardımlar, İsrail için ayırdığı fonlar… Hakeza bu finansal desteği sağlayanların mahallemdekiler gibi Müslüman çoğunluk olduğunu hatırladıkça daha da şaşırıyordum.
10/06/2018 11:11
Reklam Figürleri 'Ben Ürün Satmak İçin Tasarlandım'
Reklam Figürleri: 'Ben Ürün Satmak İçin Tasarlandım'

Artık geniş omuzlu Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger gibi koruyan, gerektiğinde geyik avlayıp getiren, fetheden, mütehakkim erkek tipi satmıyor. Onların yerini David Bechamlar, Carlos Martinler aldı. Artık Biscolata erkekleri de Pirelli kadınları kadar popüler.
09/06/2018 13:01
İbn Sina Felsefesinde Haz Kavramı
İbn Sina Felsefesinde Haz Kavramı

İbn Sina: ''Nefs bedendeyken söz konusu haz alma her bakımdan yitirilmiş değildir. Aksine, ceberut âleminin düşüncesine dalanlar, meşgul edenlerden yüz çevirenler (bedenin süflî çağrılarına kulak vermeyenler), bedenlerde oldukları halde bu hazdan bol bir paya ulaşırlar. Bu pay onlara yerleşir ve böylelikle kendilerini her şeyden meşgul eder.''
11/06/2018 14:02

Şule Yüksel Şenler bir öz şerittir. En güzel taşlar kıyıda durur bazen. Dalgalıysak teskin eder. Dağıldıysak toplar, eksildiysek cümle cümle çoğaltır bizi.

Bazen daldığı uzaklardanız, bazen kıyılardanız. Rabbim onun mücadelesi, dirayetiyle bizi de akran kılsın.

Özümüze döndüğümüzde karşımıza çıkan ilk isim Şule Yüksel Şenler’le en öz ama en fazla şey söyleyen bir sohbet gerçekleştirdik.

Bir nehri izler gibi dingin, söz konusu davaysa doludizgin Şule Yüksel Şenler. Sabah uyandığınızda güne hangi dua ile başlarsınız?

Allah’ım beni sağ ve salim olarak imanımla yatırdığın gibi yine sağ ve salim imanımla kaldırdığın için sana sonsuz şükürler olsun.

Sizce  uyandık mı? 

Ol mahiler ki derya içeridirler, deryayı bilmezler. Hakikaten doğru, keşke hakkıyla uyanabilsek ama epey bir mesafe katledildi hamdolsun; asıl uyanış inşallah uyandığımızda cenneti kazanacağımız yer olur.

Huzur o sokakta mı kaldı? Yoksa şükürsüz mü ya da huzursuz muyuz?

Doğru yolu bırakıp ters yöne sapanlar olduğu gibi huzura doğru kulaç atan yeni nesiller ümidimiz olmaya devam ediyor. İnşallah geleceğin huzurunu da bu gençlerimiz inşa edecekler. Maddeten kalkındıkça manen maalesef şükürsüz olduk. Dolayısıyla şükür olmayan yerde huzuru da aramak çok yersiz. Ama ümitsiz değiliz; evet ümitvar olunuz. İstikbal inkılabatı içinde en gür sada İslam’ın olacaktır çünkü.

Dava dediğimiz şey nedir ve farkında mıyız?

Herkesin kendine göre bir davası vardır, hatta her kesimin. Tahkiki imana sahip bir Müslümanın davası her şeyin üstünde bir kutsiyete sahiptir, mukaddestir.

Ne yazık ki bugün Müslümanların pek çoğunun davayı ikinci plana atıp maddeyi manaya tercih ettiğini görmekten şiddetli üzüntü duymaktayım. İnşallah bu benim görüşüm olarak böyledir. İnşallah bu aziz davayı omuzlayanlar aynen bir hamalın yüklendiğin gibi bu mukaddes davanın hamallığını yapan gerçek müminler, davasının yüceltmenin mücadelesinde muvaffak olurlar.

Çok zor bir yol olmasına rağmen, dikenli, taşlı yollara rağmen, önlerine çıkan engellere rağmen davasında emin adımlarla yürüyenlerden eyle bizi Ya Rabbi diyorum.

Hasılı dava dediğimiz şey böyle bir şeydir, işte budur.

 

“Şule Yüksel Şenler: Şükür Olmayan Yerde Huzuru Aramak Çok Yersiz”, Bilimevi Kadın dergisi, Nisan-Mayıs-Haziran 2017, sayı 1.