, 17 Mart 2018
Sumaya Khadare Suriyeliler de Türkler de Benim Halkım Biz Bir

1081

Sumaya Khadare: Suriyeliler de Türkler de Benim Halkım, Biz Bir’iz

''Sanatımla vicdanları uyandırmak ve insanlara bir vicdanları olduğunu hatırlatmak istiyorum. Ve ruhlarıyla, fikirleriyle konuşmak...'' Suriyeli ressam Sumaya Khadare ile konuştuk.

İlgili Yazılar
Türkiye Gibiyiz Sürprizli Umulmadık Mucizevi Meşakkatli
Türkiye Gibiyiz; Sürprizli, Umulmadık, Mucizevi, Meşakkatli

''Sosyolojinin, psikolojinin ve felsefenin bitip tükenmez terimlerinde demlendiğimiz o ilk ve son gençlik yıllarının yüzlerce kitabı! Nasıl da tozluydu sayfaları artık. Mazlumun hakkını savunalım derken vicdan için en gerekli kavramları yüreğin en uzak dehlizlerine yollamışız fark etmeden. Yaşadığım çevrenin en seçkin takıntılarını, en faydalı özentilerini, en estetik meşguliyetlerini, beğeni ve ironilerini film şeridi gibi geçiriyordum gözümün önünden.'' Leyla İpekçi yazdı.
16/03/2018 11:11
Hicretten Medeniyete Yürüyen Kadın Sahabeler
Hicretten Medeniyete Yürüyen Kadın Sahabeler

Bir yerde medeniyet oluşması için emniyet gerekliydi. İmanın satırlardan sadırlara (gönüllere) inmesidir emniyet. Dilinden, elinden, kalbinden emin olunandır Müslüman. Onun için hicret, medeniyete yürüyüşün adıdır. Sedide Akbulut yazdı.
14/03/2018 11:11
Lame İllüzyonlu Yıllar 80 ler
Lame İllüzyonlu Yıllar: 80’ler

Bugün şikâyet edilen ne varsa, hepsinin tohumları o yıllarda atıldı. Önce nesil yetiştirecek genç kızlar bozularak, kafaları karıştırılarak, amaç edinmesi engellenerek... Ama güle oynaya, kendi rızasıymış gibi göstererek, ama korkutarak... Banu Yüm yazdı.
11/03/2018 12:12
İltica Sessizliği Yüklenmekmiş Yutkunmakmış
İltica, Sessizliği Yüklenmekmiş, Yutkunmakmış

Mülteciler meselesini, ekonomik ve siyasî bir mesele olmaktan çıkartıp, ahlaki ve insani bir mesele haline getirmemiz gerekmiyor mu? Sibel Eraslan yazdı.
12/03/2018 12:12
Milli Mücadele'nin Kadın Kahramanları
Milli Mücadele'nin Kadın Kahramanları

Kurtuluş Savaşı’nın kadınları dönemin imkânlarını kullanarak çok yönlü bir direnişe başlamışlardır. Üniversite toplantılarıyla başlayan süreç mitinglerle devam etmiş, teşekküller aracılığıyla yayılmıştır. Aynı zamanda basının gücünü bilen, uluslararası destek bulmaya çalışan kadınlar, yurt dışındaki etkin kadınlara telgraflar çekip işgale dikkat çekmek, basında bağımsızlık duygusunu canlı tutmak istemişlerdir. Sabiha Doğan yazdı.
08/03/2018 08:08
İlim Halkalarıyla Mescid-i Aksa'yı Bekleyen Kudüs'ün Kadın Muhafızları
İlim Halkalarıyla Mescid-i Aksa'yı Bekleyen Kudüs'ün Kadın Muhafızları

Adları bütün İslam coğrafyasındakiler gibi. Hatice, Aişe, Sena, Zehra… Onca hayat yükünün üstüne omuzlarına aldıkları bir diğer sorumluluk, Mescid-i Aksa muhafızlığı… Mescid-i Aksa’nın adım adım sürüklendiği duruma karşı bir şeyler yapabilmek için, 2011 yılında kendi aralarında başlattıkları ilim halkalarına katılıyorlar. Kimi Kur’an-ı Kerim okuyor grubuyla; kimi tefsir, hadis, İslam tarihi, akaid hatta İslam felsefesi dersleri yapıyor düzenli olarak… Semanur Sönmez Yaman, Kudüs'ün kadın muhafızlarıyla görüştü.
06/03/2018 11:11

Suriye iç savaşı ülkede yaşayan her kesimden insanı derinden etkiledi. Savaşla birlikte ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyeli sanatçılar, yaşadıklarını sanatları ile anlatmaya çalışıyorlar.

Ressam Sumaya Khadare de onlardan biri. Resimleri dünyanın farklı ülkelerinde sergilendi. Şu anda Türkiye’de ve sanatıyla ülkesini ve ülkesinin insanlarını anlatmaya devam ediyor.

Sümeyye Hanım, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Halepliyim. 1984 yılından beri resim sanatı ile ilgileniyorum. Çok farklı ülkelerde sergi ve fuarlarda çalıştım. Batı ve Arap ülkeleri dahil bir çok ülkede resimlerim sergilendi. Dubai, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır gibi. Aynı zamanda Batılı ülkelerde de çokça sergilere gittim. Fransa, Almanya, İngiltere gibi ülkelerde de çalışmalarım var. Kendi ülkem Suriye’de de çokça çalışmalarım oldu ve eserlerim birçok önemli sergi ve fuarda sergilendi. En son sergim 2011 yılında oldu. Yani savaş başlamadan önceydi. 8 Mart’ta gazetecilerle beraber olan bir fuarda resimlerim sergilendi, ondan sonra da son olarak Halep’te yetimhane yararına düzenlenen sergide görev aldım. Bu 16 Temmuz 2011 yılında olmuştu. Daha sonra Türkiye’ye yani İstanbul’a geldim. Allah’ı razı etmek için çabalıyoruz elhamdulillah.

Resim sanatına ne zaman başladınız?

Çocukluktan itibaren hep bir ilgim vardı resim çizmeye dair. Ancak profesyonel olarak 1984 yılında başladım.

Suriye’den ne zaman çıktınız?

2013 yılında çıkmak zorunda kaldım.

Suriye’de sanatınızı nasıl icra ediyordunuz? Yaşadığınız zorluklar var mıydı?

Ben tablolarımda, insan ruhunu yansıtmayı seviyorum. Evet, ülkemizde zor şeyler yaşadık. Ama unutmayalım ki; tüm dünya ülkelerinde savaşlar, krizler ve zor zamanlar oldu. Ama biz sanatçılar her daim işimizi severek, zorlukların üstesinden gelerek yerine getirmeye çabaladık. Yaptığım gerek insan tablosu, gerekse manzara tablosu olsun vakit önemli değil. Önemli olan o resimle bir bütün olmak ve içinde yaşattığın his.

Bize mutluluğun resmini yapabilir misiniz?

Kesinlikle evet. Genel olarak sanatçı eserini ortaya çıkarırken, kendi ruh halinden de çok etkilenir. Eğer mutluysa, o anda mutluluğun resmi ortaya çıkar. Eğer üzgün, kırgınsa da ona göre resimler ortaya çıkar. Ama şunu söylemeliyim ki; eğer sanatçı sanatına sadık ise, her halükarda her şeyi üretebilir.

Tablolarınıza genel olarak baktığımızda çoğunlukla yüz ifadeleri yer alıyor? Bundaki amacınız ve mesajlarınız nelerdir?

İnsan yüzü çalışarak tablolarımda tüm dünya insanlarına bir mesaj vermek istiyorum. Bu mesaj farklılıkların da olduğu mesajıdır.

Bundan sonra neler yapmak istiyorsunuz?

Ben bir sanatçıyım. Ve sanatımla, kendi dilimle, istediğim yerde, kendi ülkemde olduğum gibi diğer ülkelerde de var olmak isterim.

Sanatınızla neyi amaçlıyorsunuz?

Vicdanları uyandırmak ve insanlara bir vicdanları olduğunu hatırlatmak. Ve ruhlarıyla, fikirleriyle konuşmak.

Türkiye ve Suriye halkına bir şey söylemek ister misiniz?

Ben Türkiye’ye çok bağlı biriyim. Bence Suriye halkı da, Türkiye halkı da benim halkımdır. Biz biriz.

 

“Suriye Halkı da Türkiye Halkı da Benim Halkım, Biz Bir’iz”, Bilimevi Kadın dergisi, Nisan-Mayıs-Haziran 2017, sayı 1.