, 26 Mayıs 2018
İslam Düşünce Atlası' İçin Geri Sayım Başladı

4926

'İslam Düşünce Atlası' İçin Geri Sayım Başladı

Necdet Yaşar’ın vefatı... Cafcaf yeniden... Ezberlere sıkışıp kalmış kahramanlar... Aliya dizisi... Rasim Özdenören’in 50 yıllık öykü birikimi tek ciltte... İslam Düşünce Atlası... M. Murtaza Özeren öne çıkan bazı kültürel olayları derledi.

İlgili Yazılar
İstanbul da Yaşayan Arap Aydınlardan Dil ve Kültür Hassasiyeti
İstanbul’da Yaşayan Arap Aydınlardan Dil ve Kültür Hassasiyeti

İstanbul’da Yaşayan Arap Aydınlar Çalıştayı... Yeni bir İslam sanatları portalı... Musul sicillerini koruyan gençler... İran’dan ilginç bir intihal vakası... Hilti ile dalınan tarihi mezarlık... Sadece kapağı için bile alınabilecek bir kitap... M. Murtaza Özeren, son günlerin kültür gündeminde öne çıkan bazı başlıklara değindi.
17/03/2018 12:12
Yazma Eserler'den Yeni Bir Kitap Kudüs'ün Faziletleri
Yazma Eserler'den Yeni Bir Kitap: Kudüs'ün Faziletleri

Yazma Eserler Kurumu’ndan bir Kudüs kitabı... Üniversitelerden İstanbul'a özel projeler... Suriyelilerin telefonla bağlanıp konuştuğu bir radyo... Arapça-Türkçe edebiyat çeviri dergisi... M. Murtaza Özeren haftanın öne çıkan bazı kültür olaylarına değindi.
10/03/2018 12:12
Maşallah İnşallah Nasıl Yazılır
Maşallah, İnşallah Nasıl Yazılır?

Osmanlı artık maalesef ‘ticari’ bir ürün... 'Maşallah', 'inşallah' nasıl yazılır? Hasan Aycın’ın ilk çizgisi... Bir gün Halide Edip, Adnan Adıvar, Yakup Kadri gibi isimler gemide seyahat ederken… Tahsin Görgün’ün ufuk açıcı konuşması... 'Efendime Söyleyeyim' başladı... M. Murtaza Özeren, haftanın öne çıkan bazı havadislerine değindi.
10/02/2018 11:11
'Mehmed Akif in Evini Sezen Aksu Almış Satmış'' Cümlesindeki 'Biz'i
''Mehmed Akif’in Evini Sezen Aksu Almış, Satmış'' Cümlesindeki 'Biz'i Bulunuz

Mehmed Akif’in kaldığı evi Sezen Aksu almış, satmış… İslam Ansiklopedisi’nin sitesi yenilenmiş. Üç Mesele’nin kırkıncı yılı... Harmancı’nın 180. öyküsü... Mahmud Erol Kılıç’la bir röportaj... M. Murtaza Özere haftanın öne çıkan bazı kültürel hadiselerine değindi.
27/01/2018 11:11
Profil ve Nihayet ten Alkışlanacak Hareketler
Profil ve Nihayet’ten Alkışlanacak Hareketler

'Kutülamare' nasıl yazılıyor? Tarık Zafer Tunaya konuşmaları erişime açılsın... Profil ve Nihayet’ten alkışlanacak hareketler... Klasik Düşünce Okulu’nda bütün seminerler erişime açık... ORDAF 10 yaşında... TveK’dan çocuklara karne hediyesi... Mustafa Kutlu’ya dua...
20/01/2018 11:11
Fuat Sezgin'in Kütüphanesinin Türkiye'ye Getirilmesine Engel Üstüne Engel
Fuat Sezgin'in Kütüphanesinin Türkiye'ye Getirilmesine Engel Üstüne Engel

Memduh Cumhur’un vefatı... Fuat Sezgin’in şahsi kütüphanesinin Türkiye’ye getirilmesine yönelik engellere bir yenisi daha eklendi... Hodgson’un ''İslâm’ın Serüveni'' eseri yeniden basıldı... 'Bağlanma' İngilizcede... Safahat’tan 60 eser 'Akif İklimi' albümünde... Çinli hattatlar Üsküdar’da... M. Murtaza Özeren kültürel alanda son günlerde öne çıkan bazı hadiselere değindi.
15/01/2018 10:10

Necdet Yaşar’ın vefatı

Öncelikle havadisimizin ilk başlığı olarak Necdet Yaşar’ın vefatını bildirelim. Kendisine rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Bıraktığı yüzlerce eser ve onlarca talebe ile amel defteri hiç kapanmayacaktır diye umuyoruz. Şu güzel icrasını da buraya bırakalım. Her nağme rahmetine vesile olsun inşallah.

Cafcaf yeniden

Yeni, yine, yeniden çıkan bir dergi haberi ile havadise devam edelim. Cafcaf dergisi geri dönmüş. Derginin adı Yeni Cafcaf olarak güncellenmiş. İlk sayısı da geçtiğimiz hafta içinde dağıtıma verilmiş. İki haftada bir çıkacak olan derginin fiyatı ise tamı tamına 1,5 ₺. Twitter hesabı şurada. Hoş geldiniz sayın Yeni Cafcaf. Yolunuz açık olsun.

Ezberlere sıkışıp kalmış kahramanlar

Geçtiğimiz hafta İsmail Kılıçarslan köşesinde önemli bir yazı yayınladı. Yazının önemi başlığından itibaren başlıyordu: “Ezberlere Sıkışıp Kalmış Bir Kahraman: Aliya.” Aliya İzetbegoviç’in vefat yıldönümü münasebetiyle yazılmış olan bu yazı aslında diğer “düşünce dünyamızın temel taşları” için de düşünülebilir. Genel kabullere, hamasi ifadelere hapsettiğimiz bu büyük şahsiyetler, bu yolla aslında öldürülmüş oluyorlar. Cemil Meriç’ten Sezai Karakoç’a, Nurettin Topçu’dan Necip Fazıl’a, “Yedi Güzel Adam’a” kadar bu isimlerin her birine yapılan reklam banner’ları şeklinde, sözde onları ifade eden/tanımlayan “sloganların” hizmet ettiği tek şey duygular; akla hitap eden bir şey yok. O kadar belli ki bu isimlerin kitaplarının okunmadığı. Bu bağlamda Sezai Karakoç’un Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülü’nü neden kabul etmediği de düşünülmeli. Bu büyük şahsiyetleri jeneriklik ifadeler ile değil, düşüncelerinin bütünlüğü ile, kitaplarının bütün zikrettikleri ile anmamız gerek.

Aliya dizisi

Aliya demişken, Aliya İzetbegovic’i konu alan bir dizi çekiliyormuş. Dizi Aliya’nın gençliğinden Bosna mücadelesine kadarki dönemi ele alacakmış. TRT’de yayınlanacak dizinin Teaser’ı da burada. Az önce bahsettiğimiz hamasilikten ve sloganlardan uzakta bir yapım olmasını diliyoruz.

Rasim Özdenören’in 50 yıllık öykü birikimi tek ciltte

Okumak gerek dedik; güzel bir prestij kitaptan haber verelim. Gül Yetiştiren Adam’a “hapsedilen” Rasim Özdenören’in 50 yıllık öykü birikimi tek ciltte bir araya getirilmiş. 1 Kasım itibarıyla okuyucu ile buluşacakmış. Bu tarz, bütün eserler dizileri (YKY’nin Delta dizisi gibi) maalesef ülkemizde pek yapılmıyor. Bir-iki büyük ciltte bir yazarın bütün yazılarının bir araya getirilmesi oldukça güzel bir yayıncılık hamlesi olur. Mesela Sezai Karakoç’un, Nurettin Topçu’nun eserlerini böylesi büyük ciltler içerisinde görmeyi birçok okur arzu eder diye düşünüyoruz.

İslam Düşünce Atlası

Uzun bir süredir İLEM bünyesinde İslam Düşünce Atlası hazırlandığını duyuyorduk. Projeye dair ilk görseller ve bilgiler ise geçtiğimiz gün yayınlandı. Buna göre atlas üç cilt olacak ve bir internet sitesi ile desteklenecek. İslam Düşünce Atlası’nın ve sitesinin ilk sunuluşu 16 Kasım’da gerçekleştirilecek. Şu videodan bu kıymetli esere dair daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Emeği geçenlerin sa’yleri meşkur ola.

 

M. Murtaza Özeren


İlgili Konular