, 20 Haziran 2018
Esnafa Sorduk Bayram Sizin İçin Ne Anlam İfade Ediyor

2969

Esnafa Sorduk: Bayram Sizin İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

Fatih Pala, Kayseri-Argıncık semtinden 21 esnafa 'bayram deyince aklına ne geldiğini', 'bayramın kendisi için ne ifade ettiğini', 'bayramın kendisine neler anlattığını' sordu ve birbirinden ilginç cevaplar aldı.

İlgili Yazılar
Lizbon'da bayram namazı kıldım
Lizbon'da bayram namazı kıldım

Endülüs'ün bu eski şehrini görme imkanı yakaladım. Neler gördüm Lizbon’da...
20/08/2012 08:08
Antep te bayramın al metifarikası yuvarlama
Antep’te bayramın alâmetifarikası yuvarlama

Kale ve civarında oturan eski Antepliler ya iftardan sonra ya da iftardan önce soluğu bugünün Güllüoğlu’su olan Güllü’de alır, tatlısını alıp evine döner ya da orada yer, oradan da meşhur Tahmis kahvesine geçerlermiş.
05/08/2013 14:02
Bol küncülü pideler kömbe tadında bayramlar
Bol küncülü pideler, kömbe tadında bayramlar

Ramazan demek, bol küncülü pide, damlarda beklenen ezanlar ve sahurun keyfine varmak demekti..
12/07/2013 08:08
Mohon maaf lahir bathin
Mohon maaf lahir bathin! (*)

Açe'de bayramın gelişini kutlamak için arefe gününün gecesinde yapılan "tekbiran" yürüyüşü tüm şehri heyecan ve coşkuya boğar.
10/08/2013 07:07
Ümmetin kalbi bayram sabahı Sultanahmet te bir başka atıyordu
Ümmetin kalbi bayram sabahı Sultanahmet’te bir başka atıyordu

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ev sahipliğinde ve birçok gönüllü kuruluşun çağrısı ile Ramazan Bayramı sabahı, binlerce Müslüman sabahın ilk saatlerinden itibaren İstanbul Sultanahmet Camii'nde buluştu.
13/08/2013 12:12
Malezya'da Ramazan bayramı bir ay
Malezya'da Ramazan bayramı bir ay!

Merve Dal Malezya'dan, bitmeyen bir Ramazan Bayramından bildiriyor!
11/08/2013 07:07

Gümüşhaneliyim, ancak 15 yılı aşkındır küçük ailemle birlikte Kayseri’de yaşamaktayım. İkamet etmiş olduğum Kayseri merkezinin Kocasinan ilçesinin Argıncık semtinin bir caddesi var ki bu cadde, esnafın yoğun olduğu bir caddedir ve adı da Yavuz Sultan Selim caddesidir. Semt esnafıyla bayram öncesinde, Bayram üzerine ufak bir röportaj yapmak istedim.

İftar öncesi, otobüs biletçisinden pastacı-dondurmacısına, kasabından hırdavatçısına, kuaföründen terzisine, marketçisinden bakkalına, manavından fırıncısına, motosiklet tamircisinden temizlik malzemecisine, tavukçusundan anahtarcısına, ayakkabıcısından kırtasiyecisine kadar toplam 21 esnafa “bayram deyince aklına ne geldiğini”, “bayramın kendisi için ne ifade ettiğini”, “bayramın kendisine neler anlattığını” sordum. Kimisinin cevapları birbirine çok yakın oldu. Kimisi çok orijinal şeyler söyledi. Kimisi, iftar öncesi olduğu için konuşacak mecal bulamayıp cevap konusunu iftar sonrasına bıraktı. (Tabi iftar sonrası da ben müsait olamadığım için cevapları bu sözleriyle kaldı.)

Sağ olsunlar, hepsi uzunlu kısalı ama genelde “kısa” olan cevaplarını, beni kırmadan, güzelce verdiler. Hepsinin yüzünde tebessümün hakim olması, şimdiden bayramın güzel geçeceğinin de bir habercisi esasen. Yani görünen o ki bayramı hak etmişler. Huzurlarınızda kendilerine teşekkürlerimi sunduktan sonra, sizleri bu güzel insanların, kendileri kadar güzel ve doğal cevaplarıyla baş başa bırakmak istiyorum.

Yüce Rabbimiz, Ramazan Bayramımızı hakiki bayram olarak idrak edebilmemizi nasip eylesin eylesin, Müslümanlar olarak birbirimize kenetlenmemize, mazlum ve mustaz’af coğrafyalarımızın kurtuluşuna ve “İslam” gibi, “iman etmek” gibi güzelliklerin farkında olmayanların hidayetine vesile kılsın. Buyurun:

Necati Yıldırım (Otobüs Biletçisi): Bayram deyince, örf ve adetlerimizi, geçmişlerimizi, büyüklerimizi ziyaret etmek aklıma geliyor. Ramazan bayramı ile Kurban bayramını hatırlıyorum. Kurban bayramı deyince de İsmail Peygamberin kurban olması aklıma geliyor.

 

Şemsettin (Pastacı-Dondurmacı): Bayram; birlik, dirlik, büyüklerin ve küçüklerin birbirleriyle buluşması, sevgi, mutluluk, huzur, bir araya gelme, küskünlüklerin ortadan kaldırılması demektir bizim için.

 

 

 

Mehmet Sönmez (Kasap): Vallahi abi şu anda iftar öncesi kafam durdu inan. Aklıma ocaktaki yemekten başka hiçbir şey gelmiyor. [O sırada, piknik tüpü üzerinde kuşbaşı kavurma yapıyor mübarek. :)] İftardan sonra gelirsen konuşuruz.

 

 

Suriyeli İbrahim (Su tesisatçısı-Hırdavatçı): Ramazan bayramı deyince, mutluluk geliyor aklıma. Vatanıma dönmek nasip olacak diye düşünüyorum. Bayram benim için her şey demektir.

 

 

İbrahim Eker (Kuaför): Bayramlar, dini açıdan çok önemlidir. Çoluğumuzla çocuğumuzla sevindiğimiz zamanlardır. Ama bu bayram bana çok kötü şey hatırlatıyor. Neden diyecek olursanız; 3 ay önce anamı kaybetmiştim. Şimdi anam olmadan bu bayramı nasıl geçireceğim bilemiyorum. Bunu düşününce bayramın gelmesi ister istemez üzüyor beni. 20 yıl önce babamı kaybetmiştim ama anamın ölümü beni çok yıktı abi. [Allah rahmet eylesin. :( ]

Mustafa İğdeli (Terzi): Bayram deyince, büyükleri ziyaret, eş, dost, akrabalar olarak birbirimizle kaynaşmamız aklıma geliyor. Bayram, bir farzı getirdikten sonra mutluluğa kavuşmanın sevincidir. Aynı zamanda bayram, manevi değerlerimizi yad etmek, ölmüşlerimizi, geçmişlerimizi hatırlamak demektir.

 

Mustafa Karakol (Marketçi): Bayram deyince aklıma, aile geliyor, büyükler geliyor, akraba ziyareti, bayramlaşma, köyümüz geliyor. Mutlu oluyoruz köye gidince. Ama şimdiki bayramlardan eski bayramların tadını alamıyoruz. Esnaf olarak düşündüğümüzde de bayram günlerinde işlerimiz biraz daha yoğun oluyor ve iyi para kazanıyoruz o kadar.

 

Orhan Güngör (Manav): Bayram deyince aklıma, sıla-i rahim geliyor. Bayram olmasa köyüme gidemeyeceğim mesela. 365 günün sadece bayram günlerini köyümde geçirebiliyorum. Diğer şekilde, hep burada işimde gücümdeyim. Yine hasret ve özlem giderme aklıma geliyor bayram deyince. Yine bir keder geliyor aklıma; çünkü Ramazan gidiyor, şeytanlar piyasaya çıkacak. Bayram demek böyle işte.

Devlet Tüysüz (Fırıncı): Bayram demek, barış, mutluluk, huzur, insanlık, yaşlıların yanına varıp ellerini öpmek, büyüklerin hallerini hatırlarını sormak, gönüllerini almak, çocukları sevindirmek demektir benim için. Daha ne diyeyim abi? (Eyvallah ustam!)

 

Oktay Efe (Motosiklet Tamircisi): Bayram deyince, coşku, heyecan, çocukluğunu hatırlamak geliyor aklıma. Bayramlarda sevincimiz artıyor, dini duygularımız kabarıyor. Başka da bir şey aklıma gelmiyor abi.

 

 

Mustafa Yaşar (Temizlik Malzemecisi): Vallahi abi aklıma barış, kardeşlik geliyor bayram deyince. Şimdi başka bir şey gelmiyor aklıma, sadece bunlar yani abi.

 

 

 

Ali Kaya (Mobilya satıcısı): Bayramlar, insanların sevinç günüdür. Deliye her gün düğün bayramdır. (Gülüyor.) Şu günlerimiz bizim için hep bayramdır Müslüman olduğumuz için, şükürler olsun Rabbimize.

 

 

Adı Güzel Temel (Bakkal): Çok zor bir soru sordun. (Gülüyor.) Bayramda büyükler küçüklere gidecek, küçükler büyüklere gidecek, fitreler zekatlar verilecek... Bayram böyle bayram olur işte, ne olsun başka ki! (Haklısın amca!)

 

 

Beyazıt Şimşek (Tavukçu): Bayram bana her şeyi anlatır Hocam. (Gülüyor.) Bayramda büyüklerin ellerini öperiz, küçükleri sevindiririz. Yani ne bileyim aklıma bir şey gelmiyor pek ama bayram bizim için her şey demektir kısaca.

 

 

Cemal Kurtkara (Anahtarcı): Bayram deyince, iki bayramımız olan Ramazan ile Kurban geliyor aklıma. Bir de her şeyden önce şuna çok kızıyorum abi; bu bayramın adı Ramazan Bayramı, şeker bayramı değil! (Sinirleniyor.) Aynı zamanda özellikle şunu söylemek istiyorum ki, Ramazan Bayramı sadece ve sadece oruç tutanlar için geçerlidir; tutmayanlar bu bayramı hak etmiyorlar vesselam. İşin gücün rast gitsin. (Gülüyor.)

Mehmet Çalışkan (Terzi): Bayram deyince aklıma huzur geliyor. Şöyle düşününce, huzurdan başka bir şey gelmiyor aklıma. Ramazan bayramı demek, huzur demektir bence. Hepsi bu, daha ne olsun? (Ne diyorsan o abi!)

 

 

Ahmet Türkmen (Marketçi): Bayram deyince aklımıza, birbirimize gidip gelmemiz, ziyaretleşmeler geliyor, yakınlaşma geliyor. Eş, dost, akrabadan başka bir şey gelmiyor aklımıza ne bileyim abi!

 

 

 

Nihat Düzen (Ayakkabıcı): Bayram deyince, çoluk çocuk hep birlikte sağa sola gidip büyüklerle, akrabalarla bayramlaşma aklıma geliyor. Her zaman gidip göremediğimiz eşimizi, dostumuzu ziyaret etmek, hallerini, hatırlarını sormak demektir bayram benim için.

 

 

Celal Şimşek (Kırtasiyeci): Bayram deyince aklıma gelen, eş, dost ziyaretidir. Birbirlerini başka zamanlarda göremeyen insanların bir araya geldikleri bir ortamdır bayramlar.

 

 

 

İrfan Setenci (Av Malzemecisi): Şimdi hazırlıksız cevaplayamam ben öyle hemen. (Gülüyor.) İftardan sonra gelirsen ancak bir şeyler söyleyebilirim. (İrfan ağabey, ilim sahibi birisidir aslında. İki kitap çalışması var; “Şefaat Tefsiri/Konulu Tefsir –İfratçı ve Tefritçilere Reddiye-” ve “Helal Av Rehberi” adlarında. Ondan özellikle düşüncelerini almak isterdim. Neden böyle yaptıysa muhterem!)

Lokman Esmer (Marketçi): Bayram, Müslüman olmamızın gereği olarak yerine getirmemiz gereken bir görevimizdir. Akrabalarımızı ziyaret etmek, sıla-i rahim yapmak, bayramlaşmak işte ne bileyim, birden sorunca aklıma pek fazla bir şey gelmiyor öyle. (Gülüyor.) Dini olarak bir görevimiz, diyeyim kısaca.

 

Fatih Pala

Yorum
#bayramdeyince
abdullah baicıoğlu
bayram, birazda hayatta olanların, ölmüş olanlara özlemidir. Hayatı ve hayatı vereni anlama adına.
10/07/2017, 08:58

İlgili Konular