, 23 Temmuz 2018
Mezar Taşıma 'Kitapların İçinde Doğdu Kitaba Doymadan Öldü' Yazın

2877

Mezar Taşıma 'Kitapların İçinde Doğdu, Kitaba Doymadan Öldü' Yazın!

Turan Türkmenoğlu, Beyazıt Sahaflar Çarşısı’nın eski havasını soluyan işinin erbabı sahaflardan biri. Kitaplara duyduğu tutkuyu, sahaflığın inceliklerini ve tabii günümüzde geldiği noktayı 5 dakikadan daha az bir sürede ustalıkla anlatmış.

İlgili Yazılar
Üsküdar sahilini sahaflık kitap kokusu sardı
Üsküdar sahilini sahaflık kitap kokusu sardı

1. Üsküdar Sahaf Festivali'ne gidenlere tavsiyelerimden biri de, sahaflarda bulunan eski İstanbul fotoğraf ya da tablo kopyalarını ellerine alıp karşı kıtaya bir bakmaları. Ömer Yüceller yazdı..
09/09/2014 12:12
Peşinden Koşulmuş Yazılar Emin Nedret İşli nin Sahafname si
Peşinden Koşulmuş Yazılar: Emin Nedret İşli’nin Sahafname’si

Yaşayan önemli sahafların başında gelen Emin Nedret İşli, geçtiğimiz aylarda Sahafnâme ismiyle yeni bir kitap yayınladı. Yazıların en dikkatimi çeken özelliği, alelade bir belge yayınlama işinden çok ötede, bir problemin ve merakın sonucunda bir belgeye rastlanması ile ortaya çıkması... Mehmet Erken yazdı.
06/04/2018 12:12
Modernite Karşısında Sahafların Direnişi
Modernite Karşısında Sahafların Direnişi

Beyazıt Sahaflar Çarşısı, neredeyse her köşesinde tarihi bir doku, an’ı hissettiren bir mekân. Sahafların bu mesleği tercih etmelerine neden olan kişiler ve çevre, sahafların nasıl bir ortamda yetiştikleri vs. Yaklaşık 40 dükkândan bazı isimler belirledim ve onlarla bu konuları görüştüm. Adil Sarmusak, Turan Türkmenoğlu, İbrahim Manav, Ayşegül Bardakçı, Ali Yılmaz’la olan görüşmelerim, onların röportaj esnasında ziyaret eden Dursun Gürlek gibi kültür adamı arkadaşları sayesinde derinleşti. Gülsün Uçar yazdı.
25/03/2018 12:12
Yaşar Kemal Muzaffer Ozak ile ne konuşmuş
Yaşar Kemal, Muzaffer Ozak ile ne konuşmuş?

Cumhuriyet gazetesinde çalışırken Sahaflar Çarşısı ziyaretinde Muzaffer Ozak Efendi'ye de misafir olan Yaşar Kemal, onunla da bir kısa söyleşi gerçekleştirmiş. Yaşar Kemal'in izlenimlerini yazdığı 1954 tarihli o yazıyı ç-alıntılıyoruz.
15/04/2015 12:12
70 Sahaf Beyoğlu'nda Bir Araya Geldi
70 Sahaf Beyoğlu'nda Bir Araya Geldi

10. Sahaf Festivali’ni Taksim Meydanı’nda sürdüren Beyoğlu Belediyesi, İstanbul’un köşesinden bucağından 70 sahafı meraklıları için bir araya getirdi, tıpkı 10 yıldır yaptığı gibi. Ercan Babacan yazdı.
31/10/2016 13:01
Osmanlı'da kitabın ve sahaflığın hikayesi
Osmanlı'da kitabın ve sahaflığın hikayesi

İsmail Erünsal geçtiğimiz aylarda, yıllardır üzerinde çalıştığı 'Osmanlılarda Sahaflık ve Sahaflar' kitabını yayınladı. Mehmet Erken yazdı.
31/01/2014 12:12

İstanbul’da sahaf denildiğinde ilk akla gelen mekânlardan biridir Beyazıt’taki Sahaflar Çarşısı. Özellikle Muzaffer Ozak, Nizamettin Aktuç, Raif Yelkenci ve Ekrem Karadeniz gibi ünlü sahaflara ev sahipliği yapması hasebiyle de ayrı bir öneme sahiptir.

Turan Türkmenoğlu, Beyazıt Sahaflar Çarşısı’nın o eski havasını biraz olsun teneffüs etmiş isimlerden. YouTube üzerinden yayın yapan “Cep Hikâyeleri” kanalı kendisiyle kısa bir video çekimi gerçekleştirmiş. Videodan sahaflığın Türkmenoğlu’nun baba mesleği olduğunu öğreniyoruz. Türkmenoğlu, ailesinde bu mirası devralan üçüncü kuşak olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Ben çocukluğumu sokakta misket oynayarak geçirmedim. Burada kitap tasnif ederek, babama yardım ederek geçirdim. Hatta tıraş olmaya gittiğim zaman ‘senin kafanda hiç taş izi yok, sokakta oynamadın mı’ diye alay ederlerdi benimle. Ben üçüncü kuşağım ve benim oğlum da dördüncü nesil olacak. Biz ailece selüloz zehirlenmesine duçar olduk. Kâğıdın ve mürekkebin kokusunu aldıktan sonra mesleğe genetik olarak girmiş olduk.

Türkmenoğlu, sahaflığın sadece kitap alıp satmak olmadığına dikkat çekiyor. Kitapları okumak, okuduğunu anlamak ve hatta paylaşmak da elzem ona göre. Ardından elindeki eski bir defterden Hasan Âli Yücel’e ait şu sözleri okuyor: “İnsan bir şey satacaksa kitap satmalı. Bir şey alacaksa kitap almalı. Çünkü hiçbir nimet onun kadar kıymetli olmamıştır.” Önemine binaen, bu sözlerin bütün kitapçı dükkânlarına asılması gerektiğini söylüyor.

Kitapçılık yapacak sahaf yoktu

Emektar sahaf çarşının 1950 yangınında uğradığı felaketten ve sonrasındaki vahim gelişmelerden de dem vuruyor: “1952’de çarşı tekrar hizmete girdiğinde burada 23 dükkân vardı. Ancak 18-19 tanesine kitapçılık yapacak sahaf bulabiliyorlar. Diğerleri çorapçı, kasap, fotoğrafçı… Amaç aman dükkânlar boş kalmasın. Bu yüzden sahaflıkta bir gerileme başlıyor. Bu arada Laz müteahhitler de İstanbul’daki bütün ahşap binaları yıkıp yerine sefer tası gibi yeni binalar yapmaya başladılar. Yeni evler 2 oda 1 salon. Bu sebeple eski evlerdeki kitaplar Sahaflar Çarşısı’na indi. Fakat kitapların büyük bir kısmı çarşıya uğramadan SEKA’ya kâğıt olmaya gitti. Orada hammadde olarak kullanılan o kitaplar, bugün çok nadir bulunan eserlerdendi. Bu yüzden sahaflık giderek zayıflamaya başladı. Hurdacılar eskici, eskiciler antikacı oldu. Döküntü şeyler satanlar da sahaf oldu. Ve sahaflar da yok oldu.”

Turan Türkmenoğlu videoda kitap kurtlarını ve tutkunlarını da latifeyle karışık bir şekilde uyarıyor. Kitap meraklıları tarafından epeyce kitabının götürüldüğünü ya da biraz daha argo bir ifadeyle aşırıldığını belirtiyor. Onları utandırmamak için bu tür durumları görmezden geldiklerini de hemen ekliyor.

Emektar sahaf sözlerini şu şekilde tamamlıyor: “ Bir iki ameliyat geçirdim. Artık vadenin yaklaştığını hissediyorsun. Ölürsem oğluma zorluk olmasın diye şimdiden söyledim. Mezar taşıma ‘Kitapların içinde doğdu, kitaba doymadan öldü’ yazdır diye. Bir de kenarına ‘Sahaf’ yazılırsa mezar taşımızdan şerefli bir mesleğin temsilcisi olduğumuz bilinsin istiyorum.

Hikâyesi olan insanların kanalı

Cep Hikâyeleri kanalı, Turan Türkmenoğlu’nun videosunu 6 Nisan 2018 tarihinde YouTube’a eklemiş. Kanal, ilginç sayılabilecek işlerle uğraşan tanıdık veya sokaktaki sıradan insanların hikâyelerine ortak ediyor bizleri. Mesela kurşun kalem hobisi olan Nihat Özcan, çöpteki atıklardan ilginç objeler tasarlayan Atakan Aydın veya İsmail Erdin’in maketten mahallesi ilk bakışta dikkat çeken paylaşımlardan. Farklı incelikleri barındıran hayatlar, tabii ve samimi bir şekilde yansımış ekrana. Üç beş dakikalık bu kısa videolar fazla vaktimizi almadığı gibi, güzel hikâyelerle ve hikâyesi olan insanlarla buluşturuyor bizleri. Emeği geçenlerin ellerine sağlık diyoruz.

Turan Türkmenoğlu’nun misafir olduğu videoyu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=CplnydsFNJY

 

Munise Şimşek

 

 


İlgili Konular