, 16 Ağustos 2018
ABD'de Müslümanların Haklarının Yılmaz Savunucusu Nihad Awad

Nihad Awad

3599

ABD'de Müslümanların Haklarının Yılmaz Savunucusu Nihad Awad

Minnesota Üniversite’sinde inşaat mühendisliği diploması alan Filistinli Nihad Awad, Amerikan-Müslüman İlişkileri Konseyi’nin de (CAIR) kurucularından biri ve hâlâ bu konseyin yöneticisi olarak görev yapmakta. Bu kurum, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Müslümanların haklarını savunan ve kâr amacı gütmeyen en büyük sivil toplum kuruluşu.. Dilara Yabul yazdı.

İlgili Yazılar
İlk Gençliğinden Beri Amerika'da Müslümanların Sesi Hatem Bazian
İlk Gençliğinden Beri Amerika'da Müslümanların Sesi Hatem Bazian

Halihazırda Berkeley Üniversitesi’nde Yakın Doğu ve Etnik Çalışmalar Departmanı’nda çalışan Hatem Bazian, Filistin için yoğun mesai harcayan bir aktivist olmasının dışında fıkıh, tasavvuf, Ortadoğu çalışmaları, Amerika’da İslam ve İslamofobi üzerine akademik çalışmalar da yapıyor. Aynı zamanda Zaid Şakir, Hamza Yusuf ile birlikte Zaytuna Üniversitesi’nin kurucularından olan Bazian, burada Arapça ve Maliki fıkhı derslerini veriyor. Dilara Yabul yazdı.
30/05/2018 10:10
Atipik bir  lim Nouman Ali Khan'ın hikayesi
Atipik bir âlim Nouman Ali Khan'ın hikayesi

Nouman Ali Khan Kur'an Arapçası ve linguistik tefsir çalışmaları yapan Beyyine Enstitüsü'nün kurucusu. 2005'te kurduğu enstitüde son on yıldır birçok genci yetiştirdi ve yetiştirmeye devam ediyor.
12/11/2015 12:12
ABD'de Mühim İslami Çalışmalar Yürüten Bir İsim Abdulnasır Jangda
ABD'de Mühim İslami Çalışmalar Yürüten Bir İsim Abdulnasır Jangda

Abdulnasır Jangda, ABD’nin Dallas şehrinde doğup büyüyen bir isim. Kur'an hıfzını ve İslami ilimler eğitimini Pakistan'daki Jamica Binoria'da tamamlayan Jangda'nın, ABD'de kurduğu Kelam Enstitüsü'nde (Qalam Institute) öğrencilere, Müslümanların gündelik hayatlarındaki sorunlarına cevap verecek şekilde pratiğe dönük eğitim veriliyor. Ayrıca 'Namazı Anlamak' ve 'Yuvada Mutluluk' gibi ABD'li Müslümanlarda doğrudan karşılık bulan projeler yürütülüyor. Dilara Yabul yazdı.
28/03/2018 10:10
The Daily Show daki Müslüman kadın aktivist
The Daily Show’daki Müslüman kadın aktivist

The Daily Show’da Trevor Noah'ın konuğu olan Dalia Mogahed, İslamafobi ve medyanın yanlış algıların yayılmasındaki rolünü konuştu. Ayşenur Gökşen Aydın yazdı.
19/01/2016 10:10
Yaşayan Dini Liderlerin En Etkililerinden Biri Habib Ömer bin Hafız
Yaşayan Dini Liderlerin En Etkililerinden Biri: Habib Ömer bin Hafız

Yemen'de ilme değer verilen bir ailede doğan ve ilme yönelmesi için teşvik edilen Habib Ömer bin Hafız, ilim yolculuğuna henüz çocuk denilebilecek yaşta başlar. Kendisi 'The Muslims 500' isimli ''Dünyanın En Etkili 500 Müslüman’ı'' listesinde 2009 yılından beri yer alıyor. Dilara Yabul yazdı.
20/12/2017 11:11
Mail Grubundan Online Derslere Faraz Rabbani ve İslami Eğitim Faaliyetleri
Mail Grubundan Online Derslere: Faraz Rabbani ve İslami Eğitim Faaliyetleri

Faraz Rabbani interneti aktif bir şekilde kullanan ve bu sayede tüm dünyada milyonlarca Müslüman’a hitap eden bir isim. İlmî derinliği, tasavvuf ehli olmasıyla dikkat çeken Faraz Rabbani’nin gerçekten de internet üzerinden eğitim alanında çok başarılı bir kişi olduğunu ifade etmek gerek. Dilara Yabul yazdı.
15/12/2017 11:11

Dünyaca Ünlü İslami Kanaat Önderleri yazı dizisinde benim ilgimi çeken isimler hep daha tebliğ çalışmaları ile öne çıkan isimler olmuştur. Batı ülkelerinde, Müslümanların genel geçer bir şekilde ‘kötü’ kabul edildiği toplumlarda dini çalışmalar yapabilmenin zorluğunu ve motivasyonunu düşünürüm bu yazıları okurken. Bu sefer yazımızın konusu bu şablonun dışında bir isim. Tebliğ çalışmalarından ziyade Müslümanları kurumsal düzeyde temsil eden, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Müslümanların hakları için mücadele eden birisi: Nihad Awad.

Nihad Awad, Ürdün’de bir mülteci kampında dünyaya gelmiş bir Filistinli. Üniversiteye kadar eğitimine Ürdün’de devam etmiş ancak daha sonra üniversite hayallerini gerçekleştirebilmek için İtalya’ya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiş. 1990’lı yıllarda Minnesota Üniversite’sinde inşaat mühendisliği diploması alan Awad, sonrasında Müslümanlar için kurumsal boyutta işler yapmaya başlamış. Amerikan-Müslüman İlişkileri Konseyi’nin (CAIR) kurucularından biri ve hâlâ bu konseyin yöneticisi olarak görev yapmakta.

İslam ve Müslümanlar hakkındaki basmakalıp fikir ve inanışlara karşı mücadele ediyor

Amerikan-Müslüman İlişkileri Konseyi dediğimiz oluşum, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Müslümanların haklarını savunan ve kâr amacı gütmeyen en büyük sivil toplum kuruluşu. 1994 yılında kurulan bu kuruluş, hedeflerini, İslam ve Müslümanlar hakkındaki basmakalıp fikir ve inanışlara karşı mücadele etmek ve Amerikan toplumu için önem atfeden olaylara İslami bir perspektif sunmak olarak belirlemiş. Müslümanlara ya da İslami kuruluşlara herhangi bir ayrımcılık yapıldığında bununla ilgili olarak ilk başvurulan kurumlardan biri olan Amerikan-Müslüman İlişkileri Konseyi, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, uluslararası alanda üne sahip bir oluşum.

Büyük şirketlere ve Hollywood’a İslam kültürü seminerleri 

Müslümanlara yönelik nefret suçları ve karalama kampanyaları ile ilgili çalışmalar, Amerikan-Müslüman İlişkileri Konseyi’nin yaptığı işlerin çoğunu oluştursa da iştigal ettikleri şeyler bununla sınırlı değil. Doktor, polis ve öğretmenler gibi Müslümanlarla devamlı ilişki içerisinde bulunan meslek gruplarına yönelik rehber kitaplar hazırlıyorlar. Pek çok kolluk kuvvetine ve Nike ile DKNY’nin de içinde bulunduğu, Fortune 500’de yer alan şirketlere ve Hollywood film yapımcılarına İslami gelenekler ve İslam kültürü ile alakalı seminerler veren Amerikan-Müslüman İlişkileri Konseyi, ülke çapında halkla ilişkiler çalışmaları da yürütüyor.

Nihad Awad, böylesi önemli bir kuruluşun başkanlığını yaptığı için pek çok ulusal ve uluslararası medyada adı geçen, bu medya kuruluşlarında röportajları yayımlanan bir isim. CNN, BBC, New York Times, Washington Post, Voice of America (Amerika’nın Sesi), Al Jazeera gibi yayın organları bunlardan bazıları. Özellikle Müslümanlara yönelik şiddet olayları arttığında Nihad Awad ile röportaj yapmak isteyen basın kuruluşu sayısı da artıyor. 1995 yılında Oklahoma’daki bombalı saldırıdan sonra hemen bölgeye giden Awad, buradaki yardım çalışmalarına katılmış ve belediye başkanı ile hususi olarak görüşüp Amerikalı Müslümanlar adına saldırıdan zarar görenler için, CAIR adına yüklü bir bağışta bulunmuş.

“Amerikan yönetim kadrosu hep aynı çıkar çevreleri tarafından yönlendiriliyor”

1997 yılında Beyaz Saray Havacılık Emniyeti ve Güvenliği Komisyonu’nun İnsan Hakları Danışma Kurulu’nda üye olarak görev yapan Nihad Awad, 11 Eylül olaylarından kısa bir süre sonra o dönemki Amerika Birleşik Devletleri başkanı George Bush tarafından Washington İslam Merkezi’nde düzenlenecek olan basın açıklamasına katılmak için davet edilmiş. Washington’ın en eski camisinde düzenlenen bu basın toplantısına sadece belli başlı birkaç Müslüman önderin davet edildiğini ve Nihad Awad’ın bu isimler arasında yer aldığını söylemek, onun Amerikalı Müslümanlar arasındaki ağırlığını anlatmak için yeterli. Ayrıca eski ABD Dış İşleri Bakanı Madeleine Albright ve ülkemizde görece daha çok tanınan Colin Powell ile Müslüman Amerikalıların ihtiyaçları üzerine müzakereler gerçekleştirmiş.

Amerika Birleşik Devletleri’nde üst düzey görevlerde bulunan siyasiler ile görüşmeler düzenledi diye, Nihad Awad’ın Amerikan siyasetini desteklediği gibi bir sonuca varmak büyük bir yanılgı olur. Çünkü o her daim söylemlerinde Amerikan iç ve bilhassa dış politikasını eleştirmiştir. “Amerika’nın Ortadoğu politikası, ‘İsrail’in kölesi olan’ Amerikan başkanları ve yönetim kadrosu sebebiyle yozlaşmış durumda. Müslümanların yararına olan anlaşmalara karşı çıkan isimlere baktığınızda dini ya da etnik kökenlerinin aynı olduğunu görürsünüz. Amerikan yönetim kadrosu hep aynı çıkar çevreleri tarafından yönlendiriliyor. Bu insanlar Amerika Birleşik Devletleri’ni kendi çıkarları için savaşa sokmaktan çekinmiyor.” diye açıklamalarda bulunduğu için bazı basın kuruşları tarafından “radikal İslamcı” olarak nitelendirilmiştir.

“Amerikalı Müslümanları ay yıldız giymeye mi zorlayacaksınız?”

Nihad Awad, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2000 yılındaki başkanlık seçimlerinde Müslümanların bir seçim bloğu oluşturmaları için de yoğun çaba harcayan birisi. Amerikalı Müslümanların en büyük çatı kuruluşu olan Amerikalı Müslümanların Siyasi Koordinasyon Komitesi’ndeki en önemli figür olan Awad, Müslümanların ilk kez bir seçim bloğu oluşturarak seslerini daha güçlü bir şekilde duyurmalarının çok önemli olduğu görüşünde.

Awad, 2002 yılında Amerikan Adalet Bakanlığı’nın terör eylemlerinin önlenmesi kapsamında yüz bin yabancı kökenli kişinin parmak izi ve fotoğraflarının arşivlenmesini kınamış ve bu uygulamaya karşı yoğun bir anti-propaganda gerçekleştirmiş. Kampanya sürecince, “Sıradaki ne? Emniyet güçleri onları kolayca tanıyabilsin diye Amerikalı Müslümanları ay yıldız giymeye mi zorlayacaksınız?” diye haykırarak kamuoyunu bilinçlendirmeye çalışmış ve sadece Müslümanları değil, tüm Amerikalıları bu uygulamaya karşı çıkmaya çağırmış.

2012 yılında En Etkili 500 Müslüman listesinde adı yer alan Awad’ın adı, 2015 yılında Los Angeles Times tarafından hazırlanan En Etkili İnsan Hakları Savunucuları listesinde de geçiyor.

 

Dilara Yabul

Yorum
Fevkalade
Goncagül
Elinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş. İngiltere'deki camiler hakkında birçok bilgi edinmiş oldum. Bir dahaki gidişimde ilk ziyaret edeceğim adresler olacak...
23/04/2018, 13:02