, 23 Mart 2018
Amerikalı Genç Bir Vaiz Ömer Süleyman

Ömer Süleyman

5893

Amerikalı Genç Bir Vaiz: Ömer Süleyman

Genç ve dinamik bir vaiz olarak hem Amerika’da hem de dünya çapında, bilhassa gençler nezdinde büyük teveccüh kazanan Ömer Süleyman, esasında Kuzey Amerika’dan internet ve yeni medya yoluyla tüm dünyaya sesini duyuran, aktüel meselelere değinmeleri sebebiyle söyledikleri ilgi ile takip edilen ve genç jenerasyonun dilini yakalayabilen vaizler/hatipler dalgasının bir parçası. Deniz Baran yazdı.

İlgili Yazılar
The Daily Show daki Müslüman kadın aktivist
The Daily Show’daki Müslüman kadın aktivist

The Daily Show’da Trevor Noah'ın konuğu olan Dalia Mogahed, İslamafobi ve medyanın yanlış algıların yayılmasındaki rolünü konuştu. Ayşenur Gökşen Aydın yazdı.
19/01/2016 10:10
Yaşayan Dini Liderlerin En Etkililerinden Biri Habib Ömer bin Hafız
Yaşayan Dini Liderlerin En Etkililerinden Biri: Habib Ömer bin Hafız

Yemen'de ilme değer verilen bir ailede doğan ve ilme yönelmesi için teşvik edilen Habib Ömer bin Hafız, ilim yolculuğuna henüz çocuk denilebilecek yaşta başlar. Kendisi 'The Muslims 500' isimli ''Dünyanın En Etkili 500 Müslüman’ı'' listesinde 2009 yılından beri yer alıyor. Dilara Yabul yazdı.
20/12/2017 11:11
Mail Grubundan Online Derslere Faraz Rabbani ve İslami Eğitim Faaliyetleri
Mail Grubundan Online Derslere: Faraz Rabbani ve İslami Eğitim Faaliyetleri

Faraz Rabbani interneti aktif bir şekilde kullanan ve bu sayede tüm dünyada milyonlarca Müslüman’a hitap eden bir isim. İlmî derinliği, tasavvuf ehli olmasıyla dikkat çeken Faraz Rabbani’nin gerçekten de internet üzerinden eğitim alanında çok başarılı bir kişi olduğunu ifade etmek gerek. Dilara Yabul yazdı.
15/12/2017 11:11
Nuri Tınaz ile dünden bugüne Amerika'daki İslami hareketleri konuştuk
Nuri Tınaz ile dünden bugüne Amerika'daki İslami hareketleri konuştuk

Akademik çalışmaları Amerika'daki Müslümanlar üzerine yoğunlaşan Nuri Tınaz, Nation of Islam grubu merkezde olmak üzere Amerika'daki Müslümanların ahvali hakkında Deniz Baran'ın sorularını yanıtladı.
16/10/2015 15:03
İngiltere de Bir Mühtedi Aktivist Abdürrahim Green
İngiltere’de Bir Mühtedi Aktivist: Abdürrahim Green

Abdürrahim Green, dindar bir Katolik olarak yetiştirildiği hâlde hem ona sunulan dindeki çelişkileri hem de Batı dünyasına egemen olan materyalist algıyı sorgulayarak ihtida etmiş ve kendisini İslami aktivizme adamış gözüken bir isim. Deniz Baran yazdı.
28/06/2017 11:11
Velud Bir İngiliz Mühtedi Ruqaiyyah Waris Maqsood
Velud Bir İngiliz Mühtedi: Ruqaiyyah Waris Maqsood

''Tanrı tarafından ilk olarak 8 yaşında ‘ilham aldım’ ve yıllar boyunca kendimi –ne için hazır olmak zorunda olduğumu bilmeden- Tanrı’ya farklı yollardan hizmet etmek için eğittim. Sonra düşündüm ki hızlı ve çalışkan bir yazar olduğum için benim yapmam gereken bu kabiliyeti kullanmak ve İslam hakkında yazmaktı.'' Deniz Baran, Avrupa’da İslamiyet’in tanınmasına en büyük katkıyı yapan isimlerden biri olan Ruqaiyyah Waris Maqsood hakkında yazdı.
01/05/2017 13:01

Serüveni hâlihazırda 2 yılı bulmuş olan ve inşallah daha nice yıllar süreceğe benzeyen “Dünyaca Ünlü İslami Kanaat Önderleri” dosyamıza en son katkımı Haziran ayının sonunda yapabilmiş ve İngiliz mühtedi aktivist Abdürrahim Green’den bahsetmiştim. 5 ayı aşkın suskunluğumu, ABD’de ciddi popülariteye sahip olan ve ünü gitgide artan genç bir vaiz için bozuyorum: Ömer Süleyman (Omar Suleiman).

Genç ve dinamik bir vaiz olarak hem Amerika’da hem de dünya çapında, bilhassa gençler nezdinde büyük teveccüh kazanan Süleyman, esasında Kuzey Amerika’dan internet ve yeni medya yoluyla tüm dünyaya sesini duyuran, aktüel meselelere değinmeleri sebebiyle söyledikleri ilgi ile takip edilen ve genç jenerasyonun dilini yakalayabilen vaizler/hatipler dalgasının bir parçası. Malum, daha önce kimisinin portreleri ve etkinlikleri Dünya Bizim’de yer almış olan bu isimler son yıllarda ülkemizde de oldukça görünürlük kazandılar. Süleyman da Wikipedia’daki tanımıyla bir “spirituality and Da’wah specialist”. Türkçeye çevrildiğinde “maneviyat ve dava uzmanı” gibi anlamsız bir kavrama tekabül eden bu sıfat, öte yandan bizlere bu genç vaiz dalgasının mahiyeti ve gençliğin nasıl bir ihtiyacını karşıladıkları konusunda çok şey anlatıyor diye düşünüyorum.

Süleyman’ı Amerika ve dünya çapında ünlü kılan şey

Süleyman, muadili birçok vaiz/ hatip/ hoca gibi çeşitli kurumlarla ilişki içerisinde. Öncelikle, ABD’nin en önemli İslami araştırma merkezlerinden olan Yaqeen Institute for Islamic Research’ün başkanı. Önemle not etmem gerekir ki benim de yayınlarını (Şu yazıyı özellikle tavsiye ederim: https://yaqeeninstitute.org/en/justin-parrott/jihad-as-defense-just-war-theory-in-the-quran-and-sunnah ) takip ettiğim Yaqeen Institute gerçekten kaliteli işler ortaya çıkarabiliyor. 

Müslümanlara yönelik bir sosyal yapı olan Muslims Understanding and Helping Special Education Needs’in kurucusu ve Faith Forward Dallas’ın eşkurucusu olan Süleyman, “Inspiration Series” projesinin de eşkurucusu.

New Orleans doğumlu olup buradaki Jefferson Muslim Association’da imamlık yapmış olan Süleyman, sosyal hizmetler, farklı inanç grupları arasındaki etkileşim çabaları ve Müslümanlar için toplumsal adalet gibi konularda yaptığı çalışmalarla da bilinmekte. Öyle ki bu çabaları, 2010 yılında New Orleans Şehir Konseyi tarafından ödüllendirilmiş. Ayrıca not etmek gerekir ki Süleyman’ın bu çabaları sadece Amerika ile sınırlı kalmıyor. Örneğin, henüz 2017’de Suriye-Ürdün sınırındaki bir mülteci kampını ziyaret etmiş ve Helping Hand for Relief and Development isimli yardım kuruluşu ile koordinasyon hâlinde bir yardım kampanyası düzenlemiştir.

İslam hukuku alanında lisans eğitimini, İslami finans ve politik tarih alanlarında yüksek lisans eğitimini tamamlayan Süleyman, doktorasını İslami düşünce ve İslam medeniyeti konusu üzerine yapmaktadır. 2000 yılından itibaren ABD’den başlayıp BAE, Ürdün gibi Arap ülkelerine ve Malezya’ya uzanan bir eğitim macerası olmuştur. Dolayısıyla, akademik yönü de kuvvetli olan Süleyman, New Orleans’ın ardından taşındığı Dallas’taki Valley Ranch Islamic Center’da öğretim üyeliği de yapmakta. Daha önceleri Miskah University, Bayyinah Institute ve Islamic Seminary of America gibi Amerika’da etkili birçok İslami eğitim kuruluşunda da öğretim faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Ancak tekrar not etmek gerekir ki Süleyman’ı Amerika ve dünya çapında ünlü kılan şey bu yoğun eğitim ve aktivizm faaliyetleri kadar, sosyal medya ve interneti etkili bir şekilde kullanıp yukarıda zikrettiğim “Inspiration Series” gibi çalışmalar yapması da olmuştur.

Nouman Ali Khan ile davalık olmuş

Süleyman’ın adını son zamanlarda duymamızı sağlayan iki spesifik olay daha mevcut: Bunlardan birincisi, Mart 2017’de IŞİD’in “mürted imamları öldürün” başlıklı propaganda listesinde Süleyman’ın adının yer almasıydı. Kendisi de bu tehdide, “Bu zehrin kınanması gerektiğine inanıyorum. Benim dinimi esir alıyorlar.” diye karşılık verdi.

İkinci hadise ise Süleyman’ın bir diğer Amerikalı vaiz Nouman Ali Khan’ın ismi etrafında patlak veren skandala müdahil olmasıydı. Son okuduğumuz bilgilere göre, Nouman Ali Khan, Süleyman ile davalık dahi oldu.

Facebook’ta 1 milyonu aşkın takipçisi olan Süleyman’ın, Twitter hesabında da çeyrek milyona yakın takipçisi mevcut. Bunu da ekleyip yazıyı sona erdirelim: https://twitter.com/omarsuleiman504

 

Deniz Baran