, 21 Ekim 2017
Chicago dan Dünyaya Yayılan Ses Dr Ömer Faruk Abdullah

Ömer Faruk Abdullah

9270

Chicago’dan Dünyaya Yayılan Ses: Dr. Ömer Faruk Abdullah

1970'lerde Chicago Üniversitesi’nde Fazlurrahman'ın öğrencisi olan Ömer Faruk Abdullah, doktorasını da İslam hukuku üzerine yapmıştı. Son yıllardaki faaliyetlerine baktığımızda, yükselmekte olan dini tandanslı aşırıcılığa karşı duran ve çoğulculuğun önemine vurgu yapan bir söyleme sahip olan Abdullah’ı özel kılan nokta ise, referanslarını İslami geleneğe güçlü bir şekilde bağlı tutma gayretidir. Deniz Baran yazdı.

İlgili Yazılar
İngiltere de Bir Mühtedi Aktivist Abdürrahim Green
İngiltere’de Bir Mühtedi Aktivist: Abdürrahim Green

Abdürrahim Green, dindar bir Katolik olarak yetiştirildiği hâlde hem ona sunulan dindeki çelişkileri hem de Batı dünyasına egemen olan materyalist algıyı sorgulayarak ihtida etmiş ve kendisini İslami aktivizme adamış gözüken bir isim. Deniz Baran yazdı.
28/06/2017 11:11
Velud Bir İngiliz Mühtedi Ruqaiyyah Waris Maqsood
Velud Bir İngiliz Mühtedi: Ruqaiyyah Waris Maqsood

''Tanrı tarafından ilk olarak 8 yaşında ‘ilham aldım’ ve yıllar boyunca kendimi –ne için hazır olmak zorunda olduğumu bilmeden- Tanrı’ya farklı yollardan hizmet etmek için eğittim. Sonra düşündüm ki hızlı ve çalışkan bir yazar olduğum için benim yapmam gereken bu kabiliyeti kullanmak ve İslam hakkında yazmaktı.'' Deniz Baran, Avrupa’da İslamiyet’in tanınmasına en büyük katkıyı yapan isimlerden biri olan Ruqaiyyah Waris Maqsood hakkında yazdı.
01/05/2017 13:01
Kanadalı Bir Genç İmam Şeyh Navaid Aziz
Kanadalı Bir Genç İmam: Şeyh Navaid Aziz

Kanada'da Müslüman toplumla diğerleri arasındaki iletişim kanallarını açmak için uğraştığı gibi toplulukların kendi içine kapanmamasını; birbirini tanıma, ziyaret etme faaliyetlerini de teşvik eden bir âlim Şeyh Navaid Aziz... Ayrıca, genç yaşına rağmen, şu ana kadar 4 kıtada-18 ülkede dersler vermiş, konuşmalar yapmış bir isim... Deniz Baran yazdı.
23/03/2017 13:01
Trump a Kur an Okuyan İmam
Trump’a Kur’an Okuyan İmam

İmam Mohamed Magid (Muhammed Macid), Trump’ın görevi devralma törenine Amerikalı Müslümanları temsilen katılıp Kur’an okumakla kalmamış, aynı zamanda seçtiği ayetler suretiyle verdiği mesajlarla da hem Amerikan basınının hem de uluslararası medyanın gündeminde yer almıştı. Deniz Baran yazdı.
02/03/2017 10:10
Başpiskoposluktan İslam a Vyacheslav Polosin
Başpiskoposluktan İslam’a: Vyacheslav Polosin

Vyacheslav Polosin, lisans eğitimini felsefe üzerine almış bir akademisyen ve yazar / analist. Zamanında Rusya Ortodoks Kilisesi’nin en üst kademelerinde yer almış bir isim olmasına rağmen şu an Rusya’da bir İslami merkezin (Wasatia Center) direktörü konumuna geldiği bir hikâyeye sahip.
07/11/2016 14:02
'Nouman Aligiller''de Bizi Rahatsız Eden Nedir
''Nouman Aligiller''de Bizi Rahatsız Eden Nedir?

Objektif bir değerlendirme yapıldığında tek bir genellemede birleştirilemeyecek; Batı coğrafyasında neşet eden, oranın diline daha hâkim, interneti etkili kullanan –ve çoğu da mühtedi- âlim/hatip takımını bir özne olarak kasteden tabirdir ''Nouman Aligiller'' tabiri. Peki bu envai çeşit isme gösterilen 'standart tepkiler' neleri ıskalıyor? Deniz Baran yazdı.
01/11/2016 14:02

Dünyaca Ünlü İslami Kanaat Önderleri” başlıklı geniş yazı dizimize uzun bir aradan sonra Mart ayında hareketlilik getirmiş ve “Trump’a Kur’an okuyan imam” olarak bilinen ABD’li Muhammed Macid ile Kanadalı genç imam Şeyh Navaid Aziz’in portrelerini bu sayfalara taşımıştım. Hazır tempoyu bulmuşken Nisan ayını da boş geçmeden, Türkiye’de de hatırı sayılır ölçüde bilinen ve takip edilen bir isim hakkında yazmak iyi olur diye düşündüm: Dr. Ömer Faruk Abdullah.

Dünya çapında bilinirliğe –ve bunun bir göstergesi olarak sosyal medyada binlerce takipçiye- sahip olan Ömer Faruk Abdullah (orijinal soyadı ile Wymann-Landgraf), ABD’nin Nebraska eyaletinin bir şehri olan Columbus’da doğdu. 1948 yılında Protestan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Wymann-Landgraf, Georgia kentinin küçük bir ilçesi diyebileceğimiz Athens’de çocukluk yıllarını geçirdi. Zira iki ebeveyni de Georgia Üniversitesi’nde öğretim görevlisiydiler. Yıl 1964’ü gösterdiğinde ise ebeveynleri ABD’nin daha iç bölgelerinde yer alan ve Wymann-Landgraf’ın doğduğu Nebraska eyaletinin komşusu olan Missouri/Columbia’ya taşındılar, çünkü kendilerine Missouri Üniversitesi’nde kadro bulmuşlardı. Wymann-Landgraf’ın dedesi de bu üniversiteden emekli profesördü ve dedesinin ardından sadece ebeveynlerinin değil kendisinin yolu da bu üniversiteye düşecekti, zira kendisi lisans eğitimini burada, tarih ve İngiliz edebiyatı alanlarında alacaktı.

Lisans eğitimi sırasında oldukça başarılı bir öğrenci olan Wymann-Landgraf, Amerikan üniversitelerinde yüksek başarı gösteren öğrencilere yollanan bir tür resmi tebrik diyebileceğimiz “Dean’s list”e her sömestre girmeyi başardı. Bu arada, oldukça köklü (neredeyse 250 yıllık bir geçmişe sahip) ve prestijli bir sosyal bilimler topluluğu olan Phi Beta Kappa Honorary Society’nin bir parçası oldu. Üniversite yılları sona ererken, başarılı bir genç beyin olarak, üniversite sonrası eğitimi için Woodrow Wilson Bursu’na hak kazanarak Cornell Üniversitesi’ne, yani New York’a adımını attı. New York’a gelişiyle beraber “Ömer Faruk Abdullah”a dönüşeceği sürecin kapısı da aralandı.

Malcolm X’in otobiyografisi hayatını derinden etkiledi 

Wymann-Landgraf, Cornell Üniversitesi’ne henüz yeni adım attığı dönemlerde Malcolm X’in otobiyografisini okumaya başladı. Okuduğu bu otobiyografi, onun hayatını derinden etkileyecekti çünkü İslam’ı benimsemesi için ona ilham verecek olan şey, bu kitap olacaktı. Nitekim kendisi, bu ilham sürecinin nihayetinde, 1970’lerin başında ihtida etti.

O hâlde biz de hikâyenin geri kalanında Ömer Faruk Abdullah ismini kullansak daha iyi olacak…

İslam’ı benimsemesiyle beraber hayatı derinden etkilenen Ömer Faruk Abdullah’ın geçirdiği önemli değişimlerden biri de oldukça parlak bir genç olarak çalışmalarını sürdürdüğü akademik alanını değiştirmesi oldu. İhtida edişini takiben İslamiyet ile ilintili bir çalışma yapmanın peşine düşen Abdullah, bu amaçla Chicago Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Chicago Üniversitesi’nde, döneminin ses getiren Müslüman akademisyenlerinden Dr. Fazlurrahman vardı ve Abdullah, Fazlurrahman’ın bir öğrencisi olarak çalışmalarına devam etme, aynı zamanda Arapçayı ve İslami ilimleri tahsil etme fırsatına sahip oldu.

Chicago’da eğitimini sürdüren Ömer Faruk Abdullah, İslam hukuku üzerine yaptığı çalışmalarla 1978’de doktorasını aldı. Ona doktorasını kazandıran tez, “Maliki Hukuk Teorisi Işığında İmam Malik’in “Emel” Kavramı isimli teziydi.

Mavera dergisi 1980’de kendisiyle röportaj yapmış

Doktorasını kazandıktan sonra öğretim üyeliğine başlayan Abdullah, 1982 yılına kadar Amerika’da üç ayrı üniversitede eğitim verdi. 1982 yılında ise hocalık yapmak için bambaşka bir alana kaymaya karar verdi ve Arapça öğretmek için İspanya’ya gitmek üzere Amerika’dan ayrıldı.

Bu yıllarda Türkiye’deki Müslümanlar tarafından da tanınmaya başlanan Ömer Faruk Abdullah’ın 1980 yılında, Mavera dergisinin 42. sayısında bir röportajı yer alıyor. Dergiyi çıkaranların Ömer Faruk Abdullah’ı takibi bırakmadıklarını ise, Akabe Yayınları’nın İslam ülkelerine dair hazırladığı küçük kitaplardan Suriye Kitabı için 1985 yılında, Ömer Faruk Abdullah’ın bu konudaki kitabını tercüme etmelerinden anlıyoruz. Fakat Abdullah’ın bundan sonraki yıllarda Türkiye’deki Müslümanlar ile ve kurumlar ile bir bağlantısına rastlayamadım.

İspanya’da geçirdiği iki yılın ardındansa yolu Arabistan’a düşen Abdullah, Cidde’deki Kral Abdülaziz Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde göreve başladı. Nitekim uzun yıllar, 2000’e kadar, burada kalıp İslami ilimler ve mukayeseli dinler dersleri verdi. Ayıca, geçirdiği bu uzun yıllarda birçok önemli Müslüman âlimle çalışıp kendisini geliştirme, bilgisini derinleştirme imkânına da sahip oldu.

Amerika’ya dönüş

Neredeyse 20 yıllık bir aradan sonra ise ABD’ye dönüş zamanı gelmişti. 1980’li yıllardan ayrılmadan önce mukim olduğu şehre, yani Chicago’ya 2000 yılında geri dönen Abdullah, o dönemde kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir İslami eğitim kurumu olan Nawawi Foundation’ın başkanı ve öğretim görevlisi oldu. Yöneticileri arasında Islamic Society of North America’nın (ISNA) ilk ve tek kadın başkanı Dr. Ingrid Mattson’ın da yer aldığı Nawawi Foundation’da bugün de çalışmalarına ve eğitim vermeye devam eden Abdullah, ABD ve Kanada’nın farklı yerlerini bu çalışmalar çerçevesinde ziyaret etmektedir.

Son yıllardaki faaliyetlerine baktığımızda, yükselmekte olan dini tandanslı aşırıcılığa karşı duran ve çoğulculuğun önemine vurgu yapan bir söyleme sahip olan Abdullah’ı özel kılan nokta ise, referanslarını İslami geleneğe güçlü bir şekilde bağlı tutma gayretidir. İlki kısa, ikincisi uzun olmak üzere, Abdullah’ın bu hususlardaki fikirlerini dinleyebileceğiniz iki videoyu buraya not ediyorum:

https://www.youtube.com/watch?v=i7gpxJtrbWY

https://www.halaltube.com/umar-faruq-abd-allah-revival-of-faith-against-intolerance-and-hate#.WPReQ_nyjIU

Eserleri

Dr. Abdullah’ın, adını yukarıda zikrettiğimiz, doktora tezi “Maliki Hukuk Teorisi Işığında İmam Malik’in “Emel” Kavramı” bir kitap olarak neşredilmiş olmakla birlikte, kendisinin Amerika’nın bilinen ilk Müslüman öncü figürlerinden Mohammed Webb’in biyografisini kaleme aldığı kitabı A Muslim in Victorian America: The Life of Alexander Russell Webb 2006 yılında, Oxford University Press tarafından basılmıştır. Dr. Abdullah’ın ayrıca, The Islamic Struggle in Syria [bu kitap Akabe Yayınları tarafından yayınlanan kitabın orjinalidir] ve Mālik and Medina: Islamic Legal Reasoning in the Formative Period isimli iki kitabı daha vardır.

İnternetteki bilgilere bakılırsa, Dr. Abdullah, İslamiyet’in Amerika’daki kökenlerine mercek tutan Roots of Islam in America: A Survey of Muslim Presence in the New World from Earliest Evidence until 1965 isimli bir eseri de kaleme almaktadır.

Ömer Faruk Abdullah’ın kitap dışında neşrettiği yayınlarına dair de şöyle bir liste bulabildim:

- “Abu Hanifa” in Encyclopaedia Iranica, 1:295-301.

- “Theological Dimensions of Islamic Law” in The Cambridge Companion to Classical Islamic Theology

- “One God, Many Names.”

- “Islam and the Cultural Imperative.”

- “Living Islam with Purpose.”

 

Deniz Baran