, 17 Temmuz 2018
Burkina Fasolu Müslümanlar da Acı Tecrübeler Yaşamasın

10376

Burkina Fasolu Müslümanlar da Acı Tecrübeler Yaşamasın

Yaklaşık 7-8 ay kadar önce Burkina Faso’da İçişleri Bakanlığı tarafından meclise bir kanun tasarısı sunuldu. Teklif edilen yasaya göre, kılık kıyafete ciddi bir düzenleme gelecekti. Gene yol üzerinde bolca bulunan ve Burkinalı Müslümanlar için hayati bir önem taşıyan açık hava mescitleri kapatılacaktı. Haşim Akın yazdı.

İlgili Yazılar
İslam Dünyasının Yetimlerle İmtihanı
İslam Dünyasının Yetimlerle İmtihanı

Burkina Faso’da bulunan yetimhanelerin %98’i Hristiyanlar tarafından idare edilmekte... Yeni doğandan 15 yaşa kadar burada çocuklar barınıyor. Bir kısmını görme imkânımız oldu. İçimiz acıyarak... Haşim Akın yazdı.
06/02/2018 11:11
Türkler Bir Kaledir İslam  leminin Kalesi
Türkler Bir Kaledir, İslam Âleminin Kalesi

Yıllarca beyaz adam tarafından sömürülmüş bir kıtada, evinde bir bardak suya hasret insanlara kuyu hediye eden adamdır Türk... Irktan çok daha kapsamlı bir medeniyet ve adalet aşkının ifadesidir Türklük... Haşim Akın yazdı.
28/01/2018 11:11
Nuh Sawadogo Türkler Bu Ümmetin Lider Kadrosudur Liderler Uyumaz
Nuh Sawadogo: Türkler Bu Ümmetin Lider Kadrosudur; Liderler Uyumaz

Nuh Sawadogo. Burkina Faso’nun Titao bölgesinde doğmuş. Hafızlığını Tunus’ta, dini ilmini Suriye’de ikmal etmiş âlim, arif ve mücahit bir insan… Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen Sawadogo, Konya'da bir imam hatip lisesinde de öğrencilerle buluştu. Haşim Akın bu buluşmadan notlarını aktarıyor.
03/11/2017 08:08
Allah'ın Yolunda Olan Mahzun Olmaz
Allah'ın Yolunda Olan Mahzun Olmaz

Allah, kendi yolunda olanlara her zaman yardım edeceğini vaat ediyor ve bu vaadini de hep gerçekleştiriyor. Yeter ki kulları ihlâs ve samimiyetini bozmasınlar. Haşim Akın, Burkina Fasolu âlim Mahmut Bande'nin hikayesini anlatıyor.
14/04/2017 08:08
Onca Garibanlığa Rağmen Hallerine Şükrediyorlar Şikayet Değil
Onca Garibanlığa Rağmen Hallerine Şükrediyorlar, Şikayet Değil

Burkina Faso'da hürmet ve saygı ifade eden değişik jestler ve hareketle var. Konuşurken muhatabın yüzüne bakmamak, bir kadının bir erkek misafirle konuşurken onu ayakta karşılamamaması bunlardan bazıları... Haşim Akın yazdı.
07/04/2017 08:08
Burkina Faso'da Kralların Fötr Şapkası ve Bizdeki Şapka Devrimi
Burkina Faso'da Kralların Fötr Şapkası ve Bizdeki Şapka Devrimi

Başa giyilen veya çıkarılan şapka veya takke -adına ne derseniz deyin- içindeki insanı çok değiştiriyormuş. Afrika’nın ücra bir köyünde kralların taktığı fötr şapkanın çağrıştırdıklarını yazdı Haşim Akın...
27/03/2017 08:08

Her su, çıktığı kaynağın özelliğini taşır. Hangi merkezden ve madenlerin yanından geçerse o mineralleri beraberinde getirir. Sonradan konulduğu kaptan daha önemli olanı, ilk kaynağıdır. Farklı renk ve desende kaplara koysanız da her su, asıl kaynağının özelliğini taşır.

Zulmün de özelliği aynıdır. Kendini bu işe vazifeli bilmiş zalimler, farklı renk ve coğrafyalarda yeri ve zamanı geldikçe oyunlarını sahneye koymaya başlarlar. Ülkemizde yıllardır devam eden başörtüsü yasağı vb. sorunların nereden kaynaklandığını biliriz. Asıl hedefin, elimizdeki Kelamullah’ı almak olduğunu defalarca ilan etmişlerdi. Bir yerlerden işaret alınca halkına zulümde sınır tanımayan, dün dediğini bugün unutan nice adam kılıklı yaratıklar tanıdık.

Başörtüsü yasaklanacak, açık hava mescitleri kapatılacaktı

Yaklaşık 7-8 ay kadar önce Burkina Faso’da İçişleri Bakanlığı tarafından meclise bir kanun tasarısı sunuldu. Bu tasarı, ülkede yaklaşık olarak %60 civarında bir nüfusu teşkil eden Müslümanları tamamen boğmayı amaçlıyordu. Onlar için, Müslüman nüfus oranı hiç de önemli değildir. Bizim ülkemizde % 99 olsa da istedikleri zulmü uygulama konusunda endişe duymadılar. Hele bir de rengi ve dili o topluma benzeyen birisi varsa işin başında, işleri daha kolay olacaktır.

Teklif edilen yasaya göre, kılık kıyafete ciddi bir düzenleme gelecekti. En önemlisi de okullarda başörtüsü yasak olacaktı. (Bizim için tanıdık bir uygulama…) Gene yol üzerinde bolca bulunan ve Burkinalı Müslümanlar için hayati bir önem taşıyan açık hava mescitleri kapatılacaktı. Bunların daha da devamı vardı. Ama ülkede İslami grup ve derneklerin itirazı sonucu tasarı geri çekildi. Veya kısa süreliğine rafa kaldırıldı. Buna orada çok sevinen ve büyük bir zafer olarak algılayan yerli dostlarıma “bu kadar sevinç için erken” olduğunu söylemiştik. Keşke bu konuda yanılsaydık. Ama iki hafta önce yapılan bakalorya (Lise bitirme) sınavlarında başörtü konusunda problem çıkararak deneme sürümüne başladılar.

Zira ülke, bir Fransız sömürgesi... “Eski” diyerek olayı küçümseme taraftarı değilim. Adı bağımsız bir ülke gibi görülse de muhtelif yollarla devam ediyor bu iş… Ama adamlar haklı(!); bırakılıp da gidilecek gibi değil hani… Bunca altın madeni yatakları bir grup Afrikalıya bırakılır da gidilir mi? Sonra ne yapacaklarını(!) bilemezler. Hem altınlarını almalı, hem de onları sınırı aşmamaları için terbiye etmeli. Hristiyan nüfus, zaten onlar için problem değil. Asıl önemli olan, İslam’ı ve Müslümanları dizginlemek. Projede hedeflenen maddeler çoktu ama ilk olarak başörtüsünden başladılar. Anlaşılan diğerleri için de uygun zemin kollanacak ve yeri geldiğinde sahaya sürülecek…

Burkina Faso’yu acı günler bekliyor

Ortaya iki seçenekli bir durum çıkacak. Oradaki Müslümanlar belki bunu bir füruat(!) görüp boyun eğecekler. Sonra da devamı gelecek. Böylesi bir zulmün durağı da olmayacak. Veya direnecekler ama bunun için bedel ödeyecekler. Başörtüsü yasağı hedeflenen gerginliği çıkaramazsa, zulüm ve tahrik amaçlı daha farklı versiyonlarını devreye koyacaklar. Mesela sakallı ve namazdan çıkmış birkaç kişiye işletilecek bir cinayet- terör saldırısı, Müslümanları kimsenin savunamaması için iyi bir sebep olacaktır. İslami terör(!) her kesimden tepki almaya müsait.

Elbette böyle bir durum Burkinalı bir bakanın aklı olamaz. Orada çok farklı etnik ve dini gruplar iç içe yaşar. Aralarında kast sistemi gibi bir rekabet olsa da ciddi bir ayrışma ve çatışma yok. Böylesi bir barış ortamını bozmak, orada bakan olarak görev yapan yerli bir adamın işine de gelmez. Tanıdığım kadarıyla toplum bu kadar ayağına kurşun sıkacak bir hale gelemez. Lakin zulmün çıkış kaynağı belli. Nerede bir huzur ve sükûnet varsa, oraya bir dokunuş yaparlar. Aslında yaptıkları şey ilk bakışta çok da büyük şeyler değildir. Lakin başta küçük olarak görülen bu dokunuşlar, büyük felaketlerin başlangıcı olmaktadır.

Afrika’da “Onurlu İnsanlar Memleketi” olarak adlandırılan Burkina Faso’yu acı günler bekliyor. Bu durum onlar için yeni olsa da bize tanıdık geliyor. Allah Müslümanların işini kolaylaştırsın.

 

Haşim Akın

 

Yorum
Zalimlere Allah fırsat vermesin.
Adem
Uyuyanları uyarmak ve uyandırmak gerek. Haşim hocam Allah razı olsun
25/07/2017, 19:53

İlgili Konular