, 22 Haziran 2018
Öğretmenler Odasının Bir Farkı Olmalı

26920

Öğretmenler Odasının Bir Farkı Olmalı

Öğretmenler odasının sohbetleri insanın ufkunu genişleten sohbetlerden ziyade günlük hayatımızın telaşlarına ayrılmış durumda. Sedat Palut yazdı.

İlgili Yazılar
Öğretmenler odası renkli kişilikler galerisidir
Öğretmenler odası, renkli kişilikler galerisidir

Bizleri yetiştiren emektar öğretmenlere bir de bu gözle bakalım dedik. Amacımız onları anlamak ve anlatmak. Renkli dünyalarına misafir olmak. Serdar Arslan, öğretmenler odasındaki tipleri yazdı.
21/09/2015 15:03
Eğitim-Öğretime Genel Bir Bakış-I
Eğitim-Öğretime Genel Bir Bakış-I

Eğitim düzenimiz, ne orta öğretimde ne de yükseköğretimde felsefi bir zemin üzerine oturmaktadır. Bu şu anlama gelmektedir. Neyi neden yaptığımıza dair bir sistem söz konusu değildir. Eğitim düzenimiz, Batı’da en son ne ortaya çıkmışsa, o değerlidir ön yargısına bağlı olarak, eleştirisiz benimsenen eklektik bir yapıdadır. Durmuş Günay yazdı.
22/01/2018 11:11
40'lı Yılların İftihar Listesi Adam Olmuş Çocuklar
40'lı Yılların İftihar Listesi: Adam Olmuş Çocuklar

Maarif sisteminde belki de ne yaptığını ve ne yapması gerektiğini bilen yegane adam Hasan Âli Yücel idi. Yücel’in yaptığı önemli işlerden biri de adam olacak çocukları tespit etmekti. Bunun için elimizde bir belgemiz var: İftihar Kitabı 1941-1942. Kitaptaki 'adam olacak çocuklar' arasında Necmettin Erbakan'dan Kâmuran İnan'a, Muharrem Ergin'den Ali Kemal Belviranlı'ya kimler yok ki... Kâmil Yeşil yazdı.
19/10/2017 08:08
KPSS Atına Binip Y Nasip Diyebilmek
KPSS Atına Binip ‘Yâ Nasip’ Diyebilmek

KPSS, YGS, LYS, YDS, ALES, DGS vb. kısaltmalarla ifade edilen sınavlar gençlerin en önemli gündem maddelerini oluşturuyor. Kula yakışan, yılmadan çalışmak, aşkla gayret sarfetmek, hayır olanı istemek. Muradımız olmadıysa bunda da bir hayır vardır diyebilmek… Sevil Dağcı yazdı.
28/09/2017 08:08
Geleneğimizde Her Kitap Her Mek n Bir Eğitim Alanı Okumasını
Geleneğimizde Her Kitap, Her Mekân Bir Eğitim Alanı; Okumasını Bilelim

Eğitim kalitesi düşük diyerek herkes suçu birbirine atmaya çalışıyor. Hepimizin eksiği var; fakat en büyük eksiğimiz kendimize ait çağın eğitim modelini kuramamış olmamızdır. Çağın Süleymaniye Külliyesi’ni kurmadan Takiyüddinler, Cezeriler yetişmesini bekleyemeyiz. Cihad Meriç yazdı.
16/09/2017 11:11
Ben Bir Okula Müdür Olsaydım
Ben Bir Okula Müdür Olsaydım!

Beni bir İmam Hatip Okuluna yönetici yapsalardı önce kendi konumumu, müktesebatımı ve çevresel şartları bir güzel kolaçan ederdim. Öğrencilere tarihin yükünü yıkmaz, kendi kaybettiklerimi onlarda bulma gafletinden uzaklaşır, onların kendi gerçeklik dünyalarında insan olarak gelişmelerine önayak olurdum. Necdet Subaşı yazdı.
13/09/2017 11:11

Yan yana geldiğimizde hayatın geçmişte daha iyi ve güzel olduğunu söylüyoruz birbirimize. İnternetin, cep telefonlarının, koşuşturmanın, vs. hayatımızın içinde çokça yer almadığı, zamanın kendi hızında aktığı dönemlerde insanların birbirine anlatacak hikâyeleri vardı. Evet, zaman herkes için aynı akıyor ama geçmişten gelen hikâyelerin Eski Yunan’da olduğu gibi zenginleşerek evrilmesi insan ilişkilerini daha da zengin kılıyordu. Sohbet derinleştikçe dostluklar bakileşiyor, insan ruhunda kelimeler birikiyor, zaman hakikatine yaraşır bir şekilde duruyordu hayatımızda.

Bu zenginlik hayatın her aşamasında öyleydi. Öğretmenler odasında da… Yakın bir zamanda öğretmen bir arkadaşımla okuduğumuz bir kitap üzerine sohbet ederken arada bana şunu söyledi: “Öğretmenler odasında şu kitap üzerine sohbet edecek kimse yok, biliyor musun?” Tartışma buradan başka bir noktaya döndü. Öğretmenler odasının kalitesini tartışmaya başladık. Buradan hareketle yıllarca öğretmenlik yapan, kaleme, kitaba bir şekilde bulaşan öğretmen arkadaşlarımla konuştuğumda da durumun aynı olduğunu gördüm.

Öğretmenler odasının başka mekânlardan bir farkı kalmadı

Öğretmenler odasının sohbetleri insanın ufkunu genişleten sohbetlerden ziyade günlük hayatımızın telaşlarına ayrılmış durumda. Bir öğretmenin yeni aldığı arabanın tartışması günlerce sürebiliyor. Modeli, özellikleri… Ya da bir öğretmenin aldığı daire, sanki içinde diğer öğretmenler de yaşayacaklarmış gibi banka faizlerinden tutun da metrekaresine kadar konuşuluyor, öğreniliyor. Ya da eşlere dair yapılan iç dökümler… Öğretmenler odasının, mekânının ilk özelliği bu mu olmalı?

Onlar da öğretmendi

Bu tartışmalar insana haliyle geçmişteki idealist öğretmenleri hatırlatıyor. Mesela Behçet Necatigil kışın sert yüzünü gösterdiği günlerde Kars Lisesi’nin öğretmenler odasında arkadaşlarıyla ne konuşuyordu acaba ya da Pertevniyal Lisesi’nde? Mesai arkadaşlarıyla yazacağı şiirlerin dizelerini mi konuşurdu yoksa geçim kaygısını mı? ‘Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz yazdığı karakterleri mi konuşmuştur? Eğer öyleyse ne keyiflidir. Üstad Beşir Ayvazoğlu bir zamanlar öğretmenler odasında edebiyat ve kültür dünyasının hangi ayrıntılarını, yazdığı hangi derin karakterin özelliklerini aktarmıştır diğer öğretmen arkadaşlarına. Tevfik Fikret, Faruk Nafiz Çamlıbel, Necip Fazıl Kısakürek ve diğerleri… Usta hikayeci ve bir davaya ömrünü adayan Mustafa Kutlu’yu öğrencisi olduğunuz okulun öğretmenler odasında bir düşünsenize…

Uzun lafın kısası öğretmenler teneffüs aralarında uğradıkları öğretmenler odasında bir ideali, birikimi konuşmak yerine günlük hayatın tatlı telaşlarını, içinde biriktirdikleri sıkıntıları konuşmayı tercih ediyorlar. Yukarıda ismini andığım öğretmenlere selam olsun.

 

Sedat Palut

sedat.palut @ gmail.com

Yorum
Keşke
Hatice
Keşke yazıldığı gibi olsa..İki kitap götür elinde hemen şucu bucu yaftasını yersin..Öğretmenler kadar siyaset yapan ve birbirini hazmedemeyen görmedim..Onun için tabletten okudum çoğu zaman..
20/10/2017, 18:24
zamanı geçti
ali
yazı hoş bir nostalji havasında... sadece tespit ve hayıflanmalar da neye yaramış ki... benim önerim: artık öğretmen odalarını yıkmamız gerekiyor. okul/eğitim devrimi "zümre odaları" ile başlasın...
07/12/2016, 23:09
ÖYLE DEĞİL Mİ
Tayyar
Öyle değil mi?! Öğretmen bu dünyada yaşamıyor ki günlük telaşları olsun?!Kutsiyet atfedip gazlayın öğretmeni ama en temel özlük haklarını dahi çok görün. Özlük hakları ile ilgili hiçbir sorunu da yok, hele okullarımız fiziki olarak eksiksiz?! Öğretmen her yıl arabasını, yeniliyor?! Kendilerine ait evleri zaten var da yazlık muhabbeti yaparlar?!
06/12/2016, 12:37
Sorun her yerde
Lardri
Bir konuyu konusacagiz kimseyi bulamazsiniz cunku kimse kitap okumuyor okuyanlar az bilgisi olanlarda taassub sahibi oldugu icin ortaya sadece kin ve nefret çıkıyor.
06/12/2016, 12:06
Öğretmen ne yapsın
Burçin aksoy
Geçim sıkıntısı yaşayan öğretmen için bi ev ya da araba almak büyük başarı olduğu için bunun konuşulması normal kendini gerçekleştirdiğini belki de bu şekilde hissediyor sonuçta beslenme ve barınma temel ihtiyaç mental doyum sonra geliyor .
02/11/2016, 14:16
sorun sadece öğretmenlerde degil
engineer
Bircok meslekte ciddi bir seviyesizlesme var. Mühendis,dr vb. Ama ogretmenler gunah kecisi oluyor. Fakat burda yazanlara da katiliyorum. Yalniz ogretmen camiasindaki cahil kesim nitelikli olanlarda daha fazla konusmak mesleko itibari mahvediyor. Mesela teneffuste hakarete ugramis bir ogretmen icerde Necip Fazil'i konusamiyor
22/09/2016, 10:29
çok haklısınız
öğretmen
öğretmenler odasında bizde sizin yaptığınız gibi başka insanları eleştiriyor yüzeysel yargılara varıyoruz. Köşe yazılarının artık ne kadar boş ve gündelik olduğundan dem vuruyoruz. Arabalarımız özellikleri hakkında konuşmak sizin gibilerin yazıları üzerinde konuşmaktan inanın daha eğitici oluyor. sağlıcakla
09/09/2016, 16:14
yazıya dair...
sedat palut
teşekkürler
09/09/2016, 15:54
Toplam kalite
Salih ogretici
Okullarda öğretmene çay içirmeyen bunu idarecilik zanneden bir suru mudur var...bu da olayin bir baska yönü
09/09/2016, 15:09