, 22 Eylül 2017
Öğretmenler Odasının Bir Farkı Olmalı

25305

Öğretmenler Odasının Bir Farkı Olmalı

Öğretmenler odasının sohbetleri insanın ufkunu genişleten sohbetlerden ziyade günlük hayatımızın telaşlarına ayrılmış durumda. Sedat Palut yazdı.

İlgili Yazılar
Öğretmenler odası renkli kişilikler galerisidir
Öğretmenler odası, renkli kişilikler galerisidir

Bizleri yetiştiren emektar öğretmenlere bir de bu gözle bakalım dedik. Amacımız onları anlamak ve anlatmak. Renkli dünyalarına misafir olmak. Serdar Arslan, öğretmenler odasındaki tipleri yazdı.
21/09/2015 15:03
Geleneğimizde Her Kitap Her Mek n Bir Eğitim Alanı Okumasını
Geleneğimizde Her Kitap, Her Mekân Bir Eğitim Alanı; Okumasını Bilelim

Eğitim kalitesi düşük diyerek herkes suçu birbirine atmaya çalışıyor. Hepimizin eksiği var; fakat en büyük eksiğimiz kendimize ait çağın eğitim modelini kuramamış olmamızdır. Çağın Süleymaniye Külliyesi’ni kurmadan Takiyüddinler, Cezeriler yetişmesini bekleyemeyiz. Cihad Meriç yazdı.
16/09/2017 11:11
Ben Bir Okula Müdür Olsaydım
Ben Bir Okula Müdür Olsaydım!

Beni bir İmam Hatip Okuluna yönetici yapsalardı önce kendi konumumu, müktesebatımı ve çevresel şartları bir güzel kolaçan ederdim. Öğrencilere tarihin yükünü yıkmaz, kendi kaybettiklerimi onlarda bulma gafletinden uzaklaşır, onların kendi gerçeklik dünyalarında insan olarak gelişmelerine önayak olurdum. Necdet Subaşı yazdı.
13/09/2017 11:11
Felsefeden Sanata Ahl ka Dine Yükselmemiz L zımdır
Felsefeden Sanata, Ahlâka, Dine Yükselmemiz Lâzımdır

Ülkemizdeki eğitim sistemi üzerine bir türlü soluk aldıran, öğrenciyi yarış atından farklı kılacak bir proje geliştirilemedi. Oysa bundan 50 küsur sene evvel merhum Nurettin Topçu, o kıymetli 'Türkiye’nin Maarif Dâvası' kitabındaki 'Beklenen Gençlik' bölümünde, hem gençliğe yol göstermiş hem de hocalara nelerin üzerinde hususiyetle durmaları gerektiğini söylemişti. Yağız Gönüler alıntıladı.
24/10/2016 11:11
Eğitim Öğretime Yeni Bir Bakış Alternatif Eğitim
Eğitim Öğretime Yeni Bir Bakış: Alternatif Eğitim

Homeschool, unschool, flexi-school… Bu kavramları daha önce duydunuz mu? Eğer bunlar hakkında henüz fikriniz yoksa olması gerekiyor. Çünkü artık bunları daha çok duyacağız gibi görünüyor. Şerife Nihal Zeybek, Batı ülkelerinde yıllardır uygulanan, Türkiye'de ise yeni yeni taraftar toplayan bu alternatif/ yeni eğitim akımları hakkında yazdı.
23/10/2016 11:11
Aile eğitimin merkezinde olmalı
Aile, eğitimin merkezinde olmalı

Cemal Kutay’ın 'Pembe Mendil' adlı kitabı eğitim-öğretim sürecince elden düşmeyecek bir baş yapıt. Mustafa uçurum yazdı.
06/09/2015 12:12

Yan yana geldiğimizde hayatın geçmişte daha iyi ve güzel olduğunu söylüyoruz birbirimize. İnternetin, cep telefonlarının, koşuşturmanın, vs. hayatımızın içinde çokça yer almadığı, zamanın kendi hızında aktığı dönemlerde insanların birbirine anlatacak hikâyeleri vardı. Evet, zaman herkes için aynı akıyor ama geçmişten gelen hikâyelerin Eski Yunan’da olduğu gibi zenginleşerek evrilmesi insan ilişkilerini daha da zengin kılıyordu. Sohbet derinleştikçe dostluklar bakileşiyor, insan ruhunda kelimeler birikiyor, zaman hakikatine yaraşır bir şekilde duruyordu hayatımızda.

Bu zenginlik hayatın her aşamasında öyleydi. Öğretmenler odasında da… Yakın bir zamanda öğretmen bir arkadaşımla okuduğumuz bir kitap üzerine sohbet ederken arada bana şunu söyledi: “Öğretmenler odasında şu kitap üzerine sohbet edecek kimse yok, biliyor musun?” Tartışma buradan başka bir noktaya döndü. Öğretmenler odasının kalitesini tartışmaya başladık. Buradan hareketle yıllarca öğretmenlik yapan, kaleme, kitaba bir şekilde bulaşan öğretmen arkadaşlarımla konuştuğumda da durumun aynı olduğunu gördüm.

Öğretmenler odasının başka mekânlardan bir farkı kalmadı

Öğretmenler odasının sohbetleri insanın ufkunu genişleten sohbetlerden ziyade günlük hayatımızın telaşlarına ayrılmış durumda. Bir öğretmenin yeni aldığı arabanın tartışması günlerce sürebiliyor. Modeli, özellikleri… Ya da bir öğretmenin aldığı daire, sanki içinde diğer öğretmenler de yaşayacaklarmış gibi banka faizlerinden tutun da metrekaresine kadar konuşuluyor, öğreniliyor. Ya da eşlere dair yapılan iç dökümler… Öğretmenler odasının, mekânının ilk özelliği bu mu olmalı?

Onlar da öğretmendi

Bu tartışmalar insana haliyle geçmişteki idealist öğretmenleri hatırlatıyor. Mesela Behçet Necatigil kışın sert yüzünü gösterdiği günlerde Kars Lisesi’nin öğretmenler odasında arkadaşlarıyla ne konuşuyordu acaba ya da Pertevniyal Lisesi’nde? Mesai arkadaşlarıyla yazacağı şiirlerin dizelerini mi konuşurdu yoksa geçim kaygısını mı? ‘Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz yazdığı karakterleri mi konuşmuştur? Eğer öyleyse ne keyiflidir. Üstad Beşir Ayvazoğlu bir zamanlar öğretmenler odasında edebiyat ve kültür dünyasının hangi ayrıntılarını, yazdığı hangi derin karakterin özelliklerini aktarmıştır diğer öğretmen arkadaşlarına. Tevfik Fikret, Faruk Nafiz Çamlıbel, Necip Fazıl Kısakürek ve diğerleri… Usta hikayeci ve bir davaya ömrünü adayan Mustafa Kutlu’yu öğrencisi olduğunuz okulun öğretmenler odasında bir düşünsenize…

Uzun lafın kısası öğretmenler teneffüs aralarında uğradıkları öğretmenler odasında bir ideali, birikimi konuşmak yerine günlük hayatın tatlı telaşlarını, içinde biriktirdikleri sıkıntıları konuşmayı tercih ediyorlar. Yukarıda ismini andığım öğretmenlere selam olsun.

 

Sedat Palut

sedat.palut @ gmail.com

Yorum
zamanı geçti
ali
yazı hoş bir nostalji havasında... sadece tespit ve hayıflanmalar da neye yaramış ki... benim önerim: artık öğretmen odalarını yıkmamız gerekiyor. okul/eğitim devrimi "zümre odaları" ile başlasın...
07/12/2016, 23:09
ÖYLE DEĞİL Mİ
Tayyar
Öyle değil mi?! Öğretmen bu dünyada yaşamıyor ki günlük telaşları olsun?!Kutsiyet atfedip gazlayın öğretmeni ama en temel özlük haklarını dahi çok görün. Özlük hakları ile ilgili hiçbir sorunu da yok, hele okullarımız fiziki olarak eksiksiz?! Öğretmen her yıl arabasını, yeniliyor?! Kendilerine ait evleri zaten var da yazlık muhabbeti yaparlar?!
06/12/2016, 12:37
Sorun her yerde
Lardri
Bir konuyu konusacagiz kimseyi bulamazsiniz cunku kimse kitap okumuyor okuyanlar az bilgisi olanlarda taassub sahibi oldugu icin ortaya sadece kin ve nefret çıkıyor.
06/12/2016, 12:06
Öğretmen ne yapsın
Burçin aksoy
Geçim sıkıntısı yaşayan öğretmen için bi ev ya da araba almak büyük başarı olduğu için bunun konuşulması normal kendini gerçekleştirdiğini belki de bu şekilde hissediyor sonuçta beslenme ve barınma temel ihtiyaç mental doyum sonra geliyor .
02/11/2016, 14:16
sorun sadece öğretmenlerde degil
engineer
Bircok meslekte ciddi bir seviyesizlesme var. Mühendis,dr vb. Ama ogretmenler gunah kecisi oluyor. Fakat burda yazanlara da katiliyorum. Yalniz ogretmen camiasindaki cahil kesim nitelikli olanlarda daha fazla konusmak mesleko itibari mahvediyor. Mesela teneffuste hakarete ugramis bir ogretmen icerde Necip Fazil'i konusamiyor
22/09/2016, 10:29
çok haklısınız
öğretmen
öğretmenler odasında bizde sizin yaptığınız gibi başka insanları eleştiriyor yüzeysel yargılara varıyoruz. Köşe yazılarının artık ne kadar boş ve gündelik olduğundan dem vuruyoruz. Arabalarımız özellikleri hakkında konuşmak sizin gibilerin yazıları üzerinde konuşmaktan inanın daha eğitici oluyor. sağlıcakla
09/09/2016, 16:14
yazıya dair...
sedat palut
teşekkürler
09/09/2016, 15:54
Toplam kalite
Salih ogretici
Okullarda öğretmene çay içirmeyen bunu idarecilik zanneden bir suru mudur var...bu da olayin bir baska yönü
09/09/2016, 15:09
öğretmenler odası projesi
Abdülmecit
slm ben öğretmen aynı dertten muzdariptim sözlü fikri paylaşım pek olmuyor bari yazılı olur diye öğretmenler odasına bir duvar gazetesi belli fikir yazılar ve paylaşım kuralları astım benden başka paylaşan olmadı. belli başlı kitapları koydum bakan olmadı. aylık periyodik dergiler koydum onları da eve götürdü bazıları... bir günün sözü levhası astım kalem koydum beni şikayet ettiler m.akifin ve bediüzzemanın sözünü yazdığım için neymiş bilinmeyen kelimeler varmış odaya sözlük koymama rağmen.
09/09/2016, 14:30