, 23 Mayıs 2018
Mustafa Kutlu Şiir de Yazmış İşte Kutlu'nun Şiirleri

9680

Mustafa Kutlu Şiir de Yazmış! İşte Kutlu'nun Şiirleri

Mustafa Kutlu’nun Hareket dergisinde kalmış 14 şiirinden biri hariç geri kalan hepsine ulaşabildim. Şiirlere baktığımda Kutlu’nun hem modern hem de klasik biçimde şiir yazdığını gördüm. M. Murtaza Özeren yazdı.

İlgili Yazılar
Kültür Hayatımızda Bir Mümtaz Sima İhsan Babalı ve Cağaloğlu Yayınevi
Kültür Hayatımızda Bir Mümtaz Sima: İhsan Babalı ve Cağaloğlu Yayınevi

1960'lı yıllarda Cağaloğlu Yayınevi'nde önemli eserler yayınlayan; çıkardığı İslam Düşüncesi dergisi hâlâ yâd edilen; yayınevinin kapanması sonrasında pek çok hayır faaliyetinin içinde bulunan M.İhsan Babalı'nın hayatını, torunu Fatmanur Babalı kaleme aldı.
10/01/2017 13:01
Vefatının 43 Yılında Hasan Hüsnü Erdem
Vefatının 43. Yılında Hasan Hüsnü Erdem

Veli Ertan'ın, eski Diyanet İşleri Başkanlarından aynı zamanda kayınpederi olan Hasan Hüsnü Erdem'in Vefatı'nın birinci yılı münasebetiyle Tohum dergisinde yayınlanan yazısını alıntılıyoruz.
22/08/2017 08:08
Sözü Tesirli Kalemi Kuvvetli Üslubu Sade Bir  lim Ahmet
Sözü Tesirli, Kalemi Kuvvetli, Üslubu Sade Bir Âlim: Ahmet Hamdi Akseki

Veli Ertan, Tohum dergisinin Mart 1976 tarihli 94. sayısında Ahmed Hamdi Akseki’yi yazmıştı. Önemine binaen sözkonusu yazıyı alıntılıyoruz.
19/04/2017 08:08
İbnülemin Mahmut Kem l Bey in Ardından
İbnülemin Mahmut Kemâl Bey’in Ardından

Namık Yaz'ın, 24 Mayıs 1957 tarihinde vefat eden İbnülemin Mahmut Kemal İnal Bey'in ardından yazdığı yazıyı alıntılıyoruz.
19/07/2017 08:08
Bir Müc hidenin Ardından Hatice Suad Safayhi
Bir Mücâhidenin Ardından: Hatice Suad Safayhi

Yahya Efendi Dergâhı’nın son şeyhi Abdülhay Efendi Hazretleri’nin kerime-i muhteremeleri ve islâm kadınlığının medar-ı iftiharı Hatice Suad Safayhi'nin vefatının ardından Aynur Mısıroğlu'nun yazdığı yazıyı alıntılıyoruz.
10/07/2017 08:08
Ayasofya Camii Hakkında İslamcı Dergiler Neler Söyledi
Ayasofya Camii Hakkında İslamcı Dergiler Neler Söyledi?

Ayasofya Camii'nin müzeye çevrilmesi kararnamesinin üzerinden 80 küsur yıl, Sezai Karakoç 'Ayasofya Ne Kadar Sabırlısın!' başlıklı yazıyı yazalı ise yarım yüzyıl geçti. Melih Turan, İslamcı Dergiler Projesi arşivinden 1950-80 arasında İslamcı dergilerde Ayasofya'ya dair kimler neler yazmış, kısaca derledi.
18/05/2017 11:11

Cemal Kafadar’ın zamanında TALİD’de yayınlanmış bir röportajını okurken, kendisinin Hareket dergisi okumalarında Mustafa Kutlu’nun yazdığı bazı şiirleri sevdiğinden bahsettiğini gördüm. Demek Mustafa Kutlu da şiir yazmış, diyerek hemen İslamcı Dergiler Projesi’nin (İDP) sitesinde soluğu aldım ve Kutlu’nun 70’lerde yazdığı 14 şiirine rastgeldim.

Proje dâhilinde araştırmaya sunulan dergilerden, Hareket ciltleri arasından bunlara kolaylıkla ulaşabildim. Karşımda, hikâyeleri ve desenleriyle bildiğim Mustafa Kutlu’dan farklı bir Mustafa Kutlu duruyordu. Bulduğum şiirleri tek tek okudukça, “Kutlu şiir yazmayı bırakmasaymış” dediğim kıtalarla, mısralarla karşılaştım. Yani Kutlu öyle Türkiye’de herkesin biraz olduğu gibi şair değildi; nitelikli bir nâzımdı, şairdi. Hikâyelerindeki şiiriyet kendisini daha bir ele verdi bu şiirleri gördükten sonra.

Eskilerden Sabahattin Ali ile Sait Faik, günümüzde ise Ali Haydar Haksal’ın -hikâye/roman esas işleri olduğu halde- şiir yazdıklarını biliyordum. Hatta Haksal’ın dergiye ilk olarak öykü ve şiir dosyaları ile başvurduğunu, ancak Rasim Özdenören ve Cahit Zarifoğlu’nun işaretiyle öykü yolunda ilerlediğini kendisinden dinlemiştim (Haksal’ın şiirleri geçtiğimiz yıllarda Yedi İklim’de peyderpey yayınlanmıştı, meraklılara duyurulur).

“Bir divanı açar gibi giriyorum bu şiire”

Gelelim Mustafa Kutlu’nun Hareket dergisinde kalmış şiirlerine. Bu 14 şiirin biri hariç geri kalan hepsine ulaşabildim. Şiirlere baktığımda Kutlu’nun hem modern hem de klasik biçimde şiir yazdığını gördüm. Kimi zaman beyitlerle kimi zaman da serbest şekilde kaleme almış şiirlerini. Gah gazel yazmış gah kaside. Belki de kasidesi bu şiirler içerisinde en güzeli. İsmi “Kötü Kaside”: “Bir divanı açar gibi giriyorum bu şiire/Önce tevhid ile Naat için başımı göğe kaldırıyorum/ Bir çift turna geçiyor/ Demek başımızın üzerinden turnalar geçiyor/ Salat ü selâm”…

Aşağı Çarşı Esnaf Kahvelerinde Şubat Gazelleri” isimli şiirde de şu ifade dikkate değer: “Acımasız bir basmakalıplık oturur bütün günlerinde,/ Kaldırmak kollarını, açmak adımlarını, bilirsin imkânsız bu şehirde.” 45 sene evvelinin şehirlerinde bu imkânsızlık yaşanıyorsa varın siz düşünün bugünlerin şehirlerinde imkân dairesi içinde olanları…

Mustafa Kutlu’yu bu şiirleriyle de incelemek gerek

Bu şiirlerde en çok hoşuma giden, bazılarının bir desen ile birlikte verilmeleri. Bazen Mim Kutlu imzası ile bazen de diğer çizerlerin imzası ile çıkan bu desenler şiirlere ayrı bir hava katmış diyebiliriz (bu durum dergideki diğer şiirler için de geçerli).

Mustafa Kutlu’nun Hareket’te veya başka bir dergide müstear isimle yazdığı başka şiirler var mı, bilmiyorum ancak Mustafa Kutlu’yu bu şiirleriyle de incelemek gerek diye düşünüyorum. Sezai Coşkun’un Kemal Tahir’in şiirleri üzerine yazdığı bir makaleyi okumuştum yakın zaman önce. Kemal Tahir’in şairliğini bitiren, Nazım Hikmet’le tanışması olmuş; acaba Mustafa Kutlu’nun şiiri bırakmasının, yahut sonrasında da yazdıysa gün yüzüne çıkarmamasının bir sebebi var mıdır? Haberi olan beri gele…

Şiirlerin yer aldığı görseller için galerimiz: http://www.dunyabizim.com/foto/10164/mustafa-kutlunun-hareket-dergisindeki-siirleri 

 

M. Murtaza Özeren

Yorum
Mustafa Kutlu Şiirleri
Hüseyin Polat
Mustafa Bey İslamcı Dergiler Projesinin web sitesinde yer alan katalog tarama kısmında detaylıca arattığımızda Mustafa Kutlu'nun Hareket dergisinde şiir türünde 16 eser yayınladığını görüyoruz. Bkz. http://idp.org.tr/katalog?baslik=&yazi_turu=%C5%9Eiir&yazar=Mustafa+Kutlu&dergi=&yil=&etiket= Ayrıca Dergâh dergisinin 2016 Aralık yani 322. sayısında yer alan Ezel Erverdi'nin yazısından Mustafa Kutlu'nun ilk şiirinin Gülden Baskın müstear ismiyle Hareket dergisinde yayınlandığını öğreniyoruz.
06/12/2016, 16:02