, 28 Mayıs 2018
Bu kitap mızıka çaldırıyor

9661

Bu kitap mızıka çaldırıyor!

Bu kitapta mızıka var, saka kuşu var, küpe çiçeği var. Her şey var. Keşke okullarda okutulsa bu kitap.

İlgili Yazılar
Uzun Hikaye'yi nasıl yorumlamak gerekir
Uzun Hikaye'yi nasıl yorumlamak gerekir?

Yayın dünyamızın yeni dergilerinden Granada Edebiyat’ın Şubat-Mart 2014/6. sayısının özel dosyasında Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikâye’si üzerine toplanan yazıları okurken önce Nurettin Topçu’ya, ardından Kutlu’nun Hareket Dergisi’nde yayınladığı desen çalışmalarına ve 70’lere gidip geldim. Selçuk Küpçük yazdı.
08/04/2014 16:04
Uzun Hikayemiz ne zaman sinemalarda
Uzun Hikayemiz ne zaman sinemalarda?

Emin Atalay ‘Uzun Hikaye’ filmini izlemiş ve soruyor: Bir gün “bizim uzun hikâyemiz”i yazanlar/ sinemalaştıranlar da çıkar mı?
28/12/2012 14:02
Kötülüğe karşı koymak hep  şıklara kalır
Kötülüğe karşı koymak hep âşıklara kalır

Nerede nefes alma imkânı kalmadıysa yükünü ve ailesini aldı, başka yere taşıdı Sosyalist Ali… Abdülaziz Tantik ‘Uzun Hikâye’ filmi üzerine yazdı..
22/10/2012 13:01
Uzun Hik ye tipik bir yeni Yeşilçam filmi
Uzun Hikâye tipik bir yeni Yeşilçam filmi

‘Uzun Hikâye’ filmini izledim. Film yer yer başarılı olsa da, bazen Osman Sınav sineması değil de dizisi tadı gelmiyor değil..
06/10/2012 12:12
Mustafa Kutlu ile Maddeden Manaya İyiliğe Güzelliğe Yolculuk
Mustafa Kutlu ile Maddeden Manaya, İyiliğe, Güzelliğe Yolculuk

Eşyadan hakikate, maddeden manaya doğru yolculuk, Mustafa Kutlu'nun ''İlmihal Yahut Arzuhal'' kitabının temelini oluşturuyor desek yanlış olmaz sanıyorum. Günlük, gündelik meselelerin hikemî bir üslupla ele alınıyor oluşu, bu yazılara, hem zihinlere hem de kalplere doğrudan hitap eden bir mesaj olma özelliği kazandırıyor. Yavuz Ertürk yazdı.
16/04/2018 08:08
Mustafa Kutlu'nun Yazarlıkta 50 Yıl'ına Özel Ajanda
Mustafa Kutlu'nun Yazarlıkta 50. Yıl'ına Özel Ajanda

Dergâh Yayınları’ndan bir kadirşinaslık örneği, 'Mustafa Kutlu Edebiyatta 50. Yıl Ajandası'... Bu tatlı çalışma Mavi Kuş’un kapak deseniyle açılıp yine aynı desenle kapanıyor. Kutlu’nun hayatından ilklerin de tarihleriyle not edildiği bu ajandada Kutlu'nun desenlerinin yanısıra, yayınlanmış kırka yakın eserinin nerdeyse tamamından tadımlık bölümler de paylaşılıyor. Yavuz Ertürk yazdı.
29/01/2018 08:08

Evet, başlığı doğru okudunuz. Bu kitap, okuyanlarda keskin bir mızıka çalma isteği uyandırıyor. Ya da en azından öyle bir hayal kurdurtuyor. Bir solukta okunan Mustafa Kutlu’nun “Uzun Hikâye”si, o ana kadar belki de sadece western filmlerinde uzun yolların yolcusu yalnız kovboyların yoldaşı diye bildiğimiz mızıkayı o kadar bizden bir yere oturtuyor ki anlıyorsunuz: aslolan mızıka değilmiş, o ânın geri planındaki derin ve bir o kadar sahici özlem ve hasretmiş. Zaten sebepsiz bir hüznün tam ortasındaysan ve yapayalnızsan, geride bıraktıklarınla ve seni bekleyen belirsiz, puslu bir gelecekle, ha bir çölde ol ha köhne bir otel odasında, yeteneğin olsun olmasın, “Mızıkaya üfledim. Aa… Bayağı çalıyorum. Çalıyorum be…” der ve sevinirsin. Yani, sanırım.  

 

Mustafa Kutlu, Uzun HikayeHer şey var… 

Koskoca kitap sadece mızıkadan ibaret değil elbette; daha saka kuşu var, küpe çiçeği var, her şey var. (Hani Uzak İhtimal’deki bir sahnede, cemaatten yaşlı bir amca, sabah namazı sonrası cami bahçesinde kurdukları küçük sofralarına müezzini de davet ederken, “gel, bak simit var, peynir var, her şey var” diyor ya, aynen öyle.) Ya vagondan eve ne demeli: “Ne zaman annem aklıma düşse, o vagondan evi hatırlıyorum. Sisler arasında beliren bir masal gemisi gibi. Hafızamda bir takım resimler, olaylar, insan yüzleri var. Bölük pörçük cümleler, gülüşmeler, hıçkırıklar. Bunları babama soruyorum. Hiç yüksünmeden, sanki yazdığı bir romandan pasajlar okuyormuş gibi, bütün teferruatıyla anlatıyor. Ve ben yeniden beş altı yaşların pembe beyaz dünyasına gömülüyorum. Küçük istasyon binasının arkasında, battal bir hatta çekilmiş, eski bir vagonda kalıyorduk. Vagondan ev.” 

 

Bu işler bize göre değil mi sahi? 

“Yahu bırak bu işleri: mızıkaymış, küpe çiçeğiymiş, saka kuşuymuş, vagondan evmiş; nerede yaşıyorsun sen; onca önemli adamı okumak gerekirken; o kadar ‘fikir fahişeliği’ yapmamız gerekirken(!); bunca ekonomik-sosyal-siyasal-toplumsal-düşünsel-sel-sal sorunları dert etmemiz gerekirken, bıdı bıdı bıdı…” Siz de benim gibi, böyle düşünen-konuşan adamların ağzını bantla yapıştırın, cümlelerini tamamlamalarına bile fırsat vermeyin. Ya da şöyle yapabilirsiniz; rahmetli Gemuhluoğlu, kendisine burs formalarını teslim eden talebelerin formlarına şöyle bir göz atar, sonra bir kenara atar gibi koyar: “sen bırak bunları da söyle bakalım, hiç âşık oldun mu?” diye sorarmış. Neyse, boşverelim şimdi bunları. 

 

Saka KuşuUzun Hikâye işte… 

Mustafa Kutlu’nun, okurunu hayata çağıran, döndüren, onca kargaşadan kurtarıp silkeleyen, başını göğe çevirten çok güçlü bir sesi var “Uzun Hikâye” ve benzeri kitaplarında. Kaç yaşında olursanız olun, balondan aşağıya gül boşaltan Kara Turan’ın akla hayâle gelmeyecek maceralarına ortak olmak geliyor içinizden, makasçının dilsiz kızı gibi bir çocukluk arkadaşınız olsaydı keşke diye hayıflanıyorsunuz, kas erimesi nedeniyle pencere önüne mahkum olan Celal’le boncukların ışıltılı dünyasına girmek en büyük eğlencelerinizden birisi oluveriyor. Her kaçıp kurtulmak istediğinizde, sizi bir “Uzun Hikâye”de bulduruveriyor Kutlu; istemeyerek de olsa bindiğiniz trenden bir gece vakti, ansızın, ıssız bir istasyonda iniveriyorsunuz. Sonra… Sonrası, uzun hikâye işte… 

 

Hava bedava su bedava, hayâl etmek de öyle… 

Keşke diyorum bazen, bir hayırsever çıksa da Kutlu’nun “Uzun Hikâye”sinin tüm ilköğretim öğrencilerine dağıtılmasına ve okutulmasına vesile olsa; M.E.B. okullara tavsiye etse; “Hayat Bilgisi” dersinde bu kitap okutulsa… Çocuklar “playstation”a, 3G’li telefonlara, internete merak salacağına saka kuşundan, küpe çiçeğinden, küçük şeylerden haberdar olsa… Hayâl etmek parayla mı canım, aa, dokunmayın, hayâl kuruyorum. Sahi, “Mızıkanın nağmeleri otel penceresinden sızıp kasabanın dumanı tüten kırmızı kiremitli damlarına doğru yayılmaya başladı. Nereye kadar gider bu ses, kime ulaşır?” 

 

Mehmet Emre Ayhan böyle şeylerle meşgul

Yorum
bu nasıl bir kitaptır?
Ayse Rukâl
aynı anda hem hüznü hem tebessümü yaşatmıştı bana uzun hikaye. isimsiz bir kahraman nasıl oldu da bu kadar içime sindi ve benimle yaşar oldu anlayamadım. aylar geçti okuyalı, hâlâ o isimsiz kahramanın varlığını yanımda hissederim. garip bir şekilde güç verir bana. uzun hikaye, defalarca okusam bıkmayacağım bir kitap. çok başka bir tadı var çok!
24/05/2010, 01:59
hangi suyun sakası
cahit saçak
mustafa kutlu'nun uzun soluklu bir dönemi kapayıp daha duru, insanın içine uzun uzun akan bir hikaye üretme devrine geçtiği kitaptır uzun hikaye. herkes kitabın içinde kendinden bir şeyler yakalayacaktır şüphesiz. canınız yanacak, yüzünüz gülecek, "anne, baba" diyeceksiniz ve elbette mehmet emre ayhan'ın dediği gibi mızıka çalmak isteyeceksiniz.

teşekkürler mehmet ayhan. üç sene öncesine götürdüğün ve orada asılı ve takılı bıraktığın için...
16/11/2009, 16:52
tevafuk!!
sema k.
Kitabı bitireli 3 gün oldu ve hemen arkadaşıma verdim.. gerçekten hüzün ve mizah iç içe.. Üslup peşinden sürüklüyor zaten.hikayeyi yarıda kesmek istemiyorsun ve hemen bitiriyorsun kitabı..Güzel bir Mustafa Kutlu eseri...Yüreğine sağlık...
16/10/2009, 02:46
...
faruk özücanlı
Bir iki sene önce okuduğum, lakin bir türlü unutamadığım efsane Mustafa Kutlu kitabı...
15/10/2009, 23:01
ah...
Azize
ne ağlamıştım kitap bittiğinde..
yüreğine sağlık mustafa kutlu,kalemine sağlık m.emre ayhan...
15/10/2009, 21:06
Tam dediğiniz gibi
Betül Kardeş
Bize lisede okutmuşlardı gerçekten de bu kitabı, ilkokuldayken olmasa da..Hatta edebiyat hocası sınav bile yapmıştı..Lepiska saçlı deyişi aklımda kalan bir parçadır kitabı hatırlatan..Güzel hikaye Uzun Hikaye.
15/10/2009, 19:32
Uzun Hikaye
İskender Musaoğlu
Merhabalar, ben Kadıköy'de bir anadolu lisesinde edebiyat öğretmeniyim. Mustafa Kutlu'nun birçok kitabını okutuyorum. Uzun Hikaye de bunlardan biri...
15/10/2009, 18:47

İlgili Konular