, 28 Mayıs 2018
Kutlu için her söz farklı bir pencere açıyor

7579

Kutlu için her söz farklı bir pencere açıyor

“Cüz Gülü’nün Kokusu”, Mustafa Kutlu üzerine yazılmış yazıların bir araya geldiği bir çalışma. Amaç, Kutlu’yu gençlerin gözüyle gençlere daha iyi tanıtmak. Mustafa Uçurum yazdı.

İlgili Yazılar
Düş ile yola düşen bir yazar Necati Kanter
Düş ile yola düşen bir yazar Necati Kanter

İlk kitabı Bizim Şehrin Divaneleri’nden sonra ikinci öykü kitabı İsmigül’ü yayımlayan Necati Kanter, coğrafyasına dair detaylar ve insani dokunuşlarla kuruyor öykülerini. Serdar Arslan yazdı.
25/03/2015 08:08
Dedem Korkut Olur da Ninem Korkut Olmaz mı
Dedem Korkut Olur da Ninem Korkut Olmaz mı?

Nilüfer Zontul Aktaş, kendini çocuklara adamış bir masal ninesi. 'Ninem Korkut' ise, Aktaş’ın çocuklar için yazdığı masal kitabının adı. Mustafa Uçurum yazdı.
18/04/2016 13:01
Sesin peşinde bir şair Murat Saldıray
Sesin peşinde bir şair Murat Saldıray

İlk şiir kitabı 'Sakin Kuyular', Meserret Yayınları tarafından okura sunulan Murat Saldıray’ın şiirinin baskın özellikleri neler? Serdar Arslan yazdı.
14/05/2015 12:12
Şiiri yaşamını anlamlı kılmak amacıyla yazmış
Şiiri yaşamını anlamlı kılmak amacıyla yazmış

Murat Saldıray’ın 'Sakin Kuyular'daki şiirlerinde yoğun bir duygu yükü var. Ayrıca şiirin inceliklerinin farkında olduğunu gösteren bir titizlik hissediliyor. İbrahim Gökburun yazdı.
20/08/2015 15:03
Mustafa Kutlu ile Maddeden Manaya İyiliğe Güzelliğe Yolculuk
Mustafa Kutlu ile Maddeden Manaya, İyiliğe, Güzelliğe Yolculuk

Eşyadan hakikate, maddeden manaya doğru yolculuk, Mustafa Kutlu'nun ''İlmihal Yahut Arzuhal'' kitabının temelini oluşturuyor desek yanlış olmaz sanıyorum. Günlük, gündelik meselelerin hikemî bir üslupla ele alınıyor oluşu, bu yazılara, hem zihinlere hem de kalplere doğrudan hitap eden bir mesaj olma özelliği kazandırıyor. Yavuz Ertürk yazdı.
16/04/2018 08:08
Mustafa Kutlu'nun Yazarlıkta 50 Yıl'ına Özel Ajanda
Mustafa Kutlu'nun Yazarlıkta 50. Yıl'ına Özel Ajanda

Dergâh Yayınları’ndan bir kadirşinaslık örneği, 'Mustafa Kutlu Edebiyatta 50. Yıl Ajandası'... Bu tatlı çalışma Mavi Kuş’un kapak deseniyle açılıp yine aynı desenle kapanıyor. Kutlu’nun hayatından ilklerin de tarihleriyle not edildiği bu ajandada Kutlu'nun desenlerinin yanısıra, yayınlanmış kırka yakın eserinin nerdeyse tamamından tadımlık bölümler de paylaşılıyor. Yavuz Ertürk yazdı.
29/01/2018 08:08

 

 

İnsana yaşarken değer vermeme gibi bir yaradan hep yakınılırdı. Görülen güzellik karşısındaki düşüncesini hemen dile getirme, kişiye yaşarken değerli olduğunu söyleme hatır kıymet bilmekten geçer. Kişiye değerli olduğunu hissettirmek önemlidir. Marifetin iltifata tabi olduğu gerçeği düşünülecek olursa, önemli eserler ortaya koyan değerlere geç olmadan değerini hissettirmek, onlara sunulacak saygının en önemli basamağıdır.

Günümüzde artık sık sık vefa programları düzenlenmekte. Toplum tarafından kabul görmüş, yaptığı çalışmalarla topluma yön vermiş, bir neslin şekillenmesinde katkısı olmuş kişilere hayattayken değerli olduklarını hissettirecek çalışmalar yapılmakta. Bu, toplumumuzun değer bilme ve değer gösterme konusunda aldığı mesafenin bir kanıtıdır.

Bu bağlamda Fahri Tuna ve Ercan Yılmaz’ın yönetiminde çıkan Mustafa Kutlu kitabı, usta hikâyecimize sunulan bir armağan eser olarak Meserret Yayınları’ndan okuyucularla buluşmuş.

Mustafa Kutlu’nun aynasından dünyaya bakmak

Bir kitabı okuyup bitirdiğinizde içinizde sonsuz bir serinlik, huzur iklimi, uçsuz bucaksız yeşilliklere açılma hissi canlanıyorsa muhtemeldir ki elinizde bir Mustafa Kutlu kitabı vardır. Cüz Gülü’nün Kokusu adlı kitap Mustafa Kutlu üzerine yazılmış yazılardan oluşuyor. Kitabın editörü Ercan Yılmaz takdim yazısında gençlerin gözüyle Mustafa Kutlu’nun nasıl değerlendirildiğine dair metinlerin yer aldığı bu çalışmanın hedeflerinden birinin de, “Mustafa Kutlu’nun aynasından kendimize bakmak için küçük bir gayret…” olduğuna dikkat çekiyor. Dünyaya Mustafa Kutlu gözüyle bakmak. Bu herhalde çokça renkli, çokça çiçekli bir bakış olur. Bu renklilik Mustafa Kutlu kitaplarının kapağından kuşatmaya başlar okuyucuyu. En muhteşem ayna, Kutlu kitaplarının kapağıdır.

Bahtiyar Aslan, yazısında Mustafa Kutlu kitaplarının kapak resimlerimden başlayarak rengârenk bir sunum yapıyor. Sulu boya resimlerden, Mustafa Kutlu’nun fırçasından çıkmış nadide eserlerden bahsediyor. “Öyle ya, bir kitabı okumaya kapağından başlamak gerek. Kapak da metne dâhildir.” diyerek Kutlu kitaplarının kitap içerik ilişkisi üzerine pastoral bir dalga bırakıyor kalplere.

Hüseyin Akın, Mustafa Kutlu hikâyelerini tek tek ele alıyor. Kişiler, mekânlar ve olaylar üzerinden incelediği eserlerde dikkat çekmek istediği nokta ise ortak; bu hikâyeler bizim hikâyemiz. Kapıyı aralayıp girdiğimizde içeri, hiç yabancılık çekmiyoruz. Tek tek ele aldığı hikâyelerden sonra Chef üzerinde özellikle duruyor Akın. Şehrin gürültüsü, yitip giden insan yanımız, tanıdık yüzler, sorgulayan bir anlatım ve yazarın hayata kattığı ahenk; “Fotoğraf çekmiyor, resim yapıyor.”

Kendimiz olmak

Yazar, derdi olan kişidir. Ardı ardına kurduğu cümlelerin sırrı onun derdini dökme isteğinden gelmektedir. Hüseyin Su, Mustafa Kutlu hikâyeciliğini insan ve düşünce merkezli olarak ele almış. Hayatı merkeze koyduğundan bahsettiği Kutlu’yu öykülerinden örneklerle anlatıyor Hüseyin Su. Yazının ortak teması; “kendimiz olmak meselesidir.” Kutlu hikâyelerini bu mesele için yazmıştır. Hüseyin Su, hikâyelerden örneklerle Kutlu’nun insana dair meselelerini irdeliyor yazısında. Hayattan, emekten, aşktan yana ne varsa.

Recep Şükrü Güngör yazısında Mustafa Kutlu’yu realist bir yazar olarak gördüğünü söylüyor. Fakat bir farkla. Kutlu, gördüklerini kendi büyüsünü katarak anlatıyor. Medyadan siyasete, şehirden kasabaya, eskiden yeniye her şeye dokunan Kutlu, kurduğu her cümleye kimliğini de bırakıyor.

Fahri Tuna, Ercan Yılmaz, Mukadder Gemici, Beyhan Kanter, Serkan Türk, Ayşenur Gülsüm Tuna, Emirhan Tezer, İsa İlkay Karabaşoğlu, Sinem Torun, Tuğba Öztürk kitapta yer alan diğer isimler.

Mustafa Kutlu üzerine söylenen onca sözden sonra insanın içinde yeşeren çiçekleri yakasına iliştirip, bir Kutlu hikâyeye kendisini kaptırmaya çağırıyor Cüz Gülü’nün Kokusu. Ustaya bir vefa olsun diye.

 

Mustafa Uçurum dikkat çekti