, 19 Temmuz 2018
Günümüz Enderun'ları Faaliyetlerine Başladı

2816

Günümüz Enderun'ları Faaliyetlerine Başladı

Günümüz 'enderun'ları faaliyetlere başladı... Abbara’da kültür sohbetleri... Teoman Duralı’dan 11 ciltlik dev eser... Etem Coşkun'un vefatı... Viking mezarlarında 'Allah' ve 'Ali' ifadeleri... M. Murtaza Özeren kültür gündeminden önemli haberleri derledi.

İlgili Yazılar
İstanbul da Yaşayan Arap Aydınlardan Dil ve Kültür Hassasiyeti
İstanbul’da Yaşayan Arap Aydınlardan Dil ve Kültür Hassasiyeti

İstanbul’da Yaşayan Arap Aydınlar Çalıştayı... Yeni bir İslam sanatları portalı... Musul sicillerini koruyan gençler... İran’dan ilginç bir intihal vakası... Hilti ile dalınan tarihi mezarlık... Sadece kapağı için bile alınabilecek bir kitap... M. Murtaza Özeren, son günlerin kültür gündeminde öne çıkan bazı başlıklara değindi.
17/03/2018 12:12
Yazma Eserler'den Yeni Bir Kitap Kudüs'ün Faziletleri
Yazma Eserler'den Yeni Bir Kitap: Kudüs'ün Faziletleri

Yazma Eserler Kurumu’ndan bir Kudüs kitabı... Üniversitelerden İstanbul'a özel projeler... Suriyelilerin telefonla bağlanıp konuştuğu bir radyo... Arapça-Türkçe edebiyat çeviri dergisi... M. Murtaza Özeren haftanın öne çıkan bazı kültür olaylarına değindi.
10/03/2018 12:12
Maşallah İnşallah Nasıl Yazılır
Maşallah, İnşallah Nasıl Yazılır?

Osmanlı artık maalesef ‘ticari’ bir ürün... 'Maşallah', 'inşallah' nasıl yazılır? Hasan Aycın’ın ilk çizgisi... Bir gün Halide Edip, Adnan Adıvar, Yakup Kadri gibi isimler gemide seyahat ederken… Tahsin Görgün’ün ufuk açıcı konuşması... 'Efendime Söyleyeyim' başladı... M. Murtaza Özeren, haftanın öne çıkan bazı havadislerine değindi.
10/02/2018 11:11
'Mehmed Akif in Evini Sezen Aksu Almış Satmış'' Cümlesindeki 'Biz'i
''Mehmed Akif’in Evini Sezen Aksu Almış, Satmış'' Cümlesindeki 'Biz'i Bulunuz

Mehmed Akif’in kaldığı evi Sezen Aksu almış, satmış… İslam Ansiklopedisi’nin sitesi yenilenmiş. Üç Mesele’nin kırkıncı yılı... Harmancı’nın 180. öyküsü... Mahmud Erol Kılıç’la bir röportaj... M. Murtaza Özere haftanın öne çıkan bazı kültürel hadiselerine değindi.
27/01/2018 11:11
Profil ve Nihayet ten Alkışlanacak Hareketler
Profil ve Nihayet’ten Alkışlanacak Hareketler

'Kutülamare' nasıl yazılıyor? Tarık Zafer Tunaya konuşmaları erişime açılsın... Profil ve Nihayet’ten alkışlanacak hareketler... Klasik Düşünce Okulu’nda bütün seminerler erişime açık... ORDAF 10 yaşında... TveK’dan çocuklara karne hediyesi... Mustafa Kutlu’ya dua...
20/01/2018 11:11
Fuat Sezgin'in Kütüphanesinin Türkiye'ye Getirilmesine Engel Üstüne Engel
Fuat Sezgin'in Kütüphanesinin Türkiye'ye Getirilmesine Engel Üstüne Engel

Memduh Cumhur’un vefatı... Fuat Sezgin’in şahsi kütüphanesinin Türkiye’ye getirilmesine yönelik engellere bir yenisi daha eklendi... Hodgson’un ''İslâm’ın Serüveni'' eseri yeniden basıldı... 'Bağlanma' İngilizcede... Safahat’tan 60 eser 'Akif İklimi' albümünde... Çinli hattatlar Üsküdar’da... M. Murtaza Özeren kültürel alanda son günlerde öne çıkan bazı hadiselere değindi.
15/01/2018 10:10

Sonbaharda okulların açılması ile birlikte kültür sanat etkinliklerine de başlandı. Hiç anlam veremediğim şekilde kültür sanat dünyası yazın tatile girer, malumunuz olduğu üzere. Kültür ve sanat emekçilerinin de tatile ihtiyacı var herhalde. Ancak asli meselemiz olarak sunulan “kültür davamızın” 4 ay kadar bir süre atıl halde kalması açıkçası komik bir görünüm arz ediyor. Daha şimdiden yıl sonuna kadar belirlenmiş olan seminer, konser, panellerin en azından küçük bir kısmı popülerlikten uzak, hakkaniyetle yapılsa, tanıtımlar sırasında yapılan tantana mazur görülebilir herhalde.

Günümüz “enderun”ları faaliyetlere başladı

Neyse, biz gündemden derlediğimiz kültür havadislerimizi sunalım. İlk olarak okullarla birlikte açılan çeşitli vakıf ve derneklerin derslerinden bahis açalım. BİSAV, İLEM, İSTEV, KOCAV, KAGEM ve daha adını sayamadığımız birçok vakıf ve dernekte birçok farklı alanda dersler verilmeye başlanacak. Çoğunun öğrenci kayıtları dahi tamamlandı. Üniversite derslerinin yanında öğrencilere, daha hususi konularda alanlarının uzmanı hocalardan ders almak muazzam bir fırsat olarak duruyor.

Tek mesele şu: Bu tür programların “entelektüel müslüman gençlerin” gitmezse olmaz mekânları hüviyetinden sıyrılması gerekiyor ki bu öğrencilerin mentalitesiyle alakalı bir husus. Buraların belirgin öğrenci kalıplarının yıkıldığı, gönüllülük esasıyla bir şeyler yapılmaya çalışılan birer “enderun” olduğu fark edilmeli.

Abbara’da kültür sohbetleri

Bir kültür sanat etkinliği de Üsküdar’daki Abbara Kahve’de başlamış. Şakir Kurtulmuş’un yönettiği etkinliklere bugüne kadar şair Hüseyin Akın ve Adem Turan katılmış. Umarız istikrarlı ve düzenli bir şekilde hayatiyetini sürdürür. Kolaylıklar ve bol muhabbetli saatler diliyoruz.

Teoman Duralı’dan 11 ciltlik dev eser

Teoman Şaban Duralı’nın talebelerinden Mehmet Sabri Genç, Hoca’nın halihazırdaki kitapları haricindeki metinlerini, 4 senelik bir uğraşın sonunda toparlamış. Kendisi sosyal medya üzerinden bunların Şule Yayınları’ndan neşredileceğini duyurdu. Hocanın titizliği ve toplamı 11 cilt olacak olan bu kitapların boyutunu düşündüğümüzde, maalesef, daha sabretmemiz gerek. İnşallah en kısa vakitte bu kitaplar okuyucuya sunulur.

Etem Coşkun vefat etti

Ankara’daki Aşiyan Sahaf’ın sahibi Etem Coşkun geçtiğimiz hafta vefat etti. Kendisine rahmet diliyoruz. Sitemizde hakkında yazılan bir yazıya buradan erişebilirsiniz. Ayrıca Coşkun’un kaleme aldığı ve Murat Uncu’nun Twitter’dan geçtiğimiz gün paylaştığı şiiri de önemine binaen buraya alıyoruz.

Viking mezarlarında “Allah” ve “Ali” ifadeleri

Bir ilginç havadisi de kuzey taraflarından, İsveç’ten verelim. Vikinglerin mezarlarında bulunan kumaşlarda Kufi yazı ile “Allah” ve “Ali” ifadelerine rastlanılmış. Daha öncesinde tipik Viking süslemeleri sanılan bu şekiller son yapılan incelemeye göre zikrettiğimiz ifadeleri ihtiva ediyormuş. Yazıda Vikinglerin İslamiyet’in ölüm sonrası inancından etkilendikleri belirtilmiş. Uppsala Üniversitesi’nden yapılan açıklamada ipekli kumaşlarda rastlanılan bu işlemelerin, Kur’an’daki cennet tasvirlerinde aktarılan ipekli kumaşlara işaret ettiği aktarılmış.

 

M. Murtaza Özeren


İlgili Konular