, 15 Aralık 2017
Günümüz Enderun'ları Faaliyetlerine Başladı

2186

Günümüz Enderun'ları Faaliyetlerine Başladı

Günümüz 'enderun'ları faaliyetlere başladı... Abbara’da kültür sohbetleri... Teoman Duralı’dan 11 ciltlik dev eser... Etem Coşkun'un vefatı... Viking mezarlarında 'Allah' ve 'Ali' ifadeleri... M. Murtaza Özeren kültür gündeminden önemli haberleri derledi.

İlgili Yazılar
Turan Türkmenoğlu ile Sahaflar Çarşısı na Bir Bakış
Turan Türkmenoğlu ile Sahaflar Çarşısı’na Bir Bakış

Türk sineması artık kendinden daha sık söz ettiriyor. Edebiyat Mevsimi’nin kitapları da çıkmalı. Sîreti Sûrette Görmek çalıştayları... İslam Düşünce Atlası ve tartışmalar... Osmanlı’da İlm-i Tasavvuf konuşulacak. Turan Türkmenoğlu ile Sahaflar Çarşısı’na bir bakış... M. Murtaza Özeren son haftalarda öne çıkan bazı kültürel mevzulara kısa kısa değindi.
02/12/2017 12:12
İslam Düşünce Atlası' İçin Geri Sayım Başladı
'İslam Düşünce Atlası' İçin Geri Sayım Başladı

Necdet Yaşar’ın vefatı... Cafcaf yeniden... Ezberlere sıkışıp kalmış kahramanlar... Aliya dizisi... Rasim Özdenören’in 50 yıllık öykü birikimi tek ciltte... İslam Düşünce Atlası... M. Murtaza Özeren öne çıkan bazı kültürel olayları derledi.
30/10/2017 12:12
1000 ler Kulübünün Yeni Üyesi İz Yayıncılık
1000’ler Kulübünün Yeni Üyesi: İz Yayıncılık

1000’ler kulübünün yeni üyesi: İz Yayıncılık... Neye verildiği bilinmeyen edebiyat ödülleri... Z dergisine online erişim... İslam düşünce tarihi için bir dönemlendirme önerisi... Yeni bir aylık gazete: Açık Medeniyet... Bir sanat olarak menemen... M. Murtaza Özeren haftanın öne çıkan bazı kültürel olaylarını derledi.
21/10/2017 11:11
Bir Tık'la Dünyadan Herhangi Bir Şehrin Radyosunu Dinleyebilirsiniz
Bir Tık'la Dünyadan Herhangi Bir Şehrin Radyosunu Dinleyebilirsiniz

Türk edebiyatı yabancı dillerde... Arşivler önemli, yok etmeyelim... Yörünge dergisi yayın hayatına yeniden başladı... Kabataş’ın 'martı'sı Devrim Erbil’in tablosunda... Oğlu Aliya’yı anlatacak... Dünya ülkelerini müzikleriyle tanımak... TRT Kültür değil; TRT 2 yakında yayında.. M. Murtaza Özeren bu haftanın önemli bazı kültürel olaylarını derledi.
14/10/2017 11:11
Amerikan Üniversitelerinde En Çok Okutulan 10 Kitap
Amerikan Üniversitelerinde En Çok Okutulan 10 Kitap

Nihayet dergisinde Ahmet Murat dönemi... “Eski” ve “yeni” İsmet Özel... Amerikan üniversitelerinde en çok okutulan kitaplar... Rıza Tevfik’in evrakı ve Abdullah Uçman’ın gayreti... M. Murtaza Özeren son zamanlarda öne çıkan bazı kültürel olayları derledi.
08/08/2017 10:10
Temmuz ve Nihayet Dergilerinde Bayrak Değişimi
Temmuz ve Nihayet Dergilerinde Bayrak Değişimi

Nihayet ve Temmuz dergilerinde görev değişikliği.... Kamil Eşfak Berki'nin ani rahatsızlığı...Alparslan Babaoğlu'nun emek mahsülü eseri... Mehmet Doğan ve Sezai Karakoç'un dikkat çekici yazıları ile geçtiğimiz haftanın dikkat çekici havadislerini M. Murtaza Özeren derledi.
11/07/2017 08:08

Sonbaharda okulların açılması ile birlikte kültür sanat etkinliklerine de başlandı. Hiç anlam veremediğim şekilde kültür sanat dünyası yazın tatile girer, malumunuz olduğu üzere. Kültür ve sanat emekçilerinin de tatile ihtiyacı var herhalde. Ancak asli meselemiz olarak sunulan “kültür davamızın” 4 ay kadar bir süre atıl halde kalması açıkçası komik bir görünüm arz ediyor. Daha şimdiden yıl sonuna kadar belirlenmiş olan seminer, konser, panellerin en azından küçük bir kısmı popülerlikten uzak, hakkaniyetle yapılsa, tanıtımlar sırasında yapılan tantana mazur görülebilir herhalde.

Günümüz “enderun”ları faaliyetlere başladı

Neyse, biz gündemden derlediğimiz kültür havadislerimizi sunalım. İlk olarak okullarla birlikte açılan çeşitli vakıf ve derneklerin derslerinden bahis açalım. BİSAV, İLEM, İSTEV, KOCAV, KAGEM ve daha adını sayamadığımız birçok vakıf ve dernekte birçok farklı alanda dersler verilmeye başlanacak. Çoğunun öğrenci kayıtları dahi tamamlandı. Üniversite derslerinin yanında öğrencilere, daha hususi konularda alanlarının uzmanı hocalardan ders almak muazzam bir fırsat olarak duruyor.

Tek mesele şu: Bu tür programların “entelektüel müslüman gençlerin” gitmezse olmaz mekânları hüviyetinden sıyrılması gerekiyor ki bu öğrencilerin mentalitesiyle alakalı bir husus. Buraların belirgin öğrenci kalıplarının yıkıldığı, gönüllülük esasıyla bir şeyler yapılmaya çalışılan birer “enderun” olduğu fark edilmeli.

Abbara’da kültür sohbetleri

Bir kültür sanat etkinliği de Üsküdar’daki Abbara Kahve’de başlamış. Şakir Kurtulmuş’un yönettiği etkinliklere bugüne kadar şair Hüseyin Akın ve Adem Turan katılmış. Umarız istikrarlı ve düzenli bir şekilde hayatiyetini sürdürür. Kolaylıklar ve bol muhabbetli saatler diliyoruz.

Teoman Duralı’dan 11 ciltlik dev eser

Teoman Şaban Duralı’nın talebelerinden Mehmet Sabri Genç, Hoca’nın halihazırdaki kitapları haricindeki metinlerini, 4 senelik bir uğraşın sonunda toparlamış. Kendisi sosyal medya üzerinden bunların Şule Yayınları’ndan neşredileceğini duyurdu. Hocanın titizliği ve toplamı 11 cilt olacak olan bu kitapların boyutunu düşündüğümüzde, maalesef, daha sabretmemiz gerek. İnşallah en kısa vakitte bu kitaplar okuyucuya sunulur.

Etem Coşkun vefat etti

Ankara’daki Aşiyan Sahaf’ın sahibi Etem Coşkun geçtiğimiz hafta vefat etti. Kendisine rahmet diliyoruz. Sitemizde hakkında yazılan bir yazıya buradan erişebilirsiniz. Ayrıca Coşkun’un kaleme aldığı ve Murat Uncu’nun Twitter’dan geçtiğimiz gün paylaştığı şiiri de önemine binaen buraya alıyoruz.

Viking mezarlarında “Allah” ve “Ali” ifadeleri

Bir ilginç havadisi de kuzey taraflarından, İsveç’ten verelim. Vikinglerin mezarlarında bulunan kumaşlarda Kufi yazı ile “Allah” ve “Ali” ifadelerine rastlanılmış. Daha öncesinde tipik Viking süslemeleri sanılan bu şekiller son yapılan incelemeye göre zikrettiğimiz ifadeleri ihtiva ediyormuş. Yazıda Vikinglerin İslamiyet’in ölüm sonrası inancından etkilendikleri belirtilmiş. Uppsala Üniversitesi’nden yapılan açıklamada ipekli kumaşlarda rastlanılan bu işlemelerin, Kur’an’daki cennet tasvirlerinde aktarılan ipekli kumaşlara işaret ettiği aktarılmış.

 

M. Murtaza Özeren


İlgili Konular