, 20 Temmuz 2018
Amerikan Üniversitelerinde En Çok Okutulan 10 Kitap

4112

Amerikan Üniversitelerinde En Çok Okutulan 10 Kitap

Nihayet dergisinde Ahmet Murat dönemi... “Eski” ve “yeni” İsmet Özel... Amerikan üniversitelerinde en çok okutulan kitaplar... Rıza Tevfik’in evrakı ve Abdullah Uçman’ın gayreti... M. Murtaza Özeren son zamanlarda öne çıkan bazı kültürel olayları derledi.

İlgili Yazılar
İstanbul da Yaşayan Arap Aydınlardan Dil ve Kültür Hassasiyeti
İstanbul’da Yaşayan Arap Aydınlardan Dil ve Kültür Hassasiyeti

İstanbul’da Yaşayan Arap Aydınlar Çalıştayı... Yeni bir İslam sanatları portalı... Musul sicillerini koruyan gençler... İran’dan ilginç bir intihal vakası... Hilti ile dalınan tarihi mezarlık... Sadece kapağı için bile alınabilecek bir kitap... M. Murtaza Özeren, son günlerin kültür gündeminde öne çıkan bazı başlıklara değindi.
17/03/2018 12:12
Yazma Eserler'den Yeni Bir Kitap Kudüs'ün Faziletleri
Yazma Eserler'den Yeni Bir Kitap: Kudüs'ün Faziletleri

Yazma Eserler Kurumu’ndan bir Kudüs kitabı... Üniversitelerden İstanbul'a özel projeler... Suriyelilerin telefonla bağlanıp konuştuğu bir radyo... Arapça-Türkçe edebiyat çeviri dergisi... M. Murtaza Özeren haftanın öne çıkan bazı kültür olaylarına değindi.
10/03/2018 12:12
Maşallah İnşallah Nasıl Yazılır
Maşallah, İnşallah Nasıl Yazılır?

Osmanlı artık maalesef ‘ticari’ bir ürün... 'Maşallah', 'inşallah' nasıl yazılır? Hasan Aycın’ın ilk çizgisi... Bir gün Halide Edip, Adnan Adıvar, Yakup Kadri gibi isimler gemide seyahat ederken… Tahsin Görgün’ün ufuk açıcı konuşması... 'Efendime Söyleyeyim' başladı... M. Murtaza Özeren, haftanın öne çıkan bazı havadislerine değindi.
10/02/2018 11:11
'Mehmed Akif in Evini Sezen Aksu Almış Satmış'' Cümlesindeki 'Biz'i
''Mehmed Akif’in Evini Sezen Aksu Almış, Satmış'' Cümlesindeki 'Biz'i Bulunuz

Mehmed Akif’in kaldığı evi Sezen Aksu almış, satmış… İslam Ansiklopedisi’nin sitesi yenilenmiş. Üç Mesele’nin kırkıncı yılı... Harmancı’nın 180. öyküsü... Mahmud Erol Kılıç’la bir röportaj... M. Murtaza Özere haftanın öne çıkan bazı kültürel hadiselerine değindi.
27/01/2018 11:11
Profil ve Nihayet ten Alkışlanacak Hareketler
Profil ve Nihayet’ten Alkışlanacak Hareketler

'Kutülamare' nasıl yazılıyor? Tarık Zafer Tunaya konuşmaları erişime açılsın... Profil ve Nihayet’ten alkışlanacak hareketler... Klasik Düşünce Okulu’nda bütün seminerler erişime açık... ORDAF 10 yaşında... TveK’dan çocuklara karne hediyesi... Mustafa Kutlu’ya dua...
20/01/2018 11:11
Fuat Sezgin'in Kütüphanesinin Türkiye'ye Getirilmesine Engel Üstüne Engel
Fuat Sezgin'in Kütüphanesinin Türkiye'ye Getirilmesine Engel Üstüne Engel

Memduh Cumhur’un vefatı... Fuat Sezgin’in şahsi kütüphanesinin Türkiye’ye getirilmesine yönelik engellere bir yenisi daha eklendi... Hodgson’un ''İslâm’ın Serüveni'' eseri yeniden basıldı... 'Bağlanma' İngilizcede... Safahat’tan 60 eser 'Akif İklimi' albümünde... Çinli hattatlar Üsküdar’da... M. Murtaza Özeren kültürel alanda son günlerde öne çıkan bazı hadiselere değindi.
15/01/2018 10:10

Nihayet dergisinde Ahmet Murat dönemi

Bir önceki havadisimizde Nihayet ve Temmuz dergilerinin yayın yönetmenlerindeki değişimden bahsetmiştik. Yeni isimler belli olduğunda da yine buradan bildiririz demiştik ki Nihayet dergisinin başına kimin geldiği belli oldu. Derginin idaresine Ahmet Murat geçti. Temmuz dergisinde de bayrağı Mustafa Yılmaz'ın devraldığını gördük. Kendilerine muvaffakiyetler diliyoruz.

Nihayet dergisiyle başlamışken Osman Bülent Manav’ın yazısına da işaret edelim. Kendisi Nihayet dergisinde yaşanan değişim sonrasında hoş bir teşekkür yazısı kaleme almış. Çok nazik bir hareket olmuş, “yazı çizi işlerinin” kıyıcılığı göz önünde bulundurulursa.

“Eski” ve “yeni” İsmet Özel

Haberiyat.com’da Asım Öz “İsmet Özel’e Dönüş mü?” başlığıyla bir yazı kaleme aldı. Bu yazıda İsmet Özel’in “yeni” dönemine işaret etmiş. Ve İsmet Özel’in yeni çıkan Dil ile İkrar kitabı vesilesiyle düzenlenen panelin bir gazetede (Yeni Şafak’ta) haber yapılmış olmasına işaret etmiş. Yazı oldukça değerli. Bu vesileyle ben de “eski” İsmet Özel’e dair iki video paylaşayım.

Bu iki parçalı video iki ayrı programa ait. İki hafta kadar önce Youtube’a düştü. Bunlardan birinde İsmet Özel Süleyman Çobanoğlu ile şiir ve şair üzerine konuşuyor. Program yaklaşık 30 dakika. Diğer programda ise, “Genç Bir Şairden Genç Bir Şaire Mektuplar” kitabının yeni çıkması münasebetiyle İsmet Özel’le Ataol Behramoğlu Kemal Sayar’ın konuğu olmuşlar.

Programların linki şurada(1) ve şuradadır(2).

Amerikan üniversitelerinde en çok okutulan kitaplar

Biraz eski olmasına karşın geçen gün önüme bir haber düştü. Haberde Amerikan üniversitelerinde en çok okutulan on kitap listelenmiş. Bu listede doğrudan ders kitabı olduğu belli kitaplar olduğu halde felsefe ve edebiyat alanındaki eserlere de rastlıyoruz. Bizde durum ne acaba? Yani sözgelimi İstanbul Üniversitesi’nde en çok okutulan kitap nedir? Acaba doğrudan bir ders kitabı mı yoksa içerisinden ders alınan bir kitap mı?

Rıza Tevfik’in evrakı ve Abdullah Uçman’ın gayreti

Rıza Tevfik’in evrakı İSAM Kütüphanesi’nce araştırmacıların istifadesine sunulmuş. Bu arşiv yıllar öncesinde Abdullah Uçman’a Rıza Tevfik’in ailesi tarafından verilmiş. Yıllar içerisinde Uçman Hoca Rıza Tevfik’e dair bir çok çalışmaya imza attı. Kendisinin bilinmeyen eserlerini gün yüzüne çıkardı. Bu arşivden çıkanlar bugün çok değişik kitaplarda bulunuyor. İlmi çalışmanın nasıl yapılması gerektiğini görmek isteyenler arşivdeki parçalarla Abdullah Uçman’ın eserlerine göz atmalıdırlar. İlmi çalışma yapmak isteyenlerin Hoca’nın bu arşivi nasıl işlediğini öğrenmesi gerek diye düşünüyorum.

 

M. Murtaza Özeren


İlgili Konular