, 27 Mart 2017
Kültür Gündeminde Bu Hafta Neler Var

1451

Kültür Gündeminde Bu Hafta Neler Var?

Okur dergisi yayın hayatına başladı... İLEM’den iki güzel proje... Merkez Efendi Şehir Kütüphanesi artık 7/24 açık... 'Nike Pro Hijab' ve düşündürdükleri... Zeytinburnu Belediyesi’nden uluslararası öykü festivali... M. Murtaza Özeren, bu haftanın öne çıkan bazı kültür olaylarını derledi.

İlgili Yazılar
İngiltere de 10 Sene İçinde 240 Kütüphane Kapatılmış
İngiltere’de 10 Sene İçinde 240 Kütüphane Kapatılmış!

Kitaplar ucuzlayacak mı? Bir TV kanalında kültür programı yayınlatmanın bedeli haftalık 10.000 TL! Çocuklara özel bir siyer radyosu... Cami Planlama ve Tasarımı çalıştayı... İngiltere’de 10 sene içinde 240 kütüphane kapatılmış. M. Murtaza Özeren yazdı.
25/03/2017 11:11
3 Milli Kültür Şurası ve Bazı Sorular
3. Milli Kültür Şurası ve Bazı Sorular

Seferber dergisi yayın hayatına başladı... Mesnevi’nin yeni bir tercümesi... III. Milli Kültür Şurası ve bazı sorular... Reis Bey sahnede... M. Murtaza zeren, haftanın öne çıkan bazı kültürel olaylarını derledi.
04/03/2017 09:09
Din Adamı Modelimiz Yunus Emre Olsaydı
Din Adamı Modelimiz Yunus Emre Olsaydı?

Arapça Kitap Fuarı açıldı... Araplar ve Biz... Kültür bir ‘yük’ mü?... İstanbul’un tarihi dokusu... Din adamı modelimiz Yunus Emre olsaydı... M. Murtaza Özeren bu haftanın öne çıkan tek kültür olayını konu edindi. Ayrıca dikkat çeken bazı köşe yazılarına da değindi.
18/02/2017 10:10
Taksim e Cami Nihayet İnşa Ediliyor
Taksim’e Cami Nihayet İnşa Ediliyor

Asım Gültekin’den şiir listesi... Taksim’e cami nihayet inşa ediliyor... İSAM makaleler veri tabanı online erişime açıldı... 3. Üsküdar Kitap Fuarı kapılarını açtı. M. Murtaza Özeren, bu haftanın öne çıkan kültür olaylarını derledi.
11/02/2017 10:10
Üryan zade Camii Nihayet Açıldı
Üryanîzade Camii Nihayet Açıldı

Üsküdar - Kuzguncuk’taki Üryanîzade Camii'nin restorasyonu nihayet bitti... Köprü dergisi on beş yaşında... Vadi Yayınları artık İstanbullu... NFK’ya atfedilen asılsız sözleri ifşa eden bir hesap: @nfk_asilsizsoz... M. Murtaza Özeren, bu haftanın öne çıkan bazı kültür haberlerini derledi.
04/02/2017 11:11
Yeni Müfredatta 'İslam  limleri' de Yer Alacak ama Nasıl
Yeni Müfredatta 'İslam Âlimleri' de Yer Alacak ama Nasıl?

Tanpınar Merkezi kuruldu... Necip Fazıl Müze Evi kurulacak... İLEM artık eski yerinde... Yeni müfredatta “İslam âlimleri” de yer alacak ama nasıl? Orucun faydaları Nobel getirdi... M. Murtaza Özeren, kültür dünyamızda bu haftanın öne çıkan bazı haberlerini derledi.
28/01/2017 10:10

Okur dergisi yayın hayatına başladı

Havadislerimize Okur dergisi ile başlayalım. TÜYAP kitap fuarı sırasında tanıtım sayısını çıkartan dergi, okurların geniş ilgisine mazhar olmuştu. Derginin yeni sayısını dört gözle bekliyorduk ki Mart-Nisan-Mayıs ayına ait üç aylık Okur dergisi nihayet çıktı. “Çok mu Satıyorlar?” sorusunu kapağına taşıyan dergi, “Bestseller” meselesini dosya konusu olarak ele almış. Süleyman Seyfi Öğün, Ekrem Demirli ve Fatih Şeker’le yapılan röportajlar oldukça güzel ve diğer mühim yazıların yanında okunmayı hak ediyor. Okur’un bu ilk sayısında, tanıtım sayısında rastladığımız birkaç aksaklığın da giderildiğini gördük. Şu an için gördüğümüz tek eksiklik derginin üç ayda bir çıkacak olması gibi duruyor, umarız en kısa sürede bu periyod kısalır. Yolları açık olsun.

İLEM’den iki güzel proje

İLEM, geçtiğimiz hafta iki önemli projesinin meyvesini verdi. Biri, halen devam etmekte olan İslamcı Dergiler Projesi’nin ikinci sempozyumu; diğeri ise İslam Ahlak Projesi kapsamında hazırlanan katalog. Kendilerini bu önemli ve farklı konulara değindikleri için tebrik etmek gerekiyor. Bilhassa 1200 yıllık İslam ahlak literatürünün ortaya çıkartılması muazzam bir çalışma. 348 müellife ait 543 yazma ve basma ahlâk eseri tespit edilip katalog haline getirilmiş ve şu adreste araştırmacıların istifadesin sunulmuş: http://iadkatalog.ilke.org.tr. Allah say’lerini meşkur eylesin.

Merkez Efendi Şehir Kütüphanesi artık 7/24 açık

Eylül 2016’da Zeytinburnu’nda hizmete giren Merkez Efendi Şehir Kütüphanesi, bu hafta itibarı ile 24 saat açık olacak. Kültür dünyamızın netameli mevzularından olan kütüphane meselesinde böyle adımlar atılması mutluluk verici. Darısı diğer devlet kütüphanelerinin de başına diyelim.

“Nike Pro Hijab”

Nike, Müslüman sporcular için yeni bir ürün çıkarmış: Nike Pro Hijab. Sayıları giderek artan Müslüman kadın sporcular için Nike’ın böyle bir adım atması açıkçası düşündürücü. En azından bizi düşündürmeli. Markanın sloganının “Just do it!” (Sadece yap!) olduğu ve genel reklam algısının tereddüde düşmeden harekete düşmek üzerine olduğu hesaba katılmalı. Günlük kullanım için tercih edilip edilmediğini ve nelerin bizi beklediğini ise ileride göreceğiz. Just wait and see it! (Sadece bekle ve gör!)

Zeytinburnu Belediyesi’nden uluslararası öykü festivali

Zeytinburnu Belediyesi, 21-25 Mart tarihleri arasında bir öykü festivali düzenleyecek. Yerli ve yabancı onlarca öykücünün katılacağı festival kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirilecek (etkinlik takvimine buradan erişebilirsiniz). Öykü severler için kaçırılmayacak bir fırsat diyebiliriz. Festivalin internet sayfası ise şudur: http://zeytinburnuoykufestivali.com

 

Derleyen: M. Murtaza Özeren


İlgili Konular