, 20 Haziran 2018
Nasıl Yazmak Gerekir Ünlü Tarihçi Arnold J Toynbee den 5

1599

Nasıl Yazmak Gerekir: Ünlü Tarihçi Arnold J. Toynbee’den 5 Tavsiye

Arnold Toynbee ardında onlarca eser bırakmış usta bir tarihçi ve çalışkan bir kalem. Hatıralar: Tecrübelerim adlı hatıratında, kendi tecrübelerinden hareketle eli kalem tutan, yazıyla uğraşan fikir işçilerine yazarlık hakkında 5 tavsiyede bulunuyor.

İlgili Yazılar
Peygamberimiz nasıl bir ekonomik model uyguladı
Peygamberimiz nasıl bir ekonomik model uyguladı?

Tarihi arka planı, getirdiği normlar, denetim mekanizmaları ve devlet ile ilişkileri bağlamında Hz. Peygamber döneminde iktisat... Prof. Dr. Cengiz Kallek'in 'Hz. Peygamber Döneminde Devlet ve Piyasa' kitabına dair...
25/07/2011 08:08
Abdülhamit Kırmızı Tarihi insanlı yazan bir tarihçilik var artık
Abdülhamit Kırmızı: Tarihi insanlı yazan bir tarihçilik var artık

Şehir Üniversitesi Tarih bölümünden Doç. Dr. Abdülhamit Kırmızı ile tarihi, tarihçiliği, zamanı ve kitaplarını konuştuk.
16/07/2013 16:04
19 Yüzyılda En Çok İtibar Edilen Fetva Kitabı
19. Yüzyılda En Çok İtibar Edilen Fetva Kitabı

Bilim Sanat Vakfı Türkiye Araştırmaları Merkezi, önemli bir çalışmaya daha imza atarak 19. yüzyılda en çok itibar edilen bir fetva kitabını yayına hazırladı: Neticetü’l-fetâvâ. Kâmil Büyüker yazdı.
17/08/2017 08:08
Tezi Sanat Tarihinde bir ilk
Tezi Sanat Tarihinde bir ilk!

Türkiye'de Sanat Tarihi sahasında doktora yapan tek mimar olan Cansever'in bu çalışması, Türkiye'ye has bir garabet örneğiyle görünmezlikten/bilinmezlikten geliniyor.
12/01/2011 11:11
Vatanından bihaber çocukların yurtsuzluğu
Vatanından bihaber çocukların yurtsuzluğu

'Hayat hülasa edilemiyor' cümlesine sık sık rastlıyoruz, Mürid el-Barghuti'nin geri dönüş hikâyesini anlattığı 'Şairin Filistin'i adlı kitabında. Ahmed Sadreddin yazdı.
17/02/2014 12:12
Ahmed Amiş Efendi'nin bir acayib sohbeti
Ahmed Amiş Efendi'nin bir acayib sohbeti

Evliyanın güzeli Ahmed Amiş Efendi Hazretleri, diğer velilerden farklı bir neşveye sahip, nev-i şahsına münhasır bir zat-ı şeriftir. Onun kendine has tavrının ve eşsiz sohbetinin bir numunesini Savaş Barkçin, Görünmeyen Umman isimli kitabında neşretmişti.
13/04/2014 14:02

1889-1975 yılları arasında yaşamış 20. yüzyılın en meşhur dünya tarihçilerinden biri olan Arnold J. Toynbee onlarca esere imza atmış velut bir kalem. Türkçeye çevrilmiş eserlerinin sayısı bile 10’un üstünde. Elbette o şöhretini dünya tarihini medeniyet kavramı ekseninde yeniden ele aldığı ve Avrupa’nın yeryüzündeki tek medeniyet olmadığı tezini savunduğu 10 ciltlik A Study of History kitabına borçlu.

Klasik Yayınları’nın dilimize kazandırdığı Hatıralar: Tecrübelerim adı altında yayınlanan hatıratında Arnold J. Toynbee, eli kalem tutan, yazıyla uğraşan fikir işçilerine yazarlık hakkında şu tavsiyelerde bulunuyor:

1. Aceleyle işe girişme, harekete geçmeden önce düşün, evvela ele alacağın konuyu veya problemi bir bütün halinde görmek için kendine zaman ver.

2. Zihninizin harekete geçecek olgunluğa ulaştığını hissettiğiniz an derhal harekete geçin. Çok uzun süre beklemek, çok aceleci davranmaktan daha da ters neticeler doğurabilir. Eğer mükemmele ulaşana kadar beklerseniz geri kalan bütün çalışma hayatınız boyunca beklemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü insanın elinden veya zihninden çıkan hiçbir şey mükemmel değildir.

3. Kanaatimce bu tavsiyem sadece tarih alanında değil, her alanda eser veren yazarlar için de yararlıdır: Her gün düzenli olarak günün en iyi yazdığınızı düşündüğünüz saatlerde yazın.

4. Arta kalan vakitleri heder etmeyin. Sonraki işinize başlamak için doğru zaman, yarın ya da gelecek hafta değil; "derhal" veya Amerikan deyiminde olduğu gibi "right now" derhal, şimdidir.

5. Daima ileriye bak. Bir motosiklet yarışçısının teleskopik olarak farkına varmadan ulaşmış olacağı ufka bakması gibi, daima ileriye bak.