, 26 Nisan 2018
Mustafa Kutlu ile Maddeden Manaya İyiliğe Güzelliğe Yolculuk

1771

Mustafa Kutlu ile Maddeden Manaya, İyiliğe, Güzelliğe Yolculuk

Eşyadan hakikate, maddeden manaya doğru yolculuk, Mustafa Kutlu'nun ''İlmihal Yahut Arzuhal'' kitabının temelini oluşturuyor desek yanlış olmaz sanıyorum. Günlük, gündelik meselelerin hikemî bir üslupla ele alınıyor oluşu, bu yazılara, hem zihinlere hem de kalplere doğrudan hitap eden bir mesaj olma özelliği kazandırıyor. Yavuz Ertürk yazdı.

İlgili Yazılar
Ah ve Şarkısızın Şarkısı'ndan Hareketle Alper Gencer Şiiri
Ah ve Şarkısızın Şarkısı'ndan Hareketle Alper Gencer Şiiri

Şarkısı olanların şarkısını çokça dinlemişliğimiz olmuştur. Lakin şarkısızın şarkısı nasıl bir şeydir, nasıl söylenir, nasıl dinlenir diye sorduğumuz zaman, ‘sevgilim sessizlik tartısız bir mukaveledir’ diyerek cevap veren ve verdiği cevaba denk bir anlayış bekleyen, ancak ve sadece böylece bilebileceğimiz bir şiir/şarkıdan söz ediyoruz. Şahin Torun, Alper Gencer'in 'Ah' ve 'Şarkısızın Şarkısı' şiir kitaplarına dair yazdı.
26/04/2018 12:12
Esir Olduk Urus a Sürdü Bizi Sibir e İrfanoğlu İsmail'in
Esir Olduk Urus’a, Sürdü Bizi Sibir’e: İrfanoğlu İsmail'in Esaret Hatıraları

''Çayeli Beyazsu Köyünden İrfanoğlu İsmail Efendi’nin Hatıraları & Sarıkamış, Esaret ve Sonrası'' kitabında, Molla İrfanoğlu İsmail Efendi’nin Çayeli’nin Beyazsu köyünden başlayıp Sarıkamış’a ve oradan Sibirya’ya esaret günlerine uzanan, önemli, bir o kadar da ibretlik hayatından hatıralar yer alıyor. Kâmil Büyüker yazdı.
02/04/2018 08:08
Tanpınar'ın Tamamlanmamış Bir Romanı Daha Suat'ın Mektubu
Tanpınar'ın Tamamlanmamış Bir Romanı Daha: Suat'ın Mektubu

'Huzur' romanının yayımlanmasının ardından Tanpınar ile yapılan bir röportajda, yazar, Suat’ı roman içinde yeterince derinleştiremediğini düşünmüş ve sadece Suat’a özel, onun mektuplarından müstakil bir kitap ve aynı zamanda Huzur’un devamını çıkaracağını söylemiş. Handan İnci, Tanpınar’ın ''Suat’ın Mektubu'' üzerine uzun uzun çalıştığı ama nihayet veremediğini belirtiyor. Sedat Palut yazdı.
25/03/2018 10:10
Manevi Dayanışmanın Korunması Harpte Başarının Garantisidir
Manevi Dayanışmanın Korunması Harpte Başarının Garantisidir

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde 1935 yılında Alman generali Erich von Lundendorff tarafından yazılan ‘Topyekûn Harp’ isimli eser, o dönemde dünyada büyük yankı uyandırmış, bir Türk gazetesinde de tercüme edilip tefrika halinde yayınlanmış. Metin Uygun yazdı.
03/02/2018 08:08
Koca Bir Kültür ve Gelenek Var Taş'ın Ardında
Koca Bir Kültür ve Gelenek Var Taş'ın Ardında

''Kültürümüzde Taş'', bu yapıcı ve yardımcı unsurun bizim engin hayatımızdaki maddî ve manevî zenginliğini yerinde seçilmiş makalelerle gözler önüne seriyor. Yağmur yağdıran yada taşından sadaka taşına, yitik taşından hamal taşına, loğ taşından dibek taşına, sabır taşından şamşırak (şeb-çerâğ) taşına daha pek çok taşın hikayesini ve işlevini; değerli taşları, taşla ilgili deyimlerimizi, taş işçiliğini-ustalığını ve çocukluğumuzun taş'lı oyunlarını bu yazılardan öğrenmek mümkün. Oktay Türkoğlu yazdı.
11/02/2018 11:11
Osmanlı'da İlk Filmlerle Beraber 'Milli Sinema' Arayışları da Başlamış
Osmanlı'da İlk Filmlerle Beraber 'Milli Sinema' Arayışları da Başlamış

İ. Arda Odabaşı’nın ''Milli Sinema & Osmanlı’da Sinema Hayatı ve Yerli Üretime Geçiş'' kitabı, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerindeki sinema faaliyetlerine ve bunun toplumsal yansımasına, dönemin basın yayın organlarında sinemaya ve filmlere dair eleştirilere de yer veren ilgi çekici bir içeriğe sahip... Sedat Palut yazdı.
11/02/2018 08:08

Bir kuşun sesine kulak kesilmek, bir çiçeğe benzemek, bir yetimin başını okşamak, bir garibanla ekmeğini bölüşmek, küçük bir çocukla oturup uzun uzadıya muhabbet etmek, onu bağrına basmak, çevreyle özenilesi bir ilişki kurmak, büyüklere saygı ve hürmette kusur etmemek…

Onlarca örnekle çoğaltılabilecek bir hâl onunkisi ve bunların tamamının temeline iman hakikatinin yaşanması çabasını koyduğunu görmek gerek.

Mustafa Kutlu, okurları için her eserinde yeni bir kapı açar. Hikâyelerinde de böyledir deneme kitaplarında da bu böyle. Yalın dili, süslü olmayan fakat edebiliğinden de ödün vermeyen anlatımının arasında hikâyeden hikâyeye yol alırsınız, her yeni eserle bir kez daha açılan bu kapılardan. Bir deyim, bir atasözü yahut bir terim ya da kavram alır götürür sizi tarihin derinliklerinde yaşanmış bir kıssaya, bir anlatıya ortak eder. Kahramanlarla el ele verip bir bahçeyi düzenlerken bulursunuz kendinizi. Bazen bir esnaf, bazen mahalli bir sanatkâr. Bazen de o hikâyenin yazarı oluverirsiniz bu samimi ve yalın anlatım sayesinde.

Eşyadan hakikate, maddeden manaya doğru bir yol alış

Mustafa Kutlu’nun gerek hikâyeleri gerek deneme kitapları hakkında sayısız yazı yazıldı, yazılıyor ve yazılacak da. Onun sosyal adalet vurgusu, kanaat ekonomisi temelli önerileri, güzelliklerin yok edilip her türlü çirkin işin yaygınlaştırılıp meşru hale getirilmesine olan itirazı, modernizm çıkmazına, kapitalizm sapkınlığına, tüketim çılgınlığına, bireysellik şaşkınlığına olan reddiyeleri, Kutlu’yu birazcık olsun okumuş olan herkesin malumudur.

Bugüne değin basılmış kitaplarının sonuncusu olan İlmihal Yahut Arzuhal kitabında da o bilindik Mustafa Kutlu tavrını görmek mümkün. Kutlu, ‘ilmihalinde’ de devam ediyor güzelliklere dikkat çekmeye. Önceki deneme kitaplarından biraz daha farklı bu kez. Eşyadan hakikate, maddeden manaya doğru yolculuk kitabın temelini oluşturuyor desek yanlış olmaz sanıyorum.

Hikemî üslup biraz daha öne çıkmış bu kitapta

Günlük, gündelik meselelerin –ki bunlar hepimizin yaşadığı ve ihtiyaç duyduğu konulardan müteşekkil- hikemî bir üslupla ele alınıyor oluşu, bu yazılara, hem zihinlere hem de kalplere doğrudan hitap eden bir mesaj olma özelliği kazandırıyor. Diğer kitaplarında farklı bir üslup ya da dil mi kullanıyordu? Tabi ki hayır; fakat bu ‘arzuhalde’ hikemî üslup biraz daha öne çıkmış durumda.

Hissî tecrübeler ve İslam tarihimizden kesitlerle...

Farklı konularda ve uzun bir süreçte kaleme alınmış bu yazılar içlerinde hikâyecikler de barındırıyor. Kendi kişisel tecrübe ve yaşanmışlıklarından oluşan bu hikâyecikler adeta birer ibret ve nasihat aynası görevi görüyor. Aynı zamanda bolca hadis-i şerifin de bulunduğu yazılar, İslam’ın ilk yıllarındaki birçok tecrübi bilgiyi içinde barındırıyor.

Yazılar bir ilmihal sırasıyla toplanmış kitapta. Allah (cc), Peygamberimiz Efendimiz (Sav), yüce Kitabımız ve diğer konularla ilgili yazılar sıralanıyor peşpeşe. İman, itikad, edeb, erkân ve daha birçok konu; hüzün, tesadüf, sevinç, keder, korku, yakarış gibi hissî tecrübeler ve İslam tarihimizden kesitlerle sunulmuş okuruna.

Ne de güzel olmuş.

“Ey bu kolun sahibi, yahu sen bu kollarla arabayı itsen ne olacak, itmesen ne olacak”

Bu “ilmihal”in “Yardım Eli” başlığından bir alıntıyla bitirelim yazımızı.

“(…) Kadim dostum, kardeşim İsmail Kara’nın naklettiğine göre hadise şöyle cereyan ediyor:

Karla karışık yağmurun İstanbul’u zaptettiği bir gün. Hani insan kendini bir an önce evine, sıcacık soba başına atmak ister ya, işte öyle.

O yıllarda Sultanahmet-Beyazıt hattı henüz trafiğe açık, açık olmasına ya, o havada o sıkışıklıkta arabalar saatte ancak on metre gidebiliyor.

Bir eski Pleymouth veya Dodge, her neyse o koca taksilerden biri, tam da Çemberlitaş’ın dibinde arıza yapmış.

Yolu tıkadığı için vasıtalar habire korna çalıyor. “Çek şunu şurdan be adam” diyen el-kol işaretleri, şoför çaresiz, eli böğründe gelip geçenlerden yardım istiyor.

Kimse oralı değil.

İsmail elindeki [her zaman kitap dolu] çantasını yere indirerek: “Dayan hemşerim, itelim” diye sesleniyor.

Şoför memnun, bir eli direksiyonda omuzuyla abanıyor arabaya.

Bir, iki… I… Ih… Mübarek sanki gâvur ölüsü, kıpırdamıyor.

Derken o hengâmede İsmail’in kaportaya uzanan kollarının yanına pırasa sapı kadar ince; zayıflıktan, yaşlılıktan damarları fırlamış iki kol daha uzanıyor.

Ey bu kolun sahibi, yahu sen bu kollarla arabayı itsen ne olacak, itmesen ne olacak.

İsmail “Kim acaba?” diye şöyle bir dönüp bakıyor. Kim dersiniz?

Kırçıl sakalı, gülen gözleri, pembeleşmiş yanaklarıyla, büyük İslam âlimi Muhammed Hamidullah.

O yıllarda İstanbul’da bulunuyor ve İsmail’in tanıdığı bir sima.

Siz belki inanmakta zorlanacaksınız ama “hoca arabaya el atınca, o koca alâmet yürüdü” diyor İsmail.

İşte böyle…”

Mustafa Kutlu, İlmihal yahut Arzuhal, Dergah Yayınları

 

Yavuz Ertürk

Yorum
Bşeü
Edebiyatçı
Bir Mustafa Kutlu klasiği daha.Allah razı olsun Mustafa dedemden
17/04/2018, 17:19
Mustafa KUTLU ve Yavuz ERTÜRK
Malik Can
Bu güzel cümlelerin altında bir kelime birikintisi kalacak olan sözlerimi fazlaca uzun tutmak istemem. Lakin; bu mecra üzerinden bizlere Mustafa Kutlu'yu sevdiren, bir bahar vaktinin pencere önü çiçeği misali müellifin dünyasından "misk" ler sunan Yavuz Ertürk'e teşekkürü bir borç biliyorum. Okuyup yazma "aşk"ını, güncele mahkum olmuş bir çağda, meşale belleyenlere sonsuz muhabbetle..
16/04/2018, 19:54