, 21 Temmuz 2018
Recep Şükrü Güngör Anadolu'dan Sesler

2245

Recep Şükrü Güngör: Anadolu'dan Sesler

Abdullah Harmancı, 250 kelimeyle Recep Şükrü Güngör'ün 'Kayıp Kahramanlar' kitabına değindi.

İlgili Yazılar
A Ali Ural Hikmet ve Metafor
A. Ali Ural: Hikmet ve Metafor

''A. Ali Ural’ın yeni kitabı 'Bisiklet Dersleri' yazarın belli başlı denemecilik özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Ural, denemelerinde ilginç olaylara, haberlere, edebiyat, sanat, kültür tarihinden bilinen kişilerin/olayların bilinmeyen yönlerine değinmeyi çok seviyor.'' Abdullah Harmancı yazdı.
26/01/2018 12:12
Hasan Harmancı Dizginlenmiş Yeraltı
Hasan Harmancı: Dizginlenmiş Yeraltı!

Hasan Harmancı, 'Uyanmak Üzere Olan Bir Adam' adlı eserinde, boheme, karanlık hayatlara, bitirim tiplere ve bu bitirimlerin hayatlarına kapılmaya meyyal anlatıcılar yaratıyor. Abdullah Harmancı yazdı.
19/01/2018 08:08
Naime Erkovan Düş Gücünün Gökyüzünde
Naime Erkovan: Düş Gücünün Gökyüzünde

Abdullah Harmancı, 250 kelimeyle Naime Erkovan’ın ''Olay Berlin’de Geçiyor'' kitabına değindi.
05/01/2018 08:08
Müştehir Karakaya'dan Modern Bir Masal Dört Şehir Dört Kapı
Müştehir Karakaya'dan Modern Bir Masal: Dört Şehir Dört Kapı

Müştehir Karakaya, 'Dört Şehir Dört Kapı' romanında her şeyin modernizme yenildiği bir çağda aşkın hallerini anlatmak için okuyucuyu bir yolculuğa çıkarmak istiyor. Mustafa Uçurum yazdı.
30/07/2017 11:11
Bir Göç Hikayesi ya da Kaybediş Çöp Kovasındaki Resimler
Bir Göç Hikayesi, ya da Kaybediş: Çöp Kovasındaki Resimler

Recep Seyhan, yurtdışı hizmeti nedeniyle bulunduğu Almanya'ya dair notlarını ve Almanya-Fransa-İsviçre hattında Avrupa gözlemlerini 'Çöp Kovasındaki Resimler' kitabında bir araya getirdi. Recep Şükrü Güngör yazdı.
27/06/2017 08:08
Meramı Huzur Olan Bir Şiiri Var Şadi Kocabaş'ın
Meramı Huzur Olan Bir Şiiri Var Şadi Kocabaş'ın

Dergilerde şiir ve şiir üzerine yazıları ile yer alan Şadi Kocabaş, şiirlerini Kuş Günlükleri adı ile kitaplaştırdı. Mustafa Uçurum bu kitap üzerine yazdı.
24/01/2017 10:10

Kayıp Kahramanlar (İncir, 2017) Recep Şükrü Güngör’ün yedinci öykü kitabı. Güngör, Anadolu’yu ve Anadolu insanını yakından tanıyor olmasının avantajıyla günümüz genç öykücülerinin pek de vakıf olmadıkları bir dünyanın öykülerini kaleme getiriyor. Üstelik gene günümüz genç öykücülerinin zayıf oldukları bir noktada, yani Türkçeyi deyimleriyle, atasözleriyle kullanabilme noktasında ustalık gösteriyor. Daha çok, kahramanlarından birini konuştururken, hem Anadolu insanını hem de bu insanların Türkçesini öykülerine bir artı puan olarak taşıyabiliyor.

Kitabın ilk bölümünde yer alan bu öyküler kendi başlarına bir bütünlük oluşturmuşken, yazar, daha hacimli bir öykü kitabı oluşturmak amacıyla belki de, kitaba üç bölüm daha eklemiş. Bu bölümlerde, şair ruhlu bir memurun iş arkadaşlarıyla ya da çevresiyle geçinemeyişi, anlaşamayışı, sanatçı ruhunun sorunlu bir kişilik olarak anlaşılmasına sebep oluşu üzerinde durulan öykülere rastlıyoruz. Haliyle dosyada bir bütünlük sorunu meydana geliyor.

Kitabın ilerleyen öykülerinde ise şiirsel anlatımın yükseldiği, protest, cinnete yakın duran bir bireyin iç dökümü olan öyküler, daha yaşantısal metinler var. Bir sanatçının iç dünyasını bize açan metinler… 

Kitap, daha iyi bir ayıklama ile çok daha başarılı bir öykü dosyasına dönüşebilirdi. Sadece Anadolu’yu değil, Suriye iç savaşının ülkemizdeki sonuçlarını veya Rusya’nın Türklere uyguladığı zulümleri öyküleştirme noktasında oldukça başarılı olan Güngör, öykü seçimleriyle dosyayı biraz dağınık hale getirmiş. (Bu arada “Güzellik Takvimi”, bir kadının iç dünyasını bize detaylarıyla sunabilen çok iyi bir öykü. “Kadın”ın, “kadınsı”lığın anahtarlarını biliyor, öyküleştiriyor yazar.)

Bir çift sözüm de yayınevine olacak: Ancak bir gazetecinin politik, aktüel bir araştırma kitabına konabilecek türden son derece somut ögeler içeren bu kapak bir öykü kitabına olmamış. Daha sade ve soyut bir kapak olmalı ikinci baskıya.

Recep Şükrü Güngör, Kayıp Kahramanlar, İncir Yayınları

 

Abdullah Harmancı