, 18 Haziran 2018
Çocuklara Peygamberimizi Nasıl Anlatmalı

3805

Çocuklara Peygamberimizi Nasıl Anlatmalı?

Tahirü’l-Mevlevî’nin didaktik biçimde yazdığı 'Hazret-i Peygamber ve Zamanı' kitabında bilgiler, tahkiye yöntemiyle anlatılmış. Bu da kitabın bir solukta okunmasını ve aynı zamanda akılda kalmasını sağlamış. Ahmet Serin yazdı.

İlgili Yazılar
Taamdan Baki Kalanı Yabana Atmaya
Taamdan Baki Kalanı Yabana Atmaya...

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 2012’de yayımlanan 'Tarihte İlginç Vakıflar’da 105 örnek seçilmiş, resim ve hikâye edilip anlatılarak her bir ilginç vakıf çocuklar için cazip hâle getirilmiş, en güzeli de şu ki vakfiye şartından alınan orijinal ifadeler kenarlara iliştirilmiş. Suleyha Şişman yazdı.
21/08/2016 09:09
Türklere Arapça Araplara Türkçe Öğreten Kitaplar Azrak Yayınları
Türklere Arapça, Araplara Türkçe Öğreten Kitaplar: Azrak Yayınları

Türkiye'de yokluğu hissedilen güncel Arapça yayın açığını, bu kitaplar, nitelikli bir şekilde kapatıyor. Bu işlerle bir miktar iştigal ediyor, İslam birliğinin kültürel boyutuna kafa yoruyorsanız; Türklere Arapça, Araplara Türkçe öğretecek Azrak Yayınları'nı aklınıza yazın derim. F. Zehra Beyaz yazdı.
30/04/2018 08:08
Çocuk Kitaplarına Dair Kafamızdaki Deli Sorular
Çocuk Kitaplarına Dair Kafamızdaki Deli Sorular

Çocuklarımıza okutacağımız kitapları önce kendimiz okumadan alan bir toplum olarak 'kitaplar ön denetimden geçirilsin' kampanyası başlatıldı. Sebep ne? Bazı kitaplarda tasvip edilmeyen unsurların tespit edilmesi. Meryem Uçar bu konuya dair yazdı.
10/12/2017 11:11
Çocuk Kitapları Yayıncılığı Ne  lemde video
Çocuk Kitapları Yayıncılığı Ne Âlemde? (video)

Çocuk kitabı yayıncılığının son yıllarda edebiyat dünyasındaki yükselişi sürüyor. Farklı yaş gruplarındaki çocuklar için eğitici ve öğretici eserlerin sayısı çoğaldı. Muhtelif ülkelerdeki yayınevlerinin çocuk kitabı yayıncılığı faaliyetlerini mercek altına aldık.
17/06/2017 15:03
Çocukluğun Arşivi Resimli Hayal Ansiklopedisi
Çocukluğun Arşivi: Resimli Hayal Ansiklopedisi

''Resimli Hayal Ansiklopedisi''; küçük bir çocuğun, harika bir dedenin ve güzel zamanlarda yaşanmış bir çocukluğun hikâyesi. Çocukluğumuza ait yitirdiğimiz, unuttuğumuz, gözümüzün önünden nedense kaybolup giden, ‘ne güzeldi ama’ diyerek andığımız ne varsa hepsi bu kitapta. Uğur Şener yazdı.
23/04/2017 09:09
Mustafa Kutlu'dan Çocuklarımıza Pırıl Pırıl Hik yeler Yıldız Tozu
Mustafa Kutlu'dan Çocuklarımıza Pırıl Pırıl Hikâyeler: Yıldız Tozu

Mustafa Kutlu, 'Yıldız Tozu' kitabında da o sade ve sinematografik anlatımıyla bizi hikâyelerinin içine çekiyor, sessiz sedasız. Selahattin’in topa uzanışı, Kenan’ın babasının kucağındaki o baygın/yarı ölü hali, yere yığılan anne, feryatlar... Uğur Şener yazdı.
09/04/2017 08:08

Hazret-i Peygamber ve Zamanı” kitabının yazarı Tahirü’l-Mevlevî’nin de dediği gibi “İnsanlar akıl yardımıyla Allah’ın varlığını ve birliğini bulabilirler, lakin ona nasıl kulluk edeceğini kestiremezler. Bunun için Cenab-ı Hak kendisine nasıl ibadet edileceğini öğretmek ve iyilik yollarını göstermek için insanlara yine insanlardan birçok peygamber göndermiştir.” (Hazret-i Peygamber ve Zamanı, s. 25) Bize düşen de inandığımızı yaşamaktır bir insan olarak. İnandığımızı yaşamak konusunda şaşmaz kılavuzumuz da Peygamber’imizdir hiç kuşkusuz.

Sanal dünyanın esiri çocuklar

Sanal dünyanın gerçeği kuşattığı ve her çocuğun elinde internet bağlantılı bir cep telefonunun olduğu günümüz dünyasında “Çocuklarımıza inancımızı nasıl anlatacağız?” sorusu, çok hayati ve can yakıcı bir soru olarak tüm ailelerin en önemli gündemlerinden biri olmayı sürdürüyor. Buna bir de ‘deizmin çığ gibi arttığı’ bilgisi eklenince, çocuklarını inançlı ve inandıklarını yaşayan birer mümin olarak yetiştirmek isteyen ailelerin bu konudaki endişeleri, korkuya dönüşmeye başlıyor.

Bu konuda, ailelerin karar vermesi gereken iki önemli husus var: 1. Peygamberimizi çocuklarımıza hangi kaynaklardan öğretmeliyiz, 2. Bunun için hangi araçlardan/kaynaklardan yararlanmalıyız?

Bu soruların karşılığı da önemli çünkü birçok kötü niyetli insanın bu konuda çok hassas çalışmalar yaptığına, yakın tarihimiz canlı tanıktır.

Tahirü’l-Mevlevî’den çocuklarımıza güzel bir dokunuş

Yakın dönemin en önemli isimlerinden biri olan Tahirü’l-Mevlevî’nin yazdığı “Hazret-i Peygamber ve Zamanı” kitabı, çocuklarını inancımıza göre yetiştirmek isteyen aileler için iyi bir kaynak olarak ortaya çıkıyor.

Kitabı yazan Tahirü’l-Mevlevî’nin konuya hâkimiyeti, iç rahatlatan en önemli unsurlardan biri.

Büyüyenay Yayınları’nın 193., Çocuk dizisinin 2. kitabı olan bu çalışma, ekler dahil yetmiş altı sayfa. Eklerden sonra konuyla ilgili çeşitli minyatürlerin yer aldığı sayfalar da eklendiğinde, toplam doksan dört sayfalık bir hacme ulaşıyor kitap.

Çocukları sıkmaz bu kitap

Tahirü’l-Mevlevî’nin didaktik biçimde yazdığı kitapta bilgiler, tahkiye yöntemiyle anlatılmış. Bu da kitabın bir solukta okunmasını ve aynı zamanda akılda kalmasını sağlamış. Kitabın hedef kitlesinin çocuklar olduğu hesaba katıldığında, bunun doğru bir yöntem olduğunu söylemek mümkün.

Üstte yazarın didaktik olduğunu söyledik ama bu didaktizm göze batan, hemen anlaşılan ve dolayısıyla da itici olan bir didaktizm değil. Sanki bir oyun oynanırmış gibi, sanki bir masal anlatırmış gibi, kendiliğinden oluşuvermiş gibi bir didaktizm bu.

Daha kitabın ilk paragrafında yer alan “Çocuklar! Analarınızın, ninelerinizin kış geceleri mangal yahut soba kenarında veyahut ocak başında size tatlı tatlı anlattıkları masalları bilirsiniz. Bunların çoğu yalan ve uydurma şeylerdir. Masalların bize gerçekleri yani gelmiş geçmiş kimseleri, ölmüş yitmiş şeyleri bildirenleri vardır. Öylelerine ‘tarih’ derler.” (age. s.17) cümleleri, buna iyi bir örnek.

Yazar, kitabın tümünde aynı anlatımı koruyarak bilgileri doğal bir akış içinde veriyor.

Peygamberimiz ve İslam’la ilgili temel bilgiler var

Hazret-i Peygamberi, Peygamberimizin ailesini, yaşadığı ortamı, onun tebliğ ettiği dini çocuklara çok özet olarak anlatmayı amaçlayan çalışmada, her konu bir ara başlık altında verilmiş. Ara başlıklar, hem başka bir konuya geçildiğini belirtiyor çocuklara hem de anlatılanların akılda kalmasını sağlıyor.

“Hazret-i Peygamber”, “Peygamberimizin Babası, Anası, Dedesi, Amcası”, “Peygamber Efendimizin Sefere (Gurbete) Çıkışı” başlıklarıyla kısa ama öz bilgiler vererek başlayan kitap, ilerleyen sayfalarda yine kısa ama öz bilgilerin bulunduğu mesela “Medine’de En Evvel yapılan Şeyler”, “Ezan”, “Nüfus Sayımı”, “Medine’ye Arap Kabilelerinden Elçiler Gelmesi” başlıklarıyla devam ediyor.

Bir çocuğun dinimizle ilgili merak edebileceği hemen her temel bilginin yer aldığı kitaba, kitabı sadeleştiren Semih Doğan tarafından bazı eklemeler de yapılmış. Bedir ve Uhut şehitlerinin isimleriyle İslam halifelerinin isimlerinden oluşan bu eklemeler, bir ihtiyaca cevap verdiği için yerinde olmuş.

Kitabın ikinci baskısında, onuncu sayfadaki “name” sözcüğü yerine (Ney sesinin ruh kafesini titreten namelerini dinlerken…), olması gerektiği gibi “nağme” yazılırsa daha iyi olur diye düşünüyorum.

Onca meşgalesine ve haksız yargılamalara muhatap olmasına rağmen böyle bir çalışmaya imza atan Tahirü’l-Mevlevî’yi rahmetle anmamak elde değil. Büyüyenay Yayınları’nı da bu alandaki ihtiyacı böyle nitelikli çalışmalarla doldurmaya çalıştığı için tebrik etmek gerek.

Tahirü’l-Mevlevî, Hazret-i Peygamber ve Zamanı, Büyüyenay Yayınları

 

Ahmet Serin