, 21 Temmuz 2018
Kırılmalar' Şairi Faruk Uysal ve Şiiri

Faruk Uysal

2306

'Kırılmalar' Şairi Faruk Uysal ve Şiiri

Şiir kitabı özlemle beklenen şairlerdendi Faruk Uysal. Onun şiirini bilenler için bu ara oldukça uzun sürdü. Şimdi 'Kırılmalar' ile okuyucuların karşısına çıkan şairin kitabında 2000 yılından sonra yazdığı şiirler yer alıyor. Mustafa Uçurum yazdı.

İlgili Yazılar
Özbekistan Orta Asya nın Özüdür
Özbekistan, Orta Asya’nın Özüdür

'Taşkent Defteri' ile Özbekistan’da yaşadığı günleri ilmek ilmek, nakış nakış sayfalara taşımış Faruk Uysal… Gitmiş görmüş, aramış bulmuş, sormuş soruşturmuş, çalışmış didinmiş, seyahat etmiş, vadileri geçmiş, dağları aşmış, şehirleri gezmiş. Mesut Özünlü yazdı.
04/12/2016 13:01
Beyaz yürüyüş sahibi şair geri dön şiire
Beyaz yürüyüş sahibi şair geri dön şiire!

Yaratılış ayininde alnını en fazla toprağa yaklaştıranlardan, ‘evet’ sözünü en içli söyleyenlerden olmalı.. O güzel şiirlerin şairi Faruk Uysal...
21/10/2012 13:01
Hayatın Nefesi Var Mehmet Kahraman Öykülerinde
Hayatın Nefesi Var Mehmet Kahraman Öykülerinde

''Babamı Öldüren Şeyler'' kitabındaki öykülerinde kısa ve yormayan cümleler ile akıcı bir üslubu var Mehmet Kahraman’ın. Okuyucu ister istemez kendisini kaptırıyor öykülerin akışına... Mustafa Uçurum yazdı.
01/07/2018 09:09
Kamil Aydoğan'dan Bir Veda Romanı Atlık Dağı Türküsü
Kamil Aydoğan'dan Bir Veda Romanı: Atlık Dağı Türküsü

Aramızdan ayrıldığı mayıs ayında son kitabı 'Atlık Dağı Türküsü' de okuyucular ile buluşan Kamil Aydoğan’ın bu kitabı üzerine Mustafa Uçurum yazdı.
24/06/2018 12:12
Hans Fallada nın İçten ve Sessiz Çığlığı Herkes Yalnız Ölür
Hans Fallada’nın İçten ve Sessiz Çığlığı: Herkes Yalnız Ölür

Hans Fallada, modern klasik edebi eserler arasında sayılan ''Herkes Yalnız Ölür'' kitabında esasen çaresiz insanı anlatmış. Çaresiz, evinde ve sokakta bir biçimde mahkumu olduğu bir hayatı çeke sürükleye yaşayan zamanının insanını ve onun çok değerli çabasını... Şahin Torun yazdı.
19/06/2018 07:07
Hayrettin Orhanoğlu Kadim Doğu Metinlerindeki Zenginliğin Farkında Değiliz
Hayrettin Orhanoğlu: Kadim Doğu Metinlerindeki Zenginliğin Farkında Değiliz

''Ölse bile âşığın sevgiliye sözü devam edermiş. Tıpkı aşkın sonsuzluğu gibi sözün de sonsuzluğundan söz edebiliriz o halde..'' Akademisyen edebiyatçılarımızdan Hayrettin Orhanoğlu, son romanı 'Dullar Sokağı' ve diğer eserleri üzerine konuştuk.
01/06/2018 11:11

Beklenen şiir kitapları vardır. Aradan geçen uzun yıllarla birlikte büyüyen beklentiler ve kapıyı çalmayı bekleyen kitaplar. Şairin tercihi midir araya uzun mesafeler koymak ya da şiirin vakti var diye midir bu bekleyiş bilinmez çünkü bu, kişiden kişiye göre değişen bir özelliğe sahip.

Faruk Uysal, 1970’li yıllarda kurduğu Kıyam dergisi; şiir, yazı ve çevirilerini yayınladığı Mavera, Aylık Dergi, Kayıtlar, Yediiklim, Dergâh, Hece ve Edebiyat Ortamı dergileri, 2016 yılında Taşkent Günlükleri ile aldığı TYB Gezi dalı ödülü ile kırk yıldır edebiyat dünyamızın içinde yer alan bir isim.

İki şiir kitabı vardı Faruk Uysal’ın. Beyaz Yürüyüş (1998) ve Kayıp Konuşmacı. (2000) On yedi yıl geçmiş son çıkardığı şiir kitabının üzerinden. Şiir kitabı özlemle beklenen şairlerdendi Faruk Uysal. Onun şiirini bilenler için bu ara oldukça uzun sürdü.

Şimdi Kırılmalar ile çıktı okuyucuların karşısına. İki bin yılından sonra yazdığı şiirleri var kitapta. Şiirlerin altına düştüğü tarihlere bakacak olursak şiirden kopmadan az ama Faruk Uysal sesini taşıyan şiirler yazmaya devam etmiş şair.

İki bölümden oluşan kitabın psiko- bölümünde on dokuz, -loji bölümünde on bir şiir var.

Gamlı bir gramer var sesinde

Faruk Uysal şiiri; alt yapısı güçlü, sesinin kuvvetini dizelerden alan ve her dizenin kendi başına bir şiiri taşıdığı evrensel bir şiir. Bir zamanların “Dize işlevini yitirdi.” sözünün tam tersi bir şiiri var Uysal’ın. Şair boş bir dize dahi olsun istemiyor şiirinde: “itaat ettik şevkle zaafı teslim aldık”, “ hohlayarak erittik dağları”, “ateşe atladık, ateşti aşkın taşkın hali”, “ben cins isimlere sıfat olmayacak kadar gururluyum

Kitabın ismi “Kırılmalar”. Faruk Uysal’ın sessizliğinin sebebini belki de en iyi kitabın ismi açıklıyor. Şair kırılması başka bir şeye benzemez. Şair kırıldığı zaman en çok kendine kırılır. Bu da dünyaya sırtını dönmek demektir.

Gam yüklü şiirler yazıyor Uysal. “gam halkın kanıdır, ben şairim / nedenim niçinim yoktur benim” Bu sadece çok yakın dostu olan Nazir Akalın’ın ölümü üzerine yazdığı şiirde değil, birçok şiirde karşımıza çıkan bir gam. Nazir Akalın için yazdığı “Kuşun Ölümü” şiirinde “söyleyin bu insanlar neyi sevsin şimdi / neye inansın sonsuz ve mavi / çünkü ölmüştür gökyüzü, ölmüşse kuş!” derken de, “Bir Mavilik Aşkı” şiirinde “ben hâlâ oradayım / tarih atlaslarında, batık gemilerin orada” derken de gamlıdır sesi.

Faruk Uysal fotoğrafları insana huzur veren tebessümle karşılar sizi. Şair, dünyaya gülümseyen bir yüz takınırken şiirinde hüzün başköşededir. İçine atmak denir ya, dışında güller açarken içinin çöle dönmesi ya da… İşte Faruk Uysal’ın sureti ile şiiri arasındaki duruş farkı bundan geliyor. “her seferinde dola dola kendime / kara bir göle döndüm, kör oldum / gelse de bahar açmaz benim içimde çiçekler!

Kırılmaların tarihçesini anlatıyor şiirinde

Şizofreni, nevrotik, davranış terapileri, manik depresif Faruk Uysal’ın bazı şiir isimleri. Kitabın iki bölümü var; psiko-, -loji. Şimdi bütün bunlar bir araya gelince şairin ne tür bir kırılmadan bahsettiğini daha iyi anlayabiliriz. Ruh kırıklarının şiirini yazıyor şair.

İnsan dünyanın kıyısında, bir uçurum kenarında yaşarken en çok da kendinin kırıldığını hissedemez. Hissettiğinde de çok geçtir birçok şey için. Aslında farkında olmanın adresini veriyor şair. “kırık bir gramofon iğnesi gibi / daha ilk kelimede takılıp kalıyorum” diyenler için “size bir de yarınları duymanızı öneriyorum” diyerek gelecek günleri işaret ediyor şair. Dert de derman da şiirinde saklı şairin.

Şiirimiz adına sevinç duyacağımız bir şiir sunuyor bize Uysal. Akıcı bir üslup, şiiri diri tutan imgeler, anlamı yormayan bir ses ile yapıyor bunu. Uzun bir aradan sonra şiirindeki değişmeyen çizgi ve dergilerde bizleri karşılayan şiirler ile “Kırılmalar” yaşadığını açık yüreklilikle söyleyerek yapıyor bunu.

Hece Yayınları birçok şair ve yazarın beklenen yeni kitapları ile okuyucuları buluşturmaya devam ediyor. Bir yayınevi için yeni isimleri edebiyat dünyasına kazandırmak kadar geçmiş zaman seslerinin taze söyleyişlerini de okuyucu ile buluşturmak önemli bir çalışmadır. Hece Yayınları bunu başaran yayınevlerimizden. Kutluyor, yeni çalışmaları merakla bekliyoruz.

Faruk Uysal, Kırılmalar, Hece Yayınları

 

Mustafa Uçurum


İlgili Konular