, 24 Mart 2018
Kırılmalar' Şairi Faruk Uysal ve Şiiri

Faruk Uysal

1818

'Kırılmalar' Şairi Faruk Uysal ve Şiiri

Şiir kitabı özlemle beklenen şairlerdendi Faruk Uysal. Onun şiirini bilenler için bu ara oldukça uzun sürdü. Şimdi 'Kırılmalar' ile okuyucuların karşısına çıkan şairin kitabında 2000 yılından sonra yazdığı şiirler yer alıyor. Mustafa Uçurum yazdı.

İlgili Yazılar
Özbekistan Orta Asya nın Özüdür
Özbekistan, Orta Asya’nın Özüdür

'Taşkent Defteri' ile Özbekistan’da yaşadığı günleri ilmek ilmek, nakış nakış sayfalara taşımış Faruk Uysal… Gitmiş görmüş, aramış bulmuş, sormuş soruşturmuş, çalışmış didinmiş, seyahat etmiş, vadileri geçmiş, dağları aşmış, şehirleri gezmiş. Mesut Özünlü yazdı.
04/12/2016 13:01
Beyaz yürüyüş sahibi şair geri dön şiire
Beyaz yürüyüş sahibi şair geri dön şiire!

Yaratılış ayininde alnını en fazla toprağa yaklaştıranlardan, ‘evet’ sözünü en içli söyleyenlerden olmalı.. O güzel şiirlerin şairi Faruk Uysal...
21/10/2012 13:01
Büyük fikirler felsefeler edebiyatlar üretmeliyiz
Büyük fikirler, felsefeler, edebiyatlar üretmeliyiz

Atasoy Müftüoğlu, son kitabı 'Varoluşsal Belirsizlikler'de, insanlığın uzun bir süredir cebelleştiği sorunları ele alıyor, algılarımızın nasıl kirletildiğini anlatıyor. Müftüoğlu, kitap etrafında Hatice Ebrar Akbulut'un sorularını yanıtladı.
06/12/2015 14:02
Mesnevi ve Yeniden Manzum Çevirisi
Mesnevi ve Yeniden Manzum Çevirisi

Mesnevi üzerine yapılan alan araştırmalarını, şerhleri de eklersek devasa bir külliyat çıkar. Kültürümüzde bu kadar belirleyici olan eser son olarak Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç tarafından manzum olarak çevrildi. Bilindiği gibi Kırlangıç, Mesnevi’yi nesir olarak da çevirmişti. Böylece şairimiz hem nesir hem nazım olarak Mesnevi çevirmeni olarak kayıtlara geçmiştir. Kâmil Yeşil yazdı.
29/09/2017 11:11
Gizemli Öykülerin İçli Bestesi Oysa Rüyaydı
Gizemli Öykülerin İçli Bestesi: Oysa Rüyaydı

Merve Koçak Kurt, ikinci öykü kitabı 'Oysa Rüyaydı' ile okuyucuyu gerçek dünyadan rüyaların renkli âlemine masal tadında bir yolculuğa davet ediyor. Yolculuk boyunca size eşlik eden türkülerin, şarkıların, renklerin içinize yaydığı hoşnutluk ile rüya-gerçek arasında gidip geliyorsunuz. Mustafa Uçurum yazdı.
26/06/2017 08:08
Çarpıcı Bir Roman Kaybolmuş Kaderler Müzesi
Çarpıcı Bir Roman: Kaybolmuş Kaderler Müzesi

Handan Acar Yıldız, ''Kaybolmuş Kaderler Müzesi''nde evrensel bir kadın formu yakalamış. Kırılgan çocukluklara sahip, ebeveynleriyle çatışan, onlardan kaçan, âşık olan, anlayamadığı bir yüzün peşinden senelerce koşan, tutkularına sahip çıkan, başkalarının çizdiği sınırlara karşı koyan bu kadınlar gerçekten fazlasıyla özeldir ve dünya zaten onları barındırmaz. Gülhan Tuba Çelik yazdı.
12/06/2017 12:12

Beklenen şiir kitapları vardır. Aradan geçen uzun yıllarla birlikte büyüyen beklentiler ve kapıyı çalmayı bekleyen kitaplar. Şairin tercihi midir araya uzun mesafeler koymak ya da şiirin vakti var diye midir bu bekleyiş bilinmez çünkü bu, kişiden kişiye göre değişen bir özelliğe sahip.

Faruk Uysal, 1970’li yıllarda kurduğu Kıyam dergisi; şiir, yazı ve çevirilerini yayınladığı Mavera, Aylık Dergi, Kayıtlar, Yediiklim, Dergâh, Hece ve Edebiyat Ortamı dergileri, 2016 yılında Taşkent Günlükleri ile aldığı TYB Gezi dalı ödülü ile kırk yıldır edebiyat dünyamızın içinde yer alan bir isim.

İki şiir kitabı vardı Faruk Uysal’ın. Beyaz Yürüyüş (1998) ve Kayıp Konuşmacı. (2000) On yedi yıl geçmiş son çıkardığı şiir kitabının üzerinden. Şiir kitabı özlemle beklenen şairlerdendi Faruk Uysal. Onun şiirini bilenler için bu ara oldukça uzun sürdü.

Şimdi Kırılmalar ile çıktı okuyucuların karşısına. İki bin yılından sonra yazdığı şiirleri var kitapta. Şiirlerin altına düştüğü tarihlere bakacak olursak şiirden kopmadan az ama Faruk Uysal sesini taşıyan şiirler yazmaya devam etmiş şair.

İki bölümden oluşan kitabın psiko- bölümünde on dokuz, -loji bölümünde on bir şiir var.

Gamlı bir gramer var sesinde

Faruk Uysal şiiri; alt yapısı güçlü, sesinin kuvvetini dizelerden alan ve her dizenin kendi başına bir şiiri taşıdığı evrensel bir şiir. Bir zamanların “Dize işlevini yitirdi.” sözünün tam tersi bir şiiri var Uysal’ın. Şair boş bir dize dahi olsun istemiyor şiirinde: “itaat ettik şevkle zaafı teslim aldık”, “ hohlayarak erittik dağları”, “ateşe atladık, ateşti aşkın taşkın hali”, “ben cins isimlere sıfat olmayacak kadar gururluyum

Kitabın ismi “Kırılmalar”. Faruk Uysal’ın sessizliğinin sebebini belki de en iyi kitabın ismi açıklıyor. Şair kırılması başka bir şeye benzemez. Şair kırıldığı zaman en çok kendine kırılır. Bu da dünyaya sırtını dönmek demektir.

Gam yüklü şiirler yazıyor Uysal. “gam halkın kanıdır, ben şairim / nedenim niçinim yoktur benim” Bu sadece çok yakın dostu olan Nazir Akalın’ın ölümü üzerine yazdığı şiirde değil, birçok şiirde karşımıza çıkan bir gam. Nazir Akalın için yazdığı “Kuşun Ölümü” şiirinde “söyleyin bu insanlar neyi sevsin şimdi / neye inansın sonsuz ve mavi / çünkü ölmüştür gökyüzü, ölmüşse kuş!” derken de, “Bir Mavilik Aşkı” şiirinde “ben hâlâ oradayım / tarih atlaslarında, batık gemilerin orada” derken de gamlıdır sesi.

Faruk Uysal fotoğrafları insana huzur veren tebessümle karşılar sizi. Şair, dünyaya gülümseyen bir yüz takınırken şiirinde hüzün başköşededir. İçine atmak denir ya, dışında güller açarken içinin çöle dönmesi ya da… İşte Faruk Uysal’ın sureti ile şiiri arasındaki duruş farkı bundan geliyor. “her seferinde dola dola kendime / kara bir göle döndüm, kör oldum / gelse de bahar açmaz benim içimde çiçekler!

Kırılmaların tarihçesini anlatıyor şiirinde

Şizofreni, nevrotik, davranış terapileri, manik depresif Faruk Uysal’ın bazı şiir isimleri. Kitabın iki bölümü var; psiko-, -loji. Şimdi bütün bunlar bir araya gelince şairin ne tür bir kırılmadan bahsettiğini daha iyi anlayabiliriz. Ruh kırıklarının şiirini yazıyor şair.

İnsan dünyanın kıyısında, bir uçurum kenarında yaşarken en çok da kendinin kırıldığını hissedemez. Hissettiğinde de çok geçtir birçok şey için. Aslında farkında olmanın adresini veriyor şair. “kırık bir gramofon iğnesi gibi / daha ilk kelimede takılıp kalıyorum” diyenler için “size bir de yarınları duymanızı öneriyorum” diyerek gelecek günleri işaret ediyor şair. Dert de derman da şiirinde saklı şairin.

Şiirimiz adına sevinç duyacağımız bir şiir sunuyor bize Uysal. Akıcı bir üslup, şiiri diri tutan imgeler, anlamı yormayan bir ses ile yapıyor bunu. Uzun bir aradan sonra şiirindeki değişmeyen çizgi ve dergilerde bizleri karşılayan şiirler ile “Kırılmalar” yaşadığını açık yüreklilikle söyleyerek yapıyor bunu.

Hece Yayınları birçok şair ve yazarın beklenen yeni kitapları ile okuyucuları buluşturmaya devam ediyor. Bir yayınevi için yeni isimleri edebiyat dünyasına kazandırmak kadar geçmiş zaman seslerinin taze söyleyişlerini de okuyucu ile buluşturmak önemli bir çalışmadır. Hece Yayınları bunu başaran yayınevlerimizden. Kutluyor, yeni çalışmaları merakla bekliyoruz.

Faruk Uysal, Kırılmalar, Hece Yayınları

 

Mustafa Uçurum


İlgili Konular