, 26 Nisan 2018
Hiç 'Hak'sız Olur mu Çocuklar

2815

Hiç 'Hak'sız Olur mu Çocuklar?

Hep büyükler mi adalet terazisini kurar? Çocukların da vardır kendilerine göre bir terazisi… İşte Mustafa Ökkeş Evren ''Hiç ‘Hak’sız Olur mu Çocuklar'' adlı şiir kitabında çocuğun yaşama dair olan haklarını bu teraziden geçiriyor. Mensure Kaplan yazdı.

İlgili Yazılar
Camiden daha sıcak kucak mı bulacaksın
Camiden daha sıcak kucak mı bulacaksın?

Yarıyıl tatiline girdi çocuklar. Mustafa Ökkeş Evren, 'Arkadaşım Cami' kitabıyla camilere çağırıyor çocukları... Fatih Pala yazdı.
27/01/2014 08:08
Çocuklarımıza 40 Hazine 40 kavram
Çocuklarımıza 40 Hazine 40 kavram!

Mustafa Ökkeş Evren’in son kitabı ‘40 Hazine’ Nar Yayınları’ndan çıktı. 40 kavram, masalsı bir dille anlatılıyor kitapta..
17/12/2012 08:08
MEB güzel kitap da basarmış
MEB güzel kitap da basarmış!

Bizim bahçenin son konuğu 'Dört Kanatlı Kelebek' raflarda yerini aldı.
08/04/2011 08:08
Şadırvan Biz orada düşünmeyi öğrendik
Şadırvan: Biz orada düşünmeyi öğrendik!

Mustafa Ökkeş Evren, özellikle çocuklara yoğunlaşan kelimeleriyle ve dostluğuyla sevgi soframızdadır.
16/01/2012 13:01
14 asırdır süregelen mesajlar
14 asırdır süregelen mesajlar

Mustafa Ökkeş Evren öyle bir isimle söyleşi gerçekleştirmiş ki önce şaşırıyoruz sonra kızar gibi oluyoruz.
22/04/2011 16:04
Fark Etmeyi ve Şükretmeyi Telkin Eden Bir Kitap
Fark Etmeyi ve Şükretmeyi Telkin Eden Bir Kitap

Fatih Turanalp’in ‘Düşünüyorum da’ adlı kitabı Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı’nda dikkatimi çekti ve hemen aldım. Güzel bir kitap olduğunu anlamak için elinize almanız ve birkaç dakika okumanız yeterli. Mehmet Ali Başaran yazdı.
11/05/2017 08:08

Çocuklar dallandırır, budaklandırır ama illa ki anlatır düşüncelerini. Ne şekilde olursa olsun. Kuralsız… İsmet Özel’in, Şiir Türk’ün İkliminde dediği gibi, “Hakikati aracısız, tek taraflı olarak tecessüm ettiren özel unsurlar vardır: Çocuklar, deliler ve şairler.”

Hep büyükler mi adalet terazisini kurar? Çocukların da vardır kendilerine göre bir terazisi… İşte Mustafa Ökkeş Evren hocamız “Hiç ‘Hak’sız Olur mu Çocuklar” adlı şiir kitabında çocuğun yaşama dair olan haklarını bu teraziden geçiriyor. Yalnız bu hakların çocuksu bir dili var, “kızım sana diyorum, gelinim sen anla” misali. Büyüklerin de paylarına düşeni aldığı bir hak bu… Bununla kalmayarak sade ve kendine özgü bil dil kullanarak, her yaşa uygun payları öne çıkarıyor. Yediden yetmişe herkesin ellerinden tutuyor. Saklı kalan sözcükleri de onların dilleriyle sıralıyor.

Kitabın her sayfasında dikkat çeken konuşma baloncukları var. Ve Zeynep Yeşilmen’in çocuk resimleri ile uyumu yakalamış. Renk armonisi çok güzel, böyle olunca hem beyne ve hem göze hitap etmesine vesile oluyor şiirlerin.

Ana rahminden tutun, aile kavramı, sevgi, çocuğun gelişimi, oyunları, hataları ve kusurları, gelecekteki hayalleri, yaşadığı dünya, sitemleri, kızgınlıkları, hisleri ve duası,  hepsi var bu kitapta. “Rabbini bilen kendini bilir”; dini görevleri bile konu edinmeye çalışılmış çocuksu duaları ile. 

En güzel rüya çocuk kalabilmek

Mustafa Ökkeş Evren, “Soylu Millet” şiirinde şunları söylüyor: “Dünyanın/ En soylu milleti kim mi?/ Çocuk milleti elbet/ Dili de çocukça.” Aynen öyle dili çocukça, ama bize düşen anlayabilmek ve bu çocuk sistemini çözebilmek, kuralların çok katı olduğu bu dönemde kendimizi onların yerine koyabilmek, empati kurabilmek… Ve tabii “en güzel rüya çocuk kalabilmek…

Mustafa Ökkeş Evren bu kitabında, modern çağın getirdiği yeniliklerin çocukların iç dünyasına olan yolculuklarını kapattığını ve sosyalleşme yerine asosyalliğe meyilli bir neslin ortaya çıktığını söylüyor. Dil yok, konuşma yok, düşünce yok, akıl yürütme yok, kural yok. Böyle olunca ona iç dünyasını keşfettirecek, dış dünyasını da zenginleştirecek ve kural tanımayacak iki kapı var. Bunlar oyun ve kitap. İkisinde de limit sizsiziniz. İkisinde de hayal kurma, düşünme, problem çözme, dikkat, öğrenme, yaratıcılık, dil gelişimi, okuma yazma gibi zihinsel süreçler işler. Tabii çocuk dilince…

İşte Mustafa Ökkeş Evren bu çocuk dilini çok iyi bilen bir şair-yazar. Şöyle diyor: “Dili ele verirmiş insanı/ Öyle diyor babam/ Bakıyorum fotoğrafına/ Anlamıyorum ama/ Hadi siz söyleyin bana/ Bilim dili mi, deli dili mi?/ Einstein’ın çıkardığı/ Şu pabuç dil...”

Çocukluğun dili, insanlığın dili aslında… Çocukları bizim kurduğumuz dünyanın içinde yok etmeyelim; sınırların, kuralların, her şeyin fazlası zarar. Tahammüllerimiz anlayışlarımız ile karışmasın. İçimizdeki çocuğun penceresinden bakalım.

Mustafa Ökkeş Evren, Hiç ‘Hak’sız Olur mu Çocuklar, Nar Yayınları

 

Mensure Kaplan