, 22 Haziran 2018
Anılarından Sürgün Edilmiş 25 Milyon İnsanın Romanı

1884

Anılarından Sürgün Edilmiş 25 Milyon İnsanın Romanı

Arno Geiger, ''Yaşlı Kralın Sürgünü'' romanında, gittikçe çevresine ve kendisine yabancılaşan babasını anlatmış. Yazarımızın babası demans hastası... Sedat Palut yazdı.

İlgili Yazılar
Korsanlığı Bile Gaza Düşüncesiyle Yapmış Barbaros Hayreddin
Korsanlığı Bile Gaza Düşüncesiyle Yapmış Barbaros Hayreddin

'Deryadaki Ateş Barbaros Hayreddin' kitabında H. Serdar Tabakoğlu’na göre Barbaros ve kardeşlerinin, ağır kayıpları göze alarak, rahatlıkla görmezden gelebilecekleri savaş gemilerine hücum etmeleri sadece ganimet için değil, gazâ için denize açılan savaşçılar olmalarından kaynaklanmaktadır. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
14/05/2018 10:10
Divan Şiirinin Hayat Damarlarını Çözmek Zat 'nin Şiirlerinde 16 yy
Divan Şiirinin Hayat Damarlarını Çözmek: Zatî'nin Şiirlerinde 16. yy Osmanlı Toplumu

Zatî, divan edebiyatının önemli şairlerindendir. Şiirlerinde güncel hayatı, sosyal hayatı yansıtmış ve yaşadığı döneme ayna tutmuştur. Vildan Serdaroğlu Coşkun'un 'Zati Divanına Göre 16. Yüzyılda Sosyal Hayat' kitabını Recep Şükrü Güngör değerlendirdi.
07/03/2018 10:10
Saraybosna da Hafız Halid Efendi Hacımuliç in Yaktığı Çerağ
Saraybosna’da Hafız Halid Efendi Hacımuliç’in Yaktığı Çerağ

Mikail Türker Bal'ın 'Mesnevihan'ı, Saraybosna’nın yakın geçmişindeki irfani geleneğe, köşe taşı insanlarına, savaş ve baskı dönemlerinin zorluklarına rağmen kendini ayakta tutan Müslüman halkın yaşantısına ışık tutan bir kitap olmuş. Bugün İslam’ın Avrupa içlerindeki uç beyi Bosna ve Bosnalı Müslümanlar varsa, Hacı Hafız Halid Efendi Hacımuliç ve onun gibi Efendimiz (s.a.v)’in ahlakıyla bezenmiş âlim, arif ve zarif zatların katkısı inkâr edilemez. Yasemin Dutoğlu yazdı.
01/03/2018 14:02
Enes Karic'ten Hac Deneyimini Adeta Yaşatan Bir Kitap Dönüş
Enes Karic'ten Hac Deneyimini Adeta Yaşatan Bir Kitap: Dönüş

Hac yolculuğunda hiç beklenmedik 'Karşılaşmalar' yaşanıyor, evvela 'sizin takvanız başkalarının takvası ile karşılaşıyor.' Enes Karić, ''Dönüş: Bir Hac Yolculuğu''nda bize sadece dinlediği kârileri, dostlarını, orada ahbap olduklarını değil, fakirleri, dilencileri, sefilleri ve engellileri de aktarıyor. Hatta Keşmirli bir hacının ayaklar altında ezilerek yaralanan bir çekirgeyi nasıl kurtardığını ve bu sayede o çekirgenin ölümden kurtulduğunu anlatıyor. Ayaklar altındaki bir çekirgeye dikkat edip onu kurtarmak için çaba gösteren bu Keşmirli hacı, Karić’i ziyadesiyle mutlu etmiştir. Dilara Yabul yazdı.
05/02/2018 08:08
Yazarların Entelektüellerin Aşklarından ve Evlilik Hayatlarından Kesitler
Yazarların, Entelektüellerin Aşklarından ve Evlilik Hayatlarından Kesitler

Yazarların, entelektüellerin aşklarından ve evlilik hayatlarından kesitler sunan 'Sağ Yanımda Aşk' itina ile hazırlanmış, oya işler gibi çalışılmış güzel bir çalışma. Gülcan Tezcan'ın bu kitabını Recep Şükrü Güngör değerlendirdi.
26/01/2018 08:08
Bize Mülteci Diyorlar ama Biz İnsanız
Bize Mülteci Diyorlar ama Biz İnsanız

Ayşe Böhürler’in 'Mülteci Parfümü' kitabı, esas olarak ''Avrupa’nın Mültecilerle İmtihanı'' belgesel projesinin ürünü. Yunanistan’daki Kos Adası’nda başlayarak Danimarka’da son bulan hikaye, akıcı bir şekilde görsellerle desteklenerek kitaplaştırılmış. Dilara Yabul yazdı.
12/01/2018 11:11

Kodlanmış hayatlar yaşıyoruz. Biz doğmadan önce çizilmiş okların peşinden gidiyoruz. Yeni yolları merak ediyoruz ama tehlikeli olma ihtimali bizi ürkütüyor. İnsanın en güvenli yanı kendi limanlarıdır. Peki, o çok güvendiğimiz limanlarda kendi gemilerimiz batarsa, yalnızlık nasıl tanımlanır? Ya insan kendini bile unutursa?

Kısa bir süre bana bu soruları sorduran bir roman okudum. Avusturyalı yazar Arno Geiger’in yazmış olduğu roman, Yaşlı Kralın Sürgünü adını taşıyor. Kitap Erdem Yayınları arasından çıktı.

Yayınevi kitabı şöyle tanıtmış: “Yazar, ünü ülkesini ve kıtasını aşan bu samimi anlatıyla dünyada yaklaşık 25 milyon insanın anılarından sürülmüş hayatına dokunuyor.”

Gerçek cennet, kaybolanlardır

Yazar, gittikçe çevresine ve kendisine yabancılaşan babasını anlatmış romanında. Yazarımızın babası demans hastası. Demans hastalığı, zihinsel becerilerin hastalık nedeniyle zayıflaması durumudur. Demans hastalığına yakalananların en az yarısı çağımızın yaygın hastalığı olan alzheimer hastalığıyla akraba oluyor. Kahramanımızın adı August Geiger, evininin nerede olduğunu hatırlamıyor, evin içinde çorabının üçüncü tekini arıyor. Yazar, babasını, Proust’un “gerçek cennet, kaybolanlardır” cümlesine gönderme yaparak anlatıyor.

Yazar, babasının hastalığının yavaş ilerlemesinden en başta memnun. Ama bu ailenin dağılmasını engelleyememiş; eşi otuz yıllık bir evliliğin ardından August’tan ayrılıyor. August geleneklerine bağlı birisi, boşanmaya karşı. Lakin eşi onu dinlemeyip August’u zihninin ona oynayacağı oyunlarla baş başa bırakıp gidiyor. Yalnızlığın dolambacı işte burada kahramanımızın ayaklarına dolaşmaya başlıyor. “Sabahları erkenden yarım yamalak ya da kat kat giyiniyor, öğlenleri dondurulmuş pizzayı paketiyle birlikte fırına sürüyor, çoraplarını buzdolabına saklıyordu.” (S.21)

Oğlunun sorularına bir süre sonra bu dünyadan yanıtlar vermemeye başlıyor

Yazarımız babasının bu hastalığıyla yüzleştiğinde şunu itiraf ediyor kendisine, çoğumuzun babasının yaşlılığında olduğu gibi: “Daha akıllı, daha dikkatli ve ilgili olabilseydik, yalnızca babamı değil, kendimizi de birçok şeyden kurtarmış olur, özellikle onu daha iyi anlayabilir ve hâlâ ona birkaç soru sorabiliyor olurduk”. (S.22) Zira August, oğlunun sorularına bir süre sonra bu dünyadan yanıtlar vermemeye başlıyor.

“Baba, bak bunlar kendi ellerinle yaptığın bahçe duvarları.”

“Doğru, yanıma alayım.”

“Ama onları yanında götüremezsin.”

August bir süre sonra evde odasını da bulamıyor ve yattığı odanın kapısına kocaman bir şekilde adı yazılıyor. August evde tüm eşyaların yerlerini değiştiriyor, tıraş makinesini arayan yazarımız onu mikrodalga fırında buluyor.

Yazarımız babasının bu durumu karşısında yelkenleri indiriyor ve duyguları yer değiştiriyor. Babasının kendine yabancılaşmasını anlamaya başlarken, aslında bir aile olarak birbirlerine ve kendilerine nasıl uzak olduklarını hatırlıyor. August, bu hastalığı ile inancı hatırlıyor, aile de babayı.

August’un zamanla gerçekle bağı kopuyor, aile işte o zaman artık kendilerinin çok fazla bir şey yapamayacağını anlıyor.

“Sen evdesin ama eve gitmek istiyorsun. Evdeyken eve gidilmez.”

“Pratikte söylediğin şey doğru!”

“O zaman?”

“Senin gibi detayla o kadar çok ilgilenmiyorum ben”

Yaşlı Kralın Sürgünü, hüzünlü bir hikâye. İnsana, kendini, aklının oynayabileceği oyunları, taşıdığımız değerlerin kıymetini hatırlatıyor. Kendinizle ve babanızla yüzleşmek istiyorsanız buyurun…

Arno Geiger, Yaşlı Kralın Sürgünü, Erdem Yayınları

 

Sedat Palut

sedat.palut @ gmail.com