, 25 Mayıs 2018
Bir Avukattan Çocuk Kitabı Nasreddin Hoca'nın Bisikleti

Mehmet Ali Başaran

5655

Bir Avukattan Çocuk Kitabı: Nasreddin Hoca'nın Bisikleti

Mehmet Ali Başaran’ın ikinci kitabı ''Nasreddin Hoca’nın Bisikleti''nde Vuk Gıtgıt’ın maceraları, birbirinden ilginç ve eğlenceli dört masalla, kaldığı yerden devam ediyor. Uğur Şener yazdı.

İlgili Yazılar
Türklere Arapça Araplara Türkçe Öğreten Kitaplar Azrak Yayınları
Türklere Arapça, Araplara Türkçe Öğreten Kitaplar: Azrak Yayınları

Türkiye'de yokluğu hissedilen güncel Arapça yayın açığını, bu kitaplar, nitelikli bir şekilde kapatıyor. Bu işlerle bir miktar iştigal ediyor, İslam birliğinin kültürel boyutuna kafa yoruyorsanız; Türklere Arapça, Araplara Türkçe öğretecek Azrak Yayınları'nı aklınıza yazın derim. F. Zehra Beyaz yazdı.
30/04/2018 08:08
Çocuk Kitaplarına Dair Kafamızdaki Deli Sorular
Çocuk Kitaplarına Dair Kafamızdaki Deli Sorular

Çocuklarımıza okutacağımız kitapları önce kendimiz okumadan alan bir toplum olarak 'kitaplar ön denetimden geçirilsin' kampanyası başlatıldı. Sebep ne? Bazı kitaplarda tasvip edilmeyen unsurların tespit edilmesi. Meryem Uçar bu konuya dair yazdı.
10/12/2017 11:11
Çocuklara Peygamberimizi Nasıl Anlatmalı
Çocuklara Peygamberimizi Nasıl Anlatmalı?

Tahirü’l-Mevlevî’nin didaktik biçimde yazdığı 'Hazret-i Peygamber ve Zamanı' kitabında bilgiler, tahkiye yöntemiyle anlatılmış. Bu da kitabın bir solukta okunmasını ve aynı zamanda akılda kalmasını sağlamış. Ahmet Serin yazdı.
12/09/2017 08:08
Çocuk Kitapları Yayıncılığı Ne  lemde video
Çocuk Kitapları Yayıncılığı Ne Âlemde? (video)

Çocuk kitabı yayıncılığının son yıllarda edebiyat dünyasındaki yükselişi sürüyor. Farklı yaş gruplarındaki çocuklar için eğitici ve öğretici eserlerin sayısı çoğaldı. Muhtelif ülkelerdeki yayınevlerinin çocuk kitabı yayıncılığı faaliyetlerini mercek altına aldık.
17/06/2017 15:03
Çocukluğun Arşivi Resimli Hayal Ansiklopedisi
Çocukluğun Arşivi: Resimli Hayal Ansiklopedisi

''Resimli Hayal Ansiklopedisi''; küçük bir çocuğun, harika bir dedenin ve güzel zamanlarda yaşanmış bir çocukluğun hikâyesi. Çocukluğumuza ait yitirdiğimiz, unuttuğumuz, gözümüzün önünden nedense kaybolup giden, ‘ne güzeldi ama’ diyerek andığımız ne varsa hepsi bu kitapta. Uğur Şener yazdı.
23/04/2017 09:09
Mustafa Kutlu'dan Çocuklarımıza Pırıl Pırıl Hik yeler Yıldız Tozu
Mustafa Kutlu'dan Çocuklarımıza Pırıl Pırıl Hikâyeler: Yıldız Tozu

Mustafa Kutlu, 'Yıldız Tozu' kitabında da o sade ve sinematografik anlatımıyla bizi hikâyelerinin içine çekiyor, sessiz sedasız. Selahattin’in topa uzanışı, Kenan’ın babasının kucağındaki o baygın/yarı ölü hali, yere yığılan anne, feryatlar... Uğur Şener yazdı.
09/04/2017 08:08

Mehmet Ali Başaran’ın ikinci kitabı “Nasreddin Hoca’nın Bisikleti” 2016 yılında Beyan Yayınları’ndan çıktı. Yazarın ilk kitabı “Gazete Okuyan Tavuk”tan tanıdığımız kahramanı Vuk Gıtgıt’ın maceraları, birbirinden ilginç ve eğlenceli dört masalla, kaldığı yerden devam ediyor.

Kitapları ve okumayı pek seven tavuğumuz, tıpkı ilk kitaptaki gibi gazetesini eline alıp okumaya koyulur. Böylece masallarımız da başlamış olur. Vuk Gıtgıt, okuduğu haberlerdeki kişilerle tanışmak, dertlerini dinlemek ve onlara yardım edebilmek için sırtına çantasını takıp yollara düşer.

İlk okuduğu haber, kitabın da ilk masalı olan “Feribot Kaçıran Çete Yakalandı” haberidir. Leopar, Martı, Kanguru ve Mirket’ten oluşan hayvan çetesi bir yolcu feribotunu kaçırmıştır. Başları derttedir. Eski dostlarına yardım etmek isteyen Vuk Gıtgıt, onları bulur ve olup biteni bir de onlardan dinler. Bu masalda ve diğer masallarda dikkat çekici olan nokta; gerçekte olan olaylarla gazetede yazılanların birbirinden çok farklı olmasıdır.

“İstanbul’un Ağaçları Hastalandı” masalında ise İstanbul’daki bütün ağaçların ilginç bir şekilde yapraklarını dökmesi konu edilmiş. Bu masalda yazar, 40 milyon nüfusa sahip bir İstanbul’a bakıyor. Okurlarını geleceğe götürerek masalsı bir distopya içine çekiyor.

Kitaba ismini veren masal “Nasreddin Hoca’nın Bisikleti”nde ise, devir değişince Nasreddin Hoca’yı da biraz değişmiş görüyoruz. Bu masala konu olan haberde eğlence ve mizah baskın: “Ünü ülke sınırlarını aşan neşe kaynağımız Nasreddin Hoca birkaç gündür çok üzgün. Hoca’nın yol arkadaşı olan sevgili bisikleti çalındı. Haber sadece Hoca’yı değil bütün sevenlerini çok üzdü. Köy halkı olay gününden bu yana birlik olmuş, Hoca’nın bisikletini arıyor. Bisikleti bulmak için köye şehir dışından ekipler dahi geldi. Hoca’nın evi başsağlığı dileyenlerle dolup taşarken, çocuklar bahçede nöbet tutuyorlar.

Arama çalışmalarına öncülük eden muhtar Şaziye Lüplüpoğlu ‘Nasreddin Hoca ile bisikleti simit ile çay, kuru fasulye ile pilav gibidir, Hoca bisikletsiz düşünülemez’ dedi. Endişeli olduklarını belirten Lüplüpoğlu, ‘Bu basit bir hırsızlık olayı değil köyümüzün huzur ve mutluluğuna karşı yapılmış bir saldırıdır. Ayıptır, günahtır. Bir hayli kınıyorum’ şeklinde konuştu. Hoca’nın gözü yaşlı hanımı ise sitem dolu sözlerle hırsızlara yüklendi: ‘Yazık, çok yazık. Beyime bunu yapanı Allah ıslah etsin. Nasreddin’im bisikletine âşıktı. Her gün onu kolonyalı mendille silerdi. Bazı geceler onunla uyurdu. Acımız büyük.”

Son masal, “Kitap Hastanesi Açıldı” haberi üzerine oturtulmuş. Masalın içinde yer alan bir bölüm dikkat çekici. Bu bölümde, Mardin’de açılan kitap hastanesine giden okuru Cahit Zarifoğlu, İsmet Özel, Sezai Karakoç, Haydar Ergülen, Mustafa Celep, Gonca Özmen ve yazarın kendi şiirlerinden alıntılar karşılıyor. Bir çocuk kitabında şairlere ve şiirlerine yer verilmiş olması ilerisi için güzel bir gönderme olmuş. Masalda kahramanımız Vuk Gıtgıt, yazarın ilk kitabının hasta olduğunu düşünüyor ve onu kitap hastanesine götürüyor. Oysa ki kitabımızın derdi bambaşkadır. Çözümü de çok basittir. Vuk Gıtgıt’ın yapması gereken tek şey doktorun tavsiyesine uymaktır.

Çocukları gülümsetmek ve mutlu etmek için yazıyor

Mehmet Ali Başaran bir avukat. Masallarında mesleğinden izlere rastlıyoruz sıklıkla. Polisle, savcıyla karşılaştığımız gibi suç ve ceza kavramlarıyla da yüz yüze geliyoruz.

Eğlenceli olmanın yanı sıra ilham verici olacak bir kitapla çocukların yanında yer alan yazar, “Neden çocuk kitapları yazıyorsunuz?” sorusuna şöyle cevap vermiş: “Savaş, terör, yoksulluk…  Çok adaletsiz bir dünyada yaşıyoruz. Çocukların başına neler geldiği ortada. ‘Ben öyle bilirim ki yaşamak berrak bir gökte çocuklar aşkına savaşmaktır’ diyor şair, ‘Sevgilim Hayat adlı şiirinde. Çocukları gülümsetmek ve mutlu etmek için yazıyorum.”

Çocuk yahut yetişkin, bütün okurları gülümsetecek ve mutlu edecek bir yazar Mehmet Ali Başaran. “Tanışınca” bana hak vereceksiniz!

Mehmet Ali Başaran, Nasreddin Hoca’nın Bisikleti, Beyan Yayınları

 

Uğur Şener