, 18 Haziran 2018
Yeni Öyküler Bekleniyor Ali Karaçalı dan

Ali Karaçalı

3310

Yeni Öyküler Bekleniyor Ali Karaçalı’dan

Ali Karaçalı’nın, ilk baskısı 1982 yılında yapılan 'Kamçı' adlı öykü kitabı Aralık 2016’da tekrar okuyucularla buluştu. Mustafa Uçurum bu kitap hakkında yazdı.

İlgili Yazılar
Dilimizin serpildiği her yere sızıyla bağlıdır
Dilimizin serpildiği her yere sızıyla bağlıdır

Ağa/beydir; ağabeyliğinin yaşıyla alakası yoktur; fıtrîdir. Ali Karaçalı’yı yazdı Mehmet Aycı..
28/02/2013 12:12
Hayrettin Orhanoğlu Kadim Doğu Metinlerindeki Zenginliğin Farkında Değiliz
Hayrettin Orhanoğlu: Kadim Doğu Metinlerindeki Zenginliğin Farkında Değiliz

''Ölse bile âşığın sevgiliye sözü devam edermiş. Tıpkı aşkın sonsuzluğu gibi sözün de sonsuzluğundan söz edebiliriz o halde..'' Akademisyen edebiyatçılarımızdan Hayrettin Orhanoğlu, son romanı 'Dullar Sokağı' ve diğer eserleri üzerine konuştuk.
01/06/2018 11:11
Sezai Karakoç un Şiir ve Hik yelerinde Şehir ve Medeniyet
Sezai Karakoç’un Şiir ve Hikâyelerinde Şehir ve Medeniyet

Mekke, Medine, Kudüs, Bağdat, Şam, İstanbul, Diyarbakır, Maraş gibi şehirler Sezai Karakoç’un dünyasında büyük önem taşıyan yerlerdir. Fikri Kula da 'Mekana Sinen Ruh' kitabında Sezai Karakoç’un düz yazılarında, Diriliş dergisinde yayınlanan hatıralarında ve şiirlerinde şehir ve medeniyet vurgusuna dikkat çekiyor. Recep Şükrü Güngör yazdı.
31/05/2018 09:09
Endülüslü Bir Sanatçının Gözünden İslam ve Çağdaş Sanat
Endülüslü Bir Sanatçının Gözünden İslam ve Çağdaş Sanat

Hashim Cabrera; resim, plastik sanatlar, edebi ve şiirsel teorik önermeler gibi farklı alanlarda çalışmalar yürüten bir sanatçı. Cabrera'nın 'İslam ve Çağdaş Sanat' kitabı üzerine Mustafa Uçurum yazdı.
20/05/2018 10:10
Son Dönem Pakistan ve Hindistan Öykücülüğü
Son Dönem Pakistan ve Hindistan Öykücülüğü

'Pakistan Hindistan Öyküleri', İslam coğrafyasının son yüzyıldaki fotoğrafını gösteriyor. İslam ülkelerinin hal-i perişanı, öykülerinden okunuyor. Yazarlar yaşadıkları dönemin fotoğrafını çekiyor. Bazıları itiraz edebilir ama hakikat böyle. Celal Soydan’ın çevirdiği öyküleri Recep Şükrü Güngör değerlendirdi.
08/05/2018 12:12
Öğretmen Tolstoy'u Tanıyalım
Öğretmen Tolstoy'u Tanıyalım

Daniel Moulin’in, romanları ve hikâyeleri ile tanıdığımız dünya edebiyatının en önemli isimlerinden Tolstoy’un eğitimci yanını anlattığı 'Eğitici Tolstoy' adlı kitabı üzerine Mustafa Uçurum yazdı.
04/05/2018 11:11

İz bırakan işler yapmak ve aradan geçip giden zamana rağmen güzel işlerle anılmak. Bu düşünce genelde az ama öz işlerle adını duyuran kişileri düşününce aklıma geliyor. Nicelik mi nitelik mi sorusu tam da bu noktada karşılıyor beni.

Ciltler dolusu eser verip, sonunda tarihin karanlığında kaybolmak da var; hacim olarak çok da göz doldurmayan ama içerik ve ortaya koyduğu etki olarak çok güçlü bir eserle sürekli anılmak da kaderinde olabilir edebiyat adamının.

Ali Karaçalı’ya “öykücü” sıfatının verilmesini sağlayan; Edebiyat dergisinde yayınlanan öyküleri ve 1982 tarihli Edebiyat Yayınları arasından çıkan Kamçı adlı öykü kitabıdır. Bunun yanında Ali Karaçalı’nın adı sürekli dergilerle birlikte anılır. Edebiyat dergisi, Hece dergisi, Milli Eğitim Bakanlığı dergileri, Türk Dili dergisi Ali Karaçalı’nın emek verdiği, değer kattığı dergiler arasındadır.

Bulunduğu yerde varlığını hissettirir Ali Karaçalı. Türk Dili dergisinde başlayan bir hareketlilik, heyecan hemen edebiyat çevrelerinde dikkat çekmişti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim dergisinin genel yayın yönetmenliği görevindeyken derginin bir edebiyat dergisi hüviyetine bürünerek çıkmasındaki en önemli rol yine Ali Karaçalı’ya aitti. 

Şimdilerde kurucuları arasında yer aldığı Hece dergisinde ve Hece Öykü’de görüyoruz Ali Karaçalı’yı.

Kamçı adlı öykü kitabı en çok merak edilen, okuyucular tarafından beklenen bir kitaptı. Uzun yıllar baskısı yapılamayan kitap şimdi Hece Yayınları arasında okuyucularla buluştu. 

Yazarının yüz akı olacak öyküler var Kamçı’da

Elinize alıp bir solukta bitirebileceğiniz öyküler var Kamçı’da. On öyküden oluşuyor kitap. Okuyucuyu kendine çağıran on ayrı dünya. Kurgunun hâkim olduğu durum öyküleri ile karşı karşıyayız. Yer yer imgeler de çıkıyor yolumuza. Bir ayrıntıdan öykü devşirebilen bir ustalıkla tanışmış oluyoruz.

On öykü de Ali Karaçalı’nın farklı bir dünyasına çağırıyor bizi. Hepsi farklı bir ahenkle çağlayan ama aynı kaynaktan doğan nehirler gibi.

Bir objeden yola çıkarak içsel bir metni çoğaltıyor yazar. Sıradan, dikkat çekmeyen, bir köşede duran küçük bir ayrıntı Karaçalı’nın öyküsünde bir anda canlanıyor, sesiyle ve soluğuyla aramızda yer almaya başlıyor.

Çünkü iniyor kamçı. Orda. Uzakta. Burada, içimde, her yerde.”

Kamçı iniyor. Birden güneş. Birden atlar. Dövülen etim.”

Öykülerde öylesine bir hava var ki sizi bir anda olayların içine çağırıyor. Öykü tanımının bütün köşelerini tamamlayan öyküler bunlar. İç sesler araya girse de dünyanın sesini eksik etmemiş yazar öykülerinde. Bir film sahnesinden hareketle Cezayir Bağımsızlık Savaşı’nı anlatıyor bir ışık seli eşliğinde Karaçalı. Bir sahneden gerçek dünyaya geçiş yapıyor ustalıkla.

Bir şair titizliğiyle yazmış öykülerini

Kamçı’daki öyküleri ilk kez okuyanların Ali Karaçalı öykülerini okumakta geç kaldıkları için oldukça hayıflanacakları muhakkak.

İlk okunuşta kapalı bir anlatımın yoğunluğu dikkat çekse de yazarın biyografisi ile örtüşen ipuçlarını cümleler arasında yakalamak mümkün. “Uluçınar” öyküsünde Ali Karaçalı’nın memleketi Kahramanmaraş, “Sen Olmayınca” öyküsünde ise öğretmenlik yaptığı şehir olan Tokat karşımıza çıkıyor.

Bir şair titizliğiyle yazmış öykülerini Karaçalı. Bitirici dokunuşu son cümlede yapıyor ve şiirsel bir seslenişle bitiriyor öyküsünü. Öykülerin son cümlelerinden birkaç örnek:

“Sabah ne zaman”

“Burada kalmaksa, olmamak gibi bir şeydir.”

“Çoktandır unuttuğu bir Ses’e doğru yöneldi.”

“Alnında bir avuç kor.”

“Yolculukta iki arkadaştılar. Ama, iki değildir.”

“Bu sular, bu yağmur, bu canlanan doğa.”

Kamçı, artık okuyucusunu bekliyor. Ayrıca okuyucular Ali Karaçalı’dan yeni öyküler de bekliyor. Hece Yayınları’nı merakla beklenen bir öykü kitabını okuyucularla buluşturduğu için can ı gönülden kutluyorum.  

Ali Karaçalı, Kamçı, Hece Yayınları

 

Mustafa Uçurum  


İlgili Konular