, 22 Nisan 2018
Yeni Öyküler Bekleniyor Ali Karaçalı dan

Ali Karaçalı

3018

Yeni Öyküler Bekleniyor Ali Karaçalı’dan

Ali Karaçalı’nın, ilk baskısı 1982 yılında yapılan 'Kamçı' adlı öykü kitabı Aralık 2016’da tekrar okuyucularla buluştu. Mustafa Uçurum bu kitap hakkında yazdı.

İlgili Yazılar
Dilimizin serpildiği her yere sızıyla bağlıdır
Dilimizin serpildiği her yere sızıyla bağlıdır

Ağa/beydir; ağabeyliğinin yaşıyla alakası yoktur; fıtrîdir. Ali Karaçalı’yı yazdı Mehmet Aycı..
28/02/2013 12:12
Büyük fikirler felsefeler edebiyatlar üretmeliyiz
Büyük fikirler, felsefeler, edebiyatlar üretmeliyiz

Atasoy Müftüoğlu, son kitabı 'Varoluşsal Belirsizlikler'de, insanlığın uzun bir süredir cebelleştiği sorunları ele alıyor, algılarımızın nasıl kirletildiğini anlatıyor. Müftüoğlu, kitap etrafında Hatice Ebrar Akbulut'un sorularını yanıtladı.
06/12/2015 14:02
Mesnevi ve Yeniden Manzum Çevirisi
Mesnevi ve Yeniden Manzum Çevirisi

Mesnevi üzerine yapılan alan araştırmalarını, şerhleri de eklersek devasa bir külliyat çıkar. Kültürümüzde bu kadar belirleyici olan eser son olarak Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç tarafından manzum olarak çevrildi. Bilindiği gibi Kırlangıç, Mesnevi’yi nesir olarak da çevirmişti. Böylece şairimiz hem nesir hem nazım olarak Mesnevi çevirmeni olarak kayıtlara geçmiştir. Kâmil Yeşil yazdı.
29/09/2017 11:11
Kırılmalar' Şairi Faruk Uysal ve Şiiri
'Kırılmalar' Şairi Faruk Uysal ve Şiiri

Şiir kitabı özlemle beklenen şairlerdendi Faruk Uysal. Onun şiirini bilenler için bu ara oldukça uzun sürdü. Şimdi 'Kırılmalar' ile okuyucuların karşısına çıkan şairin kitabında 2000 yılından sonra yazdığı şiirler yer alıyor. Mustafa Uçurum yazdı.
11/08/2017 08:08
Gizemli Öykülerin İçli Bestesi Oysa Rüyaydı
Gizemli Öykülerin İçli Bestesi: Oysa Rüyaydı

Merve Koçak Kurt, ikinci öykü kitabı 'Oysa Rüyaydı' ile okuyucuyu gerçek dünyadan rüyaların renkli âlemine masal tadında bir yolculuğa davet ediyor. Yolculuk boyunca size eşlik eden türkülerin, şarkıların, renklerin içinize yaydığı hoşnutluk ile rüya-gerçek arasında gidip geliyorsunuz. Mustafa Uçurum yazdı.
26/06/2017 08:08
Çarpıcı Bir Roman Kaybolmuş Kaderler Müzesi
Çarpıcı Bir Roman: Kaybolmuş Kaderler Müzesi

Handan Acar Yıldız, ''Kaybolmuş Kaderler Müzesi''nde evrensel bir kadın formu yakalamış. Kırılgan çocukluklara sahip, ebeveynleriyle çatışan, onlardan kaçan, âşık olan, anlayamadığı bir yüzün peşinden senelerce koşan, tutkularına sahip çıkan, başkalarının çizdiği sınırlara karşı koyan bu kadınlar gerçekten fazlasıyla özeldir ve dünya zaten onları barındırmaz. Gülhan Tuba Çelik yazdı.
12/06/2017 12:12

İz bırakan işler yapmak ve aradan geçip giden zamana rağmen güzel işlerle anılmak. Bu düşünce genelde az ama öz işlerle adını duyuran kişileri düşününce aklıma geliyor. Nicelik mi nitelik mi sorusu tam da bu noktada karşılıyor beni.

Ciltler dolusu eser verip, sonunda tarihin karanlığında kaybolmak da var; hacim olarak çok da göz doldurmayan ama içerik ve ortaya koyduğu etki olarak çok güçlü bir eserle sürekli anılmak da kaderinde olabilir edebiyat adamının.

Ali Karaçalı’ya “öykücü” sıfatının verilmesini sağlayan; Edebiyat dergisinde yayınlanan öyküleri ve 1982 tarihli Edebiyat Yayınları arasından çıkan Kamçı adlı öykü kitabıdır. Bunun yanında Ali Karaçalı’nın adı sürekli dergilerle birlikte anılır. Edebiyat dergisi, Hece dergisi, Milli Eğitim Bakanlığı dergileri, Türk Dili dergisi Ali Karaçalı’nın emek verdiği, değer kattığı dergiler arasındadır.

Bulunduğu yerde varlığını hissettirir Ali Karaçalı. Türk Dili dergisinde başlayan bir hareketlilik, heyecan hemen edebiyat çevrelerinde dikkat çekmişti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim dergisinin genel yayın yönetmenliği görevindeyken derginin bir edebiyat dergisi hüviyetine bürünerek çıkmasındaki en önemli rol yine Ali Karaçalı’ya aitti. 

Şimdilerde kurucuları arasında yer aldığı Hece dergisinde ve Hece Öykü’de görüyoruz Ali Karaçalı’yı.

Kamçı adlı öykü kitabı en çok merak edilen, okuyucular tarafından beklenen bir kitaptı. Uzun yıllar baskısı yapılamayan kitap şimdi Hece Yayınları arasında okuyucularla buluştu. 

Yazarının yüz akı olacak öyküler var Kamçı’da

Elinize alıp bir solukta bitirebileceğiniz öyküler var Kamçı’da. On öyküden oluşuyor kitap. Okuyucuyu kendine çağıran on ayrı dünya. Kurgunun hâkim olduğu durum öyküleri ile karşı karşıyayız. Yer yer imgeler de çıkıyor yolumuza. Bir ayrıntıdan öykü devşirebilen bir ustalıkla tanışmış oluyoruz.

On öykü de Ali Karaçalı’nın farklı bir dünyasına çağırıyor bizi. Hepsi farklı bir ahenkle çağlayan ama aynı kaynaktan doğan nehirler gibi.

Bir objeden yola çıkarak içsel bir metni çoğaltıyor yazar. Sıradan, dikkat çekmeyen, bir köşede duran küçük bir ayrıntı Karaçalı’nın öyküsünde bir anda canlanıyor, sesiyle ve soluğuyla aramızda yer almaya başlıyor.

Çünkü iniyor kamçı. Orda. Uzakta. Burada, içimde, her yerde.”

Kamçı iniyor. Birden güneş. Birden atlar. Dövülen etim.”

Öykülerde öylesine bir hava var ki sizi bir anda olayların içine çağırıyor. Öykü tanımının bütün köşelerini tamamlayan öyküler bunlar. İç sesler araya girse de dünyanın sesini eksik etmemiş yazar öykülerinde. Bir film sahnesinden hareketle Cezayir Bağımsızlık Savaşı’nı anlatıyor bir ışık seli eşliğinde Karaçalı. Bir sahneden gerçek dünyaya geçiş yapıyor ustalıkla.

Bir şair titizliğiyle yazmış öykülerini

Kamçı’daki öyküleri ilk kez okuyanların Ali Karaçalı öykülerini okumakta geç kaldıkları için oldukça hayıflanacakları muhakkak.

İlk okunuşta kapalı bir anlatımın yoğunluğu dikkat çekse de yazarın biyografisi ile örtüşen ipuçlarını cümleler arasında yakalamak mümkün. “Uluçınar” öyküsünde Ali Karaçalı’nın memleketi Kahramanmaraş, “Sen Olmayınca” öyküsünde ise öğretmenlik yaptığı şehir olan Tokat karşımıza çıkıyor.

Bir şair titizliğiyle yazmış öykülerini Karaçalı. Bitirici dokunuşu son cümlede yapıyor ve şiirsel bir seslenişle bitiriyor öyküsünü. Öykülerin son cümlelerinden birkaç örnek:

“Sabah ne zaman”

“Burada kalmaksa, olmamak gibi bir şeydir.”

“Çoktandır unuttuğu bir Ses’e doğru yöneldi.”

“Alnında bir avuç kor.”

“Yolculukta iki arkadaştılar. Ama, iki değildir.”

“Bu sular, bu yağmur, bu canlanan doğa.”

Kamçı, artık okuyucusunu bekliyor. Ayrıca okuyucular Ali Karaçalı’dan yeni öyküler de bekliyor. Hece Yayınları’nı merakla beklenen bir öykü kitabını okuyucularla buluşturduğu için can ı gönülden kutluyorum.  

Ali Karaçalı, Kamçı, Hece Yayınları

 

Mustafa Uçurum  


İlgili Konular