, 21 Haziran 2018
Bu Kara Kafile'nin Menzili Nere

2601

Bu Kara Kafile'nin Menzili Nere?

Aslında karşılıklı konuşmuş olduk Erol Kaf'ın ‘Kara Kafile’siyle. O şiir söyledi ben bir şeyler çizdim. Karşılıklı sohbet ettik. Hatice Kübra Karadeniz yazdı.

İlgili Yazılar
Şiirlerin Yazdırdığı Öyküler Suskunun Son Suskusu
Şiirlerin Yazdırdığı Öyküler: Suskunun Son Suskusu

Emrah Ayhan, öykü kitabı Suskunun Son Suskusu'nda İstanbul’a, sokak çocuklarına, kağıt toplayıcılarına, delilere, dolulara, şiirlere, şarkılara, zamana, kendisine ilham olan tüm öykülere ve hayat öyküsündeki tüm karakterlere teşekkür ediyor. Gülsüm Özkaya yazdı.
29/04/2018 10:10
Ergen Ruhlara Dair Ne Varsa Yazdı
Ergen Ruhlara Dair Ne Varsa Yazdı

‘Ergen Ruhlar İlmihali’nde Mim Kara hayatın içinden her mevzuya farklı açılardan temas ediyor. Satırlar birbiri ardını kovalarken aslında şiir mi, roman mı, hikaye mi tam olarak karar veremiyorsunuz yazılanların. Hatice Kübra Karadeniz yazdı.
13/10/2016 08:08
Yazın Kuzeyimsin Kışın Güneyim
Yazın Kuzeyimsin, Kışın Güneyim

Kaforizma, Erol Kaf’ın ilk göz ağrısı. Hatice Kübra Karadeniz yazdı.
30/04/2016 08:08

Erol Kaf Bey’in ikinci göz ağrısı ‘Kara Kafile’ Şubat 2016’da Barbar Kitap Yayınları’ndan çıktı. Neden ikinci ağrısı dedim önce onu açıklayayım. İkinci şiir kitabı olduğu için ikinci dedim. Göz ağrısı ise hep nedense ilkler için uygun bulunur dimağlarda. Ama ağrının ilki ya da sonu olur mu bilemedim. İlk olmasının bir önemi, bir heyecanı vardır elbet ama, ağrı denilen şey içerilerden bir yerlerden kopup gelir. Şöyle huzursuzluğun yahut hüznün içinden. Çatlar bazen de tıpkı toprağa düşen her tohum gibi. Bazen de bulutların birbirine çarpması gibi gürler, şimşekler çakar. Bu ‘gibi’ler çoğaldıkça çoğalır. İyisi mi biz ‘Kara Kafile’yi anlatalım.

Kitap Faik Ertuğrul Kızıl’a ithaf edilmiş ve Ahmet Demir’in çizimleriyle de zenginleştirilmiş. Kaf’ın özgeçmişinde ise şu cümleler yazıyor: “Erol Kızıl. 1974’te Zonguldak’ta doğdu. İstanbul’da yaşıyor. Evli, çocuklu, ölümlü.” Bir varmış bir yokmuş hesabı… Bu sefer Roma rakamları yok. Şiirlerin farklı tarzda ve kendine özgü isimleri var. Yine yeni yeniden nereden bakarsanız bakın ünlemler sarıyor zihninizi. Pek çok sayfayı kendime has üslubumla ünlem işaretleriyle doldurdum bu sefer. Kitapta adım atılacak yer kalmadı desem abartmış olmam sanırım. Bir Kara Kafile şiirleri, bir benim çizgilerim ve dahi notlarım. Resim yapamam ama çizgilerle, farklı tarzdaki karalamalarımla kendi zihin dünyamı yansıttım ben de kitaba. Aslında karşılıklı konuşmuş olduk ‘Kara Kafile’yle. O şiir söyledi ben bir şeyler çizdim. Karşılıklı sohbet ettik.

Kara Kafile toplam 96 sayfa ve iki bölümden oluşmakta. İlk bölümün adı ‘Kırk Artığı’, ikincisinin adı ise ‘Kırk Artı.’ İsimler birbirini tamamlar nitelikte. Şiir yoluyla hayatı ve dahi akılda kalan bir yaz türküsünü çağrıştırmakta. Elle tutulanları ve gözle görülenleri fazla hesaba katmadım. Onun için ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Kış türküsü yerine ise Ankara soğuğu iyi gelir, benden söylemesi. Biraz şiirlerden alıntı yapalım. ‘Tasvirsiz’ isimli şiirden birkaç mısra: ‘Nerededir bu günahların gerçek öznesi/ Uykuda iken/ Öpen/ Ölüm meleği/ Kimi diriltir’ Bu da ‘Kurşun Kalem’ isimli şiirden: ‘İnlere sığınıp/ Karanlık nar yetiştirmek parmaklarında/ Iradı mürekkep lekeleri/ Hokka ve hengame

Gönüller neler taşır sinelerde. Dolup dolup da taşar mürekkepler. Başına hangi adı kondurduğun önemli değil; hikaye, roman şiir, müzik, film yahut bir resim. Mevzu taşması, seller olup akması. Dolu dizgin yakan düşünceleri, harflerin kuşatması. Kuşatma altındaki harflerin tek tek kaleden atlaması yahut canı pahasına savaşması…

‘Anlık Karanlık’ isimli şiir de kendine uygun dizeleri taşımakta: ‘Ayını kaybetmiş bir karanlık/ gibi/ Yeniden tutunuyorsun göğe/ Başlayamıyorsun’ Bir karanlık düşünün, ayını kaybetmiş. Aslında bakarsanız yolunu kaybetmiş. Yeniden tutunmak da fayda etmiyor. Önce ayı yeniden bulmak ve yerine getirmek lazım. Başka türlü karanlıklar aşılmaz. Başka türlü yollar aşılmaz.

Erol Kaf, Kara Kafile, Barbar Kitap Yayınları.

 

Hatice Kübra Karadeniz

Yorum
Kaf'ana Göre...
İsmail Turan
Hatice Hanım'ın kalemine sağlık. Öz bir tanıtım olmuş. Şairin şiirlerinden yaptığı alıntılar okuru kendine çekebilecek niteliktedir. Gayet başarılı bir eser tanıtımı olmuş. Tebrikler..
25/02/2017, 16:02