, 23 Nisan 2017
Bir Fikirle Dünyayı Değiştirebilirsiniz

2364

Bir Fikirle Dünyayı Değiştirebilirsiniz

Çocuğunuz bir fikir buldu ve size söyledi. Ne yapmayı beklersiniz? Onu nasıl yönlendirirsiniz? 'Bir Fikirle Ne Yaparsın?' adlı çocuk kitabı bu sorunun cevabını hem yetişkin olarak bize hem de çocuklarımıza veriyor. Meryem Uçar yazdı.

İlgili Yazılar
Mustafa Kutlu'dan Çocuklarımıza Pırıl Pırıl Hik yeler Yıldız Tozu
Mustafa Kutlu'dan Çocuklarımıza Pırıl Pırıl Hikâyeler: Yıldız Tozu

Mustafa Kutlu, 'Yıldız Tozu' kitabında da o sade ve sinematografik anlatımıyla bizi hikâyelerinin içine çekiyor, sessiz sedasız. Selahattin’in topa uzanışı, Kenan’ın babasının kucağındaki o baygın/yarı ölü hali, yere yığılan anne, feryatlar... Uğur Şener yazdı.
09/04/2017 08:08
Bir Avukattan Çocuk Kitabı Nasreddin Hoca'nın Bisikleti
Bir Avukattan Çocuk Kitabı: Nasreddin Hoca'nın Bisikleti

Mehmet Ali Başaran’ın ikinci kitabı ''Nasreddin Hoca’nın Bisikleti''nde Vuk Gıtgıt’ın maceraları, birbirinden ilginç ve eğlenceli dört masalla, kaldığı yerden devam ediyor. Uğur Şener yazdı.
31/03/2017 08:08
Çocuklardan Sorumlu Devlet Bakanı neden olmasın
Çocuklardan Sorumlu Devlet Bakanı neden olmasın

Melek Çe’nin 'Uykucu Bir Sınıf Başkanımız Var' adlı kitabının hem velileri hem de çocukları mutlu edeceğini düşünüyorum. Meryem Uçar yazdı..
14/01/2015 08:08
Keşke çocukken okusaydım dediğim bir kitap
Keşke çocukken okusaydım dediğim bir kitap

Bütün baskılara ve karşılaştığı bütün zorluklara rağmen amacına ulaşan ve bu davranışıyla diğer balıkların hayatını etkileyen Küçük Kara Balık’ın hikâyesini yazmış Samed Behrengi. Meryem Uçar yazdı.
02/03/2015 08:08
Konuşan bir uçağımız var Robotikuş
Konuşan bir uçağımız var: Robotikuş

Çocukluğunda “Bizim de konuşan araçlarımız olmalı.” hayalini kuranlardan biri de Ömer Faruk Paksu olsa gerek ki hayalini gerçekleştirmiş, Robotikuş’u yazmış.
26/07/2015 12:12
Çocuklara hikaye yazmayı sevdirecek bir kitap
Çocuklara hikaye yazmayı sevdirecek bir kitap

Her şeyiyle bizden, bizim gibi olan, bizim gibi konuşan, düşünen, yaşayan bir kahraman olan Sessiz Sakin’in 'gürültülü' maceralarını Melih Tuğtağ yazmış. Meryem Uçar yazdı.
03/08/2015 08:08

Ne kadar açık fikirlisiniz? Çocuğunuzu fikir üretmesi konusunda destekler misiniz? “Sen sus, daha küçüksün.” mü dersiniz? Yoksa “Senin fikrin de bizim için değerli, bizimle fikirlerini paylaşabilirsin?” mi dersiniz? Bu vesile ile bir muhasebeye çekelim kendimizi.

Hatırlıyorum da ilkokulda ve dahi ortaokulda, biraz daha zorlarsam lisede bile soru sormaya çekinirdim. Ya ‘öğretmenim bir şey der’, ya ‘sorum arkadaşlarıma saçma gelir de gülerse’ diye... Bunun için yetişkin olana kadar düşüncelerimi genelde kendime sakladım. Yetişkin olduğumda bile hâlâ aynı tedirginlikleri yaşıyordum. Sırf bunun için fikirlerim belli bir olgunluğa erişmeden paylaşmamaya çalıştım.

Kendi fikri olmayanlar başkalarının düşüncelerini benimserler ve kendi fikirleriymiş gibi sunarlar. Benimsedikleri düşünce yanlışsa hemen fikir değiştirirler.

Hani bir söz var “Küçük beyinli insanlar kişileri, orta beyinli insanlar olayları, büyük beyinli insanlar fikirleri konuşur.” Etrafınıza baktığınızda ne görüyorsunuz? Hangi beyinli insanlar çoğunlukta? Fikirleri konuşan kaç kişi tanıyorsunuz? Birçok muhalif genç varken, hatta yetişkin varken, gerçekten kaçı kendi fikirleriyle muhaliflik yapıyor?

“Bir gün aklıma bir fikir geldi”

Çocuklarımızın yerine önceleri bizler düşündük, fikirler ürettik. Sonraları bizim düşüncelerimiz onlara yetersiz gelmeye başladı, başkalarının düşüncelerini kendi düşünceleri gibi benimsediler.

Kitapların hepimizin hayatında önemli bir yeri vardır elbette ama özellikle çocuklarımızın hayatında farklı bir yer tutar. Onlara yol, yön gösterir. Fikir üretmeyi, ürettikleri fikirlerle neler yapabileceklerini gösterir. Elbette bunu parmak sallayarak ya da doğrudan ne yapmaları gerektiğini öğütleyerek yapmaz. Yapan kitaplar çocuklar tarafından pek sevilmez. Peki, çocuğunuz bir fikir buldu ve size söyledi. Ne yapmayı beklersiniz? Onu nasıl yönlendirirsiniz?

Bir Fikirle Ne Yaparsın?” adlı çocuk kitabı bu sorunun cevabını hem yetişkin olarak bize hem de çocuklarımıza veriyor. Kitap şu cümle ile başlıyor: “Bir gün aklıma bir fikir geldi.” Çizer, fikri önce küçük bir yumurta olarak çizmiş. Sonraki sayfalarda yumurta büyüyor. Yalnız çocuğun, fikrini önce görmezlikten gelmesi, sonra onunla mutlu olduğunu itiraf etmesi sanki biraz da bizi anlatıyor.

İpucu vermek için değil, sadece kitabın asıl mesajını vermesi açısından son cümleyi de yazayım: “Ve sonra bir fikirle ne yaparsın, anladım... Dünyayı değiştirirsin.”

Nar Çocuk Yayınları’ndan çıkan 40 sayfalık kitabın yazarı Kobi Yamada, çizeri Mae Besom.

Dünyayı değiştirecek nesiller yetiştirebilmek umuduyla...

Kobi Yamada, Bir Fikirle Ne Yaparsın?, Nar Yayınları

 

Meryem Uçar