, 20 Haziran 2018
Bir Fikirle Dünyayı Değiştirebilirsiniz

4076

Bir Fikirle Dünyayı Değiştirebilirsiniz

Çocuğunuz bir fikir buldu ve size söyledi. Ne yapmayı beklersiniz? Onu nasıl yönlendirirsiniz? 'Bir Fikirle Ne Yaparsın?' adlı çocuk kitabı bu sorunun cevabını hem yetişkin olarak bize hem de çocuklarımıza veriyor. Meryem Uçar yazdı.

İlgili Yazılar
Taamdan Baki Kalanı Yabana Atmaya
Taamdan Baki Kalanı Yabana Atmaya...

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 2012’de yayımlanan 'Tarihte İlginç Vakıflar’da 105 örnek seçilmiş, resim ve hikâye edilip anlatılarak her bir ilginç vakıf çocuklar için cazip hâle getirilmiş, en güzeli de şu ki vakfiye şartından alınan orijinal ifadeler kenarlara iliştirilmiş. Suleyha Şişman yazdı.
21/08/2016 09:09
Türklere Arapça Araplara Türkçe Öğreten Kitaplar Azrak Yayınları
Türklere Arapça, Araplara Türkçe Öğreten Kitaplar: Azrak Yayınları

Türkiye'de yokluğu hissedilen güncel Arapça yayın açığını, bu kitaplar, nitelikli bir şekilde kapatıyor. Bu işlerle bir miktar iştigal ediyor, İslam birliğinin kültürel boyutuna kafa yoruyorsanız; Türklere Arapça, Araplara Türkçe öğretecek Azrak Yayınları'nı aklınıza yazın derim. F. Zehra Beyaz yazdı.
30/04/2018 08:08
Çocuk Kitaplarına Dair Kafamızdaki Deli Sorular
Çocuk Kitaplarına Dair Kafamızdaki Deli Sorular

Çocuklarımıza okutacağımız kitapları önce kendimiz okumadan alan bir toplum olarak 'kitaplar ön denetimden geçirilsin' kampanyası başlatıldı. Sebep ne? Bazı kitaplarda tasvip edilmeyen unsurların tespit edilmesi. Meryem Uçar bu konuya dair yazdı.
10/12/2017 11:11
Çocuklara Peygamberimizi Nasıl Anlatmalı
Çocuklara Peygamberimizi Nasıl Anlatmalı?

Tahirü’l-Mevlevî’nin didaktik biçimde yazdığı 'Hazret-i Peygamber ve Zamanı' kitabında bilgiler, tahkiye yöntemiyle anlatılmış. Bu da kitabın bir solukta okunmasını ve aynı zamanda akılda kalmasını sağlamış. Ahmet Serin yazdı.
12/09/2017 08:08
Çocuk Kitapları Yayıncılığı Ne  lemde video
Çocuk Kitapları Yayıncılığı Ne Âlemde? (video)

Çocuk kitabı yayıncılığının son yıllarda edebiyat dünyasındaki yükselişi sürüyor. Farklı yaş gruplarındaki çocuklar için eğitici ve öğretici eserlerin sayısı çoğaldı. Muhtelif ülkelerdeki yayınevlerinin çocuk kitabı yayıncılığı faaliyetlerini mercek altına aldık.
17/06/2017 15:03
Çocukluğun Arşivi Resimli Hayal Ansiklopedisi
Çocukluğun Arşivi: Resimli Hayal Ansiklopedisi

''Resimli Hayal Ansiklopedisi''; küçük bir çocuğun, harika bir dedenin ve güzel zamanlarda yaşanmış bir çocukluğun hikâyesi. Çocukluğumuza ait yitirdiğimiz, unuttuğumuz, gözümüzün önünden nedense kaybolup giden, ‘ne güzeldi ama’ diyerek andığımız ne varsa hepsi bu kitapta. Uğur Şener yazdı.
23/04/2017 09:09

Ne kadar açık fikirlisiniz? Çocuğunuzu fikir üretmesi konusunda destekler misiniz? “Sen sus, daha küçüksün.” mü dersiniz? Yoksa “Senin fikrin de bizim için değerli, bizimle fikirlerini paylaşabilirsin?” mi dersiniz? Bu vesile ile bir muhasebeye çekelim kendimizi.

Hatırlıyorum da ilkokulda ve dahi ortaokulda, biraz daha zorlarsam lisede bile soru sormaya çekinirdim. Ya ‘öğretmenim bir şey der’, ya ‘sorum arkadaşlarıma saçma gelir de gülerse’ diye... Bunun için yetişkin olana kadar düşüncelerimi genelde kendime sakladım. Yetişkin olduğumda bile hâlâ aynı tedirginlikleri yaşıyordum. Sırf bunun için fikirlerim belli bir olgunluğa erişmeden paylaşmamaya çalıştım.

Kendi fikri olmayanlar başkalarının düşüncelerini benimserler ve kendi fikirleriymiş gibi sunarlar. Benimsedikleri düşünce yanlışsa hemen fikir değiştirirler.

Hani bir söz var “Küçük beyinli insanlar kişileri, orta beyinli insanlar olayları, büyük beyinli insanlar fikirleri konuşur.” Etrafınıza baktığınızda ne görüyorsunuz? Hangi beyinli insanlar çoğunlukta? Fikirleri konuşan kaç kişi tanıyorsunuz? Birçok muhalif genç varken, hatta yetişkin varken, gerçekten kaçı kendi fikirleriyle muhaliflik yapıyor?

“Bir gün aklıma bir fikir geldi”

Çocuklarımızın yerine önceleri bizler düşündük, fikirler ürettik. Sonraları bizim düşüncelerimiz onlara yetersiz gelmeye başladı, başkalarının düşüncelerini kendi düşünceleri gibi benimsediler.

Kitapların hepimizin hayatında önemli bir yeri vardır elbette ama özellikle çocuklarımızın hayatında farklı bir yer tutar. Onlara yol, yön gösterir. Fikir üretmeyi, ürettikleri fikirlerle neler yapabileceklerini gösterir. Elbette bunu parmak sallayarak ya da doğrudan ne yapmaları gerektiğini öğütleyerek yapmaz. Yapan kitaplar çocuklar tarafından pek sevilmez. Peki, çocuğunuz bir fikir buldu ve size söyledi. Ne yapmayı beklersiniz? Onu nasıl yönlendirirsiniz?

Bir Fikirle Ne Yaparsın?” adlı çocuk kitabı bu sorunun cevabını hem yetişkin olarak bize hem de çocuklarımıza veriyor. Kitap şu cümle ile başlıyor: “Bir gün aklıma bir fikir geldi.” Çizer, fikri önce küçük bir yumurta olarak çizmiş. Sonraki sayfalarda yumurta büyüyor. Yalnız çocuğun, fikrini önce görmezlikten gelmesi, sonra onunla mutlu olduğunu itiraf etmesi sanki biraz da bizi anlatıyor.

İpucu vermek için değil, sadece kitabın asıl mesajını vermesi açısından son cümleyi de yazayım: “Ve sonra bir fikirle ne yaparsın, anladım... Dünyayı değiştirirsin.”

Nar Çocuk Yayınları’ndan çıkan 40 sayfalık kitabın yazarı Kobi Yamada, çizeri Mae Besom.

Dünyayı değiştirecek nesiller yetiştirebilmek umuduyla...

Kobi Yamada, Bir Fikirle Ne Yaparsın?, Nar Yayınları

 

Meryem Uçar