, 26 Nisan 2018
Fatih Çollak Nasıl Hafız Oldu

30828

Fatih Çollak Nasıl Hafız Oldu?!

Türkiye'nin önde gelen Kur'an Karilerinden Fatih Çollak hocamızla Hafızlık serüvenini konuştuk…

İlgili Yazılar
Selman Okumuş Hafızların Muhafızları Meleklerdir
Selman Okumuş: Hafızların Muhafızları Meleklerdir

Hafız Selman Okumuş, öğrenci yetiştirmek için kurduğu ''Kur’an Ailesi'' ve ''Kalbe Yolculuk'' oluşumları ile dikkat çekiyor. Kendisiyle uluslararası Kur’an okuma yarışmalarında birinci olan öğrencilerini, çocuklarda Arapça ve Kur’an eğitimini, Mevlid Kandili’ni ve Türkiye’yi konuştuk.
21/03/2018 12:12
Hafızlar neden sallanıyorlarmış sorduk
Hafızlar neden sallanıyorlarmış sorduk

Yoksa hafızlar bu yüzden mi sallanıyorlar? Sarmaşık gibi... Kur'an'a sarılmak için...
18/11/2012 16:04
Hafızlık Kur'an'a gönlünle sarılmakmış
Hafızlık Kur'an'a gönlünle sarılmakmış

Hafızlık üzerine Pınar Günaydın'ın Genç dergisinin 20. sayısında yayınlanan yazısını ç-alıntılıyoruz..
21/09/2014 08:08
Hafızlık demirden leblebi kemirmek gibidir
Hafızlık demirden leblebi kemirmek gibidir!

Üstümüze titreyendir hoca, üstümüze çıkıp tepinen değil! (H.Akın)
28/01/2012 11:11
Mus'ab bin Umeyr sınıfında hafızlık
Mus'ab bin Umeyr sınıfında hafızlık!

Konya'da farklı liselerden seçilen gençler hafızlık için kampta!
28/08/2011 10:10
Bir oturuşta bir hatim indirdiler
Bir oturuşta bir hatim indirdiler!

Fatih Camii'nde geçtiğimiz gün bir celsede bir hatim okundu.
28/07/2011 12:12

Hafızlık serüveniniz nasıl başladı? Ne zaman hafız oldunuz?

Bismillahirrahmanirrahim. Yedi yaşımda hafızlık çalışmalarıma başladım. Dokuz yaşımda bu çalışmayı bitirmek nasip oldu. Başta babamın ve annemin, hatırladığım kadarıyla yakın çevremin Kur'an öğrenmem, Kur'an eğitim ve öğretimimi geliştirmem ve hıfza başlamam noktasında etkin rolleri olmuştur. Daha sonraki aşamalarda babamın maddi ve manevi desteği, ilk hafızlık hocamın gayreti, daha sonraki hocamın gösterdiği alaka ve muhabbet, bu çalışmamda bizi teşvik edici faktörler olarak görülebilir. Evvela bu bir nasip meselesidir. Kader levhamızda bize böyle bir nimet mazhar kılınmıştır. Belki bir dua ve az önce ifade ettiğim gibi validemizin, babamızın ve yakın çevremizin alakaları, duaları, Kur'an'a olan muhabbetleri bizi bu potada pişirmeye, burada olmaya sevk etmiş ve Rabbimin inayetini ikramı ile de böyle bir nime mazhar olmuştur. Ne kadar hamd-ü sena etsek azdır.

 

Yakın çevrenizde hafız var mıydı?

Yakın çevremizde rahmetli dedem Erzurum'un Ayazpaşa Camii'nin imam hatibi Hafız Cihan vardı. Sonra büyük oğlu yani benim büyük amcam hafız. Onun ötesinde hatırlamıyorum. Herhalde üçüncü olarak da hıfz nimeti bize nasip olmuş

 

Ana başlıklarıyla hafızlık ve eğitim serüveninizi anlatabilir misiniz?

Efe Hoca'dan Kur'an-ı öğrenmeye, harflerini sökmeye yüzünü okumaya başladıktan sonra hafızlık yapmama karar verilmiş ve Efe Hoca'nın riyasetinde, bu işe başlamışız ve dokuz yaşımda bitirdim. Dokuz yaşımı da bitirdikten sonra Efe Hoca'dan bir müddet de rahmetli Hafız Mustafa Efendi ki amcamdır, hafızlığımı onunla sürdürdüm. Ardında ilkokul eğitim ve öğretim meselesi gündeme geldi. Birinci sınıftan değil de ikinci sınıftan imtihanla okula aldılar beni. İkinci sınıfın ortalarında ilkokula da başladık ve yaklaşık üç buçuk sene içerisinde de ilkokulu bitirdik. Böylece hafızlıkla geçirdiğim o iki sene telafi edilmiş oldu. Fazla bir kaybım olmadı. Ardından İmam Hatip Lisesi, Erzurum İmam Hatip Lisesi'nde yedi yıllık bir eğitim…

 

Okulda başarılı bir öğrencisiniz…

Elbette ki Kur'an'a olan muhabbetimiz, Kur'an ile olan rabıtamız ve Kur'an ile olan meşguliyetlerimiz, başta okulda gördüğümüz Kur'an dersi olmak üzere diğer mesleki dersle de bizi başarılı kılmıştır. Genelde de başarılı biri olduğumuzu ifade ederler. İmam Hatip Lisesi'ni 1974 senesinde bitirip, 1974-1975 dönemi İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'ne, okulu kazanmak üzere kaydımı yaptırdım. Dört yıl da burada bir eğitim gördüm.1978'de İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun oldum. Şimdi daha önemlisi İmam Hatip okulunda okuduğum yıllar içerisinde hocaların tavsiyeleri paralelinde İstanbul'da talim dersleri görmek üzere, bir hocaefendinin rahle-i tedrisinden geçmek üzere rahmetli amcam tarafından İstanbul'a getirilmişim. İstanbul'da çok kısa bir dönem kaldım. Çok kısa bir zaman rahmetli Akkuş Hocaefendi'den yani birkaç ders aldım. Ama devam ettiremedim.

 

 

Sebep neydi efendim?

Biraz çocuktuk, biraz İstanbul'da olmuş olmak, biraz memleket hasreti… Fazla duramadan biran evvel memlekete dönme duygularıyla ve hasretiyle ertesi sene imam hatip okulunun beşinci senesinin tatilinde tekrar İstanbul'a gelip Beyazıt Camii'nin imam hatibi merhum üstadım, hocam Abdurrahman Gürses Hoca'ya intisabımızla talim ve tecvid dersleri başladı. Hocamızdan baştan sona Kur'an-ı Kerim'i talim üzere tecvidiyle asıl kıraatının çerçevesinde okuduk ve ikmal ettik. Bu da nasip oldu. Bu arada ben Yüksek İslam Enstitüsü'nün birinci sınıfının herhalde sonları, ikinci sınıfa başlamak üzere iken hocamızın isteği, arzusu doğrultusunda rahmetli Mehmet Çevik kardeşimizle Süleymaniye Camii'nin İmam Hatip'i rahmetlinin, onunla beraber ilmi kıraat okumamız noktasında hocamızın tavsiyesi ve çok şiddetli isteği oldu. Takip etti bizi, boş bırakmadı tabir yerindeyse. Hocamızın duasıyla, hocamızın teşvikiyle, hocamızın yönlendirmesiyle ilmi kıraata başlamakta Rabbimin bir inayeti bir ikramı oldu, elhamdülillah.

 

Yine Kur'an-ı Kerim'i baştan sona aşere ve takrip tarikiyle ilmi kıraatı okumak ve bitirmek nasip oldu.

 

Hafızlık deyince hemen akla dayak geliyor maalesef. Sizde var mı bir dayak hikâyesi?

Bizim hafızlık çalışmalarında hocaların talebeyi zaman zaman dövmesi, dayak atması veyahut da falaka meşhurdur. Biz de ondan bir defa olmak üzere nasibimizi aldık. Şöyle ki ilk hafızlık yıllarım yani demek ki ben sekiz yaşındayım, yedi veya sekiz, o dönem. Dersimi hazırlayamadığım bir gün, bir kurnazlık, bir çocukluk düşünmüşüz. Hocanın oturduğu fakat böyle sağına soluna pek bakmadığı bir yerde, odada ders odamızda, öğrencilerden birisine Kur'an'ı vermişim, açıp bana göstermesini istemişim. Uzaktan ben de Kur'an'ın sayfalarına bakarak o dersimi hocanın görmediği bir yerden sayfaya bakarak okumuşum. Bu böyle üç beş gün devam etmiş. Sanki ben gayet güzel akşamdan o sayfalara hazırlamışım ve hocaya dinletmişim. Üç beş gün sonra tabii yani yanlış hesap Bağdat'tan dönüyor ve mum yatsıda yanıyor. Hoca farkına varır varmaz baktı bana baktı öbür tarafa, bana baktı, kapattı. Kalkın bakalım dedi indirin şu falakayı, indirdiler ve gereğini yaptılar. Onu unutmam. Çünkü hoca çok dövmüştü. Burnum kanamıştı, artık başka taraflarımı bilemiyorum. Okuduğum Kur'an'ın bir sayfası kan lekesi olmuştu. Ve o Kur'an uzun yıllar o kan lekesiyle benim evimde, elimde kaldı. Her gördükçe bu hatırayı hatırlarım ama şimdi hocamı rahmetle anıyorum. Yani ne yapalım elbette, icap ediyormuş. Kadermiş. Hocamıza Allah rahmet eylesin, makamını cennet eylesin.

 

Hocam çok teşekkür ederiz. Vakit ayırdınız…

Ben teşekkür ederim…

 

Söyleşi: Mahmut BIYIKLI





Yorum
hocamız
abdullah abdullah
hocamız muhteremdir allah dunya ve ahırette kendılerınden razı olsun hurmet muhabbetle ellrınden öperım. allah hocamız gıbı lerının sayılarını artırsın allah razı olsun
23/05/2015, 21:14
minnet borcumuzdur
yaşar yılmaz
Bana kuran dersleri veren hocamın da tavsiyeleri üzerine yaklaşık beş aydır sizin sitenizden hatimlerinizi dinliyorum çok istifade ettim.Allah sizlerden razı olsun.
03/04/2012, 19:30
fatih çollak
büşra kaçar
tebrikler...
24/06/2010, 15:01
Hocamız'a hürmetlerle...
Esra Nur M.
Fatih Çollak Hocamız, camiamıza yönelik yaptığı hizmetlerle ilminin zekatını veriyor. Allah kendisinden ve hocalarından razı olsun.
Haleflerinden olmak duâsıyla...
( Röpörtaj için teşekkürler )
15/04/2009, 00:12
Esselamu aleykum
yasemin
Kur\'an ı daha yakından tanımak için bir vesile. Sebep olan herkesden Allah razı olsun. Böyle değerli büyüklerimizle sohbetlerinizi bizler de merakla beklemekteyiz. Zamanımızda henüz yaşayan büyüklerimizden nasipdar olmak hususunda tembel davranan fakir için de, hazırca bir nimet oluverdi. Ecriniz âlî olsun inşaAllah

Dua ve selam ile.
09/04/2009, 22:19
...
Hatice Algın
Dünyabizim'de okuduğum en anlamlı röportajlardan biri. Abarttığımı düşünmezsiniz inşallah ancak hocamız pek muhteremdir. Şu söyleşide bile ne kadar tevazu sahibi olduğunu görüyoruz. Bir de yakından tanısanız... Allah kendisinden çok ama çok razı olsun. İlmiyle amil dediğimiz nadide hocalardandır. Çok teşvik eden biri. Kendisinin titizlikle hazırladığı bir cüz vardır: Kuran öğrenecek-öğretecek herkesin tercih edebileceği bir cüz. Cdler de beraberinde. Bir çok sureyi-duayı seslendiriyor.
09/04/2009, 15:36

İlgili Konular