, 19 Nisan 2018
Esra Elönü müsün Feride misin kardeşim

73127

Esra Elönü müsün Feride misin kardeşim?!

Esra Elönü ile Zeki Bulduk konuştu.

İlgili Yazılar
Esra Elönü ile derdim ne
Esra Elönü ile derdim ne?!

Ahat, Esra Elönü'ye kızgın kardeşlerimizden. Kendisini Naat Akşamı'nda Esra Elönü ile yüzleştirdik. Bakalım, ne olacak derken..
26/04/2010 17:05
Durgunluk Müslümana göre değil
Durgunluk Müslümana göre değil!

Marmara FM'de yayın yönetmenliği yapan Esra Elönü'ye Marmara FM'i ve radyoculuğu sorduk..
02/12/2010 19:07
Feride rahat durmuyor
Feride rahat durmuyor!

Esra Elönü'nün 2. kitabı Feride'nin günlüğü Profil yayınlarından çıktı. Yazarın TÜYAP'ta pazar günü 13.30'da imzası var..
06/11/2010 15:03
Hey İsrail al sana beddua
Hey İsrail; al sana beddua!

Esra Elönü, İsrail'e hepimiz adına bir beddua okudu..
01/06/2010 16:04
Ramazan'ı nasıl geçiriyorlar
Ramazan'ı nasıl geçiriyorlar?!

Adem Turan yazar, şair ve kültür adamlarımıza Ramazan'ı nasıl geçirdiklerini soruyor.
13/09/2009 18:06
Feride'nin yeni haberler
Feride'nin yeni haberler!

Hanzala'yı beyaz perdede göremedik. Görsek daha mı çok utanacaktık, bilmiyorum ama Feride beyaz perdeden atış yapacakmış. Vay halimize!
28/05/2009 17:05

Feride Benim Çılgınlığım Olur!

Röportaj yapmak sıkıntılı bir meşgale. Hele ki bir şair, bir deli kız varsa karşınızda. Bir de iddialı değilim abi! deyip, ağzından kılıçlar dökülüyorsa zamana karşı, gelin kolaysa siz röportaj yapın! Esra, dizini kırıp evinde oturmayan kızlardan. Zaten bu kızların çokluğu azlığı tartışılırken, ne kadar da insanı zınk diye durduracak sözler ettikleri gözden kaçıyor.

Esra, Haber7"de Feride"yi aleme duyururken aslında epey kral çıplak, -hatta- alın dünyanızı başınıza çalın! diyor. Geçenlerde Marmara Fm"deki fragmanları kitaplaştı. Bu röportaj o kitap üzerine değil, aksine nasıl bir adem kızıyla karşı karşıya (ya da yan yana) olduğumuzu görmek için yapıldı. Esra ile aynı Rabbe inandığım için mutluyum.

Öfkeyi dinlemeli insan.

Sevgili Esra, şiir yazmak, ya da şair olmak nasıl bir duygu?

Bir böceğin nereye gittiğini merak etmek şiirdir. Kalemle böceğin sırtına vurup yazabilmekse şairlik. Bütün çıkışları kapatıyoruz dedikten sonra girişler ücretsiz demenin bir anlamı yoksa belki şairim demenin de bir anlamı yoktur. Bilmem. Şu ilerleyen zaman belki birazdan gösterir ne olduğumu haddimi de bildirir belki. Bilmem. Atomik şeyler yazıyorum toprağın en küçük yapı taşı olarak. Şair olduğumu hatırlamayacak kadar ölürüm belki. Hiç bilmem.

Esra Elönü neden “dokunan” yazılara imza atıyor? Derdin nedir?

Kılçığı çıkarılmış balık tutma şansım olsa bile tutmazdım. Hazırlıklı olmayı sevmem. Yazmak hazırlıksız yakalanmaktır öyle düşünüyorum sanki. Evet, hazırım dert çekebilirim kıvamı gülünçtür. Neye dokunursam ona dokundururum. Bu kadar.

Radyo programcılığı… Şu devirde zor değil mi? Yani kelimelerin kadri biliniyor mu?

Değil. Çok kolay olması daha zor bence. Kelimelerin kadri bilinmediği için bilenler üstat olur. Radyo pastil gibi erimesi anlık, kana karışması ağır.

Feride, desem… Yani Feride senin neyin olur?

Feride benim çılgınlığım olur. Feride desene.

Şair kadınları az bir milletiz. Yani sırtını şiire yaslamışsa bir bildiğin vardır. Ona karışmayız. Ancak, delirten bir yanı var şiirin. Delirmek bilinçli bir eylem midir?

Bu kedi üstüne başına döker sokakları. Döke döke götürsem şiiri kime ne? Garsonluk gibi bir şey. Deli midir nedir? Dedirtmek güzel şey. Delirmeme el sürdürtmem. O şairliğin keyfidir.

Gazze"ye söyleyin, öfkeliyiz! demiştin sanırım. Öfkeli olan kelimeleri cümleye oturtamaz diye bilirim. Senin kelimelerin sana bir de ödül getirdi. Bu ödül senin için ne anlama geliyor?

Öfke sağırı olup öfke duyuyorum demek hiç inandırıcı değil. Öfkeyi dinlemeli insan. Ve söylemeli. Ödül gelsin diye öfkelenmedim. Ödül öfkemin üzerine geldi. Hoş.

Marmara Fm senin için ne anlama geliyor? Bir sığınak mı, bir ev mi, bir siper mi bir şeylere karşı, ne?

Marmara Fm benim kibrit kutum. Vasati 40 çöp. Çak. Cayır cayır özgürlük benim için burası.

Bütün okuduklarım bana ölmeyi kattı.

Öykücülerden, şairlerden kimleri okursun? Okudukların sana ne kattı?

Emine Teyzeyi okudum. Ölmemesi için hep okuyucağım. Herkesi okuyorum. Emine Teyze başka. Şair ve öykücü olduğundan çok habersiz. Kim ne yazarsa yazsın İbrahim Tenekeci kadar şair olamaz bunu bildim. Bütün okuduklarım bana ölmeyi kattı. Ne âlâ… (a"lar şapkalı olsun:)

Hiciv ne yana düşer, Feride"nin o ıslık çalan kız havasındaki büyüklere ve kokuşmuş sisteme dil çıkarması için ne dersin?

Hımm. Ben dil çıkarırken birileri şapka çıkarıyordu hep böyle oluyor; dil diye bir dergi çıkarsam dur ya dil diye bir dergi çıkarayım ben.

Umutlu musun? (Ne için deme; sadece umut var mı ondan bahset!)

Birilerine umut olmak umutlu olmaktan daha iyi. Umutlu, çiçekli, kelebekli filan değilim. İnanın umutlu değilim. Olsaydım diyet reçeteleri yazardım.

Rachel Corrie ya da insan için kendini feda eden insanların var olduğu bir dünyada yaşamak nasıl bir duygu?

Kötü bir duygu birileri feda ediyorsa canını siz arkada kalansınız. Acının kötülüğü bu.

Okumadan kitap eleştirisi yapanlar vardı… Okumadan internet yorumculuğu yapan nicr cevval ve de münbit yorumcuların var olduğu bir dünyada yaşamak nasıl bir duygu?

Hımm. Hayra yoruyorum hepsini. Dünyanın alışığı olduysanız eğer şaşırmayı gömeceksiniz. Şaşkın gömü.

Haber7 de yazıyorsun. Marmara Fm için fragmanlar yazıyorsun… Bir dönem edebiyat dergilerinde sıkça görüyorduk şiirlerini. Bir şiir dergisi çıkaracağını duyduk? Doğru mu bu?

Haber 7 de kazmaya başladım. Güzel şeyler çıkıyor. Önce bir makara, sonra annemin yüzü, sonra kız gerdanlıkları, sonra kahve, sonra çıkıyor hep sonra çıkıyor her şeyden önce. Bir şiir dergisi çıkaracağım bir tane çıkaracağım sonra yok.

Kılıç kusuyorum!

Esra, yorgun musun? Çağ yorgunu değil misin? Kırılmadın mı?

Evet yorgunum. Kılıç kusuyorum. Niye kırılayım? Kırılırsam içimden dökülür her şey. Kırılacak kadar dost edinmedim. Dostluğa da inanmadım zaten. Hazırlıklıyım her şeye. Aptallık iptal edilmediğine göre kırılmak da faydasız.

Bir çocuk şiiri okur musun bize?

Bir etek diktim bahçeye

Büyüdü ve bir kızı oldu evrenin.

Soğumasını bekledim gökyüzünün

Sıcak karlar şurubundan FerideJ

Teşekkürler Feride"nin ablası.

Hiçbir şey değil…

Efendim.

Konuşturmayı deneyen: Zeki Bulduk

Yorum
İçimdeki Esra!
atiyeözer
makyaj katmanından ulaşılamıyor.Önemli olan düşüncelerin esra abla ön planda tuttuğun değerlerini gözde n geçirmeni dilerim..(seni kırmak ıstemem).Yazılarının devamı dileğiyle..!!
14/06/2011, 14:53
içimdeki esra!
atiyeözer
Düşüncelerinizin çoğunda uyumluyuz.Ama tesettürde makyaj..!!Bana göre makyaj; çektiğin göz kaleminde Rabbim sen gözümü güzel yaratamamışın ben düzeltiyorum(haşa..)Sürülen rujda Rabbim dudaklarım tam dolgun degıl ben hallederım (haşa)..demek.Ön plana çıkmak istemeyişiniz güzel ama çıkışınıza ne demeli?Umrunuzda değil olması güzel ama bu konuda polemiğe girmenize demeli?Genç ve Asi kapalılara gerçekten önder olmak isterseniz bunu bana ve benım gıbılere yurekten hıssettırın.Ben Makyajdan pek derıne
14/06/2011, 14:49
Y
O
Ayse Arman'la olan yaziyi okuduktan sonra ilgimi cekti Esra Elonu. Farkli biri. Alisilagelmisin disinda gorundugu icin insan onun iyi bir Musluman olmadiginimi dusunmeli hemen? Neden illa butun basortulu kadinlar ayni gozukmeli? Tesettur tek sekildemidir? Tesettur nedir? Sadece Turkiye'deki standart sekilmi tesetturdur? Peki Afrika'da, Malezya'da ya da Amerika'da basortusunu farkli baglayan kadin tesetturlu degilmidir? Bencede burda bir cok kez yazildigi gibi once soylediklerine bakalim.
28/02/2011, 12:17
önyargı(1)
fatih kurt
Önyargılı olmanın en kötü yanı önyargılı olduğunu anlayamamak ne yazık ki. Yorum yapan arkadaşlar, yıllardan kalıplaşıp tozlanan yargılarımızdan kurtulalım artık. Hayat bize temelleri çoktan çürümüş derme çatma -sonra da süslenmiş- bir gecekondunun aldatıcı dışgörünüşünü gerçekliğin ta kendisi lanse edilerek, sahte kalıplar üzerine sahte yargılar sahte gerçekler bina edilerek öğretilmiş.
30/03/2010, 01:46
önyargı(2)
fatih kurt
Eğer düşünceleriniz herkesle aynı düşünceler ise onlar sizin düşünceleriniz değildir başkalarından alıp ezberlemişsiniz ve farklı düşünemiyorsunuz demektir. Farklı düşünemiyorsanız farklı düşününce daha önce ne kadar yanlış düşündüğünüzü de bilemezsiniz. Esra hanım farklı düşünüyor diye onu çarmıha germeyin onun yerine ezberlerinizi biraz bazmaya çalışın. Merak edenler için söylüyorum Cemil Meriç\'in Mağaradakiler kitabını okusunlar nasıl birşeyden bahsettiğimi anlarsınız.
30/03/2010, 01:45
neymiş,deli kızmış:)
Kenan Subaşı
nerde o eski başörtülüler,nerde o kelepçelenenler,tutuklananlar,nerde o tıp okumay(ı)-(a) bırakanlar-gitmeyenler,bildiri okuyanlar nerde ? Esra Elönü,takılarıyla,artistik hareketleriyle başörtülülerin ımage maker'ıdır :) Esra Elönü'yü yakında Hülya Avşarın mütedeyyin verisiyonu olarak görebiliriz..Haa,şimdi arkasındaki fanatikleri köpürecek,umrumda değil,ordu kursalar da umrumda değil,Esra Elönü şair değildir,bir de söyleyemediklerini ferideye söyletiyor!ayıp ayıp.çık yürekli ol,söyle esra han
27/03/2010, 21:38
hah
ilknur
bende kapalıyım ve sırf baş örtüsüz bi kız topluluğun içindeyim kimi zaman ilk başlarda kendiniz siyah ceket satan bi mağazada kırmızı ceket gibi hissediyosunuz ama sonra alışıyosunuz. biz bu saçma sapan düşüncelerde oldukça daha çoook gelişmeye çalışırız..
26/03/2010, 19:13
DİİİİİİİKKKKKAAAATTTT AĞIZDAN ÇIKAN HER KELİMEYE DİKKAT!!!!!!!
müslüman
Kalbinde zerre kadar iman olan kimseyi RABBİM sonunda cennetene koyacakken aciz günahkar gaflet içinde olan biz nasaıl oluyorda BÖYLE RAHAT KONUŞABİLİYORUZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ravi : Ebu Zerr
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir kimse, diğer bir kimseyi fıskla veya küfürle itham etmesin. Aksi takdirde, itham edilen arkadaşında bunlar yoksa, kelime kendine dönderilir."
VESSELAM
20/02/2010, 22:00
...
derman
hoşgörü hoşgörü hoşgörü
19/02/2010, 10:04

İlgili Konular