En Çok Okunanlar
Son Yorumlananlar
Namaz Vakitleri
Not Defteri
Not Defteri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esra Elönü müsün Feride misin kardeşim?!
Esra Elönü müsün Feride misin kardeşim?!
Esra Elönü ile Zeki Bulduk konuştu.
Güncelleme: 16:35, 12 Mayıs 2012 Cumartesi

Feride Benim Çılgınlığım Olur!

Röportaj yapmak sıkıntılı bir meşgale. Hele ki bir şair, bir deli kız varsa karşınızda. Bir de iddialı değilim abi! deyip, ağzından kılıçlar dökülüyorsa zamana karşı, gelin kolaysa siz röportaj yapın! Esra, dizini kırıp evinde oturmayan kızlardan. Zaten bu kızların çokluğu azlığı tartışılırken, ne kadar da insanı zınk diye durduracak sözler ettikleri gözden kaçıyor.

Esra, Haber7"de Feride"yi aleme duyururken aslında epey kral çıplak, -hatta- alın dünyanızı başınıza çalın! diyor. Geçenlerde Marmara Fm"deki fragmanları kitaplaştı. Bu röportaj o kitap üzerine değil, aksine nasıl bir adem kızıyla karşı karşıya (ya da yan yana) olduğumuzu görmek için yapıldı. Esra ile aynı Rabbe inandığım için mutluyum.

Öfkeyi dinlemeli insan.

Sevgili Esra, şiir yazmak, ya da şair olmak nasıl bir duygu?

Bir böceğin nereye gittiğini merak etmek şiirdir. Kalemle böceğin sırtına vurup yazabilmekse şairlik. Bütün çıkışları kapatıyoruz dedikten sonra girişler ücretsiz demenin bir anlamı yoksa belki şairim demenin de bir anlamı yoktur. Bilmem. Şu ilerleyen zaman belki birazdan gösterir ne olduğumu haddimi de bildirir belki. Bilmem. Atomik şeyler yazıyorum toprağın en küçük yapı taşı olarak. Şair olduğumu hatırlamayacak kadar ölürüm belki. Hiç bilmem.

Esra Elönü neden “dokunan” yazılara imza atıyor? Derdin nedir?

Kılçığı çıkarılmış balık tutma şansım olsa bile tutmazdım. Hazırlıklı olmayı sevmem. Yazmak hazırlıksız yakalanmaktır öyle düşünüyorum sanki. Evet, hazırım dert çekebilirim kıvamı gülünçtür. Neye dokunursam ona dokundururum. Bu kadar.

Radyo programcılığı… Şu devirde zor değil mi? Yani kelimelerin kadri biliniyor mu?

Değil. Çok kolay olması daha zor bence. Kelimelerin kadri bilinmediği için bilenler üstat olur. Radyo pastil gibi erimesi anlık, kana karışması ağır.

Feride, desem… Yani Feride senin neyin olur?

Feride benim çılgınlığım olur. Feride desene.

Şair kadınları az bir milletiz. Yani sırtını şiire yaslamışsa bir bildiğin vardır. Ona karışmayız. Ancak, delirten bir yanı var şiirin. Delirmek bilinçli bir eylem midir?

Bu kedi üstüne başına döker sokakları. Döke döke götürsem şiiri kime ne? Garsonluk gibi bir şey. Deli midir nedir? Dedirtmek güzel şey. Delirmeme el sürdürtmem. O şairliğin keyfidir.

Gazze"ye söyleyin, öfkeliyiz! demiştin sanırım. Öfkeli olan kelimeleri cümleye oturtamaz diye bilirim. Senin kelimelerin sana bir de ödül getirdi. Bu ödül senin için ne anlama geliyor?

Öfke sağırı olup öfke duyuyorum demek hiç inandırıcı değil. Öfkeyi dinlemeli insan. Ve söylemeli. Ödül gelsin diye öfkelenmedim. Ödül öfkemin üzerine geldi. Hoş.

Marmara Fm senin için ne anlama geliyor? Bir sığınak mı, bir ev mi, bir siper mi bir şeylere karşı, ne?

Marmara Fm benim kibrit kutum. Vasati 40 çöp. Çak. Cayır cayır özgürlük benim için burası.

Bütün okuduklarım bana ölmeyi kattı.

Öykücülerden, şairlerden kimleri okursun? Okudukların sana ne kattı?

Emine Teyzeyi okudum. Ölmemesi için hep okuyucağım. Herkesi okuyorum. Emine Teyze başka. Şair ve öykücü olduğundan çok habersiz. Kim ne yazarsa yazsın İbrahim Tenekeci kadar şair olamaz bunu bildim. Bütün okuduklarım bana ölmeyi kattı. Ne âlâ… (a"lar şapkalı olsun:)

Hiciv ne yana düşer, Feride"nin o ıslık çalan kız havasındaki büyüklere ve kokuşmuş sisteme dil çıkarması için ne dersin?

Hımm. Ben dil çıkarırken birileri şapka çıkarıyordu hep böyle oluyor; dil diye bir dergi çıkarsam dur ya dil diye bir dergi çıkarayım ben.

Umutlu musun? (Ne için deme; sadece umut var mı ondan bahset!)

Birilerine umut olmak umutlu olmaktan daha iyi. Umutlu, çiçekli, kelebekli filan değilim. İnanın umutlu değilim. Olsaydım diyet reçeteleri yazardım.

Rachel Corrie ya da insan için kendini feda eden insanların var olduğu bir dünyada yaşamak nasıl bir duygu?

Kötü bir duygu birileri feda ediyorsa canını siz arkada kalansınız. Acının kötülüğü bu.

Okumadan kitap eleştirisi yapanlar vardı… Okumadan internet yorumculuğu yapan nicr cevval ve de münbit yorumcuların var olduğu bir dünyada yaşamak nasıl bir duygu?

Hımm. Hayra yoruyorum hepsini. Dünyanın alışığı olduysanız eğer şaşırmayı gömeceksiniz. Şaşkın gömü.

Haber7 de yazıyorsun. Marmara Fm için fragmanlar yazıyorsun… Bir dönem edebiyat dergilerinde sıkça görüyorduk şiirlerini. Bir şiir dergisi çıkaracağını duyduk? Doğru mu bu?

Haber 7 de kazmaya başladım. Güzel şeyler çıkıyor. Önce bir makara, sonra annemin yüzü, sonra kız gerdanlıkları, sonra kahve, sonra çıkıyor hep sonra çıkıyor her şeyden önce. Bir şiir dergisi çıkaracağım bir tane çıkaracağım sonra yok.

Kılıç kusuyorum!

Esra, yorgun musun? Çağ yorgunu değil misin? Kırılmadın mı?

Evet yorgunum. Kılıç kusuyorum. Niye kırılayım? Kırılırsam içimden dökülür her şey. Kırılacak kadar dost edinmedim. Dostluğa da inanmadım zaten. Hazırlıklıyım her şeye. Aptallık iptal edilmediğine göre kırılmak da faydasız.

Bir çocuk şiiri okur musun bize?

Bir etek diktim bahçeye

Büyüdü ve bir kızı oldu evrenin.

Soğumasını bekledim gökyüzünün

Sıcak karlar şurubundan FerideJ

Teşekkürler Feride"nin ablası.

Hiçbir şey değil…

Efendim.

Konuşturmayı deneyen: Zeki Bulduk


  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylas
  • facebook'ta paylas
  • Haberi Paylaş
  • Yazdır
  • Arkadaşıma Gönder
YORUMLAR
İçimdeki Esra!
atiyeözer
makyaj katmanından ulaşılamıyor.Önemli olan düşüncelerin esra abla ön planda tuttuğun değerlerini gözde n geçirmeni dilerim..(seni kırmak ıstemem).Yazılarının devamı dileğiyle..!!
14/06/2011, 14:53
içimdeki esra!
atiyeözer
Düşüncelerinizin çoğunda uyumluyuz.Ama tesettürde makyaj..!!Bana göre makyaj; çektiğin göz kaleminde Rabbim sen gözümü güzel yaratamamışın ben düzeltiyorum(haşa..)Sürülen rujda Rabbim dudaklarım tam dolgun degıl ben hallederım (haşa)..demek.Ön plana çıkmak istemeyişiniz güzel ama çıkışınıza ne demeli?Umrunuzda değil olması güzel ama bu konuda polemiğe girmenize demeli?Genç ve Asi kapalılara gerçekten önder olmak isterseniz bunu bana ve benım gıbılere yurekten hıssettırın.Ben Makyajdan pek derıne
14/06/2011, 14:49
Y
O
Ayse Arman'la olan yaziyi okuduktan sonra ilgimi cekti Esra Elonu. Farkli biri. Alisilagelmisin disinda gorundugu icin insan onun iyi bir Musluman olmadiginimi dusunmeli hemen? Neden illa butun basortulu kadinlar ayni gozukmeli? Tesettur tek sekildemidir? Tesettur nedir? Sadece Turkiye'deki standart sekilmi tesetturdur? Peki Afrika'da, Malezya'da ya da Amerika'da basortusunu farkli baglayan kadin tesetturlu degilmidir? Bencede burda bir cok kez yazildigi gibi once soylediklerine bakalim.
28/02/2011, 12:17

İlgili Konular » Esra Elönü |
dunyabizim.com on Facebook