, 23 Ekim 2016
Hangi tv hangi cemaatin

373502

Hangi tv hangi cemaatin?

Artık medya birilerinin tekelinde değil. Türkiye'de bir çok cemaatin televizyon kanalları var.

Tarikat ve cemaatler vizyonunu yaymak için irşad maksatlı televizyon açmaya devam ediyorlar. Bu işler tv ile olur mu olmaz mı, bilemeyiz ama kimileri daldı bu yola, misyonunu unuttu kimileri de hala misyonunu unutmuş değil. 

TGRT ile başladı ilk cemaat yayını!

Türkiye’de dindarların ilk tv kanalıydı; TGRT. Rivayete göre, bileziklerini bozduran kadınlar vardı o televizyonun açılması için.  İnanç Dünyası dışında büyülü camdan ilk Kuran sesi belki TGRT ile gelmişti. Hüseyin Hilmi Işık’a nisbet edilen Işıkçılar cemaatinin Türkiye Gazetesi Radyo Televizyonu; Kuran’la açıldı ancak maalesef dansözle kapatıldı. Şimdi cemaatin radyosu ve TGRT Haber televizyonu devam ediyor yayın hayatına. 

Samanyolu hizmeti

Fethullah Gülen Cemaati 1993’te Samanyolu Televizyonunu kurdu. Muhafazakâr cenah, TGRT ile dolduramadığı boşluğu, yıllar yılı  Samanyolu ile doldurmaya çalıştı. Sır Kapısı vazgeçilmezi oldu dindar ailelerin. Ardından Samanyolu Haber, Mehtap TV, Yumurcak TV geldi.

 

Türkiye'den ve Dünyadan ilim, kültür, edebiyat ve sanat adamlarına, Müslüman kanaat önderlerine, binlerce kitaba, şehirlere, ülkelere ve ümmet coğrafyasına ve daha bir çok kültürel konuya dair yazılar ve haberleri, alfabetik sırayla, Dünyabizim Ansiklopedisi'nde bulabilirsiniz: http://www.dunyabizim.com/tags

 

Canlı kültür gündemini, dergilerin yeni sayılarının bültenlerini, İstanbul ve Anadolu'daki etkinliklerin duyurularını Havadis ve Etkinlik Takvimi kategorilerimizde takip edebilirsiniz.

 

Uydu; tv açmayı kolaylaştırdı

Son olarak uydu üzerinden yayın yapma fırsatı, kolaylık tanıdı  tüm cemaatlere. Risale-i Nur okurları olarak bilinen Okuyucular Cemaati Dost Tv’yi açtı. Müslüman olmaktan utanmayan bir televizyon o.  Hakeza, Akabe Vakfı çevresindekiler, Hilal Tv’yi açtı.  Erbakan Hoca çevresinde toplananlar da artık cemaat sayılırsa, karasal yayını Doğan Grubuna satıp, uydu üzerinden devam etmekteler TV 5’le yayın hayatına. 27156

Geçtiğimiz sene 29 Mayıs’ta Menzil merkezli cemaat, ilk HD özellikli tv kanalını Semerkand TV'yi açtı. Ensar Vakfı çevresi ise Ensar TV'yi internetten yayına başlattılar.  Risale-i Nur talebelerinden bir başka grup ise, Yavuz Bahadıroğlu’nun önderliğinde Moral Tv hazırlığında. Şükür, bu kulvarda kırılmadı heyecanımız. 

Kimlerin yok?

Yahyalılı  Cemaatinin dergisi ve Seyr Fm isimli radyosu mevcut ama hâlâ tv kanalları yok. İskenderpaşa’nın da aynı şekilde Akra Fm’i var yayın hayatında, AK Tv 28 Şubat sürecinde kısa ömürlü oldu. Göründü, kayboldu. Bunda o dönem keyfi verilen cezalar etkili olmuş anlatıldığına göre. Mahmud Efendi Cemaatinin bir kesimi Lâlegül Fm’e sahip ama televizyon açması beklenmiyor. Zîra, cemaatte hâla (bu hâlâ'yı yargılama olarak anlamayınız lütfen; bu tv'siz bir ev tahayyül etmeyi sürdürebilmenin ne kadar zor olduğunu da ifade etmeye yarar 'hâlâ' kelimesi) yaygın görüş, televizyonun eve girmemesi şeklinde. Altınoluk Dergisi çevresinde toplanan Osman Nûri Topbaş Efendi cemaati ve Fazilet Neşriyatı kuran Süleyman Efendi talebelerinin bir televizyon kanalları yok. 

Mehmet Bahadıroğlu haberdâr etti

Yorum
hizbullah cemaati
cihad
hizbullah cemaatinin tv ve radyo kanalları rehber tv ve çağrı fm dir
21/05/2016, 15:11
Cemaat derken
İlhan Çebi
Cemaati İslami ıstılahi bir kavram olarak kabul edersek belki banka reklamı yapmayan kanalları da cemaat kanalı(tv) kabul edebiliriz... Tv5 ile alakalı sunum bence de hoş değil ama bu kadar da tepki gösterilmesi gerekmez tabi Bence Milli Görüşçüler'in sağcılaşıp sığlaşmak ve dünyevileşmektense cemaat görüntüsü arzetmeleri evladır. Bundan gocunmamak lazım. Şunu biliyorum ama ki Erbakan Hoca siyasi sahneye çıkarken şu cemaat bana destek verse diye bir beklentide olmamıştır. Diyeceğini demiştir.
17/08/2013, 21:52
Semerkand tv kimin
Mesut
Semerkand televizyonumuz Menzil grubunun televizyonundur elhamdülillah,ayrıca radyo 15 vardır,ismi Semerkand radyo oldu;dergilerimiz:Semerkand dergisi,Mostar ve aile dergileri vardır.Selam ve dua ile..
13/08/2013, 02:29
ama
rabia
Kadirileri de sayalım lütfen Haydar Hoca nın meltem tv mesaj tv köy tv kadırga tv yayınları icmal dergisi ve yeni mesaj gazetesi var hepinizin istifadesine sunuyorum
01/08/2013, 23:54
semerkant
mesut
semerkant televizyonu ve radyo15 menzil cemaatinindir
27/11/2012, 12:09
tv5
erdem ak
tv5 milli görüş hareketinin olarak ifade edilmeliydi.oradaki ifadeyi yanlış buldum."erbakan hoca etrafındakilerde cemaat sayılırsa" ifadesi çok da uygun değil.elbette bir cemaat grup parti islami bir harekettir.kanal 7 ile yola başlandı ve güzel hizmetlere sebep de oldu.28 şubat sürecinde kanal 7 mazlumların sesi oldu.şimdiki çizgi eleştirilebilir ama düzelir inşallah
21/03/2012, 23:00
âlemci kanal
Cenk
Kanal 7\'de, bu günlerde sık sık eski Yeşilçam filmleri oynuyor. Dün akşam ki filmde, senaryodaki karakterler sofrada muhabbetle rakı içiyor, eğleniyor,birbirlerine sarkıyorlardı. Ne rakının şişesindeki marka karartılmıştı ne de bu olumsuz örnek teşkil eden sahneye!! kesinti yapılmıştı. Kanal 7\'nin içi önce güzelliklerle dolduruldu, sonra boşaltıldı daha sonra da ÜlKE TV ye taşınıldı. Zamanı geldiğinde de, ÜLKE TV\'den de
17/11/2011, 11:46
ribat
m.selman er
konya merkezli ribat cemaatinin ribat fm ve radyo en iç anadolunun en büyük radyosu uydu ve internet yayınları mevcud bunlara iave edelim
03/10/2011, 10:48
Fatih Öz' bey kardeşime
Ahmet Faruk
Bir önceki yorumda "Kanal A" nın Aziz MAhmut Hüdayinin manevi yoluna hizmet ettiği söylenmedi ki!..
Kanalın kurucuları/kurdurucuları bu cemaattendir denildi.
Tv nin ismindeki "A" nın Ankarayı remzettiği hatta sahibinin Melih Gökçek olduğu bir şehir efsanesidir.
İlk defa duyduğunuz bu bilgiyi küçük bir çalışmayla teyit edebirsiniz. Acizane tavsiyem; sonradan pişman olacağınız manevi bağlayıcılığı olan yaklaşımlardan imtina ediniz. .
04/07/2011, 15:04