En Çok Okunanlar
Son Yorumlananlar
Namaz Vakitleri
Not Defteri
Not Defteri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğretmenler izleyin!
Öğretmenler izleyin!
2007 yapımı olan bu film için Hint yapımıdır deyip geçmeyin. 'Yerdeki yıldızlar' ı güzel aktarmış perdeye.
Güncelleme: 15:51, 28 Şubat 2011 Pazartesi

Taare Zameen Par, sinema tarihinde ne var ne yok izleyeyim diyen seyirci tipinden ziyade, özgün denecek örneklerin seyrini önceleyenler için yetkin bir örnek. Konu örgüsüyle olmasa da başkahramanın sergilediği oyunculuk performansı ve yönetmenin örgüyü işleyişindeki samimiyet gerçekten etkileyici.

Taare Zameen ParBu film ne anlatıyor, fabrikasyon eğitim anlayışına bir eleştiri mi?

Disleksi(öğrenme bozukluğu) hastalığı yaşayan küçük bir çocuğun okul hocaları, ailesi, arkadaşları tarafından anlaşılmamasının verdiği acıyla gittikçe içine kapanmasının iç burkan kareleriyle başlıyor film. Derslerinde yaşadığı problemler sonucu hocaları tarafından devamlı azarlanan, anne babasının abi-kardeş kıyaslamasında hırçınlaşan küçük kahramanımız rolünü gerçekliğe hayli yedirmiş.

Ishaan ailesi tarafından çözüm olarak yatılı okula gönderildiğinde hayat gittikçe anlamsızlaşıyor onun için: “boş kaldı gözlerim gözyaşlarım bile terk etti beni sessizlik doldurdu kalbimi hissetmiyorum artık ne acı, ne his terk etti beni bütün duygular sanki boşluktayım sen her şeyi hissederdin anne değil mi anne?” 

Fakat bu umutsuz anlarında yeni resim öğretmeni Nikumbh, onu her haliyle ve duygusuyla anlayıp duyumsayabilen ilk öğretmeni olacaktır. Bundan sonraki kareler seyirciyi akıcılığından hiçbir şey kaybetmeden; Ishaan’ı okulda, hocalarının gözünde ve ailesinin nezdinde beklenmeyen bir yere getirdiği süreçle hoş bir finale taşıyacaktır. Ishaan, bu filmde gösterdiği başarıyla küçük yaşına rağmen en iyi erkek oyuncu ödülünü almaya hak kazanmış.

Filmin başarısında müziklerin de payı var

Karşımızdaki küçük kahraman bu kadar acı içinde yalnızlığa savrulurken filmde bu karelere ve diğer olayların arka planına yedirilen müzikler de izleyenin dikkatini çekecektir. Bu noktada seçimler iyi yapılmış.  Film ayrıca Bollywood’un önemli organizasyonu olarak görülen Filmfare tarafından en iyi film, yönetmeni Aamir Khan da en iyi yönetmen,  Ishaan (Darsheel Safry) da en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Bu film ve küçük kahraman bana Macidi’in “Cennetin Rengi” filmini hatırlattı. Ayrıca bu filmi diğer Hint filmi Slumdog Millionaire ile karşılaştıranlar iki farklı Hindistan fotoğrafından bahsediyorlar. Kıyası dileyen iki film arasında kendisi yapabilir. İzleyeceklere keyifli seyirler…

 

 

Hacer Kor paylaştı.


  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylas
  • facebook'ta paylas
  • Haberi Paylaş
  • Yazdır
  • Arkadaşıma Gönder
YORUMLAR
Müthiş bir film
Mustafa KAYA
Özellikle insanla uğraşan meslek gruplarının ,anne ,baba,abi ,kardeş herkesin izlemesi gereken bir film. Öğretmen arkadaşların izlemesini kesinlikle tavsiye ediyorum. Filmde emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Saygılarımla.
30/12/2012, 11:40
Film
Hatice Ozturk Kinik
Filmi sanAtsal acısı,cekim teknikleri,Hint filmi olması geyiklerine kurban etmeden cocuğu olan,çocuklarla ilgili mesleği bulunan daha ötesinde yüreği olan herkesin izlemesi onerilir
23/05/2011, 13:47
her çocuk özeldir
ayşegül
film konusu ve oyunculuklar bakımından harika. alışılmadık bir şey. ayrıca görsellik, filmin çekildiği mekanlar özellikle filmin sonunda resim yarışması yapılan yer..aman allahım o ne güzellikti. ailecek izlenebilecek (biz izledik, iyi oldu) herkese bir sorgulama yaptıracak film. hatırlatan arkadaşa teşekkür ederim. ama macidinin filmleri ayrı birşey :)
03/03/2011, 20:15
dunyabizim.com on Facebook
TAMAM