, 01 Mayıs 2016
Mehmet Paçacı şimdi nerede

10342

Mehmet Paçacı şimdi nerede?!

Prof. Mehmet Paçacı'nın kitabını biliyor musunuz? 'Çağdaş dönemde Kur'an'a ve Tefsire ne oldu?' Neler olmuş neler?

İlgili Yazılar
İbn Sina tıpçı mıydı
İbn Sina tıpçı mıydı?

İbn Sina tıp ilmini pek de önemsemezmiş! Neden?
30/07/2010 10:10
Halil Halid kime cevap verdi
Halil Halid kime cevap verdi?

'Hilal-Haç Çekişmesi' ve 'Bir Türk'ün Ruznamesi' eserleri neden yazıldı?
29/07/2010 13:01
Alanında çok önemli bir kitap
Alanında çok önemli bir kitap!

Mustafa Demiray'ın "eksik borç" kavramını anlattığı Hak Zail Olmaz kitabı Klasik Yayınları'ndan çıktı. Biz de bu kıymetli kitaba dikkat çekmek istedik..
14/05/2010 12:12
Görünmeyen Umman Ahmed Avni
Görünmeyen Umman: Ahmed Avni

Görünmeyen bir ummanı görüp, derinliğine dalma vaktidir...
26/08/2009 18:06
Arabın Gözü Klasiğin Serisi
Arabın Gözü, Klasiğin Serisi!

Türk yayıncılığının son dönem en başarılı dizilerinden Arap Gözüyle Osmanlı dizisinin editörü M. Suat Mertoğlu ile konuştuk.
12/02/2009 15:03
Kadılar hukuku adam ayırmaksızın uygulardı
Kadılar hukuku adam ayırmaksızın uygulardı

Prof.Dr. Mehmet Akif Aydın'ın 'Osmanlı Devleti’nde Hukuk ve Adalet' kitabı Osmanlı hukuk sistemi ile ilgilenenlerin temel konular hakkında detaycı fakat bütüncül bir yaklaşım ile bilgi edinmelerini sağlayacak ana kaynak niteliğinde bir çalışma. Rumeysa Kılıç yazdı..
01/01/2015 10:10

Bir zamanlar Ankara Okulu'nun önemli bir ismi olan Prof. Mehmet Paçacı'nın Klasik Yayınları'ndan çıkan kitabını biliyor musunuz? 'Çağdaş dönemde Kur'an'a ve Tefsire ne oldu?'... Neler olmuş neler?Çağdaş Dönemde Kur'an'a ve Tefsire Ne Oldu?, Mehmet Paçacı

Mehmet Paçacı ismi Ankara Okulu’yla özdeşleşmiş bir isimdi. Ankara Okulu Yayınları’ndan 2002’de çıkan kitabının ismi Kur’an ve Ben: Ne Kadar Tarihseliz?’di. Bu kitap isminin Türkiye’deki ve dünyadaki İslami anlayışları biraz bilenler için çok şey çağrıştırdığı kesin. İslam modernitesinin/çağdaşlaşmasının savunulduğu ve bu bakış açısının haklı bulduğu gerekçelerin açık edilmeye çalışıldığı bu eserden sonra Paçacı, derin bir iç hesaplaşma yaşamaya başlar.

Gazali, Said Nursi versus Paçacı

Yeni okumalar ve yeni bir bakış açılarıyla içinde bulunduğu kavrayış alanının eksikliğini veya yetersizliğini gören kişilerin, yeni bir söyleme/tavır alışa doğru evrilmeleri tarihimizde nadir rastlanan bir durum değil. Gazali’nin sürekli okuyarak ve düşünerek ulaştığı bütüncül ilmi seviye, okuyana büyük heyecan veriyor hala. Yakın dönemden bir örnek ise Bediüzzaman Said Nursi’dir. İlk Said dediği döneminde daha çok siyasi bir mücadele ve aksiyon içinde bulunan Bediüzzaman, ikinci döneminde ise imanî bir adanmışlık ve sessiz direniş tavrını sabırla yürütür.

İslam çağdaşçıları neler diyorlar?

Mehmet Paçacı’nın yıllarca içinde bulunduğu İslam Çağdaşçılığı’yla yaptığı hesaplaşmayı Klasik Yayınları ‘Çağdaş dönemde Kur’an’a ve Tefsire ne oldu?’ başlığıyla yayımlamış. İslamcılık akımının uç sayılabilecek yönlerini rasyonel bir anlayışla devam ettiren İslam Modernitesi/ Çağdaşçılığı, geleneksel İslami ilimlerin yetersizliğini kabullenerek Batı’da hükümferma olan yöntemlerle tarihsellikleri aşmanın mümkün ve hatta elzem olduğunu iddia eder. Paçacı da ilk döneminde bunları büyük bir gayretle savunmuştur.

Mehmet Paçacı

Paçacı neler diyor?

İkinci döneminde, yani Klasik Yayınları’nca yayımlanmış son eserinde neden bu modernist anlayıştan ayrıldığını, bu ekolün yanlışlarını, yetersizliklerini İslam âlimlerinin tefsir ve diğer alanlarda verdikleri devasa eserleri ince ince tahlil ederek anlatıyor. Bir akımın içinden çıkıp nerdeyse onun tam tersi bir ilmi gelenekte konumlanan Paçacı’nın söyledikleri bu yüzden daha da önem kazanıyor. Çünkü herhangi bir ilmi akımı dışarıdan eleştirenler işin püf noktalarını, özünü anlayamamakla eleştirilir. ( Burada aklıma Mu'tezile'den ayrılan Eşari geliyor nedense...) Oysa Paçacı için bunu söyleyemeyecekler. Bu yüzden modernist diye nitelenen Ankara Okulu’nun, Paçacı’ya nasıl cevaplar verdiklerini görmek ilmi açıdan epey enteresan olur diye düşünüyorum.

Yaklaşık 200 sayfayı bulan bu değerli eserde dokuz makale yer alıyor. Sadece eleştiri yok kitapta. Yeni yöntem arayışları ve önerilerle ufuk açıcı bir okuma serüvenine katılmak isteyenler bu kitabı kaçırmasın. 

 

 

Mustafa Nezihi Pesen bu kitabı heyecanla okuyor

Yorum
Bu kitap hakkında
Murat Kayacan
Bismillah,
Haksöz'ün 218. sayısında bu konuda bir yazı yayınlanmıştı, ilginizi çekebilir bkz. http://www.muratkayacan.net/content/view/406/43/
21/11/2010, 10:24
bu bir yorum degil, uyaridir
Yasin Ramazan
Bir baslikta gecen 'versus' yanlis bir anlamda kullanilmis. Versus "ve" demek degildir, "karsisinda/karsiliginda" demektir. Ilginize.
19/11/2010, 07:32