, 27 Mayıs 2016
Mehmet Paçacı şimdi nerede

10503

Mehmet Paçacı şimdi nerede?!

Prof. Mehmet Paçacı'nın kitabını biliyor musunuz? 'Çağdaş dönemde Kur'an'a ve Tefsire ne oldu?' Neler olmuş neler?

İlgili Yazılar
Tarihi hayatlar üzerinden okumak daha cazip
Tarihi hayatlar üzerinden okumak daha cazip

Abdulhamit Kırmızı, 'Avlonyalı Ferit Paşa & Bir Ömür Devlet' kitabı, biyografiler ve tarihçilik üzerine Hacer Kor'un sorularını cevapladı.
19/02/2015 15:03
Grek estetiği İslam dünyasını nasıl etkiledi
Grek estetiği İslam dünyasını nasıl etkiledi?

Ayşe Taşkent’in 'Güzelin Peşinde' kitabı, 'güzel', 'iyi' ve 'doğru' kavramlarını İslam filozofları Farabi, İbn Sina ve İbn Rüşd açısından değerlendiriyor. Zeki Dursun yazdı..
22/12/2014 15:03
Çöküş devrinde bile eğitime özel önem verdi
Çöküş devrinde bile eğitime özel önem verdi

Abdulhamit Kırmızı’nın 'Avlonyalı Ferid Paşa'sını baştan sona kadar roman okur gibi okumayı tercih ettim; kitabın iki vasfı birden (kaynak olmak ve roman tadı vermek) rahatlıkla karşıladığını söylemek mümkün. Sadullah Yıldız yazdı..
24/09/2014 12:12
İdrak in inşası mı İnşanın idraki mi
İdrak’in inşası mı? İnşanın idraki mi?

Halil İbrahim Düzenli, 'İdrak ve İnşa' kitabında mimarlığın iki düzleminin idrak ve inşa olduğunu ifade edip Turgut Cansever’in mimarlığını bu düzlemler üzerine kendisi tekrardan inşa etmek istiyor. Emin Selçuk Taşar yazdı.
16/07/2014 12:12
Kimler vardı Müslümanlar orada yok iken
Kimler vardı Müslümanlar orada yok iken?

Casim Avcı, İslam ve Bizans İlişkileri kitabıyla, Bizans üzerine, İslam'ın ilk yılları üzerine pek çok soru sormamızı sağlıyor. Mehmet Erken yazdı..
25/04/2014 12:12
Gazali'ye göre İslam'da felsefenin rolü
Gazali'ye göre İslam'da felsefenin rolü

Gazali, İslam felsefesinin zirve şahsiyetlerindendir. Hem fakihtir, hem felsefecidir. Felsefe bilmeden fıkıhla ilgili fikir yürütmenin doğru olmayacağını bize gösterenlerdendir. Recep Şükrü Güngör, Gazali'nin Felsefi Kelamı kitabı üzerine yazdı.
17/02/2014 14:02

Bir zamanlar Ankara Okulu'nun önemli bir ismi olan Prof. Mehmet Paçacı'nın Klasik Yayınları'ndan çıkan kitabını biliyor musunuz? 'Çağdaş dönemde Kur'an'a ve Tefsire ne oldu?'... Neler olmuş neler?Çağdaş Dönemde Kur'an'a ve Tefsire Ne Oldu?, Mehmet Paçacı

Mehmet Paçacı ismi Ankara Okulu’yla özdeşleşmiş bir isimdi. Ankara Okulu Yayınları’ndan 2002’de çıkan kitabının ismi Kur’an ve Ben: Ne Kadar Tarihseliz?’di. Bu kitap isminin Türkiye’deki ve dünyadaki İslami anlayışları biraz bilenler için çok şey çağrıştırdığı kesin. İslam modernitesinin/çağdaşlaşmasının savunulduğu ve bu bakış açısının haklı bulduğu gerekçelerin açık edilmeye çalışıldığı bu eserden sonra Paçacı, derin bir iç hesaplaşma yaşamaya başlar.

Gazali, Said Nursi versus Paçacı

Yeni okumalar ve yeni bir bakış açılarıyla içinde bulunduğu kavrayış alanının eksikliğini veya yetersizliğini gören kişilerin, yeni bir söyleme/tavır alışa doğru evrilmeleri tarihimizde nadir rastlanan bir durum değil. Gazali’nin sürekli okuyarak ve düşünerek ulaştığı bütüncül ilmi seviye, okuyana büyük heyecan veriyor hala. Yakın dönemden bir örnek ise Bediüzzaman Said Nursi’dir. İlk Said dediği döneminde daha çok siyasi bir mücadele ve aksiyon içinde bulunan Bediüzzaman, ikinci döneminde ise imanî bir adanmışlık ve sessiz direniş tavrını sabırla yürütür.

İslam çağdaşçıları neler diyorlar?

Mehmet Paçacı’nın yıllarca içinde bulunduğu İslam Çağdaşçılığı’yla yaptığı hesaplaşmayı Klasik Yayınları ‘Çağdaş dönemde Kur’an’a ve Tefsire ne oldu?’ başlığıyla yayımlamış. İslamcılık akımının uç sayılabilecek yönlerini rasyonel bir anlayışla devam ettiren İslam Modernitesi/ Çağdaşçılığı, geleneksel İslami ilimlerin yetersizliğini kabullenerek Batı’da hükümferma olan yöntemlerle tarihsellikleri aşmanın mümkün ve hatta elzem olduğunu iddia eder. Paçacı da ilk döneminde bunları büyük bir gayretle savunmuştur.

Mehmet Paçacı

Paçacı neler diyor?

İkinci döneminde, yani Klasik Yayınları’nca yayımlanmış son eserinde neden bu modernist anlayıştan ayrıldığını, bu ekolün yanlışlarını, yetersizliklerini İslam âlimlerinin tefsir ve diğer alanlarda verdikleri devasa eserleri ince ince tahlil ederek anlatıyor. Bir akımın içinden çıkıp nerdeyse onun tam tersi bir ilmi gelenekte konumlanan Paçacı’nın söyledikleri bu yüzden daha da önem kazanıyor. Çünkü herhangi bir ilmi akımı dışarıdan eleştirenler işin püf noktalarını, özünü anlayamamakla eleştirilir. ( Burada aklıma Mu'tezile'den ayrılan Eşari geliyor nedense...) Oysa Paçacı için bunu söyleyemeyecekler. Bu yüzden modernist diye nitelenen Ankara Okulu’nun, Paçacı’ya nasıl cevaplar verdiklerini görmek ilmi açıdan epey enteresan olur diye düşünüyorum.

Yaklaşık 200 sayfayı bulan bu değerli eserde dokuz makale yer alıyor. Sadece eleştiri yok kitapta. Yeni yöntem arayışları ve önerilerle ufuk açıcı bir okuma serüvenine katılmak isteyenler bu kitabı kaçırmasın. 

 

 

Mustafa Nezihi Pesen bu kitabı heyecanla okuyor

Yorum
Bu kitap hakkında
Murat Kayacan
Bismillah,
Haksöz'ün 218. sayısında bu konuda bir yazı yayınlanmıştı, ilginizi çekebilir bkz. http://www.muratkayacan.net/content/view/406/43/
21/11/2010, 10:24
bu bir yorum degil, uyaridir
Yasin Ramazan
Bir baslikta gecen 'versus' yanlis bir anlamda kullanilmis. Versus "ve" demek degildir, "karsisinda/karsiliginda" demektir. Ilginize.
19/11/2010, 07:32