, 22 Haziran 2018
Mahmud Shahat İstanbul'da

14206

Mahmud Shahat İstanbul'da!

Mısırlı genç hafız Mahmud Shahat 5 Eylül'de İstanbul'da!

Parlak gelecek vaatlerinde, ışıltılı kariyer heveslerinde, diploma gölgelerinde unutulmuş bir kitaptır Kur’an!

"Şems'e ve onu takip eden kuşluk vakti aydınlığına" andolsun ki; o, Kur'an okuduğu vakit, altından nehirler geçen cennetler geçer gözümüzün önünden. O, Kur'an okuduğu vakit, Rabb’in ‘inşirah’ıyla ferahlanır içimiz. O, Kur'an okuduğu vakit, Ukbe İbni Amir el-Cuheni'yi nasıl dinliyorsa Nebi, öyle içten dinlenmeyi dileriz içimizin ayetlerini.Kur'an

Nota bilgisine sahip değil ama zaten nota da lazım değil

Mısır’ın ünlü kıraat âlimi Enver Shahad’ın en küçük oğlu olan Mahmud Shahad, 1984 yılında Mısır’da doğdu. Henüz 6 yaşında iken dünyayı dolaşan ve gözlerini kapatıp bir başka dünyada Rabb’iyle konuşan küçük Shahad, kralların, belediye reislerinin, meliklerin vicdanına Allah'ın ayetleriyle dokunmayı başarmıştır.

"Seslerinizi Kur'an’la güzelleştirin" hadis-i şerifinin tezahürünü gördüğümüz bu ses, dinleyenin hayretini artıracak bir kıraate sahiptir. Rasttan peste, nihavendden hüzzama geçişi, ayet mealine uygun makamı, karar okuyuşu ve sesindeki kontrol öyle muhteşem ki. Şu an 26 yaşında olan kâri Shahat, hiçbir nota bilgisine sahip değil.

Ne zamandan beri gün yüzü görmüyoruz?

Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi bir sohbetinde; "hepimiz tercihlerimiz kadarız" demişti. Mahmud Shahad'ı ne zaman dinlesem hep bu sözle yüzleşirim. Öğütülerek yürüdüğümüz bütün bu yolların sonunda hangi hedefler koyulmuş önümüze? Hangi amacın peşinde yorularak eskitiyoruz zamanı? Hayat kılavuzumuzu hayatımıza tatbik etmeyeli neler kaybettiğimizi hiç düşündük mü?

Rabb’in, "ne az düşünüyorsunuz" sözü her gün yüzümüze çarpan bir şamarken düşündüğümüz hisse senetleri fark ettirmiyor bile boşluklarımızı. “Müslümanlar Kur'an’dan uzaklaştı uzaklaşalı gün yüzü görmediler” diyen Üstad'a hak vererek segah makamında bir ayetin peşine düşmeyeli çok uzun zaman oldu.

Mahmut ShahatMahmud Shahat 5 Eylül’de İstanbul’da!

Kur'an ayında Kur'an ile dirilmek için, her ayette bir şarkıya dokunmak için Mahmud Shahat, 5 Eylül Pazar gecesi Sultanahmet Camii’nde cennetin şarkısını söylerken coşkulu, cehennemin şarkısını söylerken heybetli, azabın şarkısını söylerken hüzünlü bir ses üfleyecek kalbimize.

Önümüze serilen onca yapay çiçeklerden sıyrılıp bir gül bahçesinin kapısını açmaktır bu. Peygamberimiz "Kur'an’ı başkalarından dinlemeyi severim" buyurarak Abdullah İbni Mesud'u gözü yaşlı dinler ve ayetler üzerine uzun uzun düşünürdü.

Mahmud Shahat, o müşfik sesiyle bizi Allah’a daha çok inanmaya ve uzunca bir tefekküre davet ediyor. Öyle ya! Rabb’in hangi nimetlerini yalanlayabiliriz ki? "Mü'minler ancak o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman kalpleri korkuya kapılır, kendilerine O'nun ayetleri okunduğunda (bu onların) imamlarını artırır ve (onlar yalnız) Rabb’lerine tevekkül ederler" (8/2)

"Hiç akletmez misiniz?"

Akletmeyi ümid ederek…

 

Aleyna Yıldız, Kadir Gecesi’nde sizi bu güzel etkinliğe davet ediyor

Yorum
Fetebarekallahü ehsenal halikin
Osman YOKUŞ
11.ay 2011de dinledim 15 gün işi gücü bırakıp dinledim doyamadım 1000sene dinlense herhalde doyulmaz, mest, mest. allah razı olsun hayatımda böyle bir ses duymadım, süpper üstü Allah cc daha iyisini yaratmayada kadir amenna
28/12/2011, 16:08
İstanbul
Turan Kabataş
Maraştaki katılımın az olduğunu duymuştum. İnşallah İstanbuldaki katılım daha yoğun olur diye ümid ediyorum
25/08/2010, 22:57
Maraş
Cemal Kabar
Mahmood Shahat ne güzel bir qaridir.. Türkiyeye ilk geldiğinde onu dinlemek için maraşa kadar gitmiştim arkadaşlarım bu güzide sesi asla kaçırmayın dinlemeye kesin gidin inşallah..Kalpleriniz temizlensin Kur'an tilaveti ile..
25/08/2010, 14:40

İlgili Konular