En Çok Okunanlar
Son Yorumlananlar
Namaz Vakitleri
Not Defteri
Not Defteri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fethullah Gülen sakal mı bırakacak?
Fethullah Gülen sakal mı bırakacak?
İlyas Vanlıoğlu Hocaefendi'nin hatıralarını içeren kitabında, Fethullah Gülen Hocaefendi'yle sakal ile ilgili bir konuşması aktarılıyor.
Güncelleme: 11:15, 10 Kasım 2011 Perşembe

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun teyze oğlu, talebesi ve kayınbiraderi İlyas Vanlıoğlu Hocaefendi'nin hatıralarını içeren bir eseri var: Ayaklı Medrese. Kitap Rağbet Yayınları'ndan çıkmış.

Hocaefendi'nin hatıraları, iki talebesi H. Kübra Ergin ve Mehmet Ergin'in çabalarıyla kayda geçmiş ve kitaplaşmış. Güzel de olmuş. Bir çok değerli ilim adamımız hakkında hoş şeyler, ince ayrıntılar öğreniyor insan kitabı okurken.15554

Hızır Ali Hoca, Bayram Ali Hoca, Gönenli Mehmed Efendi, Musa Topbaş Efendi, Abdurrahman Gürses Hoca, Tayyip Erdoğan, Turgut Özal, Necmettin Erbakan ve Fethullah Gülen Hoca ile ilgili hoş hatıralar anlatılmış.

İnsan böyle güzel insanların hatıralarını okudukça kendisi için de 'keşke güzel insanlarla olabilsem' temennisinde bulunuyor.

Ben kitaptaki ilgi çekici bir çok anekdottan sadece birini sizlere aktarmak istiyorum.

Fethullah Gülen Hocaefendi ile

İlyas Vanlıoğlu Hocaefendi, Fethullah Gülen Hocaefendi ile İstanbul merkez vaizi iken tanışmış. 'Çok veciz, olgun ve fasih konuşması vardı' diyor o yılları için.

Bir defasında kendisine şöyle takılmış, 'neden evlenmiyorsun?' demiş

O da, 'kalsın, bir eksiğimiz de o olsun' demiş.

'Peki' demiş, 'sakal?'

'Yok' demiş, 'onu bırakacağım. Bediüzzaman bırakmadı diye ben bırakmazlık yapmayacağım. Ama onun da zamanı var inşallah.'

Artık Fethullah Gülen Hocaefendi, İlyas Hoca'nın ve İsmail Ağa cemaatinin sakal hassasiyetini bildiği için mi öyle söylemiştir; yoksa gerçekten de bir gün sakal bırakmayı istemekte midir, bilemiyoruz.

Bizlere düşen, büyüklerden istifade etmek, onları kendimize örnek almak... Onların güzelliklerini kendimize, ailemize, çocuklarımıza, mahallemize taşıyabilmek..

Allah onların hepsinden razı olsun, yollarını bereketli kılsın!

 

Yusuf Ziya Güleç haber verdi


  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylas
  • facebook'ta paylas
  • Haberi Paylaş
  • Yazdır
  • Arkadaşıma Gönder
YORUMLAR
İslami ölçüler ve ölçüsüzlüklerimiz
abdullah ümmetsever
Hadis-i Şerif:Allah,ehli kıbleden dilini tutana rahmet eyleye.Öyle ki elinden gelen en güzel sözden başka bir şey söylemiyor.(Hişam r.a.) Ehli kıbleden birisi hata ettiğinde ilm ehli olanlar şahsını değil ölçülü bir şekilde hatasını dile getirir.Her ağzı olan var\'a yok\'a orda burda laf çarpmaz.Fethullah hocanın yaptığı tüm oluml
15/11/2011, 09:56
Bellietme
Cihat
siyasetten uzağım de kitleleri peşinden sürükle, oy zamanı işlerini gördürcen hükümeti günahkar olmamak için sapına kadar destekle(t), her işine ortak olma sorumluluğunu yükle(t) sonra gıybet etme haaaa deyip korkut.
12/11/2011, 08:22
Everytime İdare
Abdullah Sakallı
Herkesi memnun et ama herkesi idare et herkesi kimseyle cebelleş olma sıfır risk.
12/11/2011, 01:27

dunyabizim.com on Facebook
TAMAM