, 18 Haziran 2018
Saçına ak düşmüş yiğit delikanlı o

9297

Saçına ak düşmüş yiğit delikanlı o!

Alınıp gücenmedi, darılıp küsmedi, bıkıp usanmadı ve yorgunluk nedir bilmedi. Aşkın bir adının da yorulmamak olduğunun en müşahhas örneğiydi.

İlgili Yazılar
Savaşan Afganistan'da Mücahitleri Yazmıştı Bahattin Yıldız
Savaşan Afganistan'da Mücahitleri Yazmıştı Bahattin Yıldız

Bahattin Yıldız, Abdulhamid Muhaciri müstearıyla cepheden notlarını 'Cihad Günlüğü'nde aktarırken, Ferhat Dağcı müstearıyla da 'Savaşan Afganistan' isimli kısmen akademik olarak vasıflandırabileceğimiz bir kitap yazmıştı. Kitapta Afganistan'a dair genel bilgilerden mücahitlerin durumuna ve savaş taktiklerine pek çok konuda bilgi veriliyor. Fatih Pala yazdı.
17/05/2018 10:10
Bizim çocuklar Bahattin Yıldız ı yazdı
‘Bizim çocuklar’ Bahattin Yıldız’ı yazdı

Bahattin Yıldız’ı daha iyi anlamak adına, vefatı sonrası sevenleri tarafından kaleme alınan şiirler ve yazıların derlendiği bir kitap “Ümmetin Yüreği”…
15/05/2013 14:02
Ömer Lekesiz yazılması gerekeni yazdı
Ömer Lekesiz yazılması gerekeni yazdı!

Ömer Lekesiz Yeni Şafak'ta köşesinde İslamcılığı bir kaşık suda boğmaya çalışanlara esaslı "Kar Çiçeği" bir İslamcı ile cevap verdi: Bahattin Yıldız..
04/08/2012 17:05
Bahattin Yıldız şahsiyetiyle güzel bir örneklik sundu
Bahattin Yıldız şahsiyetiyle güzel bir örneklik sundu

Bahattin Yıldız, yaşarken nasıl öğrettiyse güzeli, iyiyi, vefayı, şehadetinden sonra da öğretmeye devam etti. Tuğba Özdemir, onu tanıyanlara 'Bahattin Yıldız sizin için ne anlam ifade ediyor' diye sordu.
17/05/2015 12:12
Cihadı gündemimize taşıyan güzel adam
Cihadı gündemimize taşıyan güzel adam

Bahattin Yıldız sadece kendi çocuklarının değil, tüm yetimlerin babasıydı. Çünkü öyle bir yürek bahşetmişti ki Allah ona, yeryüzünü kuşatıyordu. Hazal Sezgin yazdı..
22/11/2014 16:04
Yiğitliği dağ gibi heybetli olmayı o öğretti
Yiğitliği, dağ gibi heybetli olmayı o öğretti

Bahattin Yıldız'ı tanımak Hindukuş'a, omuzundaki mavzere, kolundaki mermiye nasip oldu. Mücahit Erboğa yazdı..
17/05/2014 11:11

DİRENCİMİZİ YİTİRDİK, FARKINDA MIYIZ?

“Ve ölüm

Bir güvercin

Beyaz

Süzülen masmavi gökten…”

Bir gün bir yerlerde kan bağından daha güçlü bir bağla kenetlenen ve birbirini Allah için seven insanlar, Bahattin ağabeyi konuk edecekler sohbetlerine. Saçına sakalına ak düşen bu yiğit delikanlıyla tanış olmanın hazzını hatırladıkça hüzün makamında söyleşecekler. Aşk ehli bir insanın muhabbet bağından seçilmiş sözlerini derleyecekler:

‘Şehadeti başucu seçeneği yapanlar, İslam için yola çıkanlar durur muydu?’

Duramazdı elbet, durmadı da. Mukaddes bir sevdaya tutulan ve ümmetin derdini yüklenecek kadar geniş yürekli olan Bahattin ağabeyimiz, tutunduğu cümlenin hakkını vererek, yol aldı hayatın ufuklarınca. Yürüdü, koştu ve nihayet otuz yıl önce yarım kalan sevdasına kanatlandı gitti.

 Alınıp gücenmedi, darılıp küsmedi, bıkıp usanmadı ve yorgunluk nedir bilmedi. Aşkın bir adının da yorulmamak olduğunun en müşahhas örneğiydi. Kısacık bir zaman dahi olsa onunla aynı havayı soluyanlar, yüreklerinde titreyen telin nağmeleriyle aşkın en tabii haline bürünürler, yapmacık konuşamazlardı.

“Aşktı alıp verilen altın bir vakitti yaşadığımız

Bir muştuyu algılamanın sürekli gerilimiydi sanki

Unutmadım

Can oynanırdı evlerde yollarda meydanlarda

Can alınıp can verilirdi hiç unutmadım.”

Aşk ehliydi Bahattin ağabeyimiz, her şeyin akıl ölçüleriyle tartıldığı bir dünyada aşkını ve sevdasını küllenmeye terk etmeyen, vakti şehadete ayarlı bir mücahitti. Modern ve sahte bireyler arasında hakikate adanmış bir ömürdü ve adam gibi adamdı. Cesur ve duyarlı bir yürek, vefalı bir dosttu. Herkesin ve her şeyin pörsümeye durduğu bir zamanda, direnen yanımızdı bizim.

Biz Bahattin ağabeyimizi değil sadece, direncimizi yitirdik, a dostlar!

Onun yürek haritasında ve iman coğrafyasında izini süren yiğitleri hatırlayın. Bosna’nın bağrından yükselen çığlığa, Kafkaslarda kök salan diriliş sancısına ve Filistin’den, Keşmir’den… gelen çağrıya kulak verip yola revan olanlar;  mazlumun duasına cevap oldular ve şehadetle şerefyâb… Şimdi onları ananlar; şehitler kervanına onun da adını kaydedecekler.15264

Bir gün 20’li yaşlardaki körpe delikanlılar; gözlerini mukaddes bir hedefe mıhladığında Metin ve Selami’lerin, Bilal ve Fuat’ların… adını hasretle anarken, Bahattin ağabeylerini anmadan geçemeyecekler. Ruhu hiç yaşlanmayan ve ateşi hiç küllenmeyen bir mücahit dervişin şahitliğiyle, daha bir başka okuyacaklar hayatı ve ölümü.

Zarifoğlu'nun tavsiyesi ile yazmış

Yazma geleneği olmayan bir muhitte, ağabeyim dediği bir zarif adamın tavsiyesine uyup tuttuğu notlar, Cihad Günlüğü kitabıyla taşınacak gelecek nesillere. Savaşan Afganistan kitabında yaptığı tespitlerle, bu coğrafyayı bekleyen nice tehlikenin farkına varacaklar. Güllerin Vedası’nda sakladığı öyküleriyle, savaşın örsünde ateş kesilen canları tanıyacak ve şehadetle taçlanan adanmış hayatların rengine boyanacaklar. Canını Allah’a satmanın ne idüğüne, O’nun yolunda olmanın ve ölmenin nasılına onun duru kalemiyle mülaki olmuştu gönüller ve olmaya da devam edecekler.  

Silahın yakıştığı merhamet saçan ellere, kalem ne de güzel yakışmış, diyecekler.

Bir gün şehrin puslu ve kaygan caddelerinde, modern rüzgârlarla savrulurken insanlar, dağlara dikecekler gözlerini. Derin uykulara dalarken şehirler, dağlarda çınlayan bir sesle bölünecek uykular. Tadı kaçacak dünyanın, anlamsız koşuşturmaların. Duracak zaman, mekân donacak ve sözler seçilecek sözlerden, gerisi unutulacak: ‘Ne yaptın Allah için, i’lây-ı kelimetullah için?..’

Etiket kaygısı, sahte kimlikler ve riya kokan ilişkiler ağında biz adamlık sınavından geçmeye devam edeceğiz. Makam, mevki, statü, şöhret ve ten kaygısı; miskinlik ve atalet alaşağı edildiği gün, işte o gün Bahattin ağabey tekrar aramızda olacak. Sehavet, diğergamlık, doğallık ve tevazu bu asrın Ebuzer’iyle yeniden anlam bulacak.

Bulmak isteyenler onda aramışlar ve onunla ermişlerdi muradına. Mesafe koymadan araya, torunu sayılacak yaştaki çocuklarla hemhal olmak neymiş ve nasıl bir özveriymiş kuşak farkını ortadan kaldırıp gençlerle vaktini, ekmeğini, derdini paylaşmak? Kamp ateşlerinin başında sımsıcak bir dostluğa tutunan canlar, doyumsuz çay muhabbetlerinde yiğitlerin sevdasını kuşananlar; neyi kaybettiklerinin farkına varacaklar bir gün. 

Bir gün bir yerlerde hakiki dostluktan dem vururken insanlar, orada Fethi Gemuhluoğlu’nun adının yanına onun da adı eklenecek: Bahattin Yıldız.

Sadece ağabeyimizi kaybetmedik!

Samimiyet, bağlılık, vefa, fedakarlık… ‘Biz, dostluğu ondan öğrendik.’diyenler olacak.

Bir gün yetim çocukların başını okşamak ve ezilmişlere teselli olmak için sınır ötesine uzanan eller, onun da ellerinden tutacak ve onun gösterdiği ufuk çizgisine adım adım yaklaşılacak:

“ Geçmişte biz üç kıtaya adalet ve merhamet dağıtmışız. Şimdilerde sadece bir elimiz merhamet dağıtıyor; gün gelecek, diğer elimiz de adalet dağıtacak.”

Biz ağabeyimizi değil sadece, aşkımızı, duyarlılığımızı, vefamızı, adamlığımızı, doğallığımızı, cesaretimizi ve her şeyden öte direncimizi yitirdik, farkında mıyız? O bizim direnç noktamız, cesaret kaynağımızdı. O bizim adamlığımızın, doğallığımızın sigortasıydı. O bizim vefamızın, duyarlılığımızın işaret taşıydı.

Bir bir yitiriyoruz sağlam ve güçlü yanlarımızı. Yeri dolmuyor gidenlerin ve eksiliyoruz; ama ümidimizi asla yitirmiyoruz hamdolsun. Kaht-ı ricalin yaşandığı bu kıtlık çağında, dimdik kalabilen çınarların gölgesine sığınıyor ve hem dünyada hem de ahirette güzel insanlarla birlikte olma nimetinden bizi mahrum etmemesini, Baki olan rabbimizden niyaz ediyoruz.

Senaryosu yaşanarak yazılan bir yiğitlik destanı var önümüzde. Yaşayabilene ne mutlu ve

ne mutlu adını ve yüz akını geride kalanlara miras bırakanlara!

Mübarek olsun. 

 

Ahmet Türkben özleyerek yazdı

Yorum
Müslümanların Ağabeyisi
Taner Taştekin
-Bahattin Abi!
12/06/2010, 18:10
ALLAH RAHMET ETSİN
Cuma Ağaç
Öldüğü gibi yaşadı, yaşadığı gibi öldü.
30/05/2010, 02:46
direnç noktamızdı
habip
yazıda direncin sembolü veya somut örneği olarak bahattin yıldızın önemiş vurgulanmış. benim anladığım yazar aslında yitirdik derken yitirilmemesi gereken değerlere vurgu yapmış. aşk, vefa, duyarlılık, direniş...
27/05/2010, 15:44
Hayır
Rüştü Özdemir
Direncimiz yitmedi, yitmemeli. Emanet kaldığı noktadan alınıp öpülecek ve düşürmeden koşulacak, koşmalıyız; Eğer gerçekten O'nun kardeşleri isek. Şehid, uyarandır, diriltendir çünki. Allah yolunda öldürülenlerin bize vereceği dirilişdir, yürüyüştür, hatta koşmadır. Değil mi.
25/05/2010, 01:10

İlgili Konular