, 24 Mayıs 2018
Arapların Firuze Kızı Feyruz

17672

Arapların Firuze Kızı: Feyruz

Firuze bir kaftanla çıkmıştı sahneye. Sahne dedimse, bilindik sahnelere hiç benzemiyordu..

İlgili Yazılar
Feyruz Lübnan halkının umudunu artırdı video
Feyruz, Lübnan halkının umudunu artırdı (video)

Arap müziğinin turkuvaz sesli kraliçesi olarak anılan Lübnanlı şarkıcı Feyruz'un hayatı bir belgesele konu oldu. Fransız yapımı belgesel için Beyrut'ta bir gösterim düzenlendi. Belgesel Lübnanlı şarkıcının farklı yönlerine ışık tutarken, Feyruz'un eserlerinin seslendirildiği gösterime ilgi de yoğundu.
15/10/2015 15:03
Mutluluk şudur
Mutluluk şudur!...

ve arka planda Feyruz başlıyor!
03/07/2009 18:06

Arapların Firuze Kızı: Feyruz

 

 

Firuze bir kaftanla çıkmıştı sahneye. Sahne dedimse, bilindik sahnelere hiç benzemiyordu. Bir tapınağın sunak kısmına yerleştirilen kaideler üzeinde yükseliyordu seyredenlerin önünde. Sanki son şarkısını söyleyecek ve bir kuğu gibi kendine kapanıp, bir daha asla nefesi duyulmayacak gibiydi. Yaşı altmışa gelmiş ama yüzünde o çok bildiğimiz Arap acısı vardı.

 

En son Balbek Tapınağının konseri için düzenlendiği yıl gördüm Feyruz'u... Sesi değişmemiş, binlerce genç Arap şarkıcısına inat "Diva" yerli yerinde duruyordu. Bizler onu "Ey Beyrut!" deyişinden, Filistinli çocukların kolları taşlarla kırılırken fondaki kadının ağıtlarından, kralları susturan feryadından tanıyorduk.

 

Daha sonra Beyrut Limanı'nda çektiği filmlerden, Suriye'de fakirlerin bir düğünde nasıl da karınlarını doyurduklarını bizlere gösterdiği traji-komik filminden gördük-bildik-tanıdık.

 

Ancak, Arap modernleşmesinin temel taşlarından birinin de Feyruz ve benzeri sanatçılar olduğunu unutmamak gerekir. Zira, kliplerinde adeta Çalıkuşu-Feride gibi kızlarımıza nasıl giyinip, erkeklere nasıl kostak davranacaklarını öğreten de Feyruz ve benzeri sanatçılardır. Bana göre olumsuz olan bu görüntüye rağmen, Feyruz, Arapların firuzesi olmayı her dem hakediyor. Bir ideolojisi olan sanatçıyı severim.

 

Hele ki iştirakiyundan(sosyalizm) olup da müslümanlara muhabbet duyanlara ben de muhabbet duyarım. Şarkılarıyla eğlendirmekten ziyade, kavga etmeyi, direnmeyi, hayata dört elle sarılmayı öğreten de odur.

 

Google ve youtube'de en çok tıklanan Arap şarkıcı olma ünvanını belki bir gün Amr Diab ya da Hayfa Wehbe'ye kaptırabilir ama kendinden sonra gelen hiçbir Arap şarkıcı, Feyruz kadar nâm salamayacaktır kanaatindeyim. Tabii ki Ummü Gulsüm müstesna!

 

Son not: Sırf Feyruz dinlemek için Arapça öğrenilir! Asfur ve Tayr adlı şarkılarını dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

 

Zeki Bulduk, tavsiye etti.

 

Yorum
feyruz
selami
çocukluğumun efsane sesleri. feyruz, asmahan, ümmü gülsüm.. feyruzun babasının mardinli bir süryani olduğunu okumuştum. işte orta doğu!
27/06/2016, 18:08
.
Nurettin Şahin
bir çok parçasında bahsettiği sevgili aslında kudüstür. habbeytek!
31/12/2008, 08:12
...
Beşinci Mevsim
Feyruz, sesiyle yön veriyor...

Bir de EMEL var Mısırlı...

Ses olarak bence Feyruzdan da öte :)
25/12/2008, 11:01
ümmü gülsüm
ali
ümmü Gülsüm'ü istisna etmeseydin kavga çıkartırdım. teşekkürler
21/12/2008, 20:17
selam ile...
azize
feyruz ablaya da şarkılarına da beyruta da habbaytaka da...filistinde taş atan çocuklarada...en derun selam ile...
21/12/2008, 18:23

İlgili Konular
Feyruz /