, 20 Haziran 2018
İşi vaktinden çok bir Yıldız

24778

İşi vaktinden çok bir Yıldız!

Senabil Vakfı'nda değerli bir hocamız aydının gündemine de sağır kalmayan bir alim tipi için hizmet ediyor.

İlgili Yazılar
Fuat Sezgin'in 'Yasaklı' Kütüphanesi Ne Zaman Türkiye'ye Gelecek
Fuat Sezgin'in 'Yasaklı' Kütüphanesi Ne Zaman Türkiye'ye Gelecek?

Fuat Sezgin’in 'yasaklı' kitapları... Murat Bardakçı'dan Nureddin Yıldız savunması: ''Asıl hedef fetva mekanizması....'' Pakdil diye Özdenören’inin fotoğrafını servis eden medya... Ketebe Yayınevi yayın faaliyetine başladı. Hece Öykü'den Selahattin Demirtaş 'güzellemesi'... 3. Arapça Kitap Günleri başladı. M. Murtaza Özeren haftanın öne çıkan bazı kültür haberlerine değindi.
03/03/2018 11:11
Evlilik ve aile üzerine hangi kitaplar var
Evlilik ve aile üzerine hangi kitaplar var?

'Yok mu aile hayatıyla, evle-evlilikle ilgili kitap? Şöyle vursun-dağıtsın zihinlerimizi, sonra derlesin toplatsın bize kendimizi?' diyenler için küçük bir okuma listesi hazırladı Gül Hanım Gürsoy..
20/06/2014 16:04
Yaşar Kandemir ve Nureddin Yıldız hocalarla 36 saat
Yaşar Kandemir ve Nureddin Yıldız hocalarla 36 saat

Sadullah Yıldız, M. Yaşar Kandemir ve Nureddin Yıldız hocalarla Trabzon'a gitmiş.. Onlarla geçen 36 saatini öyle güzel anlatıyor ki..
29/11/2012 15:03
Kadınlar anneliğe hasret kalmamalıdır
Kadınlar anneliğe hasret kalmamalıdır

Nureddin Yıldız hocanın, hem güncel hem köklü aile meselelerini masaya yatıran kitabı 'Mücahide Kadın', Kur’anî bir perspektifle hayatın her sahasında mücahede hâlindeki mücahide kadının profilini çiziyor. Mehmet Faik yazdı..
10/03/2014 12:12
Sahabe uzmanlığı değil ihl sı esas almıştı
Sahabe uzmanlığı değil, ihlâsı esas almıştı

Nureddin Yıldız Hoca, Hani Din Hepimizindi? adlı kitabında insanların, kelime-i tevhit ile müntesip oldukları dinin sahiplenilmesi ve din adına yapılacak işlerin kimler tarafından yerine getirileceği konusunu irdeliyor..
19/05/2013 12:12
Evde mutlu olmanın ip uçlarını buldum
Evde mutlu olmanın ip uçlarını buldum!

Bir Müslümanın mutluluğu ve iç huzuru evinden başlar. Nureddin Yıldız Hoca’nın ‘Kıblegâh Evler’ isimli kitabı artık yara olan bu duruma parmak basıyor.
26/02/2012 15:03

Nureddin YıldızKapısında Kudüs resmi, odasında dünya haritası olan bir büyüğümüz. Mallarını Allah yolunda harcayanların, içinde yüz dane olan yedi başağa(senabil) benzetildiği ayet önündeki masasında. Yine masasının karşısındaki geniş kütüphanesiyle Senabil Vakfı’ndaki mütevazı odasında ilmî çalışmalarına devam eden bir hoca efendi Nureddin Yıldız.

 

Saat 9'da başlar ders!

13 yıldır Pazar günleri vakfında yaptığı Pazar Dersleri’nde derse tam olarak saat dokuzda başlaması ve bu vakitten sonra da kimsenin derslere girememesiyle tanınıyor. Bu uygulamayı tasvip etmeyenleri de ‘güneşi hiç vaktinden önce ya da sonra doğarken gördünüz mü?’ şeklindeki sorusuyla cevaplıyor.

Nureddin Yıldız

Derslerine, insanların ilk bakışta dikkatlerini çeken başlıklar koyması da bir başka farklılık. Derslerinden bazı başlıklar: “Fil Bile Anladı, Trafikte de Müslümanız, Uzun Yaşamak Elimizde, Sevap Makinesi, Kadın Cariye Değildir” 

 

İlahiyatı neden bıraktı

Dört yaşında babası Hilmi Yıldız Hocaefendinin himayesinde Kur’an’la tanışan ve sekiz yaşlarında hıfzını ikmal eden Nureddin Yıldız Hoca, Gaziosmanpaşa İmam Hatip lisesinden 1980 yılında mezun oldu. Lise yıllarında kâh dergi çıkarıp kâh bir köşede ders yapar vaziyette olduğunu öğrendiğimiz hocamızın o yıllarda pehlivanlığı da meşhurdur. İmam hatip lisesinin akabininde Marmara İlahiyatı kazanan Hocaefendi üniversitedeki bir hocaya sinirlenerek “bu adamın hoca olduğu yerde ben talebe olmam” der ve ayrılır üniversiteden. Emin Saraç hocanın vesilesiyle Mekke Ümmü’l Kura üniversitesine gider. Orada Fıkıh ve Hadis üzerine eğitim alır.

Türkiye’ye geldiğinde Mekke yıllarında tasarladığı Senabil Vakfı ve Sosyal Doku Derneğini hizmete açtı. Vakfın amacını her şeyiyle mücehhez hukukçuların yetişmesine katkı sağlamak şeklinde özetleyebiliriz.

Nureddin Yıldız
Emin hoca, Hilmi hoca, Nureddin hoca
Nedvi ve Nureddin Yıldız
Nedvi ve Nureddin hoca

Hocaları

İlk hocaların babalar olduğunu (ya da olması gerektiği) gerçeğinden, ilk hocasının babası Hilmi Yıldız hoca efendi olduğunu söylemeye hacet yok herhalde. Abdulfettah ebu Gudde el- Kevseri ve Hasan en-Nedvi hocalardan icazetli, merhum Seyyid Kutub’un kardeşi Muhammed Kutub’un talebesi olma özelliğine sahiptir kendisi. Emin Saraç Hocaefendiden de Buharî-i Şerif icazeti olduğunu söylemeden geçmeyelim. Muhammed Kutub'un şu kitaplarından tercüme yapmıştır kendileri: Düzeltilmesi Gereken Kavramlar, Tevhid

Neler yazdı, neler yazıyor

Öldükten sonra yaşamanın ancak bir eser bırakarak mümkün olduğunu söyleyen Nureddin Yıldız Hocaefendi eğitim hayatı boyunca ve 20 yıldır verdiği ders ve seminerleri ile harmanladığı birikimleri neticesinde şu ana kadar 17 eser yayınlamıştır. Talebelerinin yazı kabiliyetlerinin gelişmesine son derece ihtimam gösteren hocamız bu meyanda Genç Doku ve Kırıkkalem isminde iki dergi çalışmasını desteklemektedir.

Nureddin Yıldız, Kıblegah EvlerToplumun temel yapısı olan aile ve çocuk konusuna ayrı  bir önem veren Nureddin Yıldız hocamız huzur ve medeniyetin beşiği olan evlerimizden neşet edecek bir saadetin toplumu sürükleyebileceğinden bahsederek, asıl huzuru evlerinde bulmak isteyenlere rehber niteliğinde bir kitabı da var: Kıblegâh Evler. Firavunun zulmünden şikâyet eden İsrailoğullarına hitaben Musa aleyhisselamın ‘Evlerinizi Kıbleleştirin(Yûnus 87)’ sözü ışığında harika bir namaz-ev kitabı. Camiden evlere değil; evden camiye, sokağa, şehirlere bir toplum inşası…

Fani ömürlerine Allah’ın verdiği bereketle kendi cehdlerini birleştirerek çokça iş sığdıran ümmeti Muhammed’in önder şahsiyetlerini farklı bir üslupla İşi Vaktinden Çok Olanlar kitabında görüyoruz. “Ömürlerinden fazla yaşayıp, ecelleriyle ölmeyen, kalplerde halen yaşayan insanların bilinmesi hayatını israf edenler için önemli bir ders malzemesidir” dersini ilk bakışta çıkarabiliriz.

Eserlerlerinden bazılarının isimleri şunlardır: Mü’min Kimliğimiz, Edep ve Amel, Medine Raporu, Hani Din Hepimizindi?

Nureddin Yıldız Hocaefendiye Allah’tan sağlık, sıhhat ömrüne bereket niyaz ediyorum. 

Eserlerine www.tahlilyayinlari.com adresinden ulaşabilirsiniz .

 

A. Ömer Çelik hürmetle anlattı 

aomercelik at yahoo.com

Yorum
alimin kıymetini bilmek
....
selamın aleykum çok kıymetli hocam Rabbim ömrünüze bereket bedeninize sağlık ve afiyet versin hizmetlerinizi daim ve makbul kılsın bizide sizin ilminizden nasibdar kılsın
10/12/2013, 18:36
degişim
Enes tünel
nurettin yıldız hoca efendiyi 2 yıldan beri takip ediyorum hayatımda cok şeyin degişmesine vesile oldu mevlam ondan gani gani razı olsun her pazargünü bayram paşadaki derslerini takip ediyorum sizlerede tavsiye ediyorum degişim istiyorsanız saygılar
21/09/2012, 14:39
Allah Hoca efendiden razı olsun
Allahın bir kulu
Yazdığı kitapların sonuncusunu okuyorum şuan.Hayatımda çok şey değişti.Elhamdulillah.Size de okumanızı ısrarla tavsiye ederim.Rabbim böyle Hoca efendilerin yolunu acik eylesin.
02/07/2011, 17:27
Rabbim Hoca efendiden Razi olsun
MEHMET YILMAZ
Nurettin Hocamin sadece bir defa sohbetini canli olarak dinlemek nasip oldu. Haytimda cok sey degisti. Rabbim yolunu acik eylesin. kiblegah evleri ve isi vaktinden cok olanlari okudum. SÜPER AKICI: ANLASILIR HER KESIMDEN INSANIN ANLAYACAGI SEKILDE : ALLAH AMANET OLUN. ALMANYA-ELSENFELD
02/04/2011, 20:24
hizmet
ali osman hamza
ankaradan yazıyorum hocamızı kon.tv ve radyo hedef ten taip etmeye çalışıyorum keşke hocamızın programlarını(CD DVD MP3 vb. bir şekilde elbette bir ücret karşılığı) elde edebilme şansımız olsa ALLAH için çok güzel olur.hem de başka kardeşlerimize de faydalı olabiliriz diye düşünüyorum.ALLAH muvaffak eylesin.çok sağolun
08/02/2011, 20:33
teşekkür
ali osman hamza
kıblegah evler/ bu zamanın sabrı kitaplarını okudum diğerlerini de okuyacağım inşaallah kıblegah evler dehşet bir kitap.ben müslümanım diyen herkesin okumasını gerçekten çok istiyorum Allah hepinizden razi olsun
24/01/2011, 19:01
teşekkür
heda kose
gercekten mükemmel bir kitab şuan okuyorum kıblegah evler hocamıza çok teşekkur ediyoruz bu kitabı bütun herkese şiddetli bir şekilde tavsiye ediyorum
20/10/2010, 16:41
Hoca gibi :))
elif kurutçu
Nureddin Yıldız Arkadaşlarımın babası :)))
Gerçekten ilmide güzel kendide güzel çocuklarıda güzel :))
Abimler sürekli dinliyolar ve Nureddin hocanın ilmini çok beğeniyorlar 3 sene sonra arkadaşımın babasının Hoca olduğunu ve abimlerinde beğeniyle dinlediğini öğrenince ne kadar şaşırdım bilemezsiniz :))
22/06/2010, 22:07
ümmet
ümmet
ümmet çalışıyor... böyle güzel hocalarımızın varlığı bizleri fazlasıyla müsterih ediyor.
10/01/2010, 14:06

İlgili Konular