, 21 Temmuz 2018
Zorluklara rağmen başaranların hik yelerini yazdı

5467

Zorluklara rağmen başaranların hikâyelerini yazdı

Kendisi de bir engelli olan Turan Yalçın, engelleri aşarak büyük işler başaran isimlerin başarı hikâyelerini 'Engelleri Aşanlar' adlı kitabında anlatıyor. Mustafa Uçurum yazdı.

İlgili Yazılar
Şener İşleyen'den Bir Vahşi Romanı Rammah
Şener İşleyen'den Bir Vahşi Romanı: Rammah

Gözünü kan bürümüş bir katilden peygamber sevdalısı bir sahabeye dönüşen Vahşi’nin hayat hikâyesinin anlatıldığı Şener İşleyen’in 'Rammah' romanı hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
27/01/2018 08:08
İyiler Doğrular Her Zaman Kazanır
İyiler, Doğrular Her Zaman Kazanır

İsa Alpaslan’ın 'Tutumlu Aslan' adlı kitabında kahramanları hayvanlar olan masallar yer alıyor. Masalların öğüt veren bir tarafı da vardır. Mustafa Uçurum yazdı.
19/11/2016 08:08
Klasik Bir Kişisel Gelişim Kitabı Değil Kafka nın Böceği
Klasik Bir Kişisel Gelişim Kitabı Değil Kafka’nın Böceği

Selçuk Alkan’ın ''Kafka’nın Böceği'' kitabı, klâsik kişisel gelişim kitaplarından sıkılanlar için okumaya değer bir çalışma. Bazen bir masalın efsunlu tütsüsüyle yol alırken bazen de bir destanın hoyrat seslenişini bulabilir okuyucu. Mustafa Uçurum yazdı.
23/06/2016 08:08
Tarihe bir belge olarak kalacak bu cevaplar
Tarihe bir belge olarak kalacak bu cevaplar

Nurettin Durman, yazar ve şairlere sorular sormuş, onların çocukluklarından başlayarak yazma serüvenlerine şahitlik etmiş. Mustafa Uçurum, Durman’ın 'Yazmak ve Yaşamak' adlı bu çalışması üzerine yazdı.
28/06/2014 10:10
O ndan gelen her şey güzeldir
O’ndan gelen her şey güzeldir!

Ferudun Özdemir, 'Allah Var, Problem Yok!' kitabında zor günlerin er geç biteceğini, kötülerin hesapları varsa Allah’ın da bir hesabı olduğunu söylüyor. Adem Özbay yazdı..
24/04/2014 10:10
Allah sevdiği kulu nasıl korur
Allah sevdiği kulu nasıl korur?

Bu soruyu duyar duymaz benim gibi, 'Çok güzel korur!' demişinizdir muhakkak. Hepimizin hayatında, 'İşte burada bittim!' dediği anda, bir görünmez elin elimize yapışıp, bizi bilinmezliklerden bir aydınlığa çıkardığına şahit olmuşuzdur. Adem Özbay yazdı.
29/01/2014 10:10

Başarmak, her şeye rağmen başarmak. Özellikle engelli olarak başarmak tarifi imkânsız bir mutluluk olsa gerek. Hayatın tüm yükünü ardında bırakarak, bütün sıradanlıklardan sıyrılarak başarmak. Küçük bahanelere sığınarak yürüdüğü yoldan geri dönenler, yarı yolda kalanlar varken; engelini hiçe sayarak başarı basamaklarını emin adımlarla çıkanlar, bu dünyada takdiri en fazla hak edenlerdir.

Turan Yalçın, engelli bir yazar. Ortaokul sıralarında geçirdiği bir rahatsızlıktan sonra işitme gücünü kaybeden Yalçın, buna rağmen yılmadan hayata tutunan ve örnek çalışmalara imza atan bir isim. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Memur olarak şimdi çok sevdiği kitaplar arsasında görevini sürdürüyor. Kütüphanede çalışan Yalçın, kitaplar yazarak, gençlere seminerler vererek engelli olmanın aslında başarmak için engel olmadığını anlatıyor.

İnsana hiçbir şey engel değildir

Turan Yalçın’ın “Engelleri Aşanlar” kitabıbelki bu alanda birçok kez ele alınan bir konuya değiniyor ama bu çalışmayı önemli kılan en önemli ayrıntı, yazarın da bir engelli olarak başarılara imza atmış olmasıdır. Kitabın sonunda kendi hikâyesini de anlatan Yalçın’ın hayatı boyunca nasıl engellerle karşılaştığına şahit oluyoruz. “Başaramaz, yapamaz” diyenlerin tersine Yalçın, eline aldığı her işi büyük bir başarı ile sonlandırıyor.

Yazarın kitapta sıklıkla vurguladığı nokta şudur: İnsana en büyük engel ancak kendidir. İnsanın başaramayacağı şey yoktur hayatta. Yeter ki istesin, yeter ki azmetsin. Bu kitap, aslında bir şeyler yapmak için kendinde güç bulamadığını söyleyerek küçük bahanelerin arkasına gizlenenler için bir ibret abidesi olabilecek bir çalışma.

Engeli bulunan kişilerin hayata sımsıkı tutunarak ortaya koyduğu çalışmaları görünce, bazen bahane diye sıralanan her şeyin ne kadar basit olduğuna kanaat getiriyoruz kitabın sayfaları arasında ilerlerken. Önce içindeki engelleri kaldırmalı insan. Küçük hesapları bırakarak büyük sevdalara yelken açmalı ki alacağı yol uçsuz bucaksız olsun.

Her kesimden isim yer alıyor kitapta

Turan Yalçın’ın kitabı derinlemesine çalışılmış bir eser. Toplumun her kesiminden, tarihin uzak zamanlarından günümüze birçok isim yer alıyor kitapta. Beethoven de var kitapta, Metin Şentürk de. Tevfik Fikret’in yanında Neyzen Tevfik de başarılarıyla anlatılıyor.

Daha önce engelli olduğunu bilmediğimiz isimlerin hayat hikâyeleri de ilginç kesitlerle kendine yer buluyor. Örneğin Tevfik Fikret. Şairliğiyle tanınan Fikret’in engeli çok ilginç gelebilir okuyuculara. Fikret’e konulan teşhis; ruhsal ve duygusal engel.

Edison’un işitme kaybı, dünyanın en büyük bestecisi Beethoven’in işitme engelli oluşu, Cemil Meriç’in yaşam mücadelesi, Shakespeare’nin bedensel engelli oluşu gibi birçok örnek kitapta dikkat çekici tespitlerle anlatılmakta. Bedensel engelli olarak büyük bir coğrafyaya hükmeden Büyük İskender’in yaşam öyküsü de kitapta yer alan hayatlar arasında.

Engelleri Aşanlar, Turan Yalçın’ın anlatımıyla gençlere örnek olacak hayatlar sunuyor. Azim denen ipe sımsıkı sarılmak için bir kez daha yüreklendiriyor içinde azim kırıntısı olanları bile. Kitabın girişindeki tespitte de vurgulanan bir nokta çok önem arz etmekte. Engelli olarak anlatılan isimlerin tümü de kitap kurdu denecek kadar kitaplara tutkulular. Vakit geçirmek ve avunmak için değil, daha da başarılı olmak için kitaba sarılıyor bu isimler.

Şimdi tüm bahaneleri bir kenara bırakarak bir kez daha kalkmalı ayağa. Aşılacak engel çok, vakit belli değil. Beklemeye gelmeyen zamanlardan geçiyoruz.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Yorum
Kitaba yorum
emine
Aslında yazar yazdiklarin da çok haklı .biz sağlam insanlar nedense birşeyleri yapmamak için çok bahaneler buluyoruz belki de bu bahaneler yaşama sevincimizin olmamasındandir birşeyleri yapmak için belki de itici güçlere ihtiyacimiz var ne için kim için sorularımız var
08/04/2016, 01:35