, 22 Haziran 2018
Güzel okunan ezanlar da var

7644

Güzel okunan ezanlar da var!

'İki duâ vardır, aslâ reddedilmez veya çok nâdir reddedilir: Ezân esnâsında yapılan duâ ile Allâh yolunda cihâd ederken insanların birbirine girdikleri andaki duâ.'(Ebû Dâvûd, Cihâd, 39/2540)

İlgili Yazılar
Gür sesi mümine rahmet düşmana gazap
Gür sesi mümine rahmet, düşmana gazap

Mescid-i Nebevî'de Sevgili Peygamberimiz'in döneminde müezzinlik hizmetini icra eden dört sahabeden biridir Abdullah b. Ümmi Mektûm. Ahmed Sadreddin yazdı.
27/04/2015 10:10
Efendimiz'in okşadığı saçlarını kesmedi
Efendimiz'in okşadığı saçlarını kesmedi

İslam'la müşerref olmadan önce büyük kin güttüğü Resulullah Efendimiz Aleyhisselam'a öylesine âşık olur ki, okşadığı alnına düşen saçlarını hiç kesmez Ebû Mahzûre. Ahmed Sadreddin yazdı.
06/05/2015 10:10
Müslümanların gönlünde daima özel bir yeri var
Müslümanların gönlünde daima özel bir yeri var

Bilâl-i Habeşî Hazretlerinin hem ashab-ı güzînin hem de Asr-ı Saadet'ten sonra gelen Müslümanların gönüllerinde daima özel bir yeri vardır. Ahmed Sadreddin yazdı.
22/04/2015 10:10
İbn Arabi hazretleri ezanı nasıl yorumluyor
İbn Arabi hazretleri ezanı nasıl yorumluyor?

Fütuhât-ı Mekkiyye gibi eserler bizi gavurun bağıyla derdest edilmemiş bir dönemin Müslümanının ne kadar ince bir zevke ve manevi olgunluğa erişmiş olmasını göstermesi bakımından benzersiz örnekler sunuyor. Ahmed Sadreddin yazdı.
10/04/2015 12:12
Burhan Öcal sıkıyönetim istedi
Burhan Öcal sıkıyönetim istedi!

Özellikle sabah ezanı okunurken İstanbul'un tüm camilerinden yüzlerce farklı müezzinin okuduğu ezanı kaydetmek ne heyecan verici olurdu.
31/08/2009 18:06
İstanbul'un ezanı da bir başka
İstanbul'un ezanı da bir başka

İstanbul'da en iyi ezanı kim okur? İstanbullulara ve İstanbul'u gezmeye gelenlere sorduk.
17/06/2011 10:10

Uzak komşularımızdan bir çocuk, arabesk ritmi tam tutturamasa da “Ben ne yaptım kader sana” diye terennüm ediyor. Şarkıda ben de biraz gezindikten sonra Müslüm Gürses’in ezan okuyacağını bildiren habere geliyorum. Haberi televizyondan izledik. Sonra televizyonsuz evimize geri döndük. Muhtemelen şimdiye kadar okumuştur. Henüz dinlememiştim ve Müslüm Gürses’in ezanından bizim ezanlarımıza geldi gezintim.

Kocatepe Camiiİlk ezanı Habeşli Bilal (ra) okuyor, Medine’de. Önceleri “namaza, namaza” diye insanlar çağrılırken, Abdullah bin Zeyd ve sahabeden birkaç kişinin daha rüyası üzerine ve Peygamberimiz’in (sav) tasdiki ile ezana kavuşuyoruz.

Osmanlı zamanında Kur’an gibi ezan da güzel sesle süsleniyor. Musikiyi bir şifa aracı olarak da kullanan ecdad, ezanı da makamla okuyor. Her vaktin ezanı, o vaktin halet-i ruhiyesine uygun görülen makam ile can buluyor.

Genellikle;

Sabah ezanı: Dilkeşhâverân, Saba makamı,

Öğle ezanı: Rast makamı,

İkindi ezanı: Hicaz makamı,

Akşam ezanı: Eviç, Segâh makamı,

Yatsı ezanı:Uşşak, Beyâti, Rast makamlarında,

Sala: Hüseyni makamında okunuyor.

 

CamiiTrafiği Durdurun!

Anlatılan o ki, Hafız Kemal Efendi öyle bir ezan okurmuş ki, duyanlar hiç bitmesin arzusu ile dinlerlermiş. Kemal Efendi, müezzinliği İstanbul'un işgal yıllarına rastladığı için, biraz da ayrı bir hüzünle okurmuş ezanı. İstanbul'un o kötü günlerinde Hafız Kemal Efendi Şehzadebaşı'ndaki Nevşehirli İbrahim Paşa Camii'nin minaresine çıkmış, yatsı ezanı okuyacak. İstanbul işgal edilmiş ya, Hafız'ın yüreği zaten yanık. Öyle bir okur ki, o sırada seyrüseferi idare etmekte olan İtalyan polis memuru Hafız Kemal Efendi'nin okuduğu ezandan etkilenir, trafiği durdurur ve ezanı sonuna kadar can kulağıyla dinler.

 

Ezandan Mülhem

Öyle güzel ezanlar, şairlerimize de şu misal şiirler yazdırmışlardır: Tevfik Fikret, Sabah Ezanında; Ahmet Haşim, Allahu Ekber; Mehmet Akif', Ezanlar; Yahya Kemal de, Ezân-ı Muhammedî.

 

Oku da Anlayalım!

Türklüğün şanından mıdır bilmiyoruz!, ezan bir ara Türkçe okunmuş. 30 Ocak 1932 tarihinde ilk Türkçe ezan, Hafız Rifat Bey tarafından Fatih Camii’nde okundu. 3 Şubat 1932 tarihine denk gelen Kadir Gecesi’nde de, Ayasofya Camii’nde Türkçe Kuran, tekbir ve kamet okundu. 18 Temmuz 1932 tarihinde Diyanet İşleri Riyaseti, ezanın Türkçe okunmasına karar verdi. Takip eden günlerde, yurdun her yerindeki Evkaf Müdürlüklerine Türkçe ezan metni gönderildi. 1932 yılından 1950 yılına kadar, 18 (yazı ile on sekiz) seneden sonra Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle beraber DP'lilerin 16 Haziran 1950 'de TBMM'nin aldığı bir karar ile bu uygulamaya son verildi. CHP’liler de, DP’lilerle birlikte, yasanın kaldırılması için oy kullanmışlar. 

 

CamiiAllah aşkına okuma!

Hoparlörlerle sesi yükseltilen, manası ve ruhu zayıflatılan ezanlar… Sadi anlatıyor: "Seyahat ettiğim şehirlerden birinde bir gün minarede ezan okuyan birini gördüm. Sesi o kadar bed idi ki, Istahr Kalesi'nin dibinde bağırsa kale yıkılırdı. Ezanı bitirdikten sonra ona sordum: Kardeş sen bu ezanı kaça okuyorsun? Cevap verdi: O ne biçim söz, ben Allah rızası için okuyorum. Ben de ona: Öyleyse Allah aşkına okuma! dedim.”

Demek ki bin yıl önce de hakkı verilmeden okunan ezanlar varmış.

 

O zaman ne yapmalı?

Güzel ezan okuyanları bulup dinlemeli!

Sahi eskileri yüceltmecilik bir hastalık mıdır? İyi ezan okuyanlar geçmişte mi kalmıştır yoksa biz mi aramıyoruz işini güzel yapanı???

Ezanı kötü okuyor herkes haberlerinden bıktık, onlar yüz vercek de değiliz!

Bize ezanı güzel okuyan müezzinlerden haber verir misin güzel okur?!

 

Rabia Kardaş okudu, dinledi, yazdı.

Yorum
güzel yazı
huzeyran
Rabia Hanım insanı yormadan meselenin özünü yerli yerinde vermişsiniz. Teşekkürler bu güzel yazı için.
Nenem anlatmıştı: İnançsız birisi minarenin yanından geçerken ezan okunmasına şahit olur ve okuyana küfür eder. Sesini horoz sesine benzetir. Ondan sonra olan olur ve adam horozo döner. İşte bundan dolayı kötü ses de olsa iyi ses de olsa ne zaman ezan dinlesem pek laf etmemeye çalışırım.
Aman derim.

Kolay gelsin
02/09/2009, 18:34
Makamlar
Melih Koşucu
Her vaktin ezanını doğru makamıyla birlikte güzel okuyan müezzin bilen varsa sahiden haber versin. Benim ikamet ettiğim yerde dahi öğle ezanı makamıyla sabah ezanı okuyan var.
02/09/2009, 16:31
Güzel Ezan
pertev nizam
Evimizin dibine cami yapıldığında çok sevinmiştik, sabah ezanını duyarak kalkacağız artık namaza diye. İlk başlarda çok güzel sesli bir müezzinimiz vardı fakat gitti. Şimdi cemaatten biri gelip okuyor ve o kadar kötü okuyor ki, Allah affetsin, ezan bitsin diye bekliyoruz! Bu haberdeki çağrıya uyup bir gün camiye gideceğim ve ezanı ben okuyacağım. Müezzinlik yapmadım hiç, ama sesim güzeldir, denesem ne çıkar?
02/09/2009, 14:41

İlgili Konular
Ezan /