, 21 Ağustos 2017
İtikaf kaybettiklerimizi hatırlatan bir fırsat

4103

İtikaf kaybettiklerimizi hatırlatan bir fırsat

İtikafa girdiğinizde doğal olarak dünya ile iletişimi kesiyorsunuz. Namaz, tefekkür, okuma eylemleri harici işiniz yok. Cihad Meriç yazdı.

İlgili Yazılar
Ahmet Rasim den Bir Ramazan Hatırası Oburlar Oburu Baba Yaver
Ahmet Rasim’den Bir Ramazan Hatırası: Oburlar Oburu Baba Yaver

Ahmet Rasim’in 3 Ramazan 1331'de Tasvir-i Efkar gazetesinde yayınlanan 'Oburlar Oburu Baba Yaver' başlıklı yazısını alıntılıyoruz.
18/06/2017 11:11
Hangi Ramazan'ı yaşıyoruz
Hangi Ramazan'ı yaşıyoruz?

İsmail Kara'nın Ramazan ile ilgili Server Bedii'den yaptığı bir alıntıyı Dergah dergisinden çalıntılıyoruz.
23/08/2009 17:05
Yoğunlaştırılmış ve Hızlandırılmış Bir Eğitim Sürecidir Ramazan
Yoğunlaştırılmış ve Hızlandırılmış Bir Eğitim Sürecidir Ramazan

Kayseri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven geçtiğimiz günlerde 'Ramazanın Kazandırdıkları' başlıklı bir sohbet gerçekleştirdi. Fatih Pala sohbetten notlarını aktarıyor.
15/06/2017 08:08
Mustafa Kara'dan Ramazan-ı Şerif'i Selamlayan Bir Derleme
Mustafa Kara'dan Ramazan-ı Şerif'i Selamlayan Bir Derleme

Mustafa Kara, bu Ramazan’da da bir derleme kitapla selamladı bizleri. ‘Ramazan Kitabı’ adını taşıyan bu kitapta Prof. Dr. Bilal Kemikli’den Prof. Dr. İsmail Kara’ya, Mustafa Kara’nın telif makalelerinden Mustafa Kutlu’nun denemelerine kadar birçok yazarın birçok türde eseri var. Ahmet Serin yazdı.
08/06/2017 08:08
Ramazan tenbihnamelerinde neler varmış
Ramazan tenbihnamelerinde neler varmış?

Şaban ayının sonlarında “Ramazan Tenbihnâmesi” adı altında halka yönelik bir dizi emir yayınlatılarak, halk, dinî ve ahlâkî davranışlarına dikkat etmeleri hususunda uyarılırmış, padişah tarafından..
22/07/2012 12:12
İtikaf güzelliği seni bekliyor heyecanla
İtikaf güzelliği seni bekliyor heyecanla

Ramazan ayının saymakla bitiremeyeceğimiz kadar güzelliği var. Bunlardan biri de itikaf sünneti. Bir şekilde bu ibadeti ifa edebilsek ne güzel olur.
17/07/2014 14:02

"Kalbde yer etmiş bir kibri kazımak, dağları iğne ile kazmaktan daha zordur." (Ebu Haşim Sufi) İşte hayat bize bu ve benzeri kirleri kalbten temizlemek için verilmiş bir fırsattır. Ramazan bu iş için seçilmiş özel bir zaman dilimidir. Ramazan içinde son on gün daha da özeldir. Sevgili Önderimiz Ramazan'ın son on günü itikafa girmiştir ve ümmetine bu eylemi tavsiye etmiştir.

İtikaf neden bu kadar önemli? İnsan hayat denen mücadele içinde ister istemez kendini bir şeylere kaptırıyor ve farkındalığını kaybediyor. İşte itikaf kaybettiklerimizi bize hatırlatacak fırsattır. Hayatın hengamesinde savrulurken rıza için sadece Rabbimiz ile iletişimde olacağımız bir fırsattır. İtikafa girdiğinizde doğal olarak dünya ile iletişimi kesiyorsunuz. Hayatınız cami içinde şekilleniyor. Namaz, tefekkür, okuma eylemleri harici işiniz yok. Dünya ile tek iletişiminiz abdesthane.

En güzeli itikafa on gün girmek; fakat buna mesai koşullarından dolayı herkesin fırsatı olmuyor. Büyüklerin tavsiyesi imkanlar dahilinde kaç gün girebiliyorsan gir. Hatta namaz için camiye girdiğinde bile son on gün itikafa niyet et.

Ben son yıllarda büyüklerin tavsiyelerine uyarak imkanlar ölçüsünde itikafa girmeye çalıştım. Ve Rabbim geçen sene on gün girmeyi de nasip eyledi. Hatta kişisel sitemde bir itikaf not defteri bile oluştu. Ayrıca, sitede de görülebileceği gibi, itikafta neler yapılabilir veya bu adamlar camide nasıl yaşıyor diyenlere bir itikaf planımız bile var.

Bu yazıyı okuyanlar on gün için fırsat bulamamış olanlardır. Onlara tavsiyemiz en az bir kaç gün, bunu da yapamazlarsa namaz için camiye girdiklerinde itikafa niyet etsinler ve nefsi terbiye için bu özel fırsatı değerlendirsinler. Rabbimiz Ramazan ayını cümlemiz için arınma ve yeni bir hayırlı başlangıç kılsın. Amin.

İki bin on yılında yazdığım satırlarla yazıyı sonlandıralım:

Çekildim can hücreme
Daldım derin aleme
Dostum beni arama
Hakiki dostu buldum

Dünya dar gelir bana
Yüreğim yandı ana
Sevdiğim selam sana
Hakiki aşkı buldum

Kendimi vursam dağa
Dünya kalsın ağaya
Hepsi topla kaç paha
Hakiki mülkü buldum

Yunus gibi yâr lazım
Karaca gibi sazım
Pirlerden gelir ağzım
Hakiki sultan buldum

Hamidi Bayram dedi
Akşemseddin yetişti
Üftade dedi Hüdai
Hakiki piri buldum

 

Cihad Meriç yazdı

Yorum
ÖZDEMİROĞLU
Mehmet
Bu bağlamda www.itikaf.org sitesi size yol gösterebilir.
22/07/2014, 11:24

İlgili Konular