, 19 Nisan 2018
O şimdi internet gazetecisi

9600

O şimdi internet gazetecisi!

Sitemizin değerli habercilerinden şair Murat Güzel aktifkulis.com isimli siteye Genel Yayın Yönetmeni oldu.

İlgili Yazılar
O Önemli Bir Adam
O Önemli Bir Adam!

Murat Güzel ile sizler için sohbet ettik. Daha çok konuşacaktık ama bu kadarcık oldu. Güzel'in tüm kitapları İz yayıncılıktan çıkacak.
25/01/2009 17:05
Çotakan serisini almıştım
Çotakan serisini almıştım!

Murat Güzel: dün / kalbimde üzgün bir kuğuya rastladım / yağmur benimle son kez konuştu / erimiş balmumu gibi / bilincimin aralıklarına sızdı…
24/12/2009 15:03
Edebiyatçılardan haber sitesi
Edebiyatçılardan haber sitesi

Murat Güzel ile aktif kulis'i ve interaktif haberciliği konuştuk.
11/12/2009 19:07
Bu şairi görmemek olmaz
Bu şairi görmemek olmaz!

Onun şiirinin görmezden gelinmesinin bir kaç sebebi var bizce.
01/11/2009 11:11
Şairin Şehzade H li Ahmet Murat
Şairin Şehzade Hâli: Ahmet Murat

Suavi Kemal Yazgıç Gerçek Hayat'ta Ahmet Murat'ı anlattı. İyi yaptı. Biz de onu alıntıladık! dunyabizim biliyorsunuz ç-alıntı köşesi dışında alıntı yapmayan bir sitedir!
24/03/2009 16:04
Sokakları kederiyle güzelleştiren muzdarip
Sokakları kederiyle güzelleştiren muzdarip

“Şehirler içinde Konya’dır Konya” diyenlerden… Murat Güzel’i yazdı Mehmet Aycı..
15/03/2013 16:04

 

Şair-Yazar Murat Güzel, Konya’da yerel yayın yapan Memleket gazetesinin Haber Müdürlüğü’nden istifa etmesinin üzerinden bir ay geçtikten sonra İmtiyaz Sahipliği’ni Ahmet Şükrü Kılıç’ın yaptığı www.siyasetedevam.com haber portaline Genel Yayın Yönetmeni oldu.

Kendisiyle konu hakkında görüştüğümüz Güzel, sitenin ismini ve görsel tasarımını yenileyeceklerini belirtti. “Sadece Konya’yı ilgilendiren haberlerle değil, Türkiye gündeminde yer alan konularla ilgili de geniş dosyalar hazırlayacağız. Yazar kadromuzu da genişleteceğiz. Şu an yazılarına yer verdiğimiz yazarların birçoğunu dunyabizim.com sitesi okurları zaten tanıyorlar. İbrahim Demirci, Suavi Kemal Yazgıç, Vural Kaya, Nasuhi Güngör bunlardan bazıları. Bu yazarlarımıza ileride yeni isimler de eklenecek. Bu konuda görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

Kral dönüşü iyidir!

Sitenin yeni isminin aktifkulis.com olacağı bilgisini veren Güzel, sitedeki “Kralın Dönüşü” başlıklı ilk yazısında ise şunları yazdı: “Kendimi kral addetmem yakışıksız olur elbette. Kral değilim, ne de bir krala bağlı teb’adan bir kişi sayılırım. Kelimeler ülkesinde kendine kraliyet tahsis edenlerden ya da kendine göre bir özgürlük alanı oluşturmanın erdemine inananlardan da sayılmam. Çünkü özgürlük başkalarıyla birlikte paylaşabildiğiniz kadarıyla vardır.

İlkesel düzeyde ne bireye inanırım ne de topluma. Bu anlamda bireysel özgürlükler lafını da çok sun’i bulurum. Hakikatine inandığım şey, yine ilkesel düzeyde, topluluk ruhudur her zaman. Kötülük dayanışmasına karşı erdemlilerin ittifakı da diyebilirsiniz buna. İlke ilke diyoruz da nedir bu ilke?

İlke her şeyden önce ilgi ve ilişkidir bence. İlişkilerin dışında ilkelerin ortaya çıkabileceği bir mahal, bir khora arayışı beyhudedir. Bu anlamda en temel ilkeyse, inancımıza göre kişinin Hakk ve hakikatle arasındaki ilişkide tebeddün eder. Hakk’a ve hakikate ittiba ettiğimiz sürece özgür olduğumuza inananlardanım. Bu ittibayı geçersizleştirmeye çalışan tüm hamle ve edimleri ise özgürlüğümüze yapılmış bir müdahale ve saldırı addetmem de garipsenmemeli."Murat Güzel

Murat Güzel'e sorduk. İstifanız nasıl karşılandı?

15 Haziran’dan beri beş yıl boyunca alıştığım o yüksek haber temposundan biraz uzakta, içimi ve dışımı dinleyerek geçirdiğim bu bir aylık sürede beni gerek yüz yüze görüşmelerimizde gerek telefon açarak ya da mail atarak teselli eden, bana ne tür bir yardımları olabileceğini soran birçok dostumun varlığını müşahede ettim.

Öncelikle üniversite camiasına teşekkür etmeliyim. Rektör’ünden Genel Sekreteri’ne, Prof. Dr.’undan okutmanına, akademik personelinden idari birimlerde çalışanlarına kadar bu camia içinde beni sevenlerin sevmeyenlerden fazla olduğunu öğrenmek beni mutlu etti. Prof. Dr. Süleyman Okudan, Prof. Dr. Haluk Hadi Sümer, Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu, Prof. Dr. Yasin Aktay, Prof. Dr. Mehmet Tekin, Doç. Dr. Mustafa Aydın, Doç. Dr. Fethi Ahmet Polat, Doç. Dr. Ramazan Yelken, Doç. Dr. Köksal Alver, Doç. Dr. Mustafa Demirci, Yrd. Doç. Dr. Kemal Kahramanoğlu, SÜ Basın Müşaviri Kerem Pulgat, ÜN TV Haber Müdürü Selman Selim Akyüz ve daha birçok akademisyen ve üniversite personeli sayabileceğim bu isimlerin başında geliyor.

Buna karşın, istifa ettiğimi ilk öğrenen ve beni teselli eden kişi AK Parti eski İl Başkanı Faruk Dügen oldu. Onunla birlikte bu süreçte tavsiye ve destekleriyle moralimi yüksek tutmaya çalışan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ercan Uslu, Basın Müdürü Galip Marlalı, Yüksel Ertekin, Akif Ertekin, Karatay Halk Eğitim Müdürü Aydeniz Ertekin, SSK eski İl Müdürü Muhsin Ertekin, Ömer Saylık, Meram Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Kasım Yazıcı, M. Akif Kuruçay, Adem Seleş, İbrahim Dıvarcı, Ahmet Kuş, Hasan Basri Sayı, Hakan Coşkunarslan, İsmail Detseli gibi dostlarıma, ağabey ve kardeşlerime de müteşekkirim.

Sadece Konya’dan değil, Konya dışından da bu süreçte birçok telefon geldi, yazılarımı okuyamayan dostlardan. Bu süreçte Hakan Arslanbenzer, M. Asım Gültekin, Hayriye Ünal gibi şiir ve edebiyatla ilgili dostlarımla yazışmalarımız ayrıca kıvandırıcıydı.

Teşekkür etmem gereken bir kişinin daha olduğunu söylemeliyim: Şu an yazmakta olduğum haber sitesinin imtiyaz sahibi Ahmet Şükrü Kılıç.

Ne yapacaksınız artık?

Ahmet abinin de destek ve teşviğiyle, bundan böyle burada sizinle birlikte Konya gündemini harmanlayacak, Hakk’a ve hakikate merbutiyetimiz doğrultusunda doğru gördüklerimizi teşvik, eğri gördüklerimizi ise teşhir ve eleştirmekle Hakk’a ve hakikate metbu ve merbut konumumuzu taçlandırmaya çalışacağız.

Birileri yine rahatsız olacak, olur olmaz dedikodularla yazılanları yalanlamaya çalışacak. Hata yaptığımızda özür dilemenin yücelticiliğine canı gönülden inanan kalemimizi kırmaya ise hiçbir beşerin gücü -Allah izin vermedikçe- yetmeyecek.

Yusuf Uzak konuştu bildirdi

 

 

Yorum
beni ara
Yalçın Dinç gazeteci
Murat Ben Yalçın kadınhanı ilçesinden telefonum 542 2615901 beni ara lütfen
25/07/2010, 09:52
Güzellik ve emek
Zeki Bulduk
Güzel işler yapan ve güzel bir harman derleyen Murat Güzel'i seviyoruz.
Murat Güzel şiirlerini özledik...
03/08/2009, 12:30

İlgili Konular