, 29 Mayıs 2016
Ladikli Ahmet Ağa'nın sırrı

98442

Ladikli Ahmet Ağa'nın sırrı!

Ladikli Ahmet Ağa hakkında bir şeyler duymuş muydunuz? Bizce aklıda tutulası değerlerden biridir Ladikli Ahmet Ağa.

İlgili Yazılar
Adam olmak istersen seherde uyuma
Adam olmak istersen seherde uyuma!

KON TV, her sene olduğu gibi bu sene de Ladikli Ahmet Ağa’yı anma programını Konya’dan canlı yayınladı.
06/07/2012 16:04
Yazma eserlerin bakımı onarımı da yapılıyor
Yazma eserlerin bakımı onarımı da yapılıyor

Konya Yazma Eserler Bölge Müdürü Bekir Şahin ile, Konya’daki bu ilim yuvasını konuştuk..
06/02/2013 08:08
1 talebe için 40 münafığın kahrını çekebilirim
1 talebe için 40 münafığın kahrını çekebilirim!

Dünyabizim olarak Ömer Ziya Belviranlı'yı ziyaret ettik ve kendisiyle ailesinden başlamak üzere, Konya yılları, Yüksek İslam Enstitüsü, Yeniden Milli Mücadele hareketi, ANAP ve Marifet Yayınları'na kadar pek çok konuda uzun bir sohbet gerçekleştirdik.
24/03/2016 10:10
Mustafa Genç ile Tahir Büyükkörükçü'yü konuştuk
Mustafa Genç ile Tahir Büyükkörükçü'yü konuştuk

''Tahir Büyükkörükçü Hoca, ilim ve irfanla tezyin edilmiş bir beden ve ruh olarak hem gözlerimize hem gönlümüze hitap ederdi.'' Yrd. Doç. Dr. Mustafa Genç, Tahir Büyükkörükçü Hoca hakkında Hatice Ebrar Akbulut'un sorularını yanıtladı.
15/03/2016 15:03
İmam Hissein'in gözünden Bursa Afyon ve Konya
İmam Hissein'in gözünden Bursa, Afyon ve Konya

Gün bir heyecan günüydü. Herkes ömrü boyunca unutmayacağı bir olayın başlamasını sabırsızlıkla bekliyordu. Zira o günde Anadolu’nun önemli şehirlerinden Afyon, Bursa ve Konya’ya seyahat emek üzere yola koyulacağımız gündü. İmam Hissein Alio yazdı.
07/11/2015 14:02
Yeni misafirleri için mütevazı bir Konya rehberi
Yeni misafirleri için mütevazı bir Konya rehberi

Dünya Bizim yazarlarıyla, bulundukları şehirlere dönük küçük çaplı, 'rehber' niteliğinde bir dizi söyleşi yapalım dedik. Konya'ya dair sorularımızı Ümit Savaş yanıtladı.
03/10/2015 14:02

Büyükkörükçü ile

Konya'nın Ladik Beldesi'ne Ahmet Ağa'nın sırrını aramaya gidiyoruz. Ladik'e dostlarla birlikte üçüncü yolculuğumuza çıkıyoruz. Kervanın sabit iki yolcusu Hocam ve ben,  diğer yol dostlarımız ise  durumu müsait olup fiziki ve manevi olarak bize yakın olanlar. İnsanın birlikte yola çıkabileceği dostları olmalı. Hakiki manada dostluklar için kervanlar düzülmeli ve rıza için yollara düşülmeli.

Diğer gelişlerimizde sadece Ladikli Ahmet Ağa'nın kabrini ziyaret ederek fatihalarımız ile selam göndermiştik. Bu ziyaretimizde iklimi ayrı bir esenlik olan kuyu başına (Çayırbağ mevki) ve muhteremin hayatını geçirdiği odasına gitmek nasip oldu.

vardım dostun mezarına 
gelmek için nazarına 
durduk aşık huzuruna 
erenlere selam olsun

Çayırbağ'da Ladikli Hoca'yı anma programı düzenlendi. 8 Haziran Ahmet Ağa'nın vefat yıl dönümü münasebetiyle ilk pazar program düzenleniyor. Program her yıl daha bir ivme kazanarak ilerliyor. Devamlılıkta hayır vardır diye boşuna dememiş atalar. Bu yılki programı kaçıran dostlar şimdiden bir daha ki yıla notlarını alsınlar.

Ladikli Ahmet Ağa

Acaba Hızır (a.s.) bize de selam verir mi?

Abdurrahman Büyükkörükçü Hoca'nın anlattığı hatırayı dinleyince Hızır'ın (as) yanımıza gelmesinin biraz zor olacağını düşündüm. Ahmet Amca'nın işlerini gören bir zat Hoca'ya anlatmış. “Ahmet amca bir kaç gün Hızır ile irtibat kuramadı ve buna o kadar üzüldü ki evin damına çıkarak bağıra bağıra ağladığını hatırlıyorum. Bir süre sonra irtibat sağlanınca durumu Hocası'na sorduğunda, yolda yürürken kaldırım kenarında gördüğün kibrit kutusu üzerinde kız resmi vardı, o resme gözün değdiği için rabıta kesilmiştir, cevabını alır.” Vay anam vay! diyesi, geliyor insanın. Abdurrahman Hoca babası Tahir Büyükkörükçü Hoca'nın Ladikli Ahmet Ağa ile hatıralarından anlattı. Diğer konuşmacılarda bu mertebelerin halinden ziyade oraya ulaşmanın sırlarından bahsettiler. O güzel insanları ağzı açık hayal aleminde dinlemek yerine onlarla nasıl benzeşiriz bu konunun sorgulanmasını istediler. Yolun zirve insanını Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimize dikkat çekildi ki hepsinin derdi O'na  benzemekti. 

 

Türkiye'den ve Dünyadan ilim, kültür, edebiyat ve sanat adamlarına, Müslüman kanaat önderlerine, binlerce kitaba, şehirlere, ülkelere ve ümmet coğrafyasına ve daha bir çok kültürel konuya dair yazılar ve haberleri, alfabetik sırayla, Dünyabizim Ansiklopedisi'nde bulabilirsiniz: http://www.dunyabizim.com/tags

 

Canlı kültür gündemini, dergilerin yeni sayılarının bültenlerini, İstanbul ve Anadolu'daki etkinliklerin duyurularını Havadis ve Etkinlik Takvimi kategorilerimizde takip edebilirsiniz.

 

Özel odasını ziyaret!

Ladikli Ahmet AğaBizim için unutulmayacak hatıra Ladikli'nin özel odasını ziyaret oldu. İstanbul yolundan Konya'ya giriş veya çıkış yapan her yolcuya tavsiyemiz Ladik Beldesi'ne uğramaları. Ahmet Hüdai'nin odası vasiyeti üzerine her zaman açık. Odaya girip kimseye bir şey sormadan içeriye oturuyorsunuz ve bir süre sonra yüzünde gülücükler bir adam gelip “Hoş geldiniz.” diyor. Kısa bir süre muhterem kayboluyor ve içimine doyum olamayan köy ayranları elinde tekrar geliyor. 60 yaşında olup 45'inde gösteren Ahmet Elma, Ladikli Ahmet Ağa'nın emanetleri teslim etmesini öğütlediği oğlu Zekeriya'nın mahdumu. Biz kendisini tekrar tekrar ziyareti düşünüyoruz. Şehrin daralttığı ruhumuz kısa bir süreliğine de olsa o odada rahatladı.

Ahmet Elma bize kendisinin hazırlamak için 25 yıl çalıştığı Hacı Ahmet Hüdai'nin beyitlerinin bulunduğu güzel bir kitap hediye etti. Sonraki kuşaklara bazı güzelliklerin aktarılması için kitap çalışması ve LÂDİKLİ AHMET AĞA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ'nin http://www.ladikliahmetaga.org/  sitesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Sitede Hüdai'nin beyitlerini dinleyebilir, kitap temin edilebilir, Hacı Ahmet Ağa'yı daha yakından tanıyabilirsiniz.

Ladikli Ahmet Ağa

Bizler Ladikli Ahmet Ağa'yı Tahir Büyükkörükçü Hoca'nın sohbeti ile tanıdık. Medine'nin Gülü, Konya'nın alimler ailesi Veyislerin üçüncü nesili Ali Ulvi Kurucu Hoca'nın hatıratında hakkında yazı kaleme alınması ayrıca önemli. Hacı Veyiszade ile muhabbetlerinin özel olduğu muhabbet meclislerinde anlatılır. 

Kısaca Ladikli Ahmet Ağa tanımak istesek!

Ladikli Ahmet AğaAhmet Elma'nın hazırladığı kitaptan faydalanarak Ladikli Hacı Ahmet Ağa'nın kısaca tanıyalım:

1304 (1888) yılında Konya Vilayetinin Sarayönü Kazasına bağlı, Lâdik (Halıcı) Kasabası'nda dünyaya gelir.

       Ol Mevla’m koymuştur Hüdâî adım

       Melekler ederler gökte feryadım

       Mevla’mın aşkından almışım tadım

       Yansa da ayrılmaz haktan Hüdâî 

       Hikmeti ilahi ümmidir (okuma yazması yoktur). Bu durumunu şu beytinde dile getirmektedir:

       Bir Üstaddan okumadım, yol nedir erkân nedir.

       İım-i Zahir okumadım, kalpteki bürhan nedir.

       Ey beni yaratan Hüda’m, cümle bilgi sendedir.

       Dertliler geldi kapına, hem dermanı sendedir. 

26 sene askerlik yapmış bir İstiklâl Savaşı gazisidir. Ve çok ilginç olaylar yaşar cephelerde.

doğdu çalkantı devrine 
katıldı cihan harbine 
yaralandı düştü çöle 
kurtarana selam olsun 
 
medet senden ya Rabb dedi 
tek kurtarıcıyı bildi 
Rabb onu kendine seçti 
seçilene selam olsun
 

Vatanın kurtuluşundan sonra askerden bir gazi olarak memleketi Lâdik’e dönmüş ve vefatına kadar burada örnek bir şahsiyet olarak yaşamıştır. Hayvancılık ve tarımla geçimini sağlamıştır.

Ladik'in çoban Ahmedi 
yedilerden bir er idi 
kim bildi kimi bilmedi 
bilenlere selam olsun
 

Onu her yönüyle tanıyan bilen 40 sene arkadaşlık yaptığı hocası Hızır Aleyhisselâmdır. “Hocamı yedi adım geriden takip ederim. Hocam yüzüme baktığı zaman, yüzümün rengi solardı.

Ladikli Ahmet Ağa   Söyleyen var söyleten var

             İlm-i Hikmet öğreten var

             Ol kapında bekleyen var

   Affımı isterim Allâhım.

Hızır son nefeste geldi 
Kudüs'de şifa verildi 
kırk yaşını bekle dedi 
görenlere selam olsun

       Son zamanlarında hasta yatarken "Sen gidince bizler ne yapacağız Ahmet Ağa?" diye ağlamaya başlayan misafirlerine, yataktan doğrularak "Allâh var oğlum. Allâh var, keder yok!" demiştir.

       Ve tarihler 8 Haziran 1969 Perşembeyi gösterirken rahmet-i Rahman’a kavuşur. Kabri, Lâdik Kasabası mezarlığındadır.

       Allâh ve Rasülünün âşığı, Hak aşığı, Hak dostu...

O hayatı ile Allâh’a ve Rasülüne nasıl âşık olunacağını gösterdi. Onun muradı, ne dünya ne de dünya içindeki olanlar; onun asıl muradı, her yerde ve her mekânda hakikat nurunu aramak, Allâh’ın rızasını kazanıp cemalini görmek, hak ve hakikate ermek.

Ladikli Ahmet Ağa, Torunu       Kimseler bilmez benim işimi

       Bu aşkın yoluna koydum başımı

       Dikmesinler benim mezar taşımı

       Gecelerde doğdu nur-u Muhammed

Hüseyni ziyaret etti 
dostlarla dua gönderdi 
bilmeyenlere seslendi 
gidenlere selam olsun. 
 

Not: Koyu yazılmış dörtlükler fakire aittir, diğer dörtlükler koyu olmasa da adamı mahveder, Ladikli Ahmet Ağa'ya aittir.

 

Cihad Meriç

Yorum
Ladikli Ahmet Hoca
Cemile Özaydın
Ben Ali Ulvi kurucunun Hatıralar kitabından tanıyorum kendisini Medine'de vefat etmiştir diye düşünmüştüm Bir ay önce Konya baygın kabrinin olduğu olduğunu bilseydim ziyaretine giderken Bu sayfayı yazan hazırlayan Müslüman kardeşimizden Allah razı olsun Görsellerini görünce daha da etkileniyoruz Hızır Aleyhisselam hepimizin de Yoldaşı olur inşallah Ladikli gibi
28/03/2016, 14:37
Hürmetimiz Ahmet hocaya
Enver
ALLAH onlardan razı olsun onların yüzü gözü hürmetine bizler onların yolundayız inşallah
17/03/2016, 20:11
allah dostları
konyevi
allah hepsinden razı olsun başımızdan eksik etmesin inşallah onları bütün allah dostlarının ellerinden öpüyorum
16/06/2013, 17:33
AHMED HÜDAİ HZ.
AKSARAYLI YAKUP
BU DÜNYADA ONLARLA BERABER OLAMADIK, AMA YÜCE ALLAH İŞAALLAH AHİRETTE AHMET AĞA GİBİ ALLAH DOSTLARIYLA BERABER OLMAYI NASİP EYLER İNŞAALLAH BİZİ. RABBİM BİZLERİ ONLARIN ŞFAATINA MAZHAR EYLESİN.
04/06/2013, 16:48
ZIYARET
Yazar K
Rabbim Ahmet Aga efendilerimizin sayilarini cogaltsin bizlere de onlardan feyz,ders,ornek ahlak almak nasip etsin.Rabbim Rahmet eylesin fatihalarimiz ve dualarimizla.
29/05/2013, 14:49
izmir
mahmut göçmen
selam olsun hak dostlarını sevenlere yaşamıyla ve ölümüyle bize yol gosteren hak erlerine hocamızın yaşamıda ölümüde bize örnek olmuştur ve eserlerini bu güne taşıyan hak dostlarına şükranları sunarım hak dostunun yaşadıgı yerleri ziyaret etmek bizede nasipoldu sebbep olandan allah razı olsun
03/11/2012, 18:43
sizlere doyulmaz
nurtekin kanlı
bütün din kardeşlerimize ziyareti nasip olur inşanlah
12/06/2012, 22:07
yunanistan
ahmet hasan
ladikli ahmet aga ben hakikaten kendilerine cok asik biriyin cok isterim ladik konyaya ziyaret edeyim bir turlu nasip olmuyo insallah dua ediniz bizede nasip olur oralari ve hazretin bir siiri muhammed nurunu gormesem olmaz evsebini yasam olmaz umetlikten bir siirmi olmaz medet medet derde yanar bu gonul huhuhuhuhuh hasan yunanistan fi emanillah
07/01/2012, 03:33
....
KARAMURAT
AHMET EFENDİ DEN ÇOK ETKİLENDİM..DENK GELDİ,ZİYARETİNDE BULUNDUM...GALİBA DÖRTLÜKTÜ SON MISRASINDA KALP KIRMA DİYORDU.....UNUTURM DİYE ARKADAŞLARIMA FOTOĞRAFINI ÇEKTİRDİM O ŞİİRİNİN...KUYUYA GİTMEK NASİP OLMADI...ONUN ODASINDA KALMAYI ÇOK İSTERİM AMA KALAMAM,LAYIK DEĞİLİM O ODAYA...
15/12/2011, 02:57

İlgili Konular