, 26 Nisan 2018
Şehid İsmail Raci el Faruki

19639

Şehid İsmail Raci el Faruki

27 Mayıs 1986 Salı... Büyük İslam âlimi İsmail Raci el-Faruki ve eşi Lamia Faruki evlerinde uğradıkları bıçaklı saldırı sonucunda şehit edilmişti.

İlgili Yazılar
Gerilla İlim Adamı İsmail Raci Faruki ve Tevhid
‘Gerilla İlim Adamı’ İsmail Raci Faruki ve Tevhid

İsmail Raci Faruki'nin adına mücadele ettiği değerlerin özünü sunma gayreti gibi görülebilir 'Tevhid' eseri. Deniz Baran yazdı.
27/05/2016 11:11
Hicri takvim neden Hicret le beraber başladı
Hicri takvim neden Hicret’le beraber başladı?

İsmail Raci Faruki’nin notları arasında bulunan ve Türkçede birkaç ay önce yayınlanan ‘Niçin İslam?’ kitabı, hem Müslümanlara hem de İslam’ı merak edenlere bir yol haritası sunuyor.
08/07/2013 12:12
İslam medeniyetinden ne kadar haberdarız
İslam medeniyetinden ne kadar haberdarız?

İsmail Raci Faruki ve Luis Lamia Faruki’nin birlikte hazırladığı 'İslâm Kültür Atlası', kültür ve medeniyet tarihimizi sistematik bir şekilde ele alıyor. İsmail Kaplan yazdı..
13/02/2015 16:04
Öğrencileriyle birlikte namaz kılar çalışırdı
Öğrencileriyle birlikte namaz kılar, çalışırdı

Son devrin önde gelen ilim, fikir ve dava adamlarından İsmail Raci Farukî, şehadetinin 28. yılında Hişam et-Talip'in konuşmacı olarak katıldığı bir toplantıyla anıldı. Şehbal Erenay etkinlikten notlarını aktarıyor..
10/06/2014 10:10

O ne doğunun ne batının adamıydı!! 

27 Mayıs 1986 Salı... Büyük İslam âlimi İsmail Raci el-Faruki ve eşi Lamia Faruki evlerinde uğradıkları bıçaklı saldırı sonucunda şehit oldular.

 

Bugün şehadetlerinin 23.yıldönümünde İsmail Raci el-Faruki'yi kısaca hatırlayalım. 

1 Ocak 1921 Filistin'de dünyaya geldi. Babası Abdulhüda Faruki İslami ilimlerde derin bilgiye sahip bir kadıydı. İsrail işgali ile beraber akrabalarının birçoğu ile Lübnan Beyrut'a iltica ettiler. 1926 Fransız Dominik Kolejinde eğitimine başladı.1936'da Amerikan Üniversitesi Bilim ve Sanat Fakültesine başladı. Felsefe dalında lisansını alıp mezun oldu ve ülkesinin devlet yönetiminde yer almak için Filistin'e döndü. 1948 istilası ile İsrail'e karşı harekete geçti ve ülkede ki olayları gözlemlemeye başladı. Ne yazık ki Müslümanlar arasındaki tefrikalaşma ve iç bölünme ile hayal kırıklığına uğrayan Faruki Amerika'ya gitmeye karar verdi. Amerika'ya gitti ve ertesi sene India Üniversitesinde mastırını yaptı. 

 

O iyi bir müteahhitti 

Amerika'da yaşadığı zaman zarfında geçimini Amerikan Kültür derneğiyle birlikte çeşitli çeviriler yaparak kazandı. Faruki aynı zamanda iyi bir müteahhit olarak çalıştı. Onun güzellik anlayışı, sanatı ve doğu tarzı dekorasyonu birçok Amerikalı müşterinin dikkatini çekti. Faruki bu alanda çok para kazanabilirdi. Fakat o bu işi sürdürmedi ve âlim olmayı tercih etti.1953 de Mısıra taşındı ve eğitim gördüğü Ezher Üniversitesinden 2. doktorasını aldı.

 

Kitapları.. 

Pakistanlı bir yazar tarafından Faruki'nin hayatını anlatan tek bir kitap vardır. Türkçeye çevirisi olmayan bu kitap Faruki'nin;

1980'de Temple Üniversitesinde başlattığı dava hareketinden

Müslüman Öğrenciler Derneğine,

Müslüman Sosyal Bilimciler Derneğine,

Amerikan İslam Üniversitesine ve

Uluslararası İslam Düşünce Enstitüsüne yaptığı katkılardan bahseder.

Ve şüphesiz Faruki çiftinin İslam âlemine en güzel armağanı 'İslam Kültür Atlası'dır.

Bilginin İslamileştirilmesi ve İslam Aydınlatıyor Faruki'nin Türkçeye çevrilen diğer iki kitabı. 

 

İsrail düşmanı olması ve suikast..

Faruki Siyonizm karşıtıydı. Filistin ulusal davası ve Siyonizm arasındaki tarihi anlaşmazlığa İslami bir perspektiften bakarak İsrail'i parçalamanın İslam topluluğu için hem dinsel bir yükümlülük(farz-ı kifaye),hem de gücü yeten her yetişkin Müslüman için kişisel bir yükümlülük (farz-ı ayn) olduğuna inandı. Bunu Siyonist devlete karşı kutsal savaş yani (cihad) olarak adlandırdı. Amerikan İsrail lobisinin resmi bülteni Yakın Doğu Raporu tarafından Faruki 'İsrail'i yıkmak isteyen adam' olarak adlandırıldı. Darusselamın Hebrew Üniversitesinde onun fikirlerini konu alan bir konferans düzenlendi. Konferansın son önergesinde Faruki İsrail'in 'en tehlikeli düşmanı' olarak tanımlandı. 

 

Çiftin cinayetinden 2 hafta önce Village Voice gazetesinin ön sayfasında Yahudileri Müdafaa Derneği New York başkanı Victor Vancier'in ''Ünlü Filistinli Amerikan profesörün susturulması'' planından bahsetmesi bu cinayetin ardında Siyonistlerin olduğu yönünde ciddi şüphe uyandırmaya yetti. 

 

23 yıl önce bugün

27 Mayıs Salı 1986'da İsmail Raci el-Faruki ve eşi uğradıkları suikasttan 3 gün sonra Cuma günü 4.000'den fazla Müslüman Sister Clara Okulunda ve Muhammed Mescidinde 47. Caddede Wyalusing sokağında cenaze töreni için toplandılar. Faruki'nin zamanında bayram namazı kıldırdığı cami bu çifte veda etmeye gelen insanlarla dolup taştı.

 

Kuzey Amerika'daki bütün cemaat liderleri, Dünya Müslümanlarının ileri gelenleri, büyükelçiler, dini organizasyonların temsilcileri ve büyük bir Müslüman topluluk cenazede hazır bulundular. Cuma namazından sonra onlarca konuşmacı tarafından verilen demeçlerde İsmail el-Faruki evrensel bir şahsiyet, sevgili bir baba, dünyayı daha yaşanır hale getiren adam şeklinde adlandırıldı. 

 

Zeliha Akkaya hatırlattı

Yorum
vefs
nurullah haşimi
Merhum şehidin kitabini ilk gordugumde bi sanat tarihci olarak okumam gerektigiini anladim ve arastirmamda şehit olduguna tanik allah rahmet etsin ve insaallah bayragi yerde kalmayacak bu bizim elzem gorevimiz
30/10/2016, 16:12
çağımızın en büyükl alimlerinden
Raşit Anaral
İsmail faruki sadece kitap yazmamış müslümanların sosyal,kültürel kurumsallaşmasını sağlayan büyük hizmetlerde üretmiştir. İsmail faruki ve hanımının şehit edilmesi bile onun islam alemi için ne kadar önemli işler yaptığının bir göstergesidir.Büyük ihtimalle siyonistlerin organize ettiği bir katliam. Çünkü faruki siyonizmle mücadelede öncülerden biriydi...Allah yaptıklarından razı olsun ve Allah rahmet eylesin.
15/04/2014, 20:57
mekanları cennet olsun
şükran aydemir
isamil raci farukinin suikastle öldürüldüğnü bilmiyodum..Allah bunu yapanların cezasını versin; kahretsin..alimlerimizin değerini daha iyi anlamlı ve fikir dünyası olan kitaplarını okumalıyız..
04/10/2011, 21:48
tebrik ve teşekkür
abdülkadir dinç
erhan bey vesilesiyle sitenizi tıklamak nasip oldu şaşkınlık ve mutluluğumu izhar etmek istedim dopdolu nitelikli oldukça seviyeli bir site emeği geçenleri tebrik ederim dünyabizim artık bizim selamlar
16/06/2009, 19:39
...
hatice algın
kendi adıma çok gerekli bir hatırlatma oldu... Allah rahmet eylesin.
28/05/2009, 13:38
"çiftin cinayeti"nden
yusuf erdem
"çiftin şehadeti"nden yazılsa daha şık ve manidar olurdu sanki
28/05/2009, 13:20
düzeltelim..
zeliha akkaya
Mustafa beyin bahsettiği diğer kitapları başka yazarlarla birlikte yazmış olduğu için şahsi kitabıymış gibi vurgulamak istemedim.Sadece 3 kitabı var demedim sadece öne çıkan 3 kitabı ele aldım.Teşekkürler
28/05/2009, 12:21
Teşekkürler
Mustafa
Böyle değerli bir alimimizi bize tanıttığınız için sonsuz teşekkürler. Bir ekleme yapmak istedim. Haberde İsmail Faruki'nin sadece üç eserinin Türkçe'ye çevrilmiş olduğu gibi bir durum sözkonusu ancak daha fazla eseri Türkçe'ye kazandırılmış durumda. Burada verilenlerin dışında İslam ve Siyonizm, Asya Dinleri(kollektif), İbrahimi Dinlerin Diyaloğu, Tevhid, İslam isimli kitapları da mevcuttur.
27/05/2009, 23:28
Allah rahmet eylesin
Melih Koşucu
İsmail Raci Faruki İslam'ın yetiştirdiği cins kafalardan biriydi. Kendisi ADL adlı açılımı anti-defamation league olan bir siyonist lobi tarafından şehid edildi. Mekanı cennet olsun...
27/05/2009, 17:53

İlgili Konular