, 20 Nisan 2018
İstanbul geceleri deyince ilk akla gelen ne

31505

İstanbul geceleri deyince ilk akla gelen ne?

Gazetelerdeki ‘İstanbul geceleri’ kalbimizi ele geçirmeden ‘İstanbul Geceleri’ni bulup okumakta fayda var..

İlgili Yazılar
Ufuk Açıcı Tefekküre Vesile Bir Kültür Hizmeti Osmanlı Mimarlık Kültürü
Ufuk Açıcı, Tefekküre Vesile Bir Kültür Hizmeti: Osmanlı Mimarlık Kültürü

Üstad Ekrem Hakkı Ayverdi'nin hatırasına hazırlanan ''Osmanlı Mimarlık Kültürü'' kitabı üç bölüm halinde düzenlenmiş: 'Mimarlık Kültürü ve Adabını Yeniden Düşünmek', 'Yazılı ve Görsel Kaynaklarda Mimarinin İzini Sürmek' ve 'Binalar ve Baniler Üzerine Çeşitli Okumalar'... Mimarlık kültürümüze katkı sağlayan çeşitli makalelerin yer aldığı kitabı Yasemin Dutoğlu değerlendirdi.
07/11/2017 08:08
S miha Ayverdi Geçmişten Geleceğe Güzel Örneklikleri Taşıdı
Sâmiha Ayverdi, Geçmişten Geleceğe Güzel Örneklikleri Taşıdı

''Sâmiha Ayverdi’nin İstanbul’u'' kitabı, bu son devir mütefekkiremizin düşünce dünyası ve eserleri hakkında toplu bir fikir vermesi bakımından güzel bir hizmet olmuş. Yasemin Dutoğlu yazdı.
12/06/2017 08:08
Sarsılmayan bir imanla fethettiler yedi düveli
Sarsılmayan bir imanla fethettiler yedi düveli

Mustafa Fayda, 'Hulefâ-i Râşidîn' kitabında İslam fetihlerinin, müşterek bir imanın, müşterek bir tefekkürün, müşterek bir ahlakın çeşitli coğrafyalarda ve muhtelif milletlerde vücud bulup yerleşmesini sağladığını ve çok özgün ve büyük bir medeniyetin doğmasına sebeb olduğunu vurguluyor. Ahmed Sadreddin yazdı.
15/04/2015 08:08
Muhafazakarlaşmadan tarih yaşanır mı
Muhafazakarlaşmadan tarih yaşanır mı?

Sâmiha Ayverdi’nin ‘Boğaziçi’nde Tarih’ kitabı, Osmanlı medeniyetinin Boğaz’dan okunmasıdır..
27/07/2012 14:02
Aşk izdivacı'ndan doğan yayınevi
'Aşk izdivacı'ndan doğan yayınevi

Sâmiha Ayverdi, Ekrem Hakkı Ayverdi, İlhan Ayverdi, Nihad Sami Banarlı, Ahmed Yüksel Özemre gibi isimlerin hatırasını yaşatan Kubbealtı Neşriyat'ı konuştuk.
19/01/2010 12:12
Mehmet Akif'in Hüzünlü Yolculuğu
Mehmet Akif'in Hüzünlü Yolculuğu

''33 yıllık dostu Mithat Cemal Kuntay, Mehmet Akif’e isyan etti: ‘Üç buçuk nazma gömülmüş koca bir ömr-i heder’ nasıl dersin? O hayatın boyunca vazgeçmediğin tevazuun ile bunu söylesen bile haksızsın Akif!'' Yaşar Süngü, Hicran Göze’nin ‘Mehmet Akif & Hüzünlü Bir Yolculuk’kitabına değindi.
08/01/2017 08:08

Samiha Ayverdi İstanbul Geceleri

Diş ağrısının ne menem bir şey olduğunu hepimiz biliriz az çok. Uykulardan eden, gözden yaş getiren, adamı yerden yere hoplatan bir ağrıdır o. İşte bu diş ağrısı, bu haberi yazmam için muharrik güç oldu. Başlığa bakıp, diş ağrısı ile “İstanbul Geceleri” arasında nasıl bir bağlantı kurduğumu soracak olursanız, “şöyle ki” deyip anlatmaya başlayayım.

Ivır zıvır şeyler ‘İstanbul Geceleri’ diye sunulmuş

Ağrıyan dişimden bir an evvel kurtulmak için, gitmiş olduğum dişçinin bekleme salonundayken gözüm sehpadaki gazetelere takıldı. Her çeşit gazete vardı. En üstte duran gazetede kırmızı ve büyük harflerle, iri punto ile şaşalı bir başlık atılmıştı. “İSTANBUL GECELERİ”…  Eğilip gazeteyi aldım ve habere göz attım. Günde bilmem kaç adet satan gazetelerden biriydi bu. İstanbul gibi güzel bir kelime ile bir takım çirkinliklerin anlatıldığı cümleleri aynı haber içinde kullanmaktan çekinmeyen bir gazete. Kim kiminle nerede yemek yemiş, kim muhabirle kavga etmiş, kim sevgilisinden ayrılmış, kim nasıl kıyafetle nerede görüntülenmiş gibi ıvır zıvır şeyler yumağı… Başlık ise “İstanbul geceleri”.

Gittiğinde göreceklerin değil, kitaplarda anlatılanlardır bizim İstanbulumuz

İstanbul’da yaşamayan bir genç olarak O’na ilk hasret ve hayranlık duyduğum sıralarda bir şair büyüğüm bana üç kitap tavsiye etmişti. Bunlardan biri Necip Fazıl Kısakürek’ten İstanbul’a Hasret, biri Nihad Sami Banarlı’dan İstanbul’a Dair, diğeri ise Sâmiha Ayverdi’nin İstanbul Geceleri ismini taşıyan kitapları. O kitapları okumamı salık verirken; “İstanbul’u en güzel ağızdan öğrenmelisin, aksi Necip Fazıl Kısakürek İstanbul'a Hasrettakdirde taşradan İstanbul’a gidip büyük hayal kırıklıkları yaşarsın, gittiğinde göreceklerin değil, bunları okuduğunda öğreneceklerindir senin ve bizim İstanbulumuz” demişti.

Bahsi geçen gazete başlığına göz atarken, aklıma, başlık ile aynı adı taşıyan Sâmiha Ayverdi hanımefendinin kitabı geldi. O bir hatıra kitabıydı ve dilin bütün incelikleri kullanılarak yazılmış esaslı bir kitaptı. Öyle ki, birkaç kez başa alıp okuduğumu hatırlıyorum. “İstanbul geceleri” denince aklıma orada anlatılan hatıralardan parçalar gelir. Yani ben şanslıyım zira bilinçaltı denen şeye o güzellikleri yerleştirme fırsatım olmuş ilk etapta…

Dişçi ‘İstanbul geceleri’nden ne anladı?

Zihnim aynı başlığı taşıyan iki metin arasında gidip gelirken görevli bayan seslenip sıranın bana geldiğini söyledi. Dişçinin yanına gittiğimde kafam hâlâ gazetedeki başlıkta, dolayısıyla Sâmiha Ayverdi’nin kitabındaydı. Dişçiye, yapacağı işlemlere başlamadan önce kendisine bir soru sormak istediğimi söyledim. “Gayet tabii” dedi gülümseyerek. Sanırım diş çektirme ile ilgili soru sormamı bekliyordu, ki bu çok doğaldı. Ona şu soruyu sordum: “Size iki kelime söyleyeceğim. Bu iki kelimenin 30 saniye içinde size çağrıştırdıklarını üç kelime halinde bana söyleyebilir misiniz?”Nihat Sami Banarlı İstanbul'a Dair

Önce şaşkın baktı, sonra “olur” dedi. Bir çırpıda “İstanbul geceleri” dedim ve sustum. Gözlerinin içine bakıyordum neler düşündüğünü anlamak için. Bıyık altı gülümser gibi oldu. Sonra durgunlaştı. Ve şu üç kelimeyi söyledi: Alkol, magazin, disko.

İlk akla gelenler ya kalbimizi de ele geçirirse?

Bu cevabı alınca bu sefer ben durgunlaştım. Çünkü benim İstanbul’umun geceleri böyle değildi ve bu hepimizin İstanbul’uydu. Öyleyse neden bu kadar farklı yorumluyorduk, anlamadım. Dişçide işimi hallettikten sonra ilk işim 10 arkadaş belirleyip aynı soruyu sormak oldu. Kendi yaşıma yakın arkadaşları seçiyordum ki, kuşağımızın İstanbul geceleri algısının ne olduğunu anlayabileyim.

Daha önceden bu minvalde sorularıma alışkın olan arkadaşlarım dişçinin verdiği cevaba yakın sözler söylediler. Tüm samimiyetimle söylüyorum ki, kahroldum. Bizim İstanbul’umuz bu değildi ama neden böyle tanımlıyorduk? Hemen kitaplığa uzandım ve Sâmiha Ayverdi’nin İstanbul Geceleri isimli kitabını elime aldım. Altını çizdiğim satırlara bakarken bu haberi yazmam gerektiği düşüncesinin tüm benliğimi sarmış olduğunu hissettim.

Samiha AyverdiDostlar, Sâmiha Ayverdi, dilin bütün inceliklerini kullanarak, o zarif üslubu ile bizim İstanbul’umuzun gecelerini bize bir zaman önce tatlı tatlı anlatmış. Medeniyetimizin güzel, naif örneklerini, yaşama formlarını aktarmış. İstanbul’a dair okunması gereken önemli eserlerden olduğunu düşündüğüm bu kitabı, vakit kaybetmeden, okuyalım okutalım derim. ‘İstanbul Geceleri’ dediğimizde ilk aklımıza gelenler kalbimizi de ele geçirmeden, duygularımızı ve algımızı daha fazla kirletmeden…

 

Emine Yaşar değindi

Yorum
Teşekkürler
Lorem İpsum
.. böyle kitaplardan haberdar olmamıza vesile olduğunuz için. Ve birşey daha, marifet iltifata tâbi ise, ene'den başka birşey olmasa gerek.
12/04/2012, 20:57