, 22 Haziran 2018
Yeniden bir ilim ve irfan fikir ve sanat çığırı açalım

72408

Yeniden bir ilim ve irfan, fikir ve sanat çığırı açalım!

Mahmud Esad Coşan’ın İlim ve Sanat dergisinin ilk sayısındaki başmakalesini ç-alıntıladık.

İlgili Yazılar
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-2
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-2

Düşünen Şehir, Temmuz, Seyyide ve Tahrir dergilerinin Haziran 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
19/06/2018 09:09
İsmail Kara 'Bir Kitap-Ömür' Diyerek Anlatmış Ali Birinci'yi
İsmail Kara 'Bir Kitap-Ömür' Diyerek Anlatmış Ali Birinci'yi

Ali Birinci, kitabiyat, matbuat, tarih, biyografi, terceme-i hal gibi kelimeler ile otomatik çağrışım yapan ilim adamlarının başında geliyor. Birinci hakkında konuşabilecek nadir isimlerden İsmail Kara, Dergah dergisinin yeni sayısında 'Bir Kitap-Ömür' başlığıyla Ali Birinci'nin iş ahlakını ve tarihçiliğini hatıraları eşliğinde yazmış. Mehmet Erken bu yazıya değindi.
12/06/2018 11:11
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-1
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-1

Mahalle Mektebi, Edebiyat Ortamı, Karabatak, Şehir ve Kültür dergilerinin Haziran 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
11/06/2018 09:09
Okur Dergisinden 'Kitapları Anlatan Kitaplar' Dosyası
Okur Dergisinden 'Kitapları Anlatan Kitaplar' Dosyası

Okur dergisinin Haziran-Temmuz-Ağustos 2018 tarihli 6. sayısı çıktı. Dergi 'Kitabı En İyi Kitap Anlatır' kapak dosyasıyla kitaptan bahseden kitaplara odaklanıyor.
09/06/2018 10:10
Genç Öncüler'den Dostluk Kardeşlik ve Güven Dosyası
Genç Öncüler'den Dostluk, Kardeşlik ve Güven Dosyası

Genç Öncüler dergisinin Haziran 2018 tarihli 131. sayısı 'Bir yol nedir ki, tek başına?' manşetiyle çıktı.
07/06/2018 10:10
Türk Edebiyatı Dergisinin 536 Sayısı Çıktı
Türk Edebiyatı Dergisinin 536. Sayısı Çıktı

Türk Edebiyatı dergisinin Haziran 2018 tarihli 536. sayısı çıktı.
06/06/2018 09:09

 

Size, ilim ve sanatla ilgili, şevkle, özenle hazırladığımız ve beğeneceğinizi umduğumuz, pırıl pırıl, çağdaş bir dergi sunmakla bahtiyarız.

Üniversite öğretim üyelerinden, yurt dışında eğitim görmüş elemanlardan, yüksek dereceli idarecilerden, uzman planlamacılardan, olgun şahsiyetlerden müteşekkil, geniş bir ilim ve irfan muhitine; genç, enerjik ve dinamik bir çalışma kadrosuna sahip bulunuyoruz. Bu sözlerin kuru bir iddia olmadığını, ışıl ışıl muhtevamızı incelediğinizde siz de hissedeceksiniz.

Bildiğiniz gibi ileri ülkeler, bugünkü üstünlüklerini, coğrafî keşiflerle, bakir kıtaları bulmak ve sömürmek suretiyle, zenginleşerek, resmi ve ciddi ilim akademileri tesis ederek, ilmî araştırmalara müstesna önem vererek elde ettiler ve maddî başarılarını hâlen sürdürmekteler.

Kesin olarak anlaşılmıştır ki en kazançlı ve verimli yatırım, ilmî çalışma ve araştırmalara yapılan yatırım olup ilim, kendisine bağlananı çok cömertçe mükâfatlandırmaktadır. O halde, biz de ilme yönelmeliyiz. Maddî ve mânevî kurtuluşumuz, idealist nesillerimizi; metotlu çalışmaya, ilmî araştırmalara, dış dünyadaki yenilik ve gelişmeleri dikkatle takibe, yeni ve orijinal, yapıcı ve üretici olmaya... aşk ve şevkle sevk edebilmemize bağlı görünmektedir.

Asil ecdadımız, kahramanlıkta olduğu kadar, ilim ve sanatta da öncü idiler. Hem akla, hem kalbe dayanarak ilerlediler, yükseldiler, kıtalar fethettiler; maddî ve mânevî değeri yüksek medeniyetler kurdular.

Geliniz biz de el ele, yeniden bir ilim ve irfan, fikir ve sanat çığırı açalım, çevremize ve tüm insanlığa ışık tutalım. Dergimiz, aydın ve mutlu, yeni ve güçlü bir yarının, semalarda nazlı nazlı dalgalanan bayrağı olsun.

Mahmud Esad Coşan, İlim ve Sanat 1. sayı, 1985

 

İsmail Kaplan ç-alıntıladı

Yorum
son
m. fatih kutan
sonuncu başmakaleyi de ç-alıntılamak lazım gelir.
04/03/2012, 19:44
inşaallah...
uğur tarakçı
inşaallah zahit nureddin kardeşin dediği gibi iskenderpaşa grubu tekrar dergi çıkarır ama yinede Nureddin coşan hocaefendiyle birlikte güzel hizmetler yapılıyo çok şükür...yeni bir nesil yetişiyo Allahın inayetiyle.bununla birlikte avustralyadaki MEC vakfı,hocaefendinin bizi kırıtik analitik düşünceye sevk etmesi, kuranın anlamıyla buluşmak için çalışmalara iletmeside büyük hizmetler.bunlar öne çıkan hizmetler bununla birlikte çok güzel şeyler oluyor...hamd olsun alemlerin Rabbine...
13/02/2012, 15:39
Allah rahmet eylesin
zahit nureddin
Allah rahmet eylesin Hocaefendi büyük hizmetler yaptı. büyük bir miras buraktı. şimdi yeni dönemde de bu hizmetler sürüyor. ama keşke şu yayınlar meselesine el atıverse Nureddin Hocaefendi... iskenderpaşa dergisiz kalmasın...
12/02/2012, 18:40