, 21 Haziran 2018
İçimizde okumaevleri açmalıyız

29761

İçimizde okumaevleri açmalıyız

TYB Bursa şubesinin faaliyetini başlattığı okur yazar okulunda Cahit Çollak konuktu.

İlgili Yazılar
Cahit Çollak vefat etti
Cahit Çollak vefat etti

Bursa'nın tanınmış kültür adamlarından, Uludağ Yayınları'nın hadimi, Nurettin Topçu'nun talebesi Cahit Çollak bugün sabah saatlerinde vefat etti.
08/01/2017 12:12
Çantayı alıp yola çıkmak lazım
Çantayı alıp yola çıkmak lazım

Cumartesi akşamı Bursa TYB'de Cahit Çollak ile hasbihal vardı.
14/04/2010 08:08
Cahit Çollak'ın ilk yazısı
Cahit Çollak'ın ilk yazısı

İsmail Hakkı beyle tanışmamız devam ederken Dergah-Hareket ailesinin vefalı isimlerinden Cahit Çollak'ın ilk yazısıyla tesadüf ettik.
05/12/2009 13:01
Ezel Ağabey bir çevre demek
Ezel Ağabey bir çevre demek!

Lisedesiniz, komünist manifestoya bağlısınız ve bir kısım dindar insanlarla tanışıyorsunuz. Tanışmalar sizi yeni insanlara taşıyor.
26/08/2009 10:10
Cahit Çollak'la Mülakat
Cahit Çollak'la Mülakat

Emirhanı'nda ise Cahit Çollak'ın 'Dergâh'ı var. Varıp Cahit abiye, hal hatır sormalı, muhabbet etmeli..
04/12/2008 10:10
Emirhan'ın 49 numarası çekildi hayatımızdan
Emirhan'ın 49 numarası çekildi hayatımızdan

İster Bursalı olsun ister misafir olsun, kültür ve sanatla bir şekilde dil bağı kurmuş olanların Bursa’daki ortak mekânı, Cahit Çollak’ın Emirhan 49 Numara’daki dükkanı, Bursa’da yaşayan bizler daha bir şey anlamadan, aramızdan çekildi.
23/10/2013 12:12

 

TYB Bursa şubesinin faaliyetini başlattığı okur yazar okulunun 26 Kasım 2011 tarindeki konuşmacısı; adam gibi adam, Bursa'da ilk akla gelen hal insanı Cahit Çollak..

Sözlerine gayet samimi, içten bakışlarla  başlasa da her hal insanında olduğu gibi mikrofonla arasının hiç iyi olmadığını görmüş olduk. Matbuat, yayınevi, kitapçı, kitap, dağıtım olarak seçmişti dersin konusunu, mesleğine ve emekçi yanına mahsuben...

Kitabevi açmak

Cahit Bey insanların kitapevlerinde çalışabilecek donanıma sahip olabilmesi üzerinde durdu. Donanımsız ve sadece ticari amaçlı açılan kitapevleri yüzünden bugün Türkiye'de çok az sayıda kitapevinin olduğunu vurguladı.

Yazar - yayınevi ilişkilerinde ahde vefanın azlığına değinen Cahit Çollak Ağabey günümüz popüler yazarlarımızın belli bir tirajın üzerine çıkmasıyla kendi yayınevlerini açmalarını, işlerini ticarete dökmelerinin yanlışlığından bahsetti. Bu yanlışlığın doğurduğu samimiyetsizlikle rüzgarda uçup gidebilecek yazılar yazıldığını vurguladı.

Çok satsın diye kitap basmak

Bugün birçok kitapçıda en çok satanlar listesine girsin diye basılan kitapların yaratmış olduğu kağıt kirliliğine dikkat çekerek; yılda 10 kitap yerine 1 temiz kitap yayınlamanın inceliğine vurgu yaptı.
Okur yazar okulu gibi birçok alanda okulların açılması gerektiğini vurguladı Cahit Çollak. Bir arkadaşımızın söylediği ''kendi içimizdeki okulları açmalıyız'' sözünü itina ile not aldı.

Hayattaki öncülümüzün koltuk ve para olmamasını vurgulayan Cahit Çollak normal konuşma süresinin dolmasına rağmen salondaki tüm arkadaşlara birer birer mikrofon tutarak sözlerine eklenti yapmalarını, kafalarında yer kaplayan soru işaretlerini paylaşmalarını sağladı. Bunlarla kalmayıp geridönüşümün olması için salondaki arkadaşların söylediklerini itinayla not aldırttı.

1968 kuşağından bir hal insanı, Cahit Çollak ağabey EMİRHAN 49 NOLU kitapevinde Bursa’ya yolu düşenleri bekliyor.

 

Tuba Okutan haber verdi

Yorum
***
glhnmgrsy
EmirHan\'a gidip Cahit Baba\'nın konuğu olmayanlar ayıp eder onu biliyorum. Muhabbet edip bir bardak çayını içirmeden de yollamaz. Hoşsohbet bir baba o, biz çok sevdik :)
11/12/2011, 21:10
...
:)
haber. yüreğimizde yer buldu. eyvallah. eyvallah. :)
30/11/2011, 21:14
Selam ile... -2-
Afşin S.
Unutmadan, \"çok satsın diye kitap basmanın\" zararlarını, bir ara anlatmıştı, dinlemiştim. Mühim bir mesele... Haber için teşekkürler.
30/11/2011, 02:30
Selam ile...
Afşin S.
Her ne kadar katılamasam da bu organizasyona, haberini görünce memnun oldum. Severiz ve sayarız Cahit Ağabey\'i. Bu arada başlık, kendisini tanıdığınızı kanıtlayıcı nitelikte :) \"Hâl...\"
30/11/2011, 02:25

İlgili Konular