, 20 Haziran 2018
Bu şiirler diktatör devirir

9073

Bu şiirler diktatör devirir

Nizar Kabbani'nin 'Gazaba Uğramış Şiirler'i istibdata, baskılara, diktatörlere karşı şiirlerden oluşuyor!

İlgili Yazılar
Hayatın ve Öykünün Sert Yumrukları
Hayatın ve Öykünün Sert Yumrukları

Gülhan Tuba Çelik, ilk kitabı 'Evsizler Şarkı Söyler'de hayattan sert yumruklar yiyen insanların hikâyelerini kaleme alıyor. Suavi Kemal Yazgıç yazdı.
17/06/2018 12:12
Yıldız Ramazanoğlu nun Adem le Karşılaşması
Yıldız Ramazanoğlu’nun Adem’le Karşılaşması

Yıldız Ramazanoğlu’nun son öykü toplamı ‘Adem’in Cevap Vermesi’, hemen bütün Yıldız Ramazanoğlu kitapları gibi içten ve hakiki bir gündeliğin farklı tonlardaki ve anlık renkleriyle karşılıyor okuru. Şahin Torun yazdı.
16/06/2018 10:10
Müslümanlar Modern Dünyada Dağılmadan Nasıl Ayakta Kalabilir
Müslümanlar Modern Dünyada Dağılmadan Nasıl Ayakta Kalabilir?

Müslümanlar modernizmin yıkıcı etkisini bertaraf edip sadece kendisini değil dünya üzerinde yaşayan bütün insanlığı, yitirmek üzere olduğu içsel huzura ve refaha kalıcı şekilde çekebilmek adına nasıl bir anlatı üretmeli... Seyyid Hüseyin Nasr Genç Müslümana Modern Dünya Rehberi kitabında işte bu sorunun ardına düşmüş.
02/06/2018 12:12
Teknik Hikayeyi Gölgelese de İyi Bir Kitap Hemen Hemen Hiç
Teknik Hikayeyi Gölgelese de İyi Bir Kitap Hemen Hemen Hiç

Osman Cihangir’in öykülerindeki deneyler, çabalar ve dil işçiliği, onu, kuşağı içerisinde yer alan öykücülerden ayrı bir yere koymamıza sebep oluyor. Özellikle ilk kitabı için söylüyorum bunları. Cihangir’in ikinci kitabı 'Hemen Hemen Hiç'e baktığımızda da aynı evrenin devam ettiğini görüyoruz. Ama bu sefer ilk kitaba göre gölgede kalan bir devam diyebiliriz belki buna. Ahmet Melih Karauğuz yazdı.
12/05/2018 11:11
Sanki Bir Filmin İçindeyiz 'Filim Adamlar'ı Okurken
Sanki Bir Filmin İçindeyiz 'Filim Adamlar'ı Okurken

Kâmil Yeşil’in 'Filim Adamlar' romanı, bir film sahnesinden gerçek hayata geçiş yapan insanarın bazen iç burkan bazen tebessüm ettiren hikâyelerini anlatıyor. Mustafa Uçurum bu kitap hakkında yazdı.
14/04/2018 08:08
Cemal Şakar'dan Meselesi Olan Öyküler Adı Leyla Olsun
Cemal Şakar'dan Meselesi Olan Öyküler: Adı Leyla Olsun

Öykü sanatlar içinde soy bir sanattır. Şiir kadar olmasa bile şiirden sonra en yalıtılmış söz yumağıdır. Az sözle çok mana ifade etme ve kelimelerle mevzuyu hissettirme sanatıdır. İşte bu yolda yeni kuşağın öncü isimlerinden Cemal Şakar'ın 'Adı Leyla Olsun' kitabını Recep Şükrü Güngör değerlendirdi.
22/04/2018 10:10

Yirminci yüzyılın ikinci yarısı dünyadaki hemen hemen her şeyi değiştirdiği gibi şiiri de değiştirdi. Bu Türkiye’de de böyleydi, Batı’da da ve tabiî ki Doğu’da da… Şimdi bu konuda bir nutuk çekecek değilim ama Nizar Kabbani’nin adı anılacağı zaman Arap şiirinin taşlarını yerinden oynattığını belirterek başlamakta fayda var.

Genişletilmiş yeni baskısı

Kabbani’nin şiirlerinin toplandığı kitap geçtiğimiz günlerde İz Yayıncılık’tan piyasaya çıktı, “Gazaba Uğramış Şiirler ve Diğerleri”. Yeni bir kitap değil, daha önce yayınlanmış ama artık piyasada bulunmayan iki farklı kitabı bir araya getirdi bu çalışma. Eski baskılara yetişemeyen bizim gibileri için de büyük bir güzellik oldu.

gazaba uğramış şiirlerKitabın en dikkat çekici özelliği, içindeki şiirlerin belli bir konuda olmaktan ziyade, Kabbani’nin şiir serüveninin her döneminden birer parça bulundurması. Sözgelimi Kabbani’nin ilk zamanlarda yazdığı ve kadın imgesini odak noktasına koyduğu şiirler de, Arap milletinin geldiği durumu ve bozgunu anlatan şiirler de aynı kitapta yer alıyor. Sonrasında ise şiirindeki bu duruma açıklık getiren deneme yazıları bulunuyor kitapta.

Siyasal şiir de neymiş?

Bunlardan en dikkat çekeni, “Siyasal Şiir ve Ben” isimli, 1992 yılına ait bir makale. Kabbani’nin kendi şiiriyle yüzleşmesini konu alan bu makale, bir nevi özeleştiri mahiyetinde. Yıllarca Beyrut için, Şam için, Filistin ve Cezayir için şiirler yazmış olan Kabbani, geriye dönüp baktığında kendi şiirleri içerisinde bunların nasıl bir yer tuttuğundan bahsediyor.

Belli bir bozgun yaşamışız”

Özellikle 1967 Arap-İsrail savaşı, Ortadoğu halkının hayata bakışını kökünden değiştirdi. Kaybedilen bu savaş sonrası bir yenilmişlik hissi her alanda etkisini gösterdi. Bunun yanında Ortadoğu ülkelerinin başlarında bulunan kukla hükümetlerin baskısı, halkı hor görmesi ve halkın değerlerinden olabildiğince uzak olması da halkın bunalması için ayrıca bir sebepti. Yaşanan bütün bu bozgunlar da Kabbani’nin şiirlerinde farklı şekillerde yer ediyor, şu dizeler buna bir örnek olabilir:

“Arabî çağı çaldılar bizden / Kur’an’ın ilk nüshasını sattılar / Ali’nin gözlerindeki hüznü sattılar / Ey Selâhaddin, seni ve bizi toptan sattılar / Açık artırmada”

Kabbani’nin şiirinden payını alan en önemli kesim ise yöneticiler kuşkusuz. Bugün bile çoğunluğu ülkelerinin yönetiminde bulunan diktatörleri yazdığı şiirlerle eleştiren Kabbani, bu şiirleri, 1985’te Irak’ta bir şiir festivalinde Saddam Hüseyin’i eleştiren bir şiirini okuduğu zamanki kadar, cesurca yazıyordu. Zaten Beyrut’ta bir saldırıda kaybettiği eşinin ölümünden sorumlu tuttuğu Arap diktatörlerine, başka ne tür duygular besleyebilirdi ki?

Diğer yandan bu diktatörler ülkelerini, şimdi de olduğu gibi, kendi malı sayarak hak_arap-devrimi.jpglka üstünlük gösterileri yapıyordu. Zenginliği ve petrolü; kendi mutlulukları, çevreleri ve aileleri için kullanıyordu, halkın içinde bulunduğu zor durumlara rağmen. Bir başka şiirinde de bu duruma şöyle sitem eder Kabbani:

“Satın alır petrol Marbella'da bin ortağı / Satın alır Paris'in yarısını / Nice'teki güneşin ve gövdelerin yarısını satın alır / Allah'ın denizlerinde bin yat satın alır / Ama / Güneyi kurtarmak için bir kılıç satın alamaz...”

Ama bana göre diktatörleri tasvir eden en önemli şiiri “Horoz”dur Kabbani’nin.

Kabbani ile tanışma: Horoz

Aslında konunun farklı bir tarafına değineceğim şimdi, Kabbani’yi tanımama vesile olan “Horoz” adlı şiir benim için ayrıca önemlidir. Geçtiğimiz yıllarda Dünyabizim’in Genel Yayın Yönetmenini ve öğrencilerini ziyarete gitmiştim bir arkadaşımla beraber. Orada Asım Gültekin, arkadaşlardan birine bir kitap verdi ve bir şiiri okumasını rica etti. Arkadaşımız okumaya başladı ama ben ne şairin, ne de şiirin ismini bilmiyordum.

Tüm diktatörler birbirini andırır. Bu şiiri dinledikçe bir yandan sinir ve üzüntü, diğer yandan muzip bir hal belirdi üzerimde. Kimin için yazıldığını merak ettim bu şiirin. Asım ağabey açıkladı; bu şiir, dünyadaki tüm diktatörlere ithafen yazılmıştır! Sonra öğrendim ki Nizar Kabbani’nin “Horoz” adlı şiiriydi bu. Yayımlanmış Nizar Kabbani kitaplarını inceledim ama rastlayamadım bu şiire. Onu ararken, bir yandan da diğer şiirlerini keşfediyor ve seviyordum bu güzel şairi.

Sonunda bu yeni yayınlanan kitapta yer aldı “Horoz” şiiri. Ve ben de tekrar tekrar okuyarak, bir diktatörün nasıl da yerinde tanımlandığını gördüm bir kez daha.

Artık yeni kitaplar da bekliyoruz

Kitabın başında yer alan “Nizar Kabbani ve Şiiri” başlıklı yazıda değinildiği gibi kırk civarında kitabı yayınlanmış Kabbani’nin. Türkçede ise yedi tane kitabını görebildik henüz, ki bunların iki tanesine hiçbir şekilde ulaşamıyoruz hâlâ. Aylar öncesinde İz Yayıncılık’ın bu çalışmasını öğrendiğimde duyduğum heyecan hâlâ devam ediyor, belki bu bir milat olur da Kabbani’nin diğer kitaplarını da kendi dilimizde okuyabiliriz…

 

İsmail Kaplan “şiir, diktatörleri devirecek” diyerek yazdı