, 19 Haziran 2018
A Sarıoğlu güzel insandı

8340

A. Sarıoğlu güzel insandı

Ömer Karaoğlu çocukluğundan ve yetiştiği çevreden bahsediyor.

İlgili Yazılar
Ahmet Sarıoğlu Hocadan ne öğrendik
Ahmet Sarıoğlu Hocadan ne öğrendik?

Erol Dilaver, 'Kardeşim Ahmet Hoca' diyerek tanıdığı, bildiği, sohbetlerine ve derslerine devam ettiği merhum Ahmet Sarıoğlu'nu değişik hususiyetleriyle birlikte yazdı..
14/04/2014 16:04
Sarıoğlu Hoca vedasının 29 yılında anıldı
Sarıoğlu Hoca vedasının 29. yılında anıldı

Ahmet Sarıoğlu Hoca'nın vefatının 29. yıldönümü münasebetiyle İstanbul'da 'İhyayı Yeniden Düşünmek' konulu bir panel düzenlendi. Muradiye İlim Merkezi Eğitim ve Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen panele katılım oldukça yüksekti.
03/04/2014 13:01
O mukayyet kültürünün son temsilcilerinden
O, mukayyet kültürünün son temsilcilerinden

Şevket Hüner’in pekçok özelliğine dikkat çekebilirsiniz.
15/10/2011 13:01
Karaoğlu Ahmet Sarıoğlu'nu anlattı
Karaoğlu Ahmet Sarıoğlu'nu anlattı

Son devrin müstesna ilim adamlarından Ahmet Sarıoğlu merhumu damadı, ümmetin sesi Ömer Karaoğlu'na sorduk.
06/07/2011 15:03
Ahmet Sarıoğlu Hoca  lim ve arif bir zattı
Ahmet Sarıoğlu Hoca âlim ve arif bir zattı

Ahmet Sarıoğlu Hoca dersi sessizce izliyor, yaptığımız acemice yorumları güzel bir çaba olarak görüyor, telaşımıza ise imrenerek bakıyordu..
08/06/2013 12:12

İnsanlığın önderi (s.a.v.) buyurur ki; “her çocuk fıtrat üzere doğar anne-babası onu yahudi ya da nasrani yapar.”

Hakan Aykut -Ömer Karaoğlu -Ender Doğan
(+)

İnsan yavrusunun büyüdüğü çevre yahut “Salihlerin Bahçeleri”

Aziz ve muhterem okuyucu,

Şükürler olsun cami avlusuna bırakılmadımsa da, oralarda büyüdüğüm doğrudur. Daha ilkokul sıralarındayken babamın ‘kol saati vaadi’yle yıldırım hızıyla Kur’an okumayı öğrenmiştim. Bu çıkara dayalı anlaşmanın hayatımın bundan sonraki bölümünü nasıl şekillendireceğini bilemezdim. Babamın bakkal dükkanında -ki o zamanlar, mahalledeki küçük dükkanların avm denen gettolarda toplanmadığı günlerdi- her akşam yüksek sesle bir sayfa Kur’an okumamdan babamın neden o kadar mutlu olduğunu yıllar sonra anlamaya başlayacaktım.

Ahmet Hoca hepimize çok şey kattı

Mahallemizin imamı; hukukçu, medrese görmüş, “vakıf adam” ve iyi bir âlim olan Ahmet Sarıoğlu Hoca’yı henüz tanıdığım günlerdi. İsimlerini zorlukla telaffuz edebildiğim râvîlerin haber verdiği peygamber sözlerini bir ders halkasının en küçük müdavimi olarak duyduğum Riyaz-üs-Salihin dersleri, ilk ciddi sosyalleşme deneyimim oldu. “Salihlerin bahçeleri” adıyla derlenen bu hadis kitabını okutuyor ve yorumluyordu hocam. Adam yerine konuyordum ve hoca, “hadi bakalım, sıradaki hadisi Ömer okusun” diyordu Karadeniz ağzıyla.

Ömer Karaoğlu
(+)

Çok kimseye çok şey verdi. Yetmeyen gündüzlerine geceleri ekleyip alışageldiğimiz imam profilini alt üst ediyor, kitaptan ve peygamberden yola çıkarak hayata, insana ve evrene dair önemli izler düşüyordu yüreklerimize. Bazı geceler sohbetin ardından, kimsenin ne koyduğu bilinmeyen “ceket altı”nda (veya şapka altı) toplanan bir avuç parayla, meyva ya da tatlı alıp hakça paylaşmayı… Kitabı ve hayatı… Dinimizi ciddiye almayı… Acelesi var gibi sığdırdı hayata onca iyiliği. Ve çok genç yaşta Rabb’ine yürüdü. Ne o,  ne de ben bilebilirdim o vakitler, yıllar sonra on çocuklu ailesinin bir kızıyla hayatı paylaşacağımı.

Askerde bile öğrenemedim rütbeleri

İhtilalden sonraya dönelim. Henüz lise öğrencisiyken milli güvenlik derslerinde kendimi güvende hissediyor, “hazroool!”da biraz geriliyorsam da ardından gelen “rahaaat!”komutuyla gevşiyordum. Parlak bir öğrenciliğim olduğunu itiraf etmeliyim. Çektiğim tek kopya Milli Güvenlik dersindeydi ve komutan (dersin hocası bir komutandı) bütün sınıfa kitaba bakmak için izin vermişti. Rütbesini öğrenemedim. Zaten rütbeleri hiç öğrenemedim. Bedelli askerlik vazifesi sırasında bir dünya para ödedimse de yine olmadı.

Diyalog: Namazın kimyası

(Cuma günleri namaz saatine denk gelen kimya dersini kırıp arkadaşları toparladıktan sonra camiye gitmemize içerlemiş olan öğretmenimiz derse girince)

- “Evladım, âlimlerin kaleminin mürekkebi şehidlerin kanından efdaldir” denir, (bana dönerek) öyle değil mi Ömerciğim?

- Öyle midir, bilmem ki hocam, kem küm…

- Oğlum evde kılın!

- Ama hocam Cuma namazı tek başına?...

- Tamam, her neyse evladım… Proton ve elektronlar çekirdek içinde…

-?!

Ömer Karaoğlu

İz Bırakanlar - Ahmet Sarıoğlu

Ömer Karaoğlu yazdı

Yorum
...
çiçek...
inşaALLAH bu akşam Niğde'de ömer abimiz...
ALLAH sesinden uzak etmesin...
15/08/2010, 15:02

İlgili Konular