, 17 Temmuz 2018
Melike Günyüz Kütüphanesiz Okul Kurulmamalı

2877

Melike Günyüz: Kütüphanesiz Okul Kurulmamalı

Erdem Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni Melike Günyüz, Türkiye’deki çocuk kitapları yayıncılığını ve mevcut okuma kültürünü değerlendirdi.

İlgili Yazılar
Hayri Turgut Uyar Matematik Sanat Hissi Veriyor
Hayri Turgut Uyar: Matematik, Sanat Hissi Veriyor

Hayri Turgut Uyar, Tomris Uyar-Turgut Uyar çiftinin mühendisi oğlu. Kendisiyle Türk edebiyatının iki usta kalemiyle aynı evde yaşamanın ve onların çocuğu olmanın kendisine neler kattığını konuştuk. Onlarla ilgili hatıralarını dinledik. Ezgi Aşık’ın röportajı.
14/07/2018 13:01
Estetik ve Mahremiyetin Herc-ü Merci Klasik Türk Evi
Estetik ve Mahremiyetin Herc-ü Merci Klasik Türk Evi

Türklerde oda kavramı tarihteki ataları¬nın yaşadığı çadır ile aynı misyonu üstlenir. Nasıl ki çadır tek başına oturma, dinlenme, yemek hazırlama, yemek yeme, ısınma gibi tüm eylemleri karşılayabilecek donatıya sa¬hipse; odalar da olabildiğince düzgün geo¬metrik formlarla bu işlevlerin hepsini birden yerine getirir. Hacer Yeğin yazdı.
15/07/2018 13:01
İbn Haldun'un Kendi Dilinden Hayatı ve Hatıraları
İbn Haldun'un Kendi Dilinden Hayatı ve Hatıraları

et-Ta’rîf bir otobiyografi olmasından başka İbn Haldun’un içinde yaşadığı siyasi, toplumsal, kültürel ve tarihi olaylara da yer veren bir eser olma özelliğine sahip. İbn Haldun’un buraya aldığı 380 beyitlik kendisine ait olan şiirleri ile de et-Ta’rîf bir bakıma edebî bir eser konumunda. Yusuf Sami Kamadan yazdı.
12/07/2018 10:10
Devrim Erbil İstanbul un Her Köşesi Benim Farklı Bir Şiirsel
Devrim Erbil: İstanbul’un Her Köşesi Benim Farklı Bir Şiirsel Yanımı Kucaklar

''Her yeni sanat eseri, yeni bir gün gibidir. O yeni gün başladığı zaman, sizin o güne yeni bir cevap vermeniz gerekli. Bir satranç oyunu gibi düşünün, her yeni başlayan günde karşı taraf size bir hamle yapmış, siz ona bir hamle yapacaksınız. Sanat böyle bir şeydir.'' Ressam Devrim Erbil, sanatın dününü, bugününü ve resimlerinin detaylarını Ezgi Aşık'a anlattı.
08/07/2018 07:07
Kitabın Ortası Dergisi 16 Sayısıyla Raflarda
Kitabın Ortası Dergisi 16. Sayısıyla Raflarda

Kitabın Ortası dergisinin Temmuz sayısı raflardaki yerini aldı. Derginin 16. sayısı yine birbirinden değerli dosyalarla, ilim ve sanat dünyasından kıymetli isimlerle yapılmış söyleşilerle ve kitap tanıtımlarıyla bizi yaz sıcağının rehavetinden kurtulup okumaya davet ediyor.
04/07/2018 16:04
Fatmanur Altun Günümüz İnsanı Sömürü Çarkının Kölesi Olduğunun Farkında Bile
Fatmanur Altun: Günümüz İnsanı, Sömürü Çarkının Kölesi Olduğunun Farkında Bile Değil

''Bizler çok büyük potansiyele sahibiz; hem dünyayı imar etmek hem de fikri, ruhi ve manevi derinleşme anlamında çok büyük kabiliyetlere ve potansiyellere sahibiz. Biz insanın her anlamda potansiyelini küçümsüyoruz.'' Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun, geçmişten bugüne içinde bulunduğu sivil toplum faaliyetleri, modern dünyanın getirdiklerinin çocuğa, aileye ve topluma etkileri üzerine Kitabın Ortası dergisine konuştu.
06/07/2018 10:10

Erdem Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni Melike Günyüz, Türkiye’deki çocuk kitapları yayıncılığını ve okuma-yazma oranındaki artışları Kitabın Ortası dergisine değerlendirdi.

Yayıncılık sektörünün hızla geliştiğini belirten Melike Günyüz, “Türkiye’de yayıncılar olarak farklı bir noktaya geldik. Artık kitap üretirken sadece Türkiye pazarı ve kitlesini hedeflemiyoruz.” dedi. Aynı zamanda her ülkenin, kendi kültürüne ait bir illüstrasyon dili olduğuna dikkat çeken Günyüz, bizde kendi kültürümüze ait bir illüstrasyon dilinin olmadığını söyledi.

Türkiye’de çocuk yayıncılığı sektörü hızla gelişiyor. Bunun sebebi olarak ise; ülkede alım gücünün yükselmesi ve devletin eğitim üzerinde uyguladığı politikaların, okuma oranını arttırması gösteriliyor. Çocuk yayıncılığı sektöründe en büyük problemin, üretim sürecinin uzun olmasından kaynaklandığını dile getiren Melike Günyüz, “Yetişkin kitaplarda, kurgusunu beğendiğiniz hikâyeyi kapak yaptırıp hemen bastırabilirsiniz. Fakat çocuk kitabı yayıncılığında, basım süreci çok uzundur. Çünkü çocuk kitapları kısa metinlerden oluşur. Bu metinlerde estetik dili yakalamak çok zordur.” dedi.

“O Pinokyo 2 lirayken sizin bastığınız Pinokyo neden 3,5 lira?”

Türkiye’de merdiven altı yapılan yayıncılığın özellikle çocuk kitapları sektöründe rekabeti artırdığına dikkat çeken Günyüz, “Bir editör, grafiker, pazarlamacı istihdam etmeyip piyasada olanları toparlayan ve piyasada olanların benzerini taklit eden bir yayıncılıktan söz ediyoruz. Merdiven altı yayıncılık en fazla Anadolu'da yaygın; Erdem Yayınları olarak Anadolu'da geniş bir bayi ağımız var. Mesela okullara kitap tanıtımına gidiyoruz. Öğretmen diyor ki ‘Sizinki de Pinokyo, o da Pinokyo. O iki lira, sizinkisi niye üç buçuk lira?’ Onların gözünde hepsi aynı kitap fakat benim gözümde; çevirmene para verdiğim, resimlettiğim, editörüne birkaç yılda bir Türkçe ve imla kuralları anlamında yeniden okuttuğum, sürekli yatırım yaptığım bir ürün. Burada öğretmenin seçiciliği ve farkındalığı çok önemlidir. Bir eserde Türkçe’nin doğruluğuna ve metinler arasındaki uyuma dikkat edilmelidir.” diyerek çocuk yayıncılığındaki önemli noktalara vurgu yaptı.

Kütüphanesiz okul kurulmamalı

Günyüz, büyük şehirlerde alım gücünün yükselmesiyle, okur-yazar oranlarında artış yaşandığını belirterek, bazı Anadolu bölgelerinde insanların kitaba ayıracak bütçesinin olmadığını vurguladı. Kendi maaşlarından sınıf kütüphanelerine kitap alan öğretmenlerin varlığından bahsederek; bu sorunun çözümü okul yaparken belirlenen ihtiyaç listelerine kitaplıkların da dâhil edilmesi ve kütüphanesiz bir okulun kurulmaması gerektiğidir.

Kendimize ait bir illüstrasyon dilimiz yok

Her ülkenin kendine özgü bir çocuk illüstrasyon dili olduğuna dikkat çeken Günyüz, “Her milletin kendine özgü dili var. Mesela Almanların, İranlıların, İtalyanların, İngilizlerin kendine ait illüstrasyon dili vardır. Sadece bizlerin, kendimize ait bir illüstrasyon dilimiz yok. Bizler, metin editörlüğünden çıkıp da illüstratörleri yetiştirme noktasına hâlâ gelemedik. Gençler güzel sanatların resim bölümlerinden çok iyi derecelerle mezun oluyorlar, fakat çocuk kitabının nasıl resimlenebileceği hakkında hiçbir fikirleri yok. Çocuk kitabında esas olan bir karakter oluşturmak ve o karakteri her sayfada farklı şekilde çizebilmektir.” dedi.

Artık kitap üretirken sadece Türkiye pazarı ve kitlesini hedeflemiyoruz

Yayıncılık sektörünün bütün yapısal sorunlara rağmen hızla büyüdüğünü belirterek, hızla gelişen yayıncılık sektöründe artık sadece Türkiye için kitap üretilmeyeceğini söyleyen Günyüz; “Yeni çıkan kitabın telifini Singapur’a mı, Malezya’ya mı satabiliriz, yoksa Arap dünyasına mı? Ya da Avrupalılar bununla ilgilenir mi, diye konuşuyoruz. Artık kitap üretirken sadece Türkiye pazarı ve kitlesini hedeflemiyoruz.” dedi.

Melike Günyüz, Erdem Yayınları’nın yakın gelecekte nasıl bir hedefi olduğu hakkındaki soruya da yanıt vererek şunları söyledi: “1984 doğumlu bir yayıneviyiz. Yayın hayatımıza başlayalı 34 yıl olmuş. Sadece 32 yılımız çocuk kitapları üzerine yayınlar yapmakla geçti. Üç sene önce yetişkin kitabı yayınlamaya karar verdik ve orada da yemek kitabından Mesnevi’ye kadar kurgu, çeviri edebiyat gibi birçok deneme yaptık. Bu dönem bizim için zemin etüdüydü. Gün sonunda şuna karar verdik; biz en çok nerede güçlüyüz? Okulda. Biz okullara satış yapan, öğretmene ulaşan bir yayıneviyiz. O halde bu gücümüzü aynı şekilde devam ettirelim, lise ve üniversite öğrencilerini hedefleyerek yayın yapalım. Bizi takip edenler görecektir ki 2018’de biraz bu çerçevede yayınlarımız olacaktır.”

“Yayıncılık Sektörü Gelişmeye Devam Ediyor”, Kitabın Ortası dergisi, Mart 2018, sayı 12.

 

Röportaj: Ezgi Aşık