, 20 Temmuz 2018
Mustafa Kutlu'nun Yazarlıkta 50 Yıl'ına Özel Ajanda

2884

Mustafa Kutlu'nun Yazarlıkta 50. Yıl'ına Özel Ajanda

Dergâh Yayınları’ndan bir kadirşinaslık örneği, 'Mustafa Kutlu Edebiyatta 50. Yıl Ajandası'... Bu tatlı çalışma Mavi Kuş’un kapak deseniyle açılıp yine aynı desenle kapanıyor. Kutlu’nun hayatından ilklerin de tarihleriyle not edildiği bu ajandada Kutlu'nun desenlerinin yanısıra, yayınlanmış kırka yakın eserinin nerdeyse tamamından tadımlık bölümler de paylaşılıyor. Yavuz Ertürk yazdı.

İlgili Yazılar
İsmail Kara İsyan Ahl kı İlk Bakışta Bireyci ve Anarşist
İsmail Kara: İsyan Ahlâkı İlk Bakışta Bireyci ve Anarşist Görüşe Daha Yakın Gözüküyor

Bugün, verdiği kıymetli eserler ve yetiştirdiği öğrencileriyle yakın dönem Türk düşünce tarihine damgasını vuran ahlak filozofu, mütefekkir ve yazar Nurettin Topçu’nun vefat yıldönümü. Nurettin Topçu’yu, ''İsyan Ahlakı Peşinde & Nurettin Topçu Albümü'' kitabı etrafında, ona talebe olma talihine ulaşmış ve çalışmalarıyla yakın dönem düşünce tarihimizin nabzını tutan İsmail Kara Hocamıza sorduk.
10/07/2018 09:09
Cinuçen Tanrıkorur Dilini Kaybeden Her Şeyini Kaybeder
Cinuçen Tanrıkorur: Dilini Kaybeden Her Şeyini Kaybeder

‘’Eğer Türk kültürü diye bir şey varsa bu muhteşem Türk dili sayesinde var olmuştur’’ diyen Cinuçen Tanrıkorur'un dil meselesi üzerine kaleme aldığı yazılar, Cemil Meriç’in söylemlerini hatırlatır bizlere. Bestekârlığının yanı sıra iyi bir müzikolog ve fikir adamı olan Tanrıkorur’a göre, dilini kaybeden her şeyini kaybeder.
28/06/2018 10:10
Belki Medeniyet Akyiğitzade nin Tarif Ettiği Gibi Bir Şeydir
Belki Medeniyet Akyiğitzade’nin Tarif Ettiği Gibi Bir Şeydir

Akyiğitzade Musa’nın ''İlm-i Servet Veyahud İlm-i İktisat'' adlı eseri, modern iktisadı ve iktisatçıları tanıtarak, tartışarak; Osmanlı iktisat literatürüne büyük katkılar sağlıyor. Akyiğitzade, eserinde medeniyetlerinin gelişiminde ilmin mi yoksa sanatın mı daha fazla katkı sağladığını da tartışıyor. Ömer Yüceller yazdı.
05/12/2016 10:10
İslam da Kamu Maliyesi ve Osmanlı'daki Yansımaları
İslam’da Kamu Maliyesi ve Osmanlı'daki Yansımaları

Ahmet Tabakoğlu'nun 'Osmanlı Mali Tarihi' kitabını okudukça bilhassa Osmanlı’nın iktisadi alanı yönetişine, maliye politikasına, detaylara hayran kalıyoruz. Çünkü ilkeleri belirli olan bir alanda nasıl incelikli bir yöntem izleniyor, buna şahit oluyoruz. Ömer Yüceller yazdı.
14/02/2017 13:01
Bir Osmanlı Askerinin Gözünden Japonya
Bir Osmanlı Askerinin Gözünden Japonya

XX. yüzyılın başında Rusya ile yaptığı savaşı kazanan Japonya bu alanda tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Osmanlı Devleti, 1905 yılında Rusya ve Japonya arasındaki savaşı yakından takip etmişti. Bizzat kendi isteği ve devletin de onay vermesi ile Miralay Pertev Bey bu savaşta yer almış, gözlemlerini devlet büyükleri ile paylaşmıştı. Pertev Bey’in gözlemleri yakın zamanda kitaplaştırıldı: 'Bir Osmanlı Kurmayının Gözünden Rus-Japon Savaşı' Sedat Palut yazdı.
08/06/2018 10:10
İsmail Kara'dan Ramazan ve Kadir gecesine dair
İsmail Kara'dan Ramazan ve Kadir gecesine dair

'Gök kapısı açıldı, hemen duanızı yapın.' İsmail Kara'nın, 'Aramakla Bulunmaz' kitabında yer verdiği Kadir gecesi ile ilgili bir hatırasını ç-alıntılıyoruz.
22/06/2015 12:12

Mustafa Kutlu ve Dergâh yahut Dergâh ve Mustafa Kutlu.

Birbirinden ayrı düşünemediğimiz bu iki özel ve güzel okul 2018’in ilk güzel sürprizlerinden biriyle çıkıyor karşımıza.

Otuz yıla yakın bir süredir yayınını sürdüren, onlarca ismi edebiyatımıza kazandıran, yüzlerce ismin de katkıda bulunduğu Dergâh dergisi önemli bir okul olma görevini ifa ederken; Dergâh Yayınları da yayın politikası, önemli isim ve eserlerin bizlerle buluşması yolundaki katkısıyla bu güzelliği taçlandırmaya devam ediyor. “Hareket” düşüncesinin meyvesi olan bu dergi ve yayıncılık faaliyeti kalbimizi ve zihnimizi aydınlatmaya devam ediyor.

Mustafa Kutlu Edebiyatta 50. Yıl Ajandası

Sürprize gelince, Dergâh Yayınları’nın da bildiğim kadarıyla ilki olma özelliğini taşıyan bir kadirşinaslık örneği: Mustafa Kutlu Edebiyatta 50. Yıl Ajandası

136 sayfalık bu tatlı çalışma Mavi Kuş’un kapak deseniyle açılıp yine aynı desenle kapanıyor. Kutlu’nun hayatından ilklerin de tarihleriyle not edildiği bu ajandada Hareket Dergisi için yaptığı desenlerin yanısıra, Mustafa Kutlu’nun Ortadaki Adam adlı kitabında yer verdiği bazı çizim çalışmalarını da görmekteyiz. 

Dergâh’a da Mustafa Kutlu’ya da yakıştı

Her aya bir desen şeklinde tasarlanmış bu ajandada “ilk”lerin haberleri yanında tüm Mustafa Kutlu kitaplığının da yayınlanış tarihlerini görebilmekteyiz.

Ajandanın bir diğer güzel yanı da Mustafa Kutlu’nun yayınlanmış kırka yakın eserinin nerdeyse tamamından tadımlık bölümlerin paylaşılıyor olması. Bu yönüyle aynı zamanda bir Mustafa Kutlu antolojisi olma özelliğini de içinde barındırıyor.

Bu güzel kadirşinaslık örneği Dergâh’a da Mustafa Kutlu’ya da yakışmış.

Herkesin malumu olan hikâye ve deneme yazarlığının yanısıra resim, sinema, spor yazarlığı adına da çok özel çalışmaları olan Mustafa Kutlu’nun hayatından birkaç satırbaşıyla nokta koyalım:

Mustafa Kutlu Erzincan’ın İliç - Kuruçay nahiyesinde gözlerini dünyaya açtı (6 Mart 1947)

Hareket’e gönderdiği ilk desen 28. sayının kapağı oldu. (1 Mart 1968)

İlk hikâyesi “O” yayınlandı. (Hareket Dergisi, 29 Mayıs 1968, 29. sayı)

İki arkadaşı ile Erzurum Halkevi’nde ilk resim sergisini açtı. (8 Aralık 1968)

Ortadaki Adam yayınlandı. (6 Nisan 1970)

Metin Erksan ile birlikte üç ay süren Medine Müdafası’nın senaryo çalışmalarına başladı. (15 Haziran 1973)

Öğretmenlikten istifa edip Hareket Yayınları’nda çalışmaya başladı. (14 Temmuz 1974)

Dergâh Yayınları A. Ş.’ye kurucu ortak olarak katıldı. (23 Şubat 1977)

Hareket dergisinin yazı işleri müdürü oldu. (1 Mart 1979)

Halit Refiğ ile birlikte “Kurtar Beni” filminin senaryosunu yazdı. (3 Temmuz 1987)

Dergâh dergisini çıkarmaya başladı. Derginin yazı işleri görevini Ocak 2016’ya kadar sürdürdü. “Mürit”, Dergah’ta yayınlanan ilk hikâyesi oldu. (12 Mart 1990)

Yeni Şafak gazetesinde kültür sanat yazılarına başladı. (1 Şubat 1995)

Mustafa Kutlu Edebiyatta 50. Yıl Ajandası, Dergah Yayınları

 

Yavuz Ertürk


İlgili Konular