, 22 Nisan 2018
Mustafa Kutlu'nun Yazarlıkta 50 Yıl'ına Özel Ajanda

2464

Mustafa Kutlu'nun Yazarlıkta 50. Yıl'ına Özel Ajanda

Dergâh Yayınları’ndan bir kadirşinaslık örneği, 'Mustafa Kutlu Edebiyatta 50. Yıl Ajandası'... Bu tatlı çalışma Mavi Kuş’un kapak deseniyle açılıp yine aynı desenle kapanıyor. Kutlu’nun hayatından ilklerin de tarihleriyle not edildiği bu ajandada Kutlu'nun desenlerinin yanısıra, yayınlanmış kırka yakın eserinin nerdeyse tamamından tadımlık bölümler de paylaşılıyor. Yavuz Ertürk yazdı.

İlgili Yazılar
Mustafa Kutlu ile Maddeden Manaya İyiliğe Güzelliğe Yolculuk
Mustafa Kutlu ile Maddeden Manaya, İyiliğe, Güzelliğe Yolculuk

Eşyadan hakikate, maddeden manaya doğru yolculuk, Mustafa Kutlu'nun ''İlmihal Yahut Arzuhal'' kitabının temelini oluşturuyor desek yanlış olmaz sanıyorum. Günlük, gündelik meselelerin hikemî bir üslupla ele alınıyor oluşu, bu yazılara, hem zihinlere hem de kalplere doğrudan hitap eden bir mesaj olma özelliği kazandırıyor. Yavuz Ertürk yazdı.
16/04/2018 08:08
Esir Olduk Urus a Sürdü Bizi Sibir e İrfanoğlu İsmail'in
Esir Olduk Urus’a, Sürdü Bizi Sibir’e: İrfanoğlu İsmail'in Esaret Hatıraları

''Çayeli Beyazsu Köyünden İrfanoğlu İsmail Efendi’nin Hatıraları & Sarıkamış, Esaret ve Sonrası'' kitabında, Molla İrfanoğlu İsmail Efendi’nin Çayeli’nin Beyazsu köyünden başlayıp Sarıkamış’a ve oradan Sibirya’ya esaret günlerine uzanan, önemli, bir o kadar da ibretlik hayatından hatıralar yer alıyor. Kâmil Büyüker yazdı.
02/04/2018 08:08
Tanpınar'ın Tamamlanmamış Bir Romanı Daha Suat'ın Mektubu
Tanpınar'ın Tamamlanmamış Bir Romanı Daha: Suat'ın Mektubu

'Huzur' romanının yayımlanmasının ardından Tanpınar ile yapılan bir röportajda, yazar, Suat’ı roman içinde yeterince derinleştiremediğini düşünmüş ve sadece Suat’a özel, onun mektuplarından müstakil bir kitap ve aynı zamanda Huzur’un devamını çıkaracağını söylemiş. Handan İnci, Tanpınar’ın ''Suat’ın Mektubu'' üzerine uzun uzun çalıştığı ama nihayet veremediğini belirtiyor. Sedat Palut yazdı.
25/03/2018 10:10
Manevi Dayanışmanın Korunması Harpte Başarının Garantisidir
Manevi Dayanışmanın Korunması Harpte Başarının Garantisidir

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde 1935 yılında Alman generali Erich von Lundendorff tarafından yazılan ‘Topyekûn Harp’ isimli eser, o dönemde dünyada büyük yankı uyandırmış, bir Türk gazetesinde de tercüme edilip tefrika halinde yayınlanmış. Metin Uygun yazdı.
03/02/2018 08:08
Koca Bir Kültür ve Gelenek Var Taş'ın Ardında
Koca Bir Kültür ve Gelenek Var Taş'ın Ardında

''Kültürümüzde Taş'', bu yapıcı ve yardımcı unsurun bizim engin hayatımızdaki maddî ve manevî zenginliğini yerinde seçilmiş makalelerle gözler önüne seriyor. Yağmur yağdıran yada taşından sadaka taşına, yitik taşından hamal taşına, loğ taşından dibek taşına, sabır taşından şamşırak (şeb-çerâğ) taşına daha pek çok taşın hikayesini ve işlevini; değerli taşları, taşla ilgili deyimlerimizi, taş işçiliğini-ustalığını ve çocukluğumuzun taş'lı oyunlarını bu yazılardan öğrenmek mümkün. Oktay Türkoğlu yazdı.
11/02/2018 11:11
Osmanlı'da İlk Filmlerle Beraber 'Milli Sinema' Arayışları da Başlamış
Osmanlı'da İlk Filmlerle Beraber 'Milli Sinema' Arayışları da Başlamış

İ. Arda Odabaşı’nın ''Milli Sinema & Osmanlı’da Sinema Hayatı ve Yerli Üretime Geçiş'' kitabı, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerindeki sinema faaliyetlerine ve bunun toplumsal yansımasına, dönemin basın yayın organlarında sinemaya ve filmlere dair eleştirilere de yer veren ilgi çekici bir içeriğe sahip... Sedat Palut yazdı.
11/02/2018 08:08

Mustafa Kutlu ve Dergâh yahut Dergâh ve Mustafa Kutlu.

Birbirinden ayrı düşünemediğimiz bu iki özel ve güzel okul 2018’in ilk güzel sürprizlerinden biriyle çıkıyor karşımıza.

Otuz yıla yakın bir süredir yayınını sürdüren, onlarca ismi edebiyatımıza kazandıran, yüzlerce ismin de katkıda bulunduğu Dergâh dergisi önemli bir okul olma görevini ifa ederken; Dergâh Yayınları da yayın politikası, önemli isim ve eserlerin bizlerle buluşması yolundaki katkısıyla bu güzelliği taçlandırmaya devam ediyor. “Hareket” düşüncesinin meyvesi olan bu dergi ve yayıncılık faaliyeti kalbimizi ve zihnimizi aydınlatmaya devam ediyor.

Mustafa Kutlu Edebiyatta 50. Yıl Ajandası

Sürprize gelince, Dergâh Yayınları’nın da bildiğim kadarıyla ilki olma özelliğini taşıyan bir kadirşinaslık örneği: Mustafa Kutlu Edebiyatta 50. Yıl Ajandası

136 sayfalık bu tatlı çalışma Mavi Kuş’un kapak deseniyle açılıp yine aynı desenle kapanıyor. Kutlu’nun hayatından ilklerin de tarihleriyle not edildiği bu ajandada Hareket Dergisi için yaptığı desenlerin yanısıra, Mustafa Kutlu’nun Ortadaki Adam adlı kitabında yer verdiği bazı çizim çalışmalarını da görmekteyiz. 

Dergâh’a da Mustafa Kutlu’ya da yakıştı

Her aya bir desen şeklinde tasarlanmış bu ajandada “ilk”lerin haberleri yanında tüm Mustafa Kutlu kitaplığının da yayınlanış tarihlerini görebilmekteyiz.

Ajandanın bir diğer güzel yanı da Mustafa Kutlu’nun yayınlanmış kırka yakın eserinin nerdeyse tamamından tadımlık bölümlerin paylaşılıyor olması. Bu yönüyle aynı zamanda bir Mustafa Kutlu antolojisi olma özelliğini de içinde barındırıyor.

Bu güzel kadirşinaslık örneği Dergâh’a da Mustafa Kutlu’ya da yakışmış.

Herkesin malumu olan hikâye ve deneme yazarlığının yanısıra resim, sinema, spor yazarlığı adına da çok özel çalışmaları olan Mustafa Kutlu’nun hayatından birkaç satırbaşıyla nokta koyalım:

Mustafa Kutlu Erzincan’ın İliç - Kuruçay nahiyesinde gözlerini dünyaya açtı (6 Mart 1947)

Hareket’e gönderdiği ilk desen 28. sayının kapağı oldu. (1 Mart 1968)

İlk hikâyesi “O” yayınlandı. (Hareket Dergisi, 29 Mayıs 1968, 29. sayı)

İki arkadaşı ile Erzurum Halkevi’nde ilk resim sergisini açtı. (8 Aralık 1968)

Ortadaki Adam yayınlandı. (6 Nisan 1970)

Metin Erksan ile birlikte üç ay süren Medine Müdafası’nın senaryo çalışmalarına başladı. (15 Haziran 1973)

Öğretmenlikten istifa edip Hareket Yayınları’nda çalışmaya başladı. (14 Temmuz 1974)

Dergâh Yayınları A. Ş.’ye kurucu ortak olarak katıldı. (23 Şubat 1977)

Hareket dergisinin yazı işleri müdürü oldu. (1 Mart 1979)

Halit Refiğ ile birlikte “Kurtar Beni” filminin senaryosunu yazdı. (3 Temmuz 1987)

Dergâh dergisini çıkarmaya başladı. Derginin yazı işleri görevini Ocak 2016’ya kadar sürdürdü. “Mürit”, Dergah’ta yayınlanan ilk hikâyesi oldu. (12 Mart 1990)

Yeni Şafak gazetesinde kültür sanat yazılarına başladı. (1 Şubat 1995)

Mustafa Kutlu Edebiyatta 50. Yıl Ajandası, Dergah Yayınları

 

Yavuz Ertürk


İlgili Konular